J. R. R. Tolkien. Człowiek, który stworzył Władcę Pierścieni

Okładka książki J. R. R. Tolkien. Człowiek, który stworzył Władcę Pierścieni Michael Coren
Okładka książki J. R. R. Tolkien. Człowiek, który stworzył Władcę Pierścieni
2005-01-01
83-7278-036-6
Agnieszka Sylwanowicz
Tolkien Władca Pierścieni Człowiek który stworzył

Recenzja w sam raz na światowy dzień czytania Tolkiena ;)

To krótka i lekka biografia twórcy Władcy Pierścieni i gatunku fantasy. Książka to przeczytania w dwa wieczory. Pytanie czy wynika to z tego, że życie Tolkiena było nieskomplikowane i właściwie nie ma o czym specjalnie wspominać, czy może autor specjalnie ograniczył się do kilku ledwie faktów i opowieści z życia Oxfordzkiego profesora?

Książka przypomina raczej pocztówkę, zarys historii. Tylko pobieżnie dowiadujemy się z niej jakim człowiekiem był Tolkien, co nim kierowało w życiu i co wpłynęło na to, że stworzył największe literackie dzieło wszechczasów.

Mimo to plus za styl i język. Minus za ograniczoną liczbę informacji i ubogą ilość fotografii.

Recenzja w sam raz na światowy dzień czytania Tolkiena ;)

Moja druga biografia autorstwa Corena. Podobnie jak w przypadku książki o Lewis'ie, tę pozycję również czyta się szybko i przyjemnie. Najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości Tolkiena, napisane w przejrzysty i miły w odbiorze sposób. Dla tych, których męczą grube biografie i zbyt duża ilość nieistotnych dat i faktów, a chcieliby poznać zarys życiorysu tego niezwykłego pisarza. Polecam obie biografie, zarówno Tolkiena, jak i Lewisa, tego autora.

Kocham książki z gatunku fantasy i kocham wielu autorów tworzących ten gatunek, jednak Tolkien do nich nie należy niestety, pomyślcie teraz co?? A no tak i to nie dlatego, że Tolkienowi brakuje wyobraźni i jego światy są źle skonstruowane, ale dlatego, że jego styl pisarski moim zdaniem traci zbyt grafomania i jest za mocno filozoficzny, kiedy ja sięgam po fantastyke oczekuje czegoś lekkiego co pozwoli mi oderwać się od szarej zeczywistosci, czegoś co będę czytać nawet z przymrużeniem oka, bo jeśli zapragne zadawać sobie egzystencjalne pytania sięgnie po literaturę do tego dostosowanąNigdy nie przeczytałam władzy pierścieni i nie czuje, że coś straciłam, próbowałam trzy razy Hobbita, ale polegkam jedynie Sillimarilion mi się podobał i o dziwo tego wszystkiego biografia Tolkiena mnie urzekla i jak najbardziej ją polecam:-)
Ale pomyślcie jak to nie jestem fanką Tolkiena i czytam jego biografie, otóż było to w liceum, miałam temat z prezentacji na maturę o współczesnej fantasyce a Tolkien bądź co bądź za autora tego uznawany, nagle patrze w szkolnej biblioteczce taka książka z piękną okładką, patrzę do środka a tam jeszcze piękniejsze zdjecia i patrzę w końcu na tekst i przepadam(swoją drogą szata graficzna książki cudowna):-p
Autor poświęcił też sporo uwagi owocnej przyjaźni Tolkiena z C.S.Lewisem i pokazał jak w czasach studenckich kiedy obaj panowie studiowali na Oksfordzie ich idee i poglądy się ze sobą stykaly, być może gdyby nie ich spotkanie nigdy nue było by Narnii ani Hobbita, ta część książki okazała się dla mnie bardzo orzydatna, bo potrzebowałam wiedzieć wszystko o Lewisie:-)Abstrachujac wszyskim fanom Tolkiena, fantastyki, biografii i po prostu dobrej książki szczerze polecam:-)

Bardzo przystępnie napisana biografia, chociaż ciężko mi to z czymkolwiek porównać, bo nie zdarza mi się czytać takich książek.
Tolkien jest tu przedstawiony jako nauczyciel, mąż i ojciec. Który w początkowym stadium swojego życia, orzed napisaniem i wydaniem Hobbita był taki, jak każdy z nas, tyle że wybitny. Nie wątpiłam, że był wspaniałym człowiekiem, ale ta książka przybliżyła mi jego postać bardziej, nie jest już jakimś mglistym duchem geniusza, bo tak jawił mi się poprzednio.
Wzruszyły mnie ostatnie słowa książki. Bo to prawda w sumie. Tolkien nie umarł i nie umrze nigdy. Tak jak jego twórczość.

Nieczęsto czytam biografie, ale tej po prostu nie mogłem sobie odmówić i się nie zawiodłem. Bardzo dobrze opisane życie Mistrza Fantastyki od dzieciństwa przez pracę i pisanie po ostanie lata życia. Świetne kompendium wiedzy o J.R.R. Tolkienie, które zasługuje na wysokie miejsce w mojej biblioteczce.

Bardzo ciekawa książka opowiadająca o genialnym pisarzu 20 wieku, dobrze napisana, ciekawe życie miał J.R.R. Tolkien :)

Biografie, pamiętniki czy też wspomnienia to ciekawa i przyjemna literatura. Ocenianie zaś tego typu książek jest rzeczą trudną.

Pan Michael Coren w sposób przejrzysty przedstawił nam "zwyczajnego" Tolkiena - brata, męża, ojca - i Tolkiena "nadzwyczajnego" - pisarza, autora wielu książek fantasy.

Biografia napisana jest zgrabnie i lekko. Polecam.

Biografia napisana jest zgrabnie i lekko. Polecam.

najlepsza biografia, jaką czytałam:)

najlepsza biografia, jaką czytałam:)

Ciekawa biografia.

Ciekawa biografia.

Lekka i przyjemna lektura.

Lekka i przyjemna lektura.

• Biografie
  • Tolkienistyka
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik

Dodaj cytat z książki J. R. R. Tolkien. Człowiek, który stworzył Władcę Pierścieni