J. R. R. Tolkien. Człowiek, który stworzył Władcę Pierścieni

Wydawnictwo: Media Rodzina
J.R.R. Tolkien. The Man Who Created The Lord Of The Ring
83-7278-036-6
fata

Jest to opowieść o najchętniej czytanym pisarzu XX wieku, przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców, szczególnie dla młodszych czytelników autora Władcy Pierścieni. Dzieje Tolkiena i bliskich mu osób oraz historia powstania jego najważniejszych dzieł zostały przedstawione w sposób barwny, a jednocześnie prosty i zajmujący. Książkę wzbogacają fotografie Tolkiena i jego przyjaciół, a także...

Dzieje Tolkiena i bliskich mu osób oraz historia powstania jego najważniejszych dzieł zostały przedstawione w sposób barwny, a jednocześnie prosty i zajmujący. Książkę wzbogacają fotografie Tolkiena i jego przyjaciół, a także miejsc, w których spędził najważniejsze chwile swego życia. W nekrologu zamieszczonym przez Daily Telegraph można było przeczytać:

"Bilbo znalazł kawałek czarnej wstążki i zawiązał ją sobie na ramieniu. Hobbit szlochał w głos. Gdzieś w świecie fantazji stworzonym przez profesora J.R.R. Tolkiena stało się to na wieść o jego śmierci. Wymyślone przez niego postacie - książęta elfów, hobbici, enty, trolle, orkowie i inne stwory - były tak prawdziwe, że ten profesor języka angielskiego z kolegium Merton zyskał, podobnie jak one, swego rodzaju byt ponadczasowy. Był Gandalfem, czarodziejem bez wieku, kształtującym przeznaczenie wielkich królestw."
fragment książki

Turniquet 92 | 2015-04-15

Kocham książki z gatunku fantasy i kocham wielu autorów tworzących ten gatunek, jednak Tolkien do nich nie należy niestety, pomyślcie teraz co?? A no tak i to nie dlatego, że Tolkienowi brakuje wyobraźni i jego światy są źle skonstruowane, ale dlatego, że jego styl pisarski moim zdaniem traci zbyt grafomania i jest za mocno filozoficzny, kiedy ja sięgam po fantastyke oczekuje czegoś lekkiego co pozwoli mi oderwać się od szarej zeczywistosci, czegoś co będę czytać nawet z przymrużeniem oka, bo jeśli zapragne zadawać sobie egzystencjalne pytania sięgnie po literaturę do tego dostosowanąNigdy nie przeczytałam władzy pierścieni i nie czuje, że coś straciłam, próbowałam trzy razy Hobbita, ale polegkam jedynie Sillimarilion mi się podobał i o dziwo tego wszystkiego biografia Tolkiena mnie urzekla i jak najbardziej ją polecam:-)
Ale pomyślcie jak to nie jestem fanką Tolkiena i czytam jego biografie, otóż było to w liceum, miałam temat z prezentacji na maturę o współczesnej fantasyce a...

nitka | 2013-11-25
Przeczytana: 12 października 2013

John Ronald Reuel Tolkien jest niekwestionowanym mistrzem literatury XX wieku. Po dziś dzień jego książki sprzedają się jak świeże bułeczki; są inspiracją dla wielu pisarzy powieści fantasy. Sam autor stał się legendą tego gatunku literackiego.

Historię jego życia pisze Michael Coren - ceniony felietonista i dziennikarz, piszący m.in. dla "The Sun". Jest również krytykiem literackim oraz autorem wielu biografii, np. Arthura Conana Doyle'a, C.S. Lewisa czy właśnie Tolkiena.

Biografia ta w ciekawy sposób opisuje życie pisarza od momentu narodzin aż do śmierci. Pisana jest językiem często powieściowym. To bardzo pozytywny w odbiorze zabieg; książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie jest to typowa, encyklopedyczna notatka biograficzna, za co Corenowi należą się brawa - Czytelnicy mają niezwykłą okazję by Tolkiena poznać z zupełnie innej strony - jako brata, kochającego męża i ojca, jako wspaniałego nauczyciela pełnego pasji... Jako zwykłego człowieka, którego życie było pełne...

Anunu | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Bardzo przystępnie napisana biografia, chociaż ciężko mi to z czymkolwiek porównać, bo nie zdarza mi się czytać takich książek.
Tolkien jest tu przedstawiony jako nauczyciel, mąż i ojciec. Który w początkowym stadium swojego życia, orzed napisaniem i wydaniem Hobbita był taki, jak każdy z nas, tyle że wybitny. Nie wątpiłam, że był wspaniałym człowiekiem, ale ta książka przybliżyła mi jego postać bardziej, nie jest już jakimś mglistym duchem geniusza, bo tak jawił mi się poprzednio.
Wzruszyły mnie ostatnie słowa książki. Bo to prawda w sumie. Tolkien nie umarł i nie umrze nigdy. Tak jak jego twórczość.

Niklee | 2011-07-03
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Biografie, pamiętniki czy też wspomnienia to ciekawa i przyjemna literatura. Ocenianie zaś tego typu książek jest rzeczą trudną.

Pan Michael Coren w sposób przejrzysty przedstawił nam "zwyczajnego" Tolkiena - brata, męża, ojca - i Tolkiena "nadzwyczajnego" - pisarza, autora wielu książek fantasy.

Biografia napisana jest zgrabnie i lekko. Polecam.

fata | 2010-01-25

Lekka i przyjemna lektura.

Pakoziom | 2012-03-05

Nieczęsto czytam biografie, ale tej po prostu nie mogłem sobie odmówić i się nie zawiodłem. Bardzo dobrze opisane życie Mistrza Fantastyki od dzieciństwa przez pracę i pisanie po ostanie lata życia. Świetne kompendium wiedzy o J.R.R. Tolkienie, które zasługuje na wysokie miejsce w mojej biblioteczce.

Eileena_6 | 2011-03-06

najlepsza biografia, jaką czytałam:)

antracyt | 2010-06-15

Ciekawa biografia.

oddin | 2011-08-23

Bardzo ciekawa książka opowiadająca o genialnym pisarzu 20 wieku, dobrze napisana, ciekawe życie miał J.R.R. Tolkien :)

Iwona | 2016-08-08