Ścieżki północy

2015-10-08
Data 1. wydania:
2014-01-01
Maciej Świerkocki
Birma lekarz literatura australijska mężczyzna Nagroda Bookera niewola obóz jeniecki śmierć tortury uczucie walka o przetrwanie wojna wspomnienia żołnierz
Inne

"Ścieżki północy" to jedna z tych powieści, które na długo pozostają w pamięci czytelnika. Fabuła książki zbudowana jest wokół budowy przez australijskich jeńców wojennych, na rozkaz Japończyków, linii kolejowej prowadzącej przez azjatycką dżunglę. Autor nie ogranicza się jednak do przedstawienia czytelnikom strasznego losu niedożywionych i schorowanych żołnierzy,...

Na półkach: , , , ,

Nie potrafię ocenić tej książki...
Opis na okładce "zniewalająco piękna książka" wg mnie nijak się ma do treści. Rzekłabym nawet, że to zniewalająco brzydka książka - momentami.
Plus za uświadomienie tego wymiaru czasowego i geograficznego IIWŚ, dla mnie wcześniej nieznanego.

Książka nierówna i w sumie taka trochę bez pomysłu na całość. Opisy „wojenne” mega wciągające, ale pozostała cześć nudnawa i nieprzekonująca.

Na półkach: , , , ,

Ludzie ludziom zgotowali ten los.
Richard Flanagan, australijski pisarz, za książkę „Ścieżki Północy” według mnie bardzo zasłużenie dostał Man Booker Prize, za tematykę książki. Dość rzadko w literaturze poruszany jest temat udziału żołnierzy australijskich w II wojnie światowej. Także los jeńców alianckich, w tym australijskich w obozach japońskich jest o wiele mniej...

Flanagan stworzył tę powieść na podstawie opowieści ojca - byłego więźnia wojennego oraz rozmów z japońskimi i koreańskimi strażnikami, a napisanie jej zajęło mu 12 lat... Jest dopracowana, wciągająca i smutna, ale prawdziwa. Mnie zagwarantowała czytelniczego kaca...

Nie zachwyciła mnie. Chyba kolejny raz zbyt wielkie oczekiwania po przeczytaniu recenzji. Początek czyta się bardzo szybko i przyjemnie, jednak ostatnie 100 stron bardzo mi się dłużyło. Zabieg z dialogami wplatanymi w akcję też utrudniał mi czytanie.

Książka, moim zdaniem, trochę nierówna. W większości wciągająca, miejscami wstrząsająca, chwilami nudnawa. Ogólnie jednak uważam, że warto po nią sięgnąć.

Jakoś się wynudziłem i po miesiącach niewiele pamiętam.

"Wojna ciążyła,mieszała zmysły,niszczyła,usprawiedliwiała"

W czym tkwi piękno tej powieści-w prawdzie ukazującej prawdziwe oblicze wojny,
w której panuje przemoc,choroby,głód,śmierć.

"Potem jednak znikali we własnym piekle,położonym gdzieś w pobliżu nieustannie wydłużających się torów kolei obłędu"

"Przeżyła wszystko, przewędrowała świat we wszystkich kierunkach. W tej chwili chciała wziąć jego przepięknego kutasa do ust, na oczach wszystkich gości w jadalni; wyprodukowałaby dla nich trochę śmietanki do kawy."

Czy coś więcej trzeba pisać, żeby pokazać, jakiego pokroju jest to dzieło?
Poza takimi fragmentami, bogata w nieprzeciętnie nudne opisy. Sama historia banalna...

2 554
    1 571