The Narrow Road to the Deep North

The Narrow Road to the Deep North
Booker, II Wojna Światowa, Birma
angielski
starshefa

In the despair of a Japanese POW camp on the Burma Death Railway, surgeon Dorrigo Evans is haunted by his love affair with his uncle’s young wife two years earlier. Struggling to save the men under his command from starvation, from cholera, from beatings, he receives a letter that will change his life forever. Hailed as a masterpiece, Richard Flanagan’s epic novel tells the unforgettable...

Hailed as a masterpiece, Richard Flanagan’s epic novel tells the unforgettable story of one man’s reckoning with the truth.

źródło opisu: http://www.amazon.co.uk/The-Narrow-Road-Deep-North/dp/0701189053

źródło okładki: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRFOzk7Kpa...»

Piotr | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Jakiś czas temu postanowiłem przeczytać jak najwięcej powieści autorów, którzy zdobyli nagrodę Bookera. Wiem, że Ci literaci piszą wyjątkowo, mają swój własny głos, nie powielają schematów. Sunday Times napisał o "Ścieżkach północy", że jest to zniewalająco piękna powieść. Czy w moim mniemaniu taka jest?

Historia nietuzinkowa, momentami zadziwiająca i wbijająca w fotel, ale jednak czegoś mi tutaj brakło. Długo zastanawiałem się, czego. Teraz już wiem. Brak chronologii. Czułem się trochę wyobcowany. Ale czym głębiej wchodziłem w tekst, tym mniej mi to przeszkadzało. W końcu zostałem porwany. Poznajemy Dorrigo Evansa - chirurga operującego w japońskim obozie. Dorrigo nie robi tego z wielkim zaangażowaniem, jest rozdarty wspominając swoje dawne życie. Żyje wspomnieniami niezbyt odległego w czasie romansu. Stara się przetrwać piekło wojny.

Książkę można odczytywać w wymiarze historycznym. Ale nie tylko. Irytowały mnie "przeskoki w czasie" w początkowej części książki. Dla...

Richard Flanagan to australijski pisarz, potomek irlandzkich zesłańców. Jego najsłynniejszą i uchodzącą za najlepszą powieścią jest „Williama Goulda księga ryb”, ale to właśnie za „Ścieżki Północy” otrzymał najbardziej prestiżową literacką nagrodę w swoim dorobku – Man Booker Prize.
Akcja książki rozgrywa się podczas II wojny światowej. Główny bohater Dorrigo Evans dostaje się do obozu, gdzie pełni rolę chirurga wojskowego. Wraz z innymi więźniami pracuje przy budowie Kolei Śmierci, czyli liczącej blisko 428 kilometrów trasy kolejowej przecinającej tereny dzisiejszej Tajlandii oraz Birmy. Przy jej tworzeniu w 1943 roku zaangażowanych było ponad 250 tysięcy osób, z czego śmierć poniosło około 100 tysięcy jednostek. Więźniowie nie mieli podstawowych maszyn i narzędzi, a o skali tragedii najlepiej niech świadczy fakt, że umierali przeważnie Ci, których obuwie nie wytrzymało. Chodzenie na boso prawie zawsze kończyło się zakażeniem i późniejszą śmiercią.
„Ścieżki Północy” są próbą...

allison | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Piękna, mądra i głęboka książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Początkowo dawkowałam sobie lekturę, by móc się nią jak najdłużej delektować, ale potem nie wytrzymałam i ostatnie 150 stron pochłonęłam jednym tchem.

"Ścieżki północy" przypominają układankę, którą czytelnik sam musi złożyć w całość. Wciąż dochodzą tu nowe elementy i nawet w końcowej fazie, gdy wydaje się, że już wszystko wiemy o bohaterach, autor serwuje nam zaskakujące informacje pozwalające spojrzeć na niektóre postacie z innej perspektywy.

O czym jest ta książka? To historia wielowątkowa, którą na pewno można odczytać jako wzruszającą i złożoną historię miłosną. Dla mnie to jednak przede wszystkim ponadczasowa, wstrząsająca opowieść o wojnie i jej destrukcyjnych skutkach, o różnych postawach w ekstremalnych sytuacjach, o tym, jak wiele jest w stanie znieść człowiek, który ma w sobie chęć i siłę przetrwania na przekór zdrowemu rozsądkowi.
Ciekawe jest spojrzenie autora na ofiary i ich oprawców, którzy...

Hipek | 2018-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: styczeń 2018

Trudno jest mi napisać coś innego o Ścieżkach północy niż "zniewalająco piękna powieść". Jest to powieść, w której autor przedstawia życie Dorrigo Evansa, australijskiego oficera, który trafia do japońskiej niewoli i skierowany jest do budowy linii kolejowej, którą wszyscy znają z Mostu na rzece Kwai. Trzy lata niewoli wywierają piętno na jego całym życiu, tak samo silnie jak innym towarzyszom jego niedoli. To piętno jest także wypalone na życiu oprawców, którzy okres niewoli głównego bohater zamienili w piekło.

Autor w doskonały, fotograficzny, oddający pełnię grozy sposób przedstawia tragedie żołnierzy poddanych niewolniczej pracy i doznających z tego powodu cierpień i zdrowotnych i psychiczny. Autor potrafi też w bardzo sugestywny sposób pisać o miłości i tęsknocie. Ten sam autor w zrównoważony sposób przedstawia różnice kulturowe pomiędzy Japończykami, oprawcami dorównującymi hitlerowcom, sprzymierzonymi z nimi Koreańczykami i zupełnie innymi ludźmi kultury zachodu -...

Nobliszka | 2017-09-30

Flanagan to podglądacz, najgorszego sortu, taki co go drzwiami wyrzucisz a już wścibia swe paluchy między framugi okna i rozwiera je, rozwiera. Zapuszcza tego obrzydliwego żurawia. Łazi za człowiekiem, inwigiluje, wzrok wbity w plecy, głowa wepchnięta pod pachę, żeby dobrze widzieć, żeby być pierwszym. I ja za nim, też tą głowę wpycham, też chcę widzieć, ja też. Ja też.

Jak można pisać tak wprost, tak odrażająco, tak jak jest a nie, jak chcielibyśmy aby było. Ten bród, ten smród, rozkład, śmierć… i jacy my ludzie jesteśmy obrzydliwi. I jacy my ludzie jesteśmy piękni. I jacy my ludzie jesteśmy, po prostu jesteśmy.

Łukaszo | 2018-09-22

Wszystkie drogi prowadziły do tej jednej jedynej. Stał nad dziurą, w której zakopywane były kolejne zwłoki. Smutek zalewał mu serce, łzy cisnęły mu się do oczu, ale musiał dać innym przykład, musiał pozostać przywódcą. Fala cierpienia szerzyła się w obozie jenieckim, a każdy dzień zdawał się być tym ostatnim. Ścieżka kierowała się na północ. Daleko od obozu, w innym miejscu stała nad brzegiem morza ona. Jej kwiat wpleciony we włosy nadawał temu miejscu kolorytu. W głębi duszy cierpiała, w dłoni ściskała listy, które miały być wysłane do niego. Traciła nadzieję, ale starała zachowywać się tak jak przystało. Ścieżki połączyły się w jedną.

Po odłożeniu tej książki na półkę musiałem zrobić sobie trochę przerwy. I to nie dlatego, że była źle napisana itp. Ta powieść to arcydzieło i nie boję...

Anna | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

W swojej recenzji z listopada 2015 roku Krzysztof Cieślik napisał: "W powieści Richarda Flanagana jest wszystko, czego oczekujemy od wielkiej literatury – językowa świeżość i kunszt, poruszająca historia, miłość i śmierć, bohaterowie z krwi i kości, ludzka wspaniałość i słabość /.../." Nic dodać, nic ująć.

Na mnie książka zrobiła niesamowite wrażenie, poruszyła głęboko skrywane uczucia i wyobrażenia o ludzkim okrucieństwie, bólu, rozpaczy, poniżeniu, ale też o solidarności i odpowiedzialności za drugiego człowieka, o miłości, która daje siłę i nadzieję.
Głównym bohaterem powieści jest Dorrigo Evans, australijski lekarz, który jako jeniec wojenny trafia do Syjamu, gdzie tysiące pojmanych w niewolę Australijczyków wykorzystywanych jest do budowy Kolei Śmierci, mającej połączyć Syjam z Birmą. Historia Dorrigo pokazana jest niejako w trzech odsłonach - przed wojną, w niewoli japońskiej i po wyzwoleniu; wszystkie stanowią jakby ogromną układankę z puzzli, której elementy powoli...

motyl43 | 2016-05-28
Przeczytana: 2016 rok

Opinia mojego męża :),
…to nie jest dobra książka, Czytelniczko, Czytelniku, bo „dobra książka (…) sprawia, że chce się ją przeczytać jeszcze raz”*, to jest książka wielka, a takiej powinniśmy się bać, bo „książka wielka każe człowiekowi jeszcze raz przeczytać swoją duszę” **, a więc, czytając „Ścieżki Północy” trzeba być uważnym, bo może zdarzyć się i tak, że, śledząc rozwijający się w powieści los głównego bohatera skręcimy nieopatrznie na ścieżkę wiodącą wprost do studni naszego serca, by na jej dnie znaleźć tylko ciemność pytań i żadnej pewności, może być i tak ,że powieściowe błoto dżungli birmańskiej stanie się materią, w której po omacku wymacywać będziemy rzeczy trwalszej; wcale nie cennego kruszcu, ale czegoś, co da nam oparcie w chwili zwątpienia w realność naszego życia - rysunek, wspomnienie, piosenka, myśl, niespodziewany odruch dobroci, fragment materiału, okruch światła, może być i tak, że zachłystując się powieściową prawdą o losach australijskich...

Stokrotka | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Dorrigo Evans w japońskim obozie jenieckim pełni funkcję chirurga. Operuje, mając do użytku zaostrzone puszki, latarkę i nici. Stara się uchronić żołnierzy przed śmiercią, rezygnacją, licznymi chorobami, znęcaniem się i katowaniem przez Japończyków. Jeńcy, wyglądający jak szkielety, budują Kolej Śmierci w Birmie. Poznajemy historię kilku z nich – tych, którzy wrócili do ojczyzny i tych, którzy zostali pochowani w azjatyckiej dżungli.
Czytając opinie, natrafiłam na wypowiedzi osób, które tej powieści nie doczytały, odłożyły po kilkudziesięciu stronach. Przyznam, że i mnie przeszkadzał początkowy chaos narracyjny i czasowy. Autor przeskakiwał od jednego bohatera do drugiego, od współczesności do przeszłości. Dopiero po przeczytaniu 1/3 tekstu można mówić o jakimś uporządkowaniu, zakotwiczeniu.
„Ścieżki Północy” Richarda Flanagana to trudna powieść. Nie zapewnia rozrywki, nie spełnia funkcji lektury odstresowującej po ciężkim dniu pracy. Nie mogę się też zgodzić z napisem na okładce:...

BagatElka | 2016-10-16
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2016

Oceniając przeczytaną książkę biorę pod uwagę nie tylko samą historię ale i sposób w jaki została opowiedziana.
A sposób w jaki robi to Richard Flanagan jest wybitnie męczący.
Taka proza mnie denerwuje i poza niechęcią do dalszego czytania nie wzbudza we mnie żadnych,innych emocji.
Ja chcę płakać,smucić się,bać albo cieszyć i kochać razem z bohaterami danej książki.
Czytając "Ścieżki północy" nie czułam niczego poza coraz większym znudzeniem i zmęczeniem.A poczucie straconego czasu było bardzo silne.
Obóz jeniecki,wojna,śmierć - to tematy trudne i nie każdy potrafi je opisać.
Opowieść Flanagana przypomina sen wariata.
Podziwiam tych,którzy znaleźli w Jego prozie piękno,mnie się nie udało.
I wbrew temu co sądzą krytycy uważam,że talentu ten pan też nie posiada.
"Ścieżki północy" to jedna z historii,które będą lepiej się przedstawiać na ekranie niż na papierze.
Przede mną dwie kolejne książki Richarda Flanagana ale mam wątpliwości czy po nie sięgnę.