Nieznana terrorystka

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- The Unknown Terrorist
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2018-02-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-02-14
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308064672
- Tłumacz:
- Maciej Świerkocki
- Tagi:
- Maciej Świerkocki bomba seks polityka kobieta terrorystka kłamstwo Sydney
Fake news, bomby, seks, polityka, małe prawdy poskładane w wielkie kłamstwo. Świat po 11 września oczami laureata Nagrody Bookera.
To, co wczoraj było prawdą, dzisiaj już nią nie jest. Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a usiłujący za wszelką cenę ratować swoją karierę wypalony zawodowo dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki. Dziewczyna z trudem rozpoznaje siebie w zmanipulowanym telewizyjnym portrecie. Próbuje uciekać. Tymczasem w tle polowania na Doll rozgrywa się zupełnie inna mroczna historia…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Medialny terror w mało wyszukanej formie
Pisarze, moi drodzy Państwo, dzielą się bardzo prosto – na dwie grupy mianowicie: dobrych i złych. Problem w tym jednak, że przynależność do jednej z nich nie jest wprost powiązana z jakością ich dzieł; nawet najgorszym zdarzają się przebłyski. Działa to, niestety, w obie strony, więc i ci najlepsi nie tyle potykają się nawet, co upadają. Richard Flanagan udowodnił w napisanych w 2013 „Ścieżkach północy”, że aspiruje do miana pisarza utalentowanego, jednak siedem lat wcześniejsza „Nieznana terrorystka” z pewnością tego nie zapowiadała.
Pierwsze spotkanie z lekturą trudno uznać za nieudane – wszystko jest na swoim miejscu: temat ciekawy, bo prawdomówność mediów i manipulowanie opinią publiczną to kwestie, które nigdy nie były bardziej aktualne, a sposób jego sfabularyzowania bardzo pomysłowy. W dodatku pozwala na wplątanie w całą aferę tak zwanych zwyczajnych ludzi, dzięki czemu statystyczny czytelnik powinien łatwiej identyfikować się z bohaterami. Wszystko to podlane jeszcze talentem Flanagana – którego, powtórzę, nie brakuje – wyrażającym się przede wszystkim w doskonałym panowaniu nad tempem akcji. Prolog jest dynamiczny, ale nie wariacki, dzięki czemu w „Nieznaną terrorystkę” wsiąka się błyskawicznie. A potem przychodzi banał.
Na początku Flanagan pali z dział nieco mniejszego kalibru. Pierwszą strasznie wyświechtaną kliszą jest klient wypłakujący się przed tancerką erotyczną (zamiast klasycznej prostytutki). Zmiana profesji bohaterki to tylko kosmetyka, ale Australijczyk wyraźnie czuje, że nie tędy droga i nie wydłuża tej pustej sceny – na szczęście. Prawdziwe problemy zaczynają się, kiedy pisarz postanawia dzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami w ramach głównego wątku. Można więc znaleźć w „Nieznanej terrorystce” wyjątkowo sztuczną, zgrzytającą niczym piach w zębach sekwencję, w której Doll najpierw wyładowuje gniew na muzułmance, żeby chwilę potem samej paść ofiarą podobnego ataku; mamy przerażająco pozbawioną jakiejkolwiek nowej treści paralelę między psychopatycznym mordercą a odnoszącym sukcesy politykiem; mamy w końcu wizję ludzi władzy manipulujących informacjami tak, aby prosty człowiek żył w strachu.
Czy mam do Flanagana pretensje o to, że pisze nieprawdę? W żadnym wypadku. Mam pretensje o to, że pisze jak dziecko, które nagle zorientowało się, iż świat nie jest idealnym miejscem i miało niemożebną potrzebę wykrzyczenia tego przed całą rzeszą dorosłych. Sceny, w których ta rzekoma podskórna tkanka rzeczywistości wychodzi na światło dzienne są wymuszone i przypominają zorganizowany przez kilkulatka teatrzyk – od początku wiadomo, co ma się zdarzyć, a siłą stojącą za tą nieodwołalnością nie jest los, determinizm, Bóg czy jakikolwiek inny niesprecyzowany byt, lecz kłujące w oczy swą obecnością nitki prowadzące do palców autora.
Boli to tym bardziej, że widać w „Nieznanej terrorystce” ewidentne ślady wielkiego potencjału. Początek jest naprawdę świetny i błyskawicznie przywołuje na myśl zaszczucie typowe dla twórczości Philipa K. Dicka oraz poczucie małości żywcem wzięte z niektórych tekstów Williama Gibsona. Opis działań Giny Davis lub też Doll pod wpływem dążącego do nieskończoności napięcia psychologicznego natomiast rezonuje duchem genialnej „Zbrodni i kary” - na dobrą sprawę jest jej współczesną permutacją. Niektóre wybory Flanagana budzą wątpliwości (nieco przesadzona wizja Doll zakrywającej się pieniędzmi, nudnawy wątek małżeństwa Nicka, podjęty temat miasta jako „najbardziej tyrańskiego tworu człowieka”, który kończy się jak nożem uciął),ale w kwestii szczegółów pisarz odwala kawał dobrej roboty. Przykładem niech będzie wyjątkowo zręczna indywidualizacja postaci pobocznych przez drobne detale: mycie rąk Cody’ego, jacht Buchanana czy ciekawe porównanie manipulacji opinią publiczną do pracy z grafiką rastrową Tariqa. Szkoda tylko, że na najważniejszym froncie Australijczyk sobie nie poradził.
„Nieznana terrorystka” bardzo mnie rozczarowała. Nie tyle nawet ze względu na swoją jakość, bo ta nie jest aż tak mierna, jak można by się obawiać (o czym świadczy choćby moc, z jaką lektura wciąga),lecz na to, że mogłaby być czymś zdecydowanie więcej – dowód tego stanowi nie tylko pozostały, bardziej watościowy dorobek Richarda Flanagana, ale i fascynujące szczegóły porozsiewane po całej powieści, które jednak nie uratowały całości. Mam nadzieję, że „Pierwsza osoba”, najnowsze dzieło Australijczyka, przywróci mi nieco zachwianą wiarę w jego pisarstwo.
Bartosz Szczyżański
Oceny
Książka na półkach
- 257
- 186
- 42
- 22
- 8
- 5
- 4
- 4
- 4
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Cyt:
„Ludzie lubią strach. Wszyscy chcemy się bać, chcemy, żeby ktoś nam mówił, jak żyć, z kim się pieprzyć, dlaczego powinniśmy robić to albo myśleć tamto. To jest robota diabła. Dlatego jestem dla nich ważna, Wilder, bo jeśli możesz stworzyć terrorystę, to dajesz ludziom diabła. A media go potrzebują. To moja rola. Kumasz?”
Richard Flanagan, „Nieznana terrorystka”
„Nieznana terrorystka” to kolejna znakomita powieść Richarda Flanagana. Dla tych, którzy znają jego powieści, będzie to spore zaskoczenie, gdyż zaproponował w niej formę, która dotychczas nie występowała w jego prozie. Powieść sensacyjna Richarda Flanagana? Nie do końca. Wydaje się, że to świadomy zabieg literacki. Powielenie pewnych schematów fabularnych powieści sensacyjnych, umieszczenie akcji współcześnie i ograniczenie jej do zaledwie kilku dni a przede wszystkim rezygnacja z retrospekcji, która tak charakteryzuje jego prozę. To zupełnie inny Richard Flanagan. ale nadal wyjątkowy.
Gina Davis, tancerka erotyczna w pewnym klubie w Sydney, na skutek kilku zbiegów okoliczności zostaje uznana za terrorystkę i jest najbardziej poszukiwaną kobietą w Australii.
To historia o tym w jaki sposób kreowana jest rzeczywistość i jak media wpływają na nasze jej postrzeganie. O sile manipulacji, o wykorzystywaniu mediów do osiągania celów politycznych. O kreowaniu rzeczywistości pełnej podziałów, napięć i antagonizmów, co wydaje się marzeniem wszystkich rządzących. I o tym, czy prawda ma jakiekolwiek znaczenie w przekazywaniu informacji czy też jest zupełnie niepotrzebna.
Richard Flanagan opowiada australijską wersję „Utraconej czci Katarzyny Blum.”
Znakomita i przerażająca.
Cyt:
więcej Pokaż mimo to„Ludzie lubią strach. Wszyscy chcemy się bać, chcemy, żeby ktoś nam mówił, jak żyć, z kim się pieprzyć, dlaczego powinniśmy robić to albo myśleć tamto. To jest robota diabła. Dlatego jestem dla nich ważna, Wilder, bo jeśli możesz stworzyć terrorystę, to dajesz ludziom diabła. A media go potrzebują. To moja rola. Kumasz?”
Richard Flanagan, „Nieznana...
Według mnie to najsłabsza powieść Flanagana.
Według mnie to najsłabsza powieść Flanagana.
Pokaż mimo toCzłowiek kontra system, czyli jak niewiele znaczy jednostka i jak łatwo ją zniszczyć. Fikcja literacka, którą przerosła rzeczywistość, biorąc pod uwagę to, co się dzieje teraz w Australii, a wkrótce pewnie (oby nie),na całym świecie (zamykanie ludzi w obozach Fema, strzelanie do protestujących, neo-faszystowska segregacja sanitarna itp). Cóż, NWO coraz bliżej (oby ktoś te kanalie powstrzymał, bo będzie krucho z nami).
Moja pierwsza pozycja od Flanagana, sięgnę po dalsze.
Człowiek kontra system, czyli jak niewiele znaczy jednostka i jak łatwo ją zniszczyć. Fikcja literacka, którą przerosła rzeczywistość, biorąc pod uwagę to, co się dzieje teraz w Australii, a wkrótce pewnie (oby nie),na całym świecie (zamykanie ludzi w obozach Fema, strzelanie do protestujących, neo-faszystowska segregacja sanitarna itp). Cóż, NWO coraz bliżej (oby ktoś te...
więcej Pokaż mimo tohttps://taktoczytam.blogspot.com/2020/12/nieznana-terrorystka-richard-flanagan.html
https://taktoczytam.blogspot.com/2020/12/nieznana-terrorystka-richard-flanagan.html
Pokaż mimo toTo 3 książka tego autora, ciekawego, ale trudnego w czytaniu.
Trochę jestem zaskoczony, bo ta była najbardziej przyziemna i napisana prostszym językiem, niż np. "Klaśnięcie jednej dłoni".
Jak nieraz przypadek może spaprać nam życie, albo skierować go w zupełnie nieoczekiwaną stronę.
Prosta dziewczyna, z patologicznej rodziny, chce się dorobić (choćby na własne mieszkanie). Podążamy razem z nią - co robi, jakie ma myśli, o czym marzy. Nagle staje się palowaną zwierzyną i to ją przerasta, gdyby ktoś mądry wtedy ...
Ciekawe, nieszablonowe zakończenie.
To 3 książka tego autora, ciekawego, ale trudnego w czytaniu.
więcej Pokaż mimo toTrochę jestem zaskoczony, bo ta była najbardziej przyziemna i napisana prostszym językiem, niż np. "Klaśnięcie jednej dłoni".
Jak nieraz przypadek może spaprać nam życie, albo skierować go w zupełnie nieoczekiwaną stronę.
Prosta dziewczyna, z patologicznej rodziny, chce się dorobić (choćby na własne mieszkanie)....
OCENA -8/10 REWELACJA
„NIEZNANA TERRORYSTKA” to bardzo osobliwa lektura, dotykająca problemu terroryzmu czyli zmory współczesnego świata ale w innym ujęciu. Flanagan dokonuje trafnych spostrzeżeń i pokazuje że nie zawsze ten którego uznano za terrorystę jest nim w rzeczywistości. Czasami zupełny zbieg okoliczności, czy przebywanie w nieodpowiednim miejscu i czasie może zmienić nasze życie w prawdziwy koszmar i o tym jest ta lektura.
Bohaterka tej powieści czyli dziewczyna której profesją na co dzień jest taniec erotyczny, zupełnie niczego nieświadoma, staje się dzięki przypadkowemu zbiegowi okoliczności terrorystką, a to za sprawą mediów i dziennikarzy którzy goniąc za tanią sensacją w imię oglądalności, czy sławy są wstanie tak manipulować faktami by zniszczyć i doprowadził na skraj niewinnego człowieka.
Kapitalna książka, zmuszająca to refleksji nad współczesnym światem, ukazująca bezwzględność i siłę mediów w kształtowaniu rzeczywistości, szokuje i przeraża, bo czytając ją możemy dość do wniosku że taka historia może przytrafić się każdemu nawet nam. Dziwny jest współczesny świat, pozbawiony, empatii, wrażliwości, szacunku dla drugiego człowieka. Ile dramatów musi się jeszcze wydarzyć abyśmy w końcu zrozumieli co w życiu jest najważniejsze. Flanagan zaskakuje i snuje niesamowitą opowieść, która zostanie w pamięci na długo, narracja na najwyższym poziomie. Kolejna genialna książka, po „ŚCIEŻKACH PÓŁNOCY”, którą miałem okazję przeczytać tego autora. Pozdrawiam. Jack_
OCENA -8/10 REWELACJA
więcej Pokaż mimo to„NIEZNANA TERRORYSTKA” to bardzo osobliwa lektura, dotykająca problemu terroryzmu czyli zmory współczesnego świata ale w innym ujęciu. Flanagan dokonuje trafnych spostrzeżeń i pokazuje że nie zawsze ten którego uznano za terrorystę jest nim w rzeczywistości. Czasami zupełny zbieg okoliczności, czy przebywanie w nieodpowiednim miejscu i czasie może...
Kolejna świetna książka Flanagana za mną. Flanagan pokazuje, jak pod płaszczykiem obrony społeczeństwa przed terroryzmem, politycy i dziennikarze wykorzystują jednostki do swoich prywatnych celów. Wstrząsające, ale niestety ciągle aktualne.
Kolejna świetna książka Flanagana za mną. Flanagan pokazuje, jak pod płaszczykiem obrony społeczeństwa przed terroryzmem, politycy i dziennikarze wykorzystują jednostki do swoich prywatnych celów. Wstrząsające, ale niestety ciągle aktualne.
Pokaż mimo toCo to media i politycy mogą zrobić z biednej w sumie tancerki erotycznej, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie z nieodpowiednim człowiekiem! Świetnie napisana, ze znajomością kontekstu społecznego i politycznego dzisiejszej Australii, książka ni to kryminalna, ni to powieść drogi, ni to dramat obyczajowy. Autor naprawdę udowadnia, że dzisiejsi dziennikarze bez etosu mogą być śmiertelnie groźni, gdy na coś się uprą. Na przykład na tancerkę... Terroryzm to sprawa poważna, ale politycy i dziennikarze próbujący na nim robić kariery, to niebezpieczeństwo równie poważne. Interesująca do finału - lektura konieczna!
Co to media i politycy mogą zrobić z biednej w sumie tancerki erotycznej, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie z nieodpowiednim człowiekiem! Świetnie napisana, ze znajomością kontekstu społecznego i politycznego dzisiejszej Australii, książka ni to kryminalna, ni to powieść drogi, ni to dramat obyczajowy. Autor naprawdę udowadnia, że dzisiejsi dziennikarze...
więcej Pokaż mimo toTo bardzo dobra powieść
To bardzo dobra powieść
Pokaż mimo toKoncepcja kozła ofiarnego opowiedziana raz jeszcze.
Albo krzyk o potrzebę kochania i bycia kochanym.
Albo o nieśmiałym krzyku o powrót prawdziwego chrześcijaństwa.
Koncepcja kozła ofiarnego opowiedziana raz jeszcze.
Pokaż mimo toAlbo krzyk o potrzebę kochania i bycia kochanym.
Albo o nieśmiałym krzyku o powrót prawdziwego chrześcijaństwa.