Inne wydania

Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poe: trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze, obejmującym teksty niewznawiane od przedwojnia. Są wśród nich piękne i mroczne opowiadania miłosne: „Morella”, „Ligeja”, „Eleonora”; ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu: „Bies przewrotności”, „Czarny kot”, „Beczka Amontillado”, „Serce – oskarżycielem”; opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci: „Złoty żuk”, „Zabójstwo przy Rue Morgue”, „Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket”; groteski, makabreski i mistyfikacje. Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poe są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry'ego Clarke'a.

Spis treści:
I. Śmiertelny uścisk miłości
- Berenice (1835)
- Morella (1835)
- Ligeja (Ligeia, 1838)
- Eleonora (1841)
II. Tortura sumienia, rozkosz zemsty
- Metzengerstein (1832)
- Bies przewrotności (The Imp of the Perverse, 1845)
- Czarny kot (The Black Cat, 1843)
- Serce – oskarżycielem (The Tell-Tale Heart, 1843)
- William Wilson (1839)
- Beczka Amontillado (The Cask of Amontillado, 1846)
- Żabi Skoczek (Hop-Frog: Or, The Eight Chained Ourang-Outangs, 1849)
III. Po tej i tamtej stronie śmierci
- Studnia i wahadło (The Pit and the Pendulum, 1843)
- Maska Śmierci Szkarłatnej (The Masque of the Red Death, 1842)
- Król Mór (King Pest, 1835)
- Owalny portret (The Oval Portrait, 1842)
- Zagłada Domu Usherów (The Fall of the House of Usher, 1839)
- Przedwczesny pogrzeb (The Premature Buria, 1844)
- Prawdziwy opis wypadku z P. Waldemarem (The Facts in the Case of M. Valdemar, 1845)
- Rozmowa Monosa z Uną (The Colloquy of Monos and Una, 1841)
- Rozmowa Eirosa z Charmionem (The Conversation of Eiros and Charmion, 1839)
IV. Zagadki i tajemnice realności
- Sfinks (The Sphinx, 1846)
- Okulary (The Spectacles, 1844)
- Anioł dziwnych przypadków (The Angel of the Odd, 1844)
- Złoty żuk (The Gold-Bug, 1843)
- Zabójstwo przy rue Morgue (The Murders in the Rue Morgue, 1841)
- Tajemnica Marii Rogêt (The Mystery of Marie Rogêt, 1842)
- Skradziony list (The Purloined Letter, 1844)
- Tyś nim jest! (Thou Art the Man, 1844)
- Człowiek tłumu (The Man of the Crowd, 1840)
V. Dalej niż na koniec świata
- W bezdni Maelströmu (A Descent into the Maelström, 1841)
- Rękopis znaleziony w butli (MS. Found in a Bottle, 1833)
- Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket (The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket, 1838)
- Nieporównana przygoda niejakiego Hansa Pfaalla (The Unparalleled Adventure of One Hans Pfaall, 1835)
- Tysiączna i druga opowieść Szeherezady (The Thousand-and-Second Tale of Scheherazade, 1845)
VI. Czy pisanie to zajęcie dla dżentelmena?
- Bujda balonowa (The Balloon-Hoax, 1844)
- Zaesowanie agapitu (X-ing a Paragrab, 1849)
- Kariera literacka JWP Fintiflucha Boba (The Literary Life of Thingum Bob, Esq., 1844)

- Posłowie: Anioł dziwnych opowieści

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: www.vesper.pl

Dizzy | 2012-08-30

"Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" pochłonęłam w dwa dni i nie wiem czy to przypadkiem w jakiś szkodliwy sposób nie wpłynie na moje funkcjonowanie, gdyż wszystkie opowiadania Edgara są czymś makabrycznym, mrocznym i fascynującym jednocześnie. Poe w niesamowity sposób buduje napięcie, a wczuwając się w jego świat można utracić kontakt z rzeczywistością lub skulić się pod kołdrą ze strachu. Zostałam oczarowana każdą opowieścią, a ilustracje to po prostu mistrzostwo świata! Bez wątpienia do tego wydania dzieł Edgara często będę wracać, w planach uwzględniłam nawet zakup własnego egzemplarza. Polecam szczególnie fanom autora, jak i fascynatom opowieści grozy ;)

