Amerykańska gejsza

Wydawnictwo: Świat Książki
Bar Flower
pamiętnik, Japonia, gejsza

Pikantny pamiętnik Amerykanki, która zatrudniła się w Tokio jako hostessa i zarazem frapująca książka o życiu w dzisiejszej Japonii. Z jednej strony autobiograficzna historia kobiety, która weszła w świat podziemnej erotyki i uciech, stając na granicy samozniszczenia. Z drugiej ? błyskotliwa analiza tamtejszej kultury i obyczajowości, opartej na nierówności płci, pełnej sfrustrowanych ludzi i szaleństwa zmysłów, dokonana przez autorkę, będącą z wykształcenia... kulturoznawcą Azji.

W ramach projektu mojej miejskiej biblioteki wziąłem udział w dyskusyjnym klubie książki. Inaczej nie przeczytałbym tej powieści(oksymoron tytułu "Amerykańska gejsza" jest dla mnie odpychający). Zaciekawiła mnie okładka, nawet nie przypuszczając jaką skarbnicą wiedzy jest sama książka. Historia Lei opowiedziana z punktu widzenia naocznego świadka jej "zetknięcia się" z kulturą kraju Kwitnącej Wiśni, "zachłyśnięcia się" pragmatycznym narodem, który "zaoferował" jej prawdę o niej samej.
Wpierw pracowała jako nauczycielka angielskiego w przedszkolu w małym japońskim mieście. Potem zaś, gdy zwolniono ją przez to, że uraziła dumę lekarza psychologa. Po tym doświadczeniu przeniosła się do Tokio, by przekonać się kim jest hostessa w "przepływającym świecie" tokijskiego świata nocnych klubów.
Mało by powiedzieć, że było to dla niej przeżycie tak "uzależniające", że nawet rozmowa z członkiem yakuzy
( w tokijskim środowisku zwanymi ya-san). Nie potrafiła z tym "zerwać". Łatwe...

Tathagatha | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Lea Jacobson spełnia swoje marzenie i przeprowadza się do Japonii. Początkowo pracuje jako nauczycielka angielskiego, lecz z czasem zatrudnia się jako hostessa w międzynarodowym klubie.
Byłam zaskoczona na czym polega ta praca. Zajęciem Lei jest zabawianie mężczyzn. Jest panią do towarzystwa, kompanką do dyskusji i picia. Ma sprawić, żeby jej klient czuł się dowartościowany, akceptowany i interesujący. Co ciekawe - dotyk między hostessą, a klientem jest surowo zabronione. Trudno uwierzyć, że istnieją mężczyźni gotowi płacić za tego rodzaju usługi.

Z książki można się dowiedzieć wiele na temat kultury, etyki i życia w Japonii. Ja, kompletny laik w tej dziedzinie uzupełniłam wiedzę o wiele interesujących faktów.

Jednak mimo to, książka bardzo mnie znudziła. Styl tej pani jest pozbawiony polotu, do tego chaotyczny.
To, co ma do przekazania autorka jest warte opowiedzenia - jednak ona robi to w zupełnie nieprzekonywujący sposób. A szkoda.
Jestem pewna, że można było stworzyć...

Monika | 2011-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Ten, kto oczekuje "pikantnego pamiętnika" zawiedzie się na pewno.
W książce znajdziemy sporo interesujących wiadomości i ciekawostek o Japonii, ale nie o seksie w tym kraju ;)

Gahanova | 2010-09-14
Przeczytana: 14 września 2010

Osiemnastoletnia Lea, od dziecka zafascynowana kultura Japonii, opuszcza rodzinne Stany by w koncu trafic do Kraju Kwitnacej Wisni. Bedac gotowa do podjecia pracy nauczycielki angielskiego, nie jest nawet minimalnie przygotowana na szok kulturowy, jaki przezyje. Dostosowanie sie do surowych wymogow w szkole przekracza jej mozliwosci. Kolejna prace podejmuje niebawem – trafia do eleganckiego klubu, w ktorym zostaje hostessa. Zycie hostessy jednak tylko z zewnatrz wydaje sie doskonale.

„Amerykanska gejsza” to doskonale studium kultury japonskiej, ale tez i ludzkich slabosci, nalogow, uzaleznien. Sledzac losy bohaterki odkrywamy kraj, o ktorym tak naprawde niewiele wiemy, napotykamy pytania, na ktore odpowiedzi nie znajdziemy – jak chocby dlaczego w Japonii poziom bezpieczenstwa na ulicy jest wysoki, jesli jednoczesnie to tu powstaja najbardziej drastyczne komiksy. Lea, jako rasowa Amerykanka nie umie zrozumiec zasad, ktore kaza ludziom dopasowac sie do tlumu, zniknac, nie wychylac...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: marzec 2010

Amerykanka z racji naturalnego dla człowieka z Zachodu zachowania zostaje wywalona z pracy w szkole językowej (powody to kolejna przyczyna, dla której wzdrygam się, kiedy ktoś pyta, dlaczego nie bardzo mnie ciągnie do życia w Japonii :/) i zostaje hostessą w klubie na Roppongi, gdzie powoli głupieje od zabawiania podtatusiałych facetów i systematycznie rozwija w sobie alkoholizm. Nie generalizuje, że wszystkie hostessy prowadzą równie rozpaprane życie jak ona sama, ale opisuje wiernie – i nudno, totalnie bez stylu – swoją historię. Gdyby ktoś się zastanawiał, jakiego mistrzostwa trzeba, aby z conocnych balang zrobić materiał na ciekawą powieść, po tej książce wiem, że niesamowitego. Reportaż – tak, ale książka to o połowę za dużo, skoro od połowy właśnie zaglądałam, ile jeszcze do końca.

Simcha | 2011-03-28
Przeczytana: marzec 2011

Za mało Japonii, za dużo o tym samym. Fajnie, że autorka przedstawia zjawisko dość powszechne w Japonii, o którym z pewnością wiele osób nie słyszało, szkoda, że pisze tylko o nim. Po kilkudziesięciu stronicach nie czułam przemożnej ciekawości co będzie na kolejnych. Właściwie prawie w ogóle nie byłam ciekawa, co będzie dalej. Książka mniej interesująca niż jej przedmiot.
Polecam lub nie - zależy kto czego szuka. Tak - jeśli chcesz dobrze poznać specyfikę pracy hostess w japońskich barach, nie - jeśli potrzebujesz sporej dawki informacji o Japonii w powieści.

Mononoke | 2014-07-18

Nie jest to książka wysokich lotów, ale też ma być czymś na wzór "pamiętnika z podróży", więc swoją formą pasuje do treści.

Treść jednak też nie powala, ale książka jest ciekawa ze względu nie na fabułę, a poruszany temat. Gejsze się już nam przejadły, więc czas na przedstawienie ludziom ich nowoczesnej formy!

Jaki Polak nie chciałby zarabiać dużych pieniędzy chodząc do knajpy i pijąc drinki? W zasadzie czytając o tym sama miałam ochotę spakować się i polecieć tam choćby na wakacje. Perspektywa bomba dla kobiet umiejących wykorzystać swe wdzięki. Jednak jeśli chodzi o samą historię zawartą w książce, cóż... Na kolana nie powala.

Klaudia Lewandowska | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Gejsza oznacza tutaj "kwiat baru" - hostessę w klubach, które utrzymują się dzięki tym Japończykom, którzy przychodzą napić się w towarzystwie pięknych kobiet, których nie mogą dotknąć. Dla autorki ta autobiografia to oczyszczenie - ta praca stała się dla niej nałogiem, z którego ciężko było zrezygnować. Lea jest niezwykle uważną obserwatorką i opisuje ten fragment swojego życia z bezlitosną szczerością, która mnie całkowicie ujęła. To jest niesamowita opowieść o autodestrukcji, nie pomijająca także wielu dobrych momentów i sytuacji - prostych pozytywnych chwil w trakcie wyniszczającego okresu.

alabe | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Na pewno nie jest to, jak podano w opisie, pikantny pamiętnik amerykańskiej gejszy. Nie jest to żaden świat podziemnej erotyki i uciech. chociaż... na upartego, uciechą dla Japończyków jest picie z hostessami i karaoke. Mimo wszystko, do erotycznego pamiętnika jest tej pozycji bardzo daleko.
Ale jest to na pewno bardzo interesująca książka pod względem wiadomości, ciekawostek, objaśnień na temat japońskiej kultury, z którą autorka się spotkała. Można z niej dowiedzieć się wielu rzeczy z zakresu historii, obyczajowości, mentalności Japończyków, co podobało mi się w tej książce najbardziej.
Sama historia? Dlatego, że jest prawdziwa - jest dość ciekawa. Gdyby była fikcją, oczekiwałabym czegoś więcej.
W ostatecznym rozrachunku - jest dobrze.

DoTTi91 | 2013-11-05

Postawmy sprawę jasno: jeżeli ktoś nastawia się na wysublimowane opisy seksu, niezmiernie się rozczaruje, gdyż takiego nie znajdzie. "Fascynujący pamiętnik" jakim miał być jest tylko zabarwiany erotyzmem. Za to natkniemy się na półświatek jaki istnieje w Tokio - praca hostess. Opisy drążą temat.
W książce znajdziemy różnego rodzaju ciekawostki na temat Japonii jak i samego zachowania Japończyków aczkolwiek nie jest to pełnowymiarowa encyklopedia popularnonaukowa na ten temat.

Wiadomo pamiętnik, pamiętnikowi nierówny, co autor to treść.