Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze

Tłumaczenie: Bolesław Leśmian
Seria: Klasyka grozy
Wydawnictwo: Vesper
Kaamosaika

Inne wydania

Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poe: trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze, obejmującym teksty niewznawiane od przedwojnia. Są wśród nich piękne i mroczne opowiadania miłosne: Morella, Ligeja, Eleonora; ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu: Bies przewrotności, Czarny kot, Beczka Amontillado, Serce ? oskarżycielem; opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci: Złoty żuk, Zabójstwo przy Rue Morgue, Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket; groteski, makabreski i mistyfikacje. Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poe są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry'ego Clarke'a.

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper, 2010

źródło okładki: http://vesper.pl

Dizzy | 2012-08-30

"Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" pochłonęłam w dwa dni i nie wiem czy to przypadkiem w jakiś szkodliwy sposób nie wpłynie na moje funkcjonowanie, gdyż wszystkie opowiadania Edgara są czymś makabrycznym, mrocznym i fascynującym jednocześnie. Poe w niesamowity sposób buduje napięcie, a wczuwając się w jego świat można utracić kontakt z rzeczywistością lub skulić się pod kołdrą ze strachu. Zostałam oczarowana każdą opowieścią, a ilustracje to po prostu mistrzostwo świata! Bez wątpienia do tego wydania dzieł Edgara często będę wracać, w planach uwzględniłam nawet zakup własnego egzemplarza. Polecam szczególnie fanom autora, jak i fascynatom opowieści grozy ;)

Flora2811 | 2013-02-06
Przeczytana: luty 2013

"W oparach strachu, przekraczając granice życia i obłędu"

"Od dłuższego czasu jestem miłośniczką Edgara Allana Poego. Dotychczas miałam do czynienia głównie z krótkimi zbiorami opowiadań i wierszy tego autora. Pewnego dnia dzieła przeklętego poety, które poznałam dzięki internetowi oraz miejskim bibliotekom sprawiły, że zapragnęłam zaznajomić się z pozycją obejmującą też jego eseje i nowele. Moją uwagę przykuły zwłaszcza "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" - jedno z najobszerniejszych polskich wydań twórczości Poego, z jakimi udało mi się zetknąć. Dodatkową zachętą były również piękne, klimatyczne ilustracje.

Edgar Allan Poe był człowiekiem niezwykłym, fascynującym, tajemniczym. Stworzył pierwszą w historii literatury postać detektywa. Twórczość Poego stała się inspiracją dla Stephena Kinga, Grahama Mastertona, Agaty Christie. Podziwiali go m. in: H. P. Lovecraft, Arthur Conan Doyle, Charles Baudelaire, Juliusz Verne, Oscar Wilde. Postaci występujące w...

borowapokoju | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Pierwszy raz z twórczością Poe spotkałam się gdy miałam parę lat i byłam nią znudzona. Po przeczytaniu początkowych paru zdań jego styl nie przypadł mi do gustu i porzuciłam te opowiadania. Parę miesięcy temu zapoznałam się z kilkoma charakterystycznymi opowiadaniami ("Czarny kot", "Zagłada domu Usherów", "Owalny portret") i przegenialnymi wierszami (cudowny "Kruk"!) a po tym to już przepadłam. Kupiłam ten zbiór opowiadań i jestem nim zachwycona. Tłumaczenie - rewelacyjne, wydanie - przepiękne, ilustracje - oddają nastrój. Twórczość Poe podoba mi się, jego pomysły są wciągające i skłaniają do refleksji, ale odejmuję gwiazdkę za część z opowiadaniami przygodowymi, znaczna większość z nich dłużyła mi się, opisy były zbyt szczegółowe. Dla osoby, która nieszczególnie interesuje się chemią czy geografią, niektóre z podanych informacji (jakże szczegółowych i pełnych detali) są po prostu nudne. Tak czy siak, lektura tej książki dostarczyła mi sporej zabawy i przyjemności, a także parę...

eR_ | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Jakże wiele napisano o miłości, tej ulotnej, tej żarliwej, tej niespełnionej.
Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czymże jest miłość i czy w ogóle istnieje.
Snuto opowieści w których osoby sobie przeznaczone spotykają się i świat się zmienia.
Opowieści w których kochankowie, mimo usilnych starań nie mogą być razem.
Opowieści wesołe, opowieści tragiczne, opowieści pełne pasji.

Edgar Allan Poe poeta,eseista,autor znakomitych opowiadań również postanowił odpowiedzieć na pytanie,czymże jest ta ulotna chwila,która łączy dwoje serc.

Opowieści miłosne, śmiertelne i niebezpieczne zbiór 37 opowiadań które przedstawiają nam spojrzenie na uczucia i tworzy wyjątkowy świat pełen uczucia, straty i ... śmierci.
Kimże byłby Poe bez jego, rzekłbym uwielbienia do wszelkiego rodzaju makabry, zbrodni które zawsze prowadzą do zemsty, okrucieństwa, ale i sumienia i jakżeby inaczej miłości.

Wszystkie te opowiadania, te początkowe jak Ligeja, piękna przypowieść o mrocznej miłości
czy najbardziej...

