Ścieżki północy

2015-10-08
2015-10-08
2014-01-01
Maciej Świerkocki
Birma lekarz literatura australijska mężczyzna Nagroda Bookera niewola obóz jeniecki śmierć tortury uczucie walka o przetrwanie wojna wspomnienia żołnierz
Inne

Zawiodłem się na tej książce, bo spodziewałem się po niej o wiele więcej. Bywa przerażająca i poruszająca, ale nijak nie klei się do wydarzeń historycznych regionu Tasmanii tego okresu.

Niesamowita. W części wojenna, w części melodramat, a tak naprawdę książka o człowieku, który znając siebie najlepiej dziwi się, że ktoś uważa go za bohatera...

Australia. Tasmania. II wojna światowa. Japoński obóz jeniecki. Kolej Śmierci w Birmie. Nieludzkie okrucieństwo. Walka z wiatrakami. Życie po... życiu. Dorrigo Evans. Złamane istnienia. Próba życia.

Ta opowieść była jak wielka cegła spadająca na plecy. Przygarbiła mnie jej monumentalność, siła rażenia emocjonalnego. Okropny ból sprawiły wspomnienia chirurga pułkownika Dorriga Evansa i jego towarzyszy,bardzo młodych aliantów, z japońskiego obozu jenieckiego, ich niewyobrażalne cierpienia trzymały w kleszczach serce, pod ciężarem brutalnie wykończonych istnień zataczałam się jak odurzona. Ocalałe istnienia, zagubione, połamane, z bagażem błota i przerażenia ciągnącym w dół kruszyły bezceremonialnie serce. Młodzi, odważni, silni stawali się wrakami, starcami, łamali jak suche gałązki, trwali jakąś przedziwną chęcią zachowania życia, ale... nie żyli.

Na niektórych ludziach ich los pozostawia tak głębokie koleiny, że przez całe życie nie są w stanie ich zasypać. Żyją życiem odzyskanym, ale ich dusza pozostaje w zaświatach, jest stara i zmęczona. Tak było z wieloma, którzy to piekło przeżyli. Dorrigo odnosi sukcesy jako lekarz, jako weteran, ale cały czas chowa się za swoimi plecami,odgrywa swoje życie,nie umie być tu, teraz, został w tym błocie w dżungli, z tymi, którym nie pomógł.

Narracja prowadzona jest z różnych perspektyw. Dialogi zapisane niekonwencjonalnie. Język dosyć prosty, suchy, co potęguje emocje. W niesamowity, namacalny, piękny sposób jest opisana miłość. Bohaterowie magnetyzują lub budzą odrazę. Bardzo sugestywnie przedstawiona rzeczywistość jeńców budziła mój straszny sprzeciw. Zamierzone okrucieństwo,odzieranie z człowieczeństwa, głodzenie najsilniejszym odbierały nadzieję. Uderzające jest to, że ci Japończycy nie odczuwali wyrzutów, nie byli w stanie pojąć, że zachowują się wbrew wszelkim zasadom moralnym.

Wspaniała, piękna,ważna.

*książka, którą ceni Jakub Małecki

Świat jest. Po prostu jest, stwierdza kilkukrotnie Dorrigo Evans, jeden z głównych bohaterów, na kartach powieści. O tym też stanowi monumentalna powieść nagrodzona Bookerem 2014.
Z czasem wszystko blaknie: najsilniejsze wspomnienia, uczucia, poczucie winy, straty, żałoba, miłość. Świat toczy się dalej i tylko ludzie za nim nie nadążają.

ŚCIEŻKI PÓŁNOCY szarpią emocjami czytelnika. Chwile uniesień przeplatane są brutalną bliskością śmierci. Nawiązywane relacje, kariera, spokój burzy niszczycielska siła wojny, czasem na kolejnej zaledwie stronie opowieści. Richard Flanagan stawia pytania o to, jak mocno wojna zakorzenia się w człowieku. Czy istnieje życie po traumie, czy „można uciec od koszmaru, w którym przemoc jest wieczną, ogromną i jedyną prawdą (…),a cała historia ludzkości jest historią przemocy (…)”?

Powieść stanowi poszatkowaną historię Dorrigo Evansa i jego towarzyszy, bliższych i dalszych, na różnych etapach życia. Młody człowiek z tasmańskiej prowincji trafia do miasta. Student medycyny poznaje uroki elitarnego życia. Chirurg wojskowy trafia na front II wojny światowej. Pułkownik dowodzi grupą australijskich jeńców wojennych, ofiar okrucieństwa japońskich oficerów podczas budowy Linii (Kolei Birmańskiej). Żołnierz doświadcza smaku namiętności, któremu już niedługo przeciwstawiony jest brud, krew i choroby birmańskiej dżungli. Bohater wojenny staje się więźniem własnej legendy, zagubionym w odmętach przeszłości.

„To coś jak życie, nie? Myślisz, że je prześcigniesz, że jesteś od niego lepszy, ale ono za każdym razem robi z ciebie idiotę. Ty padasz na pysk, a ono odjeżdża pełną parą i gwiżdże, zadowolone z siebie (…)”.

Coś dla miłośników literatury pięknej (UWAGA: zalecana odporność na naturalistyczne sceny z rzeczywistości wojennej).

---
Ania

ŚCIEŻKI PÓŁNOCY szarpią emocjami...

Okropna. Straszna. Poruszająca. Wspaniała. Jest w niej okrucieństwo, człowieczeństwo, fanatyzm i wątpliwości. Jest też miłość, ta niespełniona, przegapiona i może dlatego taka piękna, ale i taka zwykła, pełna zawahań i upadków, którą można by nazwać po prostu przywiązaniem. Też nie mało ważna. I losy ludzi zanurzonych (unurzanych?) w tym wszystkim. W wojnie, zabijaniu, torturach, głodzie i śmierci, w przetaczającej się po nich historii. W przetrwaniu podczas kataklizmu i trwaniu po nim. Nie prostym trwaniu, bo nie ma prostego życia po tym co potrafimy sobie nawzajem zgotować. Jedni, bo uwierzyli, inni bo chcieli uwierzyć, a jeszcze inni, bo nie mieli innego wyjścia.
Książka, która powinna stać na półce z napisem „Ważne i Ponadczasowe”

nie spodziewałam się, że tyle dowiem się z tej książki o Kolei Birmańskiej i jej budowie. Kawał historii i dobrej lektury.

Trzy nagrody to nie przypadek .
Cytat z książki.:
„Dobra książka sprawia, że chce się ją przeczytać jeszcze raz. A książka wielka każe człowiekowi jeszcze raz przeczytać swoją duszę.”
Richard Flanagan, „Ścieżki północy”

Trzy nagrody to nie przypadek .
Cytat z książki.:
Richard Flanagan, „Ścieżki północy”

"Ścieżki Północy" to najważniejsza książka Flanagana, nad którą pracował 12 lat, i za którą dostał Nagrodę Bookera. Opowiada historię australijskiego chirurga, którego nękają wspomnienia związane z romansem z żoną wujka i z pobytu w japońskim obozie jako jeniec wojenny, który pracował przy budowie kolei. Po wojnie zyskał sławę, ale nijak z niej nie korzysta, bo kłócą się w nim poczucie winy i porażki za błędy z przeszłości.

Bardzo dobra książka, jak to zwykle w przypadku Flanagana, która porusza szereg uczuć i głębokim przemyśleń związanych z życiem. Tutaj mamy obóz jeniecki, a więc katorżniczą pracę, znęcanie, głód, choroby, ból, masową umieralność i tym podobne. Przy tym mnóstwo wspomnień i przemyśleń głównego bohatera, wewnętrzne przemiany, poczucie winy, porażki, wyrządzenia krzywdy. Bardzo ciekawy przypadek przemiany katów w dobrych ludzi, którzy po wojnie pomagali ludziom. No głęboka książka jak to u autora bywa, chociaż mi się chyba nieco bardziej podobały "Pragnienie" i "Śmierć przewodnika rzecznego". Ale to nie jest minus, tylko kwestia gustu.

Ogólnie "Ścieżki Północy" to bardzo dobra i wartościowa literatura, którą można bez dwóch zdań zaproponować każdemu wymagającemu czytelnikowi. Polecam.

Jedyną wiedzą, jaką posiadałem, sięgając po "Ścieżki Północy", była informacja, że Richard Flanagan nagrodzony został za powieść tą Bookerem. I mimo, że to wyraźna przesłanka za tym, iż będzie się miało do czynienia z dziełem wyjątkowym, nie spodziewałem się, że wstrząśnie mną i zachwyci na tak wielu poziomach!

Punkt wyjścia, wstrząsająca i brutalna historia australijskich jeńców w japońskiej niewoli, pracujących przy budowie Kolei Birmańskiej, rozgałęzia się w zaskakujących kierunkach i w różne plany czasowe. Tutaj niesamowity i poruszający obyczajowy romans połączony został z opowieścią o granicach ludzkiej wytrzymałości i zdolności przetrwania w obliczu niewyobrażalnego cierpienia i upodlenia.

To wspaniała i niezwykle poruszająca emocjonalnie powieść, która zachwyca równie pięknem słowa pisanego. Flanagan snuje wątki nieśpiesznie, dużo tu introspekcji - przeżycia wewnętrzne, myśli bohaterów i ich zachowania zyskują dzięki temu na wyrazistości i realizmie, portrety psychologiczne bohaterów, zarówno tych "dobrych", jak i "złych" to nad wyraz skomplikowane mozaiki - ale jest to ten rodzaj "snucia", które chciałoby się, aby nigdy się nie skończyło.

"Ścieżki Północy" to naprawdę zaskakująca niespodzianka i możliwe, że najlepsza powieść, jaką przeczytałem w tym roku a w materii prezentacji potęgi ludzkiego ducha i godności w obliczu okropieństw wojny (choć to książka nie tylko o tym, wiem...) oraz późniejszych traum i "widm", które nawiedzają jej ocalałe ofiary, rzecz wręcz wybitna! Polecam!

Punkt wyjścia, wstrząsająca i brutalna historia australijskich...

Hmmm tak wiele oczekiwałam od tej książki. Nie równa i męcząca. Tematyka imponująca i zachęcająca do wejścia w temat. Czegoś tu zabrakło. Wykonanie mnie dobiło. Może za jakiś czas powrócę i spróbuje ponownie podejść do tematu. Czuje zawód. Bardzo mi szkoda bo tak się cieszyłam na ten temat. No cóż może kiedyś….

• 2016