Klaśnięcie jednej dłoni

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Sound of One Hand Clapping
Ag2S

Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem.
Richard Flanagan jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich. W 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera za Ścieżki Północy. Klaśnięcie jednej dłoni to kolejna głośna powieść Flanagana, którą Wydawnictwo Literackie prezentuje polskim czytelnikom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3657

Wyobrazić sobie świat inny od własnych przeżyć*

Sarajewo, 1946r. Tutaj, podobnie jak w Belgradzie, widzę na ulicach sporo siwiejących lub całkiem osiwiałych młodych kobiet. Twarze mają udręczone, ale wciąż młode, a ich sylwetki jeszcze wyraźniej zdradzają młody wiek. Zdaje mi się, że widzę, jak ostatnia wojna przeciągnęła ręką po głowach tych kruchych istot (...) - te słowa Ivo Andričia, jugosłowiańskiego pisarza noblisty, to fragment motta, które otwiera wydaną niedawno w Polsce powieść Richarda Flanagana „Klaśnięcie jednej dłoni”. Ukazała się ona w Wydawnictwie Literackim po sukcesie „Ścieżek północy”, uhonorowanych w 2014r. Nagrodą Bookera. „Klaśnięcie...” jest jednak powieścią wcześniejszą, jej pierwsze oryginalne wydanie pochodzi z końca lat 90. Warto o tym pamiętać, książka bowiem świadczy o etapach rozwoju tego australijskiego powieściopisarza uznawanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli swojej generacji.

Jaki jest szkielet powieści? U jej podstaw leżą dwa wydarzenia: oto w roku 1954 Maria Buloh, słoweńska imigrantka, a dziś mieszkanka tasmańskiej robotniczej osady Butlers Gorge, żona i matka 3-letniej Sonji, nucąc uspokajającą kołysankę dla dziecka, wychodzi z domu w czasie ogromnej śnieżycy i odprowadzana spojrzeniami innych kobiet nigdy już do niego nie wraca. A w 1989r. prawie 40-letnia Sonja Buloh, dziś mieszkanka Sydney, które potrafi zapewnić jej anonimowość, powraca do miasteczka swego dzieciństwa, by nawiązać dawno pogrzebaną relację z ojcem, Bojanem, starym bambo pijakiem. Są jeszcze, oczywiście, powody inne. Sonja szuka siebie, klucza do siebie, bo choć w dorosłym życiu sprawiała wrażenie osoby otwartej, w środku była zaryglowana. Trzeci bohater dramatu Bojan również ilustruje los uchodźcy z kraju ogarniętego wojną (we wspomnieniach pojawia się II wojna światowa), który pozornie odnajduje się w nowej rzeczywistości imigranta, ale jednocześnie zostaje postawiony wobec problemów osobistych, z którymi nie potrafi sobie poradzić.

Autor zastosował konstrukcję dwu płaszczyzn czasowych. Z jednej strony dostajemy świat zdarzeń z lat 50. i 60., z drugiej dwu lat 1989-1990, w czasie których Sonja mierzy się z przeszłością i podejmuje ważne życiowe decyzje. Te perspektywy czasowe, oczywiście, są ze sobą ściśle związane, ponieważ dzieciństwo ukształtowało teraźniejszość Sonji. Powracając na Tasmanię, odbywa ona swoistą psychoterapię. I kiedy Sonja zapłacze, pozwoli sobie na płacz, chcemy mieć nadzieję, że są to łzy oczyszczające. Mam wrażenie, że bardzo chce się wierzyć w dobre zakończenie tej historii, nie w sensie fabularnym, ale psychologicznym.

„Klaśnięcie jednej dłoni” to trudna lektura. Nie jest łatwo przyjąć to wszystko, co działo w się w świecie jej bohaterów: Marii, Bolana i Sonji. Miłość miesza się w niej z przemocą na wszystkich możliwych poziomach: tego, co bohaterom robią inni, jak i tego, co robią sobie nawzajem. Uchodźstwo nie staje się wyzwoleniem, ale dramatem. Zupełnie inaczej niż przedstawia się to właśnie w mediach. Ponadto koszmar II wojny okazuje się nie być tylko doświadczeniem Polaków. To wydaje mi się szczególnie ważne, bo mam wrażenie, że czasem zawłaszczamy sobie prawo do cierpień i okaleczeń psychicznych (wiem, że jest to sąd ryzykowny). Religia nie jest wsparciem. Obcy ludzie bywają bardzo okrutni, nawet wobec dziecka. A szanse na odmianę losu mogą okazać się niemożliwe do wykorzystania.

Dla mnie powieść jest również trudna, choć w odmiennym znaczeniu, z innego powodu - stylu narracji. Wydaje mi się przegadana, a prowadzona opowieść zbyt literacka (bogactwo środków poetyckich) językowo. Mnie to przeszkadzało. Ale nie każdemu musi. Może to jest sposób na przełamanie koszmaru tego, o czym opowiada? Warto w tym miejscu pamiętać, że powieść stanowi jeden z etapów rozwoju pisarza. Ja nie znam jeszcze tekstu późniejszego: „Ścieżek północy”. Po przeczytaniu tej powieści bardzo się z tego cieszę, wiem, że za chwilę po nie sięgnę.**

Bardzo polecam lekturze!

Justyna Radomińska

* Cytat pochodzi z recenzowanej powieści.

** Wydawnictwo Literackie przygotowuje także "Williama Goulda księgę ryb".

Katarzyna Bartnicka | 2019-08-12
Na półkach: Przeczytane, Wspaniałe
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

W moim odczuciu Klaśnięcie jednej dłoni, tp patchworkowa powieść złożona z zakładających się na siebie i jednocześnie odległych fragmentów, jakby z tych skrawków opowieści przesiąkniętych wojną, ucieczką i zagubieniem, gdzie emigracja oznacza, że na zawsze pozostaje się obcym, gdzie niezależnie od zaangażowania na obcej ziemi zawsze pozostaje odrzutkiem - nikim. To złożone z fragmentów wybranych z życia głównych bohaterów autor próbuje wytłumaczyć destrukcyjną miłość. To nie sztuka napisać książkę o tak zwanych trudnych sprawach, ale napisać tę książkę w taki sposób, żeby nie popaść w zbędny sentymentalizm, ale sprawić by wessała czytelnika bez reszty, to prawdziwa sztuka i takiego właśnie dzielę dokonał Richard Flanagan. Klaśnięcie, to powieść, która jest jak klaps, jak policzek, bo tu wymierzonych jest mnóstwo policzków. Jest to powieść o domu, którego nie ma, bo nie wystarczą fundamenty i schludnie pomieszczenie, kiedy brakuje w nim serca. I chociaż brak w tej powieści...

Dominica | 2019-06-28

To kolejna książka Flanagana, która zrobiła na mnie spore wrażenie. Historia ojca i córki jest bolesna i ten ból jest odczuwalny w trakcie czytania. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, lecz z pewnością warto po nią sięgnąć.

Elżbieta | 2019-04-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2019
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Wojna okalecza psychikę człowieka na całe życie. Wojna może uczynić z ludzi potwory. Dla mnie bohater tej książki jest takim powojennym potworem, bo chleje i bije swoją córkę, chociaż o dziwo bardzo ją kocha. Tak to właśnie trauma wojennych przeżyć może zdeterminować resztę życia człowieka i przenieść się na życie jego potomków. Nie pomaga nawet ucieczka na drugi koniec świata.
Nie mogłam wzbudzić w sobie ani odrobiny ciepłych uczuć w stosunku do bohatera, chociaż autor książki bardzo się starał tłumaczyć jego zachowanie przeżyciami wojennymi i stratą ukochanej żony. Bicie dzieci jest dla mnie zbrodnią najgorszą, niewybaczalną. Tak, to właśnie dzieci wojna krzywdzi najbardziej.
Książka napisana pięknym poetyckim językiem i to stanowi jej główną zaletę, bo sama fabuła średnio do mnie przemawiała.

witcherrie | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 27 marca 2019

„Klaśnięcie jednej dłoni" nie jest zwyczajną powieścią. Opowiada ona o 2 głównych postaciach na przestrzeni dwóch różnych okresów. Mimo wszystko podwójna narracja spaja powieść, pokazuje cały przekrój wydarzeń.
Nie jestem w stanie tak do końca określić jaka to jest powieść - historyczna czy psychologiczna. Zdecydowanie występuje więcej elementów psychologicznych, ale portrety bohaterów byłyby zupełnie inne, gdyby urodzili się w innych czasach.
Autor prowadzi nas przez książkę zgrabnym językiem, który mi bardzo odpowiadał. W pewnych momentach złożone opisy dodawały lekturze waloru, a w innych - gdy nie trzeba było wielu słów - język był prosty na tyle, aby znów dodać tego czegoś do tekstu.
Uważam, że „Klaśnięcie jednej dłoni" warto przeczytać, nie tylko ze względu na zapoznanie się z trudną historią o imigrantach w Australii po II wojnie światowej. Również portrety psychologiczne bohaterów i język powieści to cechy, dzięki którym mogę szczerze napisać
Polecam

calculadora | 2019-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2019, E booki

Byłam ciekawa, i kolejnej powieści tego autora, i wrażenia, jakie na mnie wywrze...
Długo zwlekałam, żeby napisać, choć parę słów, bo czuje się, jakbym dostała obuchem w głowę, jakby ktoś wyrwał mi serce, ta lektura mnie zabolała.

Rozpaczliwa opowieść o trudnych losach emigrantów, po II wojnie światowej, którzy próbują ułożyć sobie życie na nowo, w odległej Tasmanii, choć po tym, przez co przeszli, powrót do codziennej, "normalnej" egzystencji, brzmi niczym słaby żart:
"Po wojnie, mówili, życie wróci do normalności. Nie wiedział, czym jest normalność. Wiedział, że normalność ma smak, że chyba pachnie inaczej niż kordyt i strach, ale dla niego koniec wojny oznaczał koniec jego świata. Czy to było dobre, czy złe nie miał pojęcia. Wiedział natomiast, jacy są ludzie."

Powieść rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: w latach '50, kiedy po zniknięciu matki, Sonja, zostaje z ojcem, który nie radzi sobie po odejściu ukochanej kobiety, nie okazuje uczuć, jest bardziej alkoholikiem...

Jola | 2019-02-16
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 16 lutego 2019

Dobrnęłam do końca. Mam mieszane uczucia, co do tej książki. Było dużo momentów, w których byłam pewna, że ją porzucę, ale wciąż do niej wracałam i czytałam dalej. Były fragmenty, które bardzo do mnie przemawiały, drażniły moją duszę, doprowadzały do płaczu, ale były też i takie, które mnie drażniły i odpychały.Na pewno pozostanie we mnie jakiś szloch, po skończonej lekturze. Szloch, związany z tragiczną przeszłością ludzi, którzy uciekli po wojnie ze swoich krajów, ale też związany z tragicznymi losami małej dziewczynki, porzuconej przez matkę. Na pewno cała opowieść była smutna i przygnębiająca.

Coczytam | 2019-02-07
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2019

Wspaniała książka

Marta | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Książka o trudnej historii, skomplikowanej teraźniejszości i niepewnej przyszłości. Łącząca los imigrantów osiedlonych w Tasmanii z koszmarami II Wojny Światowej. Mówiąca o ludziach, którzy nigdzie nie są u siebie, a jednocześnie dająca nadzieję

hanterkaa | 2018-09-27
Przeczytana: 26 września 2018

Powieść ta należy do pozycji trudnych,ale niezaprzeczalnie wartych przeczytania.Porusza tematy ciężkie,na które ludzie często boją się rozmawiać.Nie brak tu mocnych scen i poruszających fragmentów.Ważnym elementem,który tworzy w lekturze wyjątkowy klimat,jest język.To bodaj największa siła "Klaśnięcia jednej dłoni".To bardzo wartościowa książka,w której historia opowiedziana jest tak prawdziwie,że zapada na długo w pamięć.Na pewno wraca się do niej myślami.Dlatego polecam.

BuchBuch | 2018-09-19

W pierwszych słowach mego listu rozprawiam się z okładkowym blurbem: wcale mnie ta książka nie zniewoliła, ni nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. Wręcz przeciwnie - momentami miałam poczucie, że autor gra na zwłokę, rozciągając do monstrualnych rozmiarów pewne wątki/zdania, by potęgować napięcie, udynamiczniać fabułę, co (moim rzecz jasna zdaniem) wyszło zupełnie na opak.
Sam pomysł był naprawdę dobry, a w naszej szerokości geograficznej, nawet dość oryginalny. Rzecz dotyczy bowiem powojennych europejskich imigrantów, którzy walcząc z demonami przeszłości próbują zacząć nowe życie na końcu świata, czyli w Australii.
Nadzieja na lepszy los ustępuje miejsca rozczarowaniu i goryczy, ponieważ większość ofert, jakie proponuje im nowy kraj dotyczy ciężkiej, fizycznej pracy przy budowaniu zapór wodnych i innych karkołomnych przedsięwzięć inżynieryjnych. Są oni traktowani jako obywatele drugiej kategorii, mieszkają w bardzo marnych warunkach, całe życie poświęcając na zapominanie o...