Chiński kopciuszek

83-7384-151-2
chiny, chiński kopciuszek, dziecko
Baaktywna

Inne wydania

Poruszająca, prawdziwa historia chińskiej dziewczynki, odrzuconej i źle traktowanej przez rodzinę, rozpaczliwie szukającej akceptacji i miłości. Bohaterka tej autobiografii - tak jak bajkowy Kopciuszek - dzięki cierpliwości i pracy odwróciła zły los, dlatego jej opowieść jest nie tylko spisem upokorzeń i nieszczęść, jakie spotykają niechcianą córkę w Chinach na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, ale też dodającym otuchy świadectwem zwycięstwa dobra nad złem.

Wzruszająca, pełna emocji, bardzo smutna, a zarazem dająca nadzieję książka, mówiąca o tym że marzenia się spełniają, a przeszłość nie musi być wyrokiem na lepszą przyszłość. Mały kopciuszek miał od samych narodzin "pod górkę", nienawidzona przez rodzeństwo które obarczało ją za śmierć matki przy narodzinach, nienawiść macochy bo raz się jej sprzeciwiła, zimne traktowanie przez ojca, poniżana, wyzywana i odrzucona, boryka się z tym co przynosi jej los. Jej Zycie nie jest proste, dziewczynka ma jednak wiele talentów, jest prymuską w szkole, niezwykle pracowita i sumienna, szybko zdobywa uznanie w klasie, tylko w szkole jest naprawdę szczęśliwa, ale i to szybko się kończy, zazdrosna macocha po raz kolejny "ucina jej skrzydła", i oddaje do zakonnic, w mieście z którego wszyscy uciekają, gdyż nadciągają tam wojska wroga które w krótce zawładną miastem... a to dopiero początek..
Opowieść niezwykle wciągająca, i tak niezwykła bo pisana przez życie. POLECAM !!
P.S
Dalszy ciąg z życia...

Inka | 2014-02-15

Dużo czasu upłynęło od czasu kiedy czytałam tą książkę. Nie pamiętam zbyt wielu szczegółów ale jest to wzruszająca historia małej dziewczynki, która po śmierci matki została odrzucona przez rodzinę i nową żonę ojca. Dzięki marzeniom i czytaniu książek dziewczynka odrywa się od rzeczywistości i potrafi przeżyć to co złe w jej życiu. Czytając jej historię nie raz może zakręcić się łza w oku. Książka napisana jest w dwóch częściach. Polecam tym, którzy lubią pamiętniki.

Kevorkian | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Historię o Kopciuszku znamy wszyscy - biedna Kopciuszek jest gnębiona przez macochę i jej wredne córki, aż Wróżka Chrzestna postanawia jej pomóc, szykuje ją na bal, gdzie Kopciuszek poznaje wspaniałego księcia, wychodzi za niego za mąż i żyje długo i szczęśliwie. Ale okazuje się, że w Chinach też mają swoją wersję bajki o Kopciuszku, tylko tej wersji nie ma żadnej Wróżki Chrzestnej, która magicznym szast-prast zmienia Kopciuszka w księżniczkę, a dynię w karocę. Chińska Kopciuszek pracą własnych rąk i talentem dochodzi do sławy i bogactwa, zupełnie bez niczyjej pomocy.

Analogicznie w tej książce - patrzymy na dorastanie małej Adeline, która raczej niewiele pomocy zyskuje z zewnątrz, a wszystko co osiągnęła, udało jej się zdobyć dzięki własnej ciężkiej pracy i kręgosłupowi moralnemu.

Książka jest pisana z perspektywy dziecka a później nastolatki, więc język nie jest super wysublimowany, ale całość jest napisana tak spójnie i zajmująco, że połknęłam całą książkę w czasie jednego...

Zaczarowana | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

Książka jest cudowna-na prawdę, były momenty, że czytałam ją ze łzami w oczach .... opowiada historię życia małej dziewczynki, której notorycznie udowadniano, że jest niechcianym dzieckiem, które starsze rodzeństwo na równi z ojcem obwinia o śmierć żony i matki .... Jednak historia mówi czytelnikowi także, że jeżeli czegoś się mocno pragnie i z całych sił do tego dąży, to można zrealizować każde marzenie... i w sumie jedyny minus jaki się w tej książce pojawia to taki, że nie później nie ma kontynuacji tekstu jeśli chodzi o rozwiązanie spraw majątkowych i udowodnienie sobie, że może Ojciec kiedyś cieszył się, że córka przyszła na świat.... zamiast tego pojawia się tylko odsyłacz do autobiografii autorki.... W każdym razie książeczkę serdecznie polecam ;)

Irbisek | 2011-05-11
Przeczytana: 11 maja 2011

Jest to naprawdę wyjątkowa książka, zapadająca w pamięć. Opowiedziana we wciągający sposób. Sama historia jest bardzo wzruszająca - parę razy uroniłam łzę czytając o przykrościach, które spotkały tą dziewczynkę. Jest to również opowieść o tym by nigdy się nie poddawać, nawet jeśli wydaje się, że cały świat obraca się przeciwko nam. Czytając warto pamiętać, że nie jest to historia z palca wyssana, lecz prawdziwe przeżycia. Zamierzam do tej książki jeszcze powracać oraz przeczytać drugą książkę tej autorki.

Goldie | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Fantastycznie napisana książka - z pozycji dziecka, które nie zawsze wszystko rozumie, ale dosyć trafnie potrafi ocenić emocje i dążenia dorosłych. Przebija oczywiście wielka samotność małej dziewczynki - aż dziw, że wyrosła z niej całkiem normalna osoba, umiejąca potem założyć rodzinę itp. Trochę brakowało mi pełniejszego zakończenia - jest wprawdzie przedstawione bardzo króciutko, jak dalej potoczyły się jej losy, ale brakuje mi np. informacji, co się stało z pozostałymi osobami z książki, a przede wszystkim z Ciocią Baba. Poza tym cały ciężar opowiadania to przeżycia dziecka między 5 a 11 rokiem życia i albo to dziecko miało rewelacyjną pamięć, albo to jednak nieco dodanego "tak na pewno było". Angielski w tym wydaniu był dosyć przystępny (poziom FCE jak najbardziej sobie poradzi). Bardzo podobały mi się w książce wstawki pozwalające zrozumieć nieco pewne aspekty kultury czy języka chińskiego (widać, że książka była wyraźnie pisana pod kątem "białego człowieka" ;) ), a...

Martek | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książka tak niesamowicie mnie wciągnęła że przeczytałam ją jednym tchem. Wzruszająca i w pewnym sensie przerażająca historia niechcianego dziecka. Jak trzeba być bezdusznym i okrutnym żeby tak traktować drugiego człowieka?
Podziwiam autorkę za jej siłę i wytrwałość w dążeniu do celu.

batatka | 2012-09-28

Piękna książka o małej "wielkiej" dziewczynce, o dziecku, które musiało samo walczyć o przetrwanie, wbrew przeciwnościom losu, wbrew otaczającej ją rzeczywistości. Imponująca, prawdziwa historia, która może dodać otuchy i wiary w przyszłość niejednej zagubionej duszy.

| 2014-01-06
Przeczytana: 10 listopada 2013

Poruszająca i zapadająca w pamięci prawdziwa historia dziewczynki, mieszkającej w Chinach. Pokazuje jej trudną sytuacje i cięzkie życie. Pełna poruszajacych momentów.

martolina | 2015-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2015

to nie jest historia źle traktowanej dziewczynki, to historia o bezdusznym i podłym chińskim społeczeństwie, o bezsensownych ówczesnych obyczajach