Ostatnia cesarzowa

Wydawnictwo: Albatros
The Last Empress
978-83-7359-774-7
Chiny, cesarzowa, Cixi, Xianfeng

Kontynuacja losów ostatniej chińskiej cesarzowej Cixi (1835-1908), bohaterki poprzedniej powieści Min Cesarzowa Orchidea. Po śmierci cesarza Xianfenga, Yehonala pełni funkcję regentki u boku małoletniego syna, który nie jest w stanie spełnić marzeń o silnym władcy. Rządy Cixi będą pasmem nieporozumień, krwawych konfliktów i spektakularnych klęsk.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2008

Czytam-Sobie | 2014-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Kobiety mądre i silne nigdy nie były tolerowane w męskim świecie. Były czasy, gdy palono je na stosach. No chyba że któraś z nich została królową lub cesarzową. Ale wtedy też w najlepszym razie zyskiwały miano despotek, morderczyń, trucicielek - przypisywano im najgorsze cechy.
Opinia o Cixi jest oparta głównie na relacjach europejskich najeźdźców, którzy usiłowali skolonizować i rozedrzeć na strzępy opierające się wciąż, ale coraz słabiej Chiny, a także Kanga Youwei - niedoszłego reformatora. Również ostatni cesarz Pu Yi (p. "Byłem ostatnim cesarzem Chin")- bezwolna marionetka w cudzoziemskich rękach - miał o niej jak najgorsze zdanie, choć nie znał jej osobiście.
"Zachód tak bardzo chciał zobaczyć Chiny przekształcone w chrześcijańską utopię, że bez zmrużenia oka przyjmował wszystkie kłamstwa Kanga". Kang Youwei objechał USA, gdzie podejmowany był jako "człowiek, który chciał wprowadzić w Chinach amerykańską demokrację". Hmmm...

Anchee Min przestawiła nam zupełnie inny obraz...

Angela | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 12 lutego 2013

Fascynująca, wciągająca, niebanalna... mogłabym wymieniać dużo więcej pochlebnych epitetów, ale lepiej żebyście sami sprawdzili :)
W zestawieniu z częścią pierwszą ta oto jest bardziej historyczna, mniej w niej tego za co pokochałam część pierwszą, mianowicie - etykieta dworska, czy kultura Dalekiego Wschodu. Fabuła "Ostatniej Cesarzowej" skupia się głównie na wydarzeniach, które miały miejsce w historii świata. Jednak książka, mimo wszystko, zachwyca. To wspaniałe, kiedy czytając powieść wiesz, że dzięki niej musisz(!) przeczytać kolejną (niekoniecznie tej samej autorki), ponieważ zachęciła Cię do myślenia i poszukiwań odpowiedzi na pytanie "A jak to wygląda z innej perspektywy?".

Katherina87 | 2012-11-22

kasia | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2011

Kontynuacja pierwszej części "Cesarzowej Orchidei" powieści opartej na faktach historycznych cesarstwa chińskiego w II połowie XIX w. Po śmierci cesarza Xianfenga, jego władzę przejmuje syn Tongzi. Najpierw będąc jeszcze dzieckiem pieczę nad nim obejmuje Yehonala, będąca jednocześnie jego regentką. Dopiero kończąc 17 lat i poślubiając piękna Alute staje się pełnoprawnym cesarzem i nowym władcą. Z biegiem lat jednak okazuje się, że Tongzi nie podoła roli cesarza i podlegającym temu stanowisku funkcjom. Nie spełnia się także jako mąż i kochanek, wybierając ucieczkę poza mury cesarstwa, oddaje się rozpuście w rękach podmiejskich prostytutek. Jego swawole kończą się śmiercią będącą efektem nabytej choroby wenerycznej. Na tron w roli regentki ponownie zasiada matka, której burzliwe rządy prowadzą sukcesywnie do klęski.

magdalena | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Nie czytałam wcześniejszej części, więc życie cesarzowej zaczynam od środka. Ostatnia Cesarzowa to bardzo osobista, i piękna historia życia kobiety, która naprawdę wiele przeszła. Konflikty o władze, problemy osobiste, widmo wojny. Wszystko spoczywa na barkach Orchidei, która stara się być dobrą cesarzową i matką.

Teresa | 2016-12-01
Przeczytana: 03 września 2016

Wspaniała książka. Powiało cudownym klimatem Wschodu. Pięknie opisane życie cesarzowej. Jej rozterki, trudne wybory, poświęcenie, samotność i cierpienie. Wnikliwe a zarazem bardzo kobiece dzieło prawdziwej historii z obcego nam świata. Chwilami trudno zrozumieć mentalność tych ludzi a mimo to nie mogłam się oprzeć sympatii, jaką wywołała we mnie cesarzowa. Jestem pełna podziwu zarówno dla tej wielkiej osobowości jak i autorki, która musiała zgłębić tajniki świata głównej bohaterki.
Po przeczytaniu książki, aż wstyd przyznać się, że nam coś nie pasuje w naszych realiach.
Gorąco polecam:-)

Lamika | 2016-12-06
Przeczytana: 20 listopada 2011

Dalsze dzieje cesarzowej Orchidei. W tej części mniej obyczajów - więcej polityki, gdyż cesarzowa jako regentka 2 kolejnych małoletnich cesarzy ma z nią do czynienia na codzień. Starając się balansować między konserwatystami a reformatorami ma przeciw sobie wszystkich, włącznie z okupującymi kraj obcymi mocarstwami. Przez ówczesną propagandę wykreowana na ucieleśnienie zła i chciwości, cesarzowa Cixi znajduje w Autorce obrończynię. Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale warto sporo się dowiedzieć o historii Chin. Ona wciąż ma wpływ na teraźniejszość tego wielkiego kraju.

Edi_Edi | 2012-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Druga część Cesarzowej Orchidei. Dalsze losy ostatniej cesarzowej Chin. Anchee Min pokusiła się w obu częściach o opisanie wydarzeń z punktu widzenia Yehonali. Ciekawym zabiegiem jest czytanie tej książki na przemian z "Ostatnimi cesarzami Chin" autorstwa, nie pamiętam nazwiska, ale to jest Rosjanin, ponoć specjalista od dynastii Quin. 'Osobisty' punkt widzenia kontra punkt widzenia osób z zewnątrz. Polecam.

Eva-San | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lutego 2016

Długa, ale w miarę interesująca. Największą zaletą jest opis tła historycznego i kulturalnego ówczesnych Chin.

rozia | 2013-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Drugi tom o losach Chin i cesarzowej Cixi jest bardzo nudny i mimo że czyta się go szybko według mnie ciągnie się niepotrzebnie... Przeżyła wszystkie jej ważne osoby a i tak była najbardziej nieszczęśliwą osobą w zakazanym Mieście.

Otchidea opisując swoje losy także to są losy jej państwa, które jakby nie patrzeć jej w kryzysie, historyczno-fabularna powieść. Polecam oby dwie części bo jednak ukazują kulturę chińską, jej historię i obyczaje.