Łukaszo | 2017-05-28

Edgar Allan Poe to w literaturze postać nietuzinkowa - twórca pierwszej opowieści kryminalnej, a jego opowieści grozy wpłynęły znacznie na przyszłych twórców tego gatunku. Wielką radość zatem sprawiło mi przeczytanie tego jakże obszernego zbioru obejmującego najważniejsze dzieła tegoż autora. W znacznym stopniu większość książki obejmują tu gotyckie opowiadania grozy, z jakich najbardziej był Poe znany, pełne mroku, śmierci i obsesji, które doprowadzają do upadku. Da się wyczuć w nich niezwykły klimat i pisarski kunszt, a język graniczący już na wpół z poezją pozwala na odbiór całości z finezją i obcowaniem z wydarzeniami pisanymi jakby z pierwszej ręki. Dobrym motywem są także opowieści kryminalne, czy raczej detektywistyczne, w których pojawia się August Dupin - pierwsza stworzona w literaturze postać detektywa. Niestety ostatnie opowiadania podróżnicze nie spodobały mi się za bardzo, co wpłynęło na końcową, najwyższą ocenę. Ostatnie teksty przemęczyłem, być może ze względu na...

Flora2811 | 2013-02-06
Przeczytana: luty 2013

"W oparach strachu, przekraczając granice życia i obłędu"

"Od dłuższego czasu jestem miłośniczką Edgara Allana Poego. Dotychczas miałam do czynienia głównie z krótkimi zbiorami opowiadań i wierszy tego autora. Pewnego dnia dzieła przeklętego poety, które poznałam dzięki internetowi oraz miejskim bibliotekom sprawiły, że zapragnęłam zaznajomić się z pozycją obejmującą też jego eseje i nowele. Moją uwagę przykuły zwłaszcza "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" - jedno z najobszerniejszych polskich wydań twórczości Poego, z jakimi udało mi się zetknąć. Dodatkową zachętą były również piękne, klimatyczne ilustracje.

Edgar Allan Poe był człowiekiem niezwykłym, fascynującym, tajemniczym. Stworzył pierwszą w historii literatury postać detektywa. Twórczość Poego stała się inspiracją dla Stephena Kinga, Grahama Mastertona, Agaty Christie. Podziwiali go m. in: H. P. Lovecraft, Arthur Conan Doyle, Charles Baudelaire, Juliusz Verne, Oscar Wilde. Postaci występujące w...

Syn | 2017-06-18

Świetny zbiór autora legendy!!! Parę z tych opowiadań czytałem już wcześniej,mimo wszystko fajnie było je sobie odświeżyć.Wersje z tej książki(po porównaniu z innym zbiorem),mają fajniejszy klimat i wydaja mi się że bardziej archaiczny język co działa na plus.

Moimi ulubionymi utworami ze zbioru są:William Wilson,Beczka Amontillado,Studia i Wachadło,Zagłada domu Usherów,Złoty żuk,Morderstwo przy rue Morgue,Tyś nim jest,Rękopis znaleziony w butli ,Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantuker.

W sumie to same klasyki. Polecam każdemu kto chcę poznać Poego i każdemu co szuka konkretnego zbioru z jego utworami.Jest w nim prawie wszystko i tyle...

Marcin Knyszyński | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

„Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze” wydawnictwa Vesper to mój pierwszy kontakt z twórczością Poego. Zebrano tu wszystkie najważniejsze (po prawdzie – prawie wszystkie) nowele autora i zaprezentowano je nie chronologicznie, lecz tematycznie. Równolegle z lekturą książki, poczytałem trochę o biografii Poego i sprawdziłem listę jego utworów. Doszedłem do wniosku, że w temacie tego autora, nie potrzeba mi już żadnej innej książki niż ta właśnie od Vespera. Tu jest wszystko co potrzeba, aby poznać legendę, o której słyszał przecież chyba każdy. No to co z tą legendą zatem?

Po pierwsze, naprawdę warto choć trochę poznać biografię Poego, aby nabrać pewnej perspektywy i szerszego spojrzenia na jego twórczość. Po drugie, należy zwrócić uwagę na to, że Poe pisał 170-180 lat temu (lata trzydzieste i czterdzieste XIX wieku to szczyt jego drastycznie przerwanej kariery). To był romantyzm, trochę inny od tego naszego, z Mickiewiczem i Słowackim na czele. Poe nie pisał ku pokrzepieniu...

borowapokoju | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Pierwszy raz z twórczością Poe spotkałam się gdy miałam parę lat i byłam nią znudzona. Po przeczytaniu początkowych paru zdań jego styl nie przypadł mi do gustu i porzuciłam te opowiadania. Parę miesięcy temu zapoznałam się z kilkoma charakterystycznymi opowiadaniami ("Czarny kot", "Zagłada domu Usherów", "Owalny portret") i przegenialnymi wierszami (cudowny "Kruk"!) a po tym to już przepadłam. Kupiłam ten zbiór opowiadań i jestem nim zachwycona. Tłumaczenie - rewelacyjne, wydanie - przepiękne, ilustracje - oddają nastrój. Twórczość Poe podoba mi się, jego pomysły są wciągające i skłaniają do refleksji, ale odejmuję gwiazdkę za część z opowiadaniami przygodowymi, znaczna większość z nich dłużyła mi się, opisy były zbyt szczegółowe. Dla osoby, która nieszczególnie interesuje się chemią czy geografią, niektóre z podanych informacji (jakże szczegółowych i pełnych detali) są po prostu nudne. Tak czy siak, lektura tej książki dostarczyła mi sporej zabawy i przyjemności, a także parę...

eR_ | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Jakże wiele napisano o miłości, tej ulotnej, tej żarliwej, tej niespełnionej.
Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czymże jest miłość i czy w ogóle istnieje.
Snuto opowieści w których osoby sobie przeznaczone spotykają się i świat się zmienia.
Opowieści w których kochankowie, mimo usilnych starań nie mogą być razem.
Opowieści wesołe, opowieści tragiczne, opowieści pełne pasji.

Edgar Allan Poe poeta,eseista,autor znakomitych opowiadań również postanowił odpowiedzieć na pytanie,czymże jest ta ulotna chwila,która łączy dwoje serc.

Opowieści miłosne, śmiertelne i niebezpieczne zbiór 37 opowiadań które przedstawiają nam spojrzenie na uczucia i tworzy wyjątkowy świat pełen uczucia, straty i ... śmierci.
Kimże byłby Poe bez jego, rzekłbym uwielbienia do wszelkiego rodzaju makabry, zbrodni które zawsze prowadzą do zemsty, okrucieństwa, ale i sumienia i jakżeby inaczej miłości.

Wszystkie te opowiadania, te początkowe jak Ligeja, piękna przypowieść o mrocznej miłości
czy najbardziej...

Singring | 2011-11-12

Ciekawy i obszerny zbiór, zwłaszcza, że ciężko w księgarni znaleźć jakikolwiek.Zaliczyłabym też na plus tłumaczenia-przedwojenne, a więc najbardziej 'w klimacie'. (Znalazłam ostatnio jakiś nowo przetłumaczony zbiorek i zupełnie nie mogłam się do niego przekonać, jakby trochę 'bez uczuć')
A ilustracje... Rozkosz dla oka:)

Sleeker_ | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Mój pierwszy kontakt z Panem Poe i nie czuję się w żadnym stopniu zawiedziona. Autor wykazał się logiką rozumowania, obszerną wiedzą z zakresu wielu dziedzin, zachwycającym, kunsztownym stylem pisania oraz spójnością treści i całej kompozycji. W jego utworach nic nie jest incydentalne czy nieprzemyślane, a przy tym czuć "lekkość pióra".
Co prawda zdarzały się i nużące fragmenty, powstałe przez wprowadzenie zbyt dużej ilości zbędnych szczegółów (jak np. w przypadku "Williama Wilsona"). Jednakże w ogólnym zarysie z prawdziwą przyjemnością wspominam tę pozycję. Czyta się ją jednym tchem.

Hrosskar | 2016-09-27
Przeczytana: 26 września 2016

Biorąc do ręki zbiór opowiadań Lovecrafta z góry wiedziałem czego się spodziewać - kosmicznej grozy oraz mitologii Cthulhu i z tym jednoznacznie kojarzy się tego autora. Natomiast w przypadku Edgara Allana Poego nie znalazłem podobnego i tak charakterystycznego motywu a jedyne dość mgliste skojarzenia jak czarny kruk, czy złoty żuk. Wynika to zapewne z tego, że pierwszy z wymienionych przeze mnie pisarzy jest zgoła bardziej obecny w dzisiejszej popkulturze oraz znacznie częściej czytany i wznawiany, aniżeli drugi. Poza tym po lekturze tego zbioru mam wrażenie, że ciężko zakwalifikować opowiadania Poego do jednego gatunku (właściwie to się nie da), co też może odstręczać niektóre osoby od czytania jego tekstów.

Zbiór, który miałem przyjemność czytać jest bodaj najlepszym na polskim rynku, który zawiera niemalże całość dzieł Poego w bardzo przystępnej formie. W jego skład wchodzi blisko 40 (a dokładniej 37) opowiadań podzielonych wedle tematyki na sześć rozdziałów. Każdy z nich...