Singring | 2011-11-12

Ciekawy i obszerny zbiór, zwłaszcza, że ciężko w księgarni znaleźć jakikolwiek.Zaliczyłabym też na plus tłumaczenia-przedwojenne, a więc najbardziej 'w klimacie'. (Znalazłam ostatnio jakiś nowo przetłumaczony zbiorek i zupełnie nie mogłam się do niego przekonać, jakby trochę 'bez uczuć')
A ilustracje... Rozkosz dla oka:)

Marcin Knyszyński | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

„Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze” wydawnictwa Vesper to mój pierwszy kontakt z twórczością Poego. Zebrano tu wszystkie najważniejsze (po prawdzie – prawie wszystkie) nowele autora i zaprezentowano je nie chronologicznie, lecz tematycznie. Równolegle z lekturą książki, poczytałem trochę o biografii Poego i sprawdziłem listę jego utworów. Doszedłem do wniosku, że w temacie tego autora, nie potrzeba mi już żadnej innej książki niż ta właśnie od Vespera. Tu jest wszystko co potrzeba, aby poznać legendę, o której słyszał przecież chyba każdy. No to co z tą legendą zatem?

Po pierwsze, naprawdę warto choć trochę poznać biografię Poego, aby nabrać pewnej perspektywy i szerszego spojrzenia na jego twórczość. Po drugie, należy zwrócić uwagę na to, że Poe pisał 170-180 lat temu (lata trzydzieste i czterdzieste XIX wieku to szczyt jego drastycznie przerwanej kariery). To był romantyzm, trochę inny od tego naszego, z Mickiewiczem i Słowackim na czele. Poe nie pisał ku pokrzepieniu...

Sleeker_ | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Mój pierwszy kontakt z Panem Poe i nie czuję się w żadnym stopniu zawiedziona. Autor wykazał się logiką rozumowania, obszerną wiedzą z zakresu wielu dziedzin, zachwycającym, kunsztownym stylem pisania oraz spójnością treści i całej kompozycji. W jego utworach nic nie jest incydentalne czy nieprzemyślane, a przy tym czuć "lekkość pióra".
Co prawda zdarzały się i nużące fragmenty, powstałe przez wprowadzenie zbyt dużej ilości zbędnych szczegółów (jak np. w przypadku "Williama Wilsona"). Jednakże w ogólnym zarysie z prawdziwą przyjemnością wspominam tę pozycję. Czyta się ją jednym tchem.

Hrosskar | 2016-09-27
Przeczytana: 26 września 2016

Biorąc do ręki zbiór opowiadań Lovecrafta z góry wiedziałem czego się spodziewać - kosmicznej grozy oraz mitologii Cthulhu i z tym jednoznacznie kojarzy się tego autora. Natomiast w przypadku Edgara Allana Poego nie znalazłem podobnego i tak charakterystycznego motywu a jedyne dość mgliste skojarzenia jak czarny kruk, czy złoty żuk. Wynika to zapewne z tego, że pierwszy z wymienionych przeze mnie pisarzy jest zgoła bardziej obecny w dzisiejszej popkulturze oraz znacznie częściej czytany i wznawiany, aniżeli drugi. Poza tym po lekturze tego zbioru mam wrażenie, że ciężko zakwalifikować opowiadania Poego do jednego gatunku (właściwie to się nie da), co też może odstręczać niektóre osoby od czytania jego tekstów.

Zbiór, który miałem przyjemność czytać jest bodaj najlepszym na polskim rynku, który zawiera niemalże całość dzieł Poego w bardzo przystępnej formie. W jego skład wchodzi blisko 40 (a dokładniej 37) opowiadań podzielonych wedle tematyki na sześć rozdziałów. Każdy z nich...

EDGAR ALLAN POE. Poeta. Prozaik. Krytyk i teoretyk literatury. Romantyk. Żołnierz. Redaktor. Alkoholik i opiumista. Pasjonat fizyki,kosmologii i kryptografii. Mąż i kochanek. Geniusz. Niekwestionowany mistrz literatury gotyckiej.

"(...) w życiu nie doznawałem nigdy uczuć z serca pochodzących i namiętności, moje zawsze wylęgały się w mrokach rozumu."

Kilka miesięcy temu przeczytałam "Opowieści niesamowite", czyli zbiór piętnastu mrocznych opowiadań Poe'go. Cóż, przy "Opowieściach miłosnych, śmiertelnych i tajemniczych" wypadają naprawdę bladziutko, gdyż to drugie jest najpiękniejszą literacką cegiełką jaką kiedykolwiek trzymałam w łapkach. Prawdziwa perełka na półce każdego miłośnika literatury grozy i twórczości Poe'go w ogóle. Książka ta ma około 800 stron, 37 utworów w unikalnych przekładach (moim faworytem jest zdecydowanie Stanisław Wyrzykowski - nie przepadam za Leśmianem), a także ilustracje Harry'ego Clarke'a: irlandzkiego artysty żyjącego na przełomie XVIII i XIX-wieku,...

groszex | 2013-03-14
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Opowiadania Edgara Allana Poe nigdy mi się nie znudzą. Nie będę też nigdy mogła odznaczyć tego zbioru jako pozycji przeczytanej. Czytam ją często, zakreślam cytaty, rozmyślam nad przesłaniem i metafizyką utworów, nad różnorodnością, bogactwem słowa i przesłania. Fantastyczna groteskowość bohaterów, wydarzeń niezwykle zobrazowane sytuacje to jedne z niewielu zalet sztuki pisarskiej romantyka. Nie jest to jednak pozycja dla każdego. Zawiłe zdania złożone przesycone wpływem opium, mogą odstraszać niektórych czytelników. Polecam miłośnikom mieszanki romantyzmu, groteski i kryminału, którzy cenią sobie surrealistyczną fabułę. Dzięki niej można wkroczyć w świat z pozoru niemożliwy, jednak osobom z wybujałą wyobraźnią( niekoniecznie pod wpływem opium, bądź innych używek:),książka otwiera wrota do niezwykłego świata orangutanów morderców.