Ostatnia cesarzowa

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Cykl: Cesarzowa Cixi (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Last Empress
Chiny, cesarzowa, Cixi, Xianfeng

Kontynuacja losów ostatniej chińskiej cesarzowej Cixi (1835-1908), bohaterki poprzedniej powieści Min Cesarzowa Orchidea. Po śmierci cesarza Xianfenga, Yehonala pełni funkcję regentki u boku małoletniego syna, który nie jest w stanie spełnić marzeń o silnym władcy. Rządy Cixi będą pasmem nieporozumień, krwawych konfliktów i spektakularnych klęsk.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2008

Bursikowa | 2018-04-23
Na półkach: Wyzwanie 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Kolejny tom, który wprowadza w piękny i bardzo fascynujący świat Chin. Pokochałam Cesarzową już w pierwszej części, podziwiam i uwielbiam i tak już zostanie. Moja niższa ocena wynika stąd, że w tej części było dużo mniej o samej Cixi a dużo więcej o gospodarce i samym zapleczu prowadzonych działań wojennych. To mnie troszkę nużyło... Ogółem książka świetna i polecam cały cykl :)

Czytam-Sobie | 2014-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Kobiety mądre i silne nigdy nie były tolerowane w męskim świecie. Były czasy, gdy palono je na stosach. No chyba że któraś z nich została królową lub cesarzową. Ale wtedy też w najlepszym razie zyskiwały miano despotek, morderczyń, trucicielek - przypisywano im najgorsze cechy.
Opinia o Cixi jest oparta głównie na relacjach europejskich najeźdźców, którzy usiłowali skolonizować i rozedrzeć na strzępy opierające się wciąż, ale coraz słabiej Chiny, a także Kanga Youwei - niedoszłego reformatora. Również ostatni cesarz Pu Yi (p. "Byłem ostatnim cesarzem Chin")- bezwolna marionetka w cudzoziemskich rękach - miał o niej jak najgorsze zdanie, choć nie znał jej osobiście.
"Zachód tak bardzo chciał zobaczyć Chiny przekształcone w chrześcijańską utopię, że bez zmrużenia oka przyjmował wszystkie kłamstwa Kanga". Kang Youwei objechał USA, gdzie podejmowany był jako "człowiek, który chciał wprowadzić w Chinach amerykańską demokrację". Hmmm...

Anchee Min przestawiła nam zupełnie inny obraz...

Angelika | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 12 lutego 2013

Fascynująca, wciągająca, niebanalna... mogłabym wymieniać dużo więcej pochlebnych epitetów, ale lepiej żebyście sami sprawdzili :)
W zestawieniu z częścią pierwszą ta oto jest bardziej historyczna, mniej w niej tego za co pokochałam część pierwszą, mianowicie - etykieta dworska, czy kultura Dalekiego Wschodu. Fabuła "Ostatniej Cesarzowej" skupia się głównie na wydarzeniach, które miały miejsce w historii świata. Jednak książka, mimo wszystko, zachwyca. To wspaniałe, kiedy czytając powieść wiesz, że dzięki niej musisz(!) przeczytać kolejną (niekoniecznie tej samej autorki), ponieważ zachęciła Cię do myślenia i poszukiwań odpowiedzi na pytanie "A jak to wygląda z innej perspektywy?".

Ineska | 2018-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2018

Sfabularyzowane dzieje ostatniej chińskiej cesarzowej Cixi (1835-1908), za młodu znanej jako Orchidea, później jako pani Yehonala, bohaterki wcześniejszej powieści Min - „Cesarzowa Orchidea”. Choć współcześni uważają Cixi za despotę, Min sportretowała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nieumiejącą odnaleźć się w świecie coraz bardziej podatnym na wpływy obcych kultur. Po śmierci cesarza Xianfenga jego żona Yehonala pełni funkcję regentki u boku małoletniego syna Tongzhiego. Gdy chłopak kończy siedemnaście lat poślubia mongolską piękność imieniem Alute, która zostaje nową cesarzową. Niestety, Tongzhi nie jest w stanie spełnić oczekiwań o silnym i rozsądnym władcy, zdolnym odbudować potęgę Państwa Środka.
Historia napisana w formie pamiętnika Cesarzowej Chin Cixi, znanej w młodości jako Orchidea, dziewczyna o niezwykłej urodzie która uwiodła cesarza Xianfenga i urodziła mu jedynego syna i następcę tronu, a po jego śmierci panowała do końca...

Edi_Edi | 2012-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Druga część Cesarzowej Orchidei. Dalsze losy ostatniej cesarzowej Chin. Anchee Min pokusiła się w obu częściach o opisanie wydarzeń z punktu widzenia Yehonali. Ciekawym zabiegiem jest czytanie tej książki na przemian z "Ostatnimi cesarzami Chin" autorstwa, nie pamiętam nazwiska, ale to jest Rosjanin, ponoć specjalista od dynastii Quin. 'Osobisty' punkt widzenia kontra punkt widzenia osób z zewnątrz. Polecam.

Katherina87 | 2012-11-22

kasia | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2011

Kontynuacja pierwszej części "Cesarzowej Orchidei" powieści opartej na faktach historycznych cesarstwa chińskiego w II połowie XIX w. Po śmierci cesarza Xianfenga, jego władzę przejmuje syn Tongzi. Najpierw będąc jeszcze dzieckiem pieczę nad nim obejmuje Yehonala, będąca jednocześnie jego regentką. Dopiero kończąc 17 lat i poślubiając piękna Alute staje się pełnoprawnym cesarzem i nowym władcą. Z biegiem lat jednak okazuje się, że Tongzi nie podoła roli cesarza i podlegającym temu stanowisku funkcjom. Nie spełnia się także jako mąż i kochanek, wybierając ucieczkę poza mury cesarstwa, oddaje się rozpuście w rękach podmiejskich prostytutek. Jego swawole kończą się śmiercią będącą efektem nabytej choroby wenerycznej. Na tron w roli regentki ponownie zasiada matka, której burzliwe rządy prowadzą sukcesywnie do klęski.

magdalena | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Nie czytałam wcześniejszej części, więc życie cesarzowej zaczynam od środka. Ostatnia Cesarzowa to bardzo osobista, i piękna historia życia kobiety, która naprawdę wiele przeszła. Konflikty o władze, problemy osobiste, widmo wojny. Wszystko spoczywa na barkach Orchidei, która stara się być dobrą cesarzową i matką.

Pani_Bovary | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Druga część historii o życiu Cesarzowej Cixi. O życiu niełatwym, które dla tej silnej kobiety okazało się ciągłą walką o przetrwanie swoje, najbliższych oraz o przetrwanie Chin. Ciężko zweryfikować mi, czy 'fakty historyczne' opisane w książce są zbieżne z prawdą, Cesarzowa przez współczesne i - z tego co wynika z lektury - ówczesne źródła ukazywana była i jest jako rządna władzy tyranka. Książka Anchee Min przedstawiona z napisana jest z perspektywy bohaterki, przybliża jej rozterki, walkę z samą sobą oraz zastępami wrogów. Dowiadujemy się, że oprócz ambicji i smykałki do władzy, tak naprawdę kierowała się w