Cesarzowa Orchidea

Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz
Cykl: Cesarzowa Cixi (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Empress Orchid
Chiny, cesarzowa, Cixi, Xianfeng
literatura piękna

Oparta na faktach historycznych najnowsza powieść Min napisana w stylu słynnych Wyznań gejszy to opowieść o losach jednej z siedmiu oficjalnych żon cesarza Chin Xianfenga.

Choć współcześni uważają ją za despotkę, Min przedstawiała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nie umiejącą odnaleźć się w świecie coraz bardziej ulegającym wpływom obcych kultur.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2004

Ineska | 2018-09-02
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Książka jest swoistego rodzaju pamiętnikiem kobiety Yehonali, która dzięki urodzie, przebiegłości i inteligencji dostała się na sam szczyt chińskiego dworu cesarskiego. Uciekając przed biedą i małżeństwem z uzależnionym od opium kuzynem trafia na konkurs, w trakcie którego wybierane są kobiety dla cesarza. Kandydatek jest tysiące, a miejsce cesarzowej - jedno. Po morderczej konkurencji Yehonala staje się jedną z siedmiu oficjalnych żon cesarza. Jej szczęście zdawało się ogromne jednak szybko życie odarło ją ze złudzeń. Już po kilku miesiącach zrozumiała, że jeżeli nie zacznie brać udziału w dworskich intrygach na śmierć i życie, to Jej rola ograniczy się jedynie do czekania w łożu na przybycie małżonka. Co więcej - prawdopodobnie na czekaniu upłynie jej młodość, a mąż i tak nie przybędzie. Działając przy pomocy oddanego eunucha osiąga sukces. Staje się najważniejszą kobietą w życiu cesarza. Na dodatek daje mu jedynego syna, co stanowczo wzmacnia jej pozycje na dworze. Książka mnie...

Sandra | 2018-08-01

Wspaniała historia cesarzowej Chin oparta na faktach!

Abee | 2018-05-12
Na półkach: Przeczytane, Chiny, 2018
Przeczytana: 12 maja 2018

Z europejskiej perspektywy zupełnie niezrozumiały świat sztywnych ceremoniałów i niewyobrażalnego bogactwa dworu zestawionego z niewyobrażalnym ubóstwem najuboższych poddanych. W tym świecie autorka opisuje losy bohaterki, które przypominają stąpanie po cienkiej linie nad przepaścią. Spotykamy Jehonalę gdy ma 17 lat, a książka kończy się, gdy ma lat 26. Mimo tego, że jest u szczytu, każdego dnia płaci ogromną cenę za swą pozycję. Los przejmujący, ale książka jakoś taka sobie.

Bursikowa | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Nie mogę dać inaczej jak 10 gwiazdek.
Jestem zachwycona tą powieścią. Autorka wpuszcza nas w piękny świat pełen niesamowitych reguł. Pokazuje życie chińskiej cesarzowej z mnogością szczegółów. Nie ma się zupełnie wrażenia, że powieść jest na faktach - tak to wszystko dla zwykłego Europejczyka jest niesamowite.
Czytając Cesarzową Orchideę miałam wrażenie, że jestem tam z nią. Kilka nocek zarwałam dla tej książki i kompletnie tego nie żałuję.

Polecam :)

blair17 | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Historia ostatniej chińskiej cesarzowej - Cixi, Orchidei. Powieść w formie pamiętnika, ukazująca przy okazji czytelnikowi zmiany zachodzące w Chinach, ulegającym napływowi obcych kultur i wiary. Bogate opisy natury, wyznań i przedmiotów.

Lamika | 2016-12-03
Przeczytana: 01 października 2011

Wiele można się dowiedzieć o historii Chin, obyczajach na dworze cesarza, wojnach opiumowych, a wszystko w przystępnej formie interesującej powieści.Kiedy bliżej pozna się sposób, w jaki w XIX w. Anglicy, Francuzi a z czasem i Rosjanie postępowali w Chinach, to dziwić się należy, że dziś starają się ciągle pouczać, jak należy tam żyć.
Z drugiej strony wręcz przeraża niebywałe bogactwo cesarskiego dworu w porównaniu z nędzą egzystencji choćby ich służących,karanych okrutnie za byle przewinienie.
Warto przeczytać.

Videl | 2016-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2016

Książka w bardzo ciekawy sposób pokazuje jak mogło wyglądać życie Cesarzowej Cixi. Pokazuje złożoność relacji między konkubinami, cesarzem i eunuchami. Niestety jej wielką wadą jest dla mnie ogromna liczba błędów historycznych. Zapewne są to niedopatrzenia ze strony autorki jednak jawnie przekłamują losy ostatnich Qingów.

llasair | 2016-07-15

Książka, która przypomina cudowną baśń. Świetnie napisana, pełna dramatycznych przeżyć i zwrotów akcji. Jestem zachwycona! Na pewno kiedyś do niej powrócę i z czystym sercem mogę polecić ją każdemu!

Lucjush | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 maja 2016

Nie mogłam przebrnąć choć tyle dobrego słyszałam o tym tytule. Sorry Casarzowo

Efsik | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lutego 2016

Obawiałam się, że książka długo będzie się rozkręcać - niepotrzebnie. Wciąga od pierwszych stron. Przeczytałam z jedną przerwą na sen:)