Nieznana terrorystka

Wydawnictwo Literackie
2018-02-14
2018-02-14
Maciej Świerkocki
Maciej Świerkocki bomba seks polityka kobieta terrorystka kłamstwo Sydney literatura australijska

Medialny terror w mało wyszukanej formie

1956 14 299

Cyt:
„Ludzie lubią strach. Wszyscy chcemy się bać, chcemy, żeby ktoś nam mówił, jak żyć, z kim się pieprzyć, dlaczego powinniśmy robić to albo myśleć tamto. To jest robota diabła. Dlatego jestem dla nich ważna, Wilder, bo jeśli możesz stworzyć terrorystę, to dajesz ludziom diabła. A media go potrzebują. To moja rola. Kumasz?”
Richard Flanagan, „Nieznana terrorystka”

„Nieznana terrorystka” to kolejna znakomita powieść Richarda Flanagana. Dla tych, którzy znają jego powieści, będzie to spore zaskoczenie, gdyż zaproponował w niej formę, która dotychczas nie występowała w jego prozie. Powieść sensacyjna Richarda Flanagana? Nie do końca. Wydaje się, że to świadomy zabieg literacki. Powielenie pewnych schematów fabularnych powieści sensacyjnych, umieszczenie akcji współcześnie i ograniczenie jej do zaledwie kilku dni a przede wszystkim rezygnacja z retrospekcji, która tak charakteryzuje jego prozę. To zupełnie inny Richard Flanagan. ale nadal wyjątkowy.

Gina Davis, tancerka erotyczna w pewnym klubie w Sydney, na skutek kilku zbiegów okoliczności zostaje uznana za terrorystkę i jest najbardziej poszukiwaną kobietą w Australii.

To historia o tym w jaki sposób kreowana jest rzeczywistość i jak media wpływają na nasze jej postrzeganie. O sile manipulacji, o wykorzystywaniu mediów do osiągania celów politycznych. O kreowaniu rzeczywistości pełnej podziałów, napięć i antagonizmów, co wydaje się marzeniem wszystkich rządzących. I o tym, czy prawda ma jakiekolwiek znaczenie w przekazywaniu informacji czy też jest zupełnie niepotrzebna.

Richard Flanagan opowiada australijską wersję „Utraconej czci Katarzyny Blum.”

Znakomita i przerażająca.

Cyt:
Richard Flanagan, „Nieznana...

Według mnie to najsłabsza powieść Flanagana.

Według mnie to najsłabsza powieść Flanagana.

Człowiek kontra system, czyli jak niewiele znaczy jednostka i jak łatwo ją zniszczyć. Fikcja literacka, którą przerosła rzeczywistość, biorąc pod uwagę to, co się dzieje teraz w Australii, a wkrótce pewnie (oby nie),na całym świecie (zamykanie ludzi w obozach Fema, strzelanie do protestujących, neo-faszystowska segregacja sanitarna itp). Cóż, NWO coraz bliżej (oby ktoś te kanalie powstrzymał, bo będzie krucho z nami).

Moja pierwsza pozycja od Flanagana, sięgnę po dalsze.

To 3 książka tego autora, ciekawego, ale trudnego w czytaniu.
Trochę jestem zaskoczony, bo ta była najbardziej przyziemna i napisana prostszym językiem, niż np. "Klaśnięcie jednej dłoni".
Jak nieraz przypadek może spaprać nam życie, albo skierować go w zupełnie nieoczekiwaną stronę.
Prosta dziewczyna, z patologicznej rodziny, chce się dorobić (choćby na własne mieszkanie). Podążamy razem z nią - co robi, jakie ma myśli, o czym marzy. Nagle staje się palowaną zwierzyną i to ją przerasta, gdyby ktoś mądry wtedy ...
Ciekawe, nieszablonowe zakończenie.

To 3 książka tego autora, ciekawego, ale trudnego w czytaniu.

OCENA -8/10 REWELACJA

„NIEZNANA TERRORYSTKA” to bardzo osobliwa lektura, dotykająca problemu terroryzmu czyli zmory współczesnego świata ale w innym ujęciu. Flanagan dokonuje trafnych spostrzeżeń i pokazuje że nie zawsze ten którego uznano za terrorystę jest nim w rzeczywistości. Czasami zupełny zbieg okoliczności, czy przebywanie w nieodpowiednim miejscu i czasie może zmienić nasze życie w prawdziwy koszmar i o tym jest ta lektura.

Bohaterka tej powieści czyli dziewczyna której profesją na co dzień jest taniec erotyczny, zupełnie niczego nieświadoma, staje się dzięki przypadkowemu zbiegowi okoliczności terrorystką, a to za sprawą mediów i dziennikarzy którzy goniąc za tanią sensacją w imię oglądalności, czy sławy są wstanie tak manipulować faktami by zniszczyć i doprowadził na skraj niewinnego człowieka.

Kapitalna książka, zmuszająca to refleksji nad współczesnym światem, ukazująca bezwzględność i siłę mediów w kształtowaniu rzeczywistości, szokuje i przeraża, bo czytając ją możemy dość do wniosku że taka historia może przytrafić się każdemu nawet nam. Dziwny jest współczesny świat, pozbawiony, empatii, wrażliwości, szacunku dla drugiego człowieka. Ile dramatów musi się jeszcze wydarzyć abyśmy w końcu zrozumieli co w życiu jest najważniejsze. Flanagan zaskakuje i snuje niesamowitą opowieść, która zostanie w pamięci na długo, narracja na najwyższym poziomie. Kolejna genialna książka, po „ŚCIEŻKACH PÓŁNOCY”, którą miałem okazję przeczytać tego autora. Pozdrawiam. Jack_

OCENA -8/10 REWELACJA

Kolejna świetna książka Flanagana za mną. Flanagan pokazuje, jak pod płaszczykiem obrony społeczeństwa przed terroryzmem, politycy i dziennikarze wykorzystują jednostki do swoich prywatnych celów. Wstrząsające, ale niestety ciągle aktualne.

Co to media i politycy mogą zrobić z biednej w sumie tancerki erotycznej, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie z nieodpowiednim człowiekiem! Świetnie napisana, ze znajomością kontekstu społecznego i politycznego dzisiejszej Australii, książka ni to kryminalna, ni to powieść drogi, ni to dramat obyczajowy. Autor naprawdę udowadnia, że dzisiejsi dziennikarze bez etosu mogą być śmiertelnie groźni, gdy na coś się uprą. Na przykład na tancerkę... Terroryzm to sprawa poważna, ale politycy i dziennikarze próbujący na nim robić kariery, to niebezpieczeństwo równie poważne. Interesująca do finału - lektura konieczna!

To bardzo dobra powieść

To bardzo dobra powieść

Koncepcja kozła ofiarnego opowiedziana raz jeszcze.
Albo krzyk o potrzebę kochania i bycia kochanym.
Albo o nieśmiałym krzyku o powrót prawdziwego chrześcijaństwa.

Koncepcja kozła ofiarnego opowiedziana raz jeszcze.
Albo krzyk o potrzebę kochania i bycia kochanym.
Albo o nieśmiałym krzyku o powrót prawdziwego chrześcijaństwa.

• Przeczytane w 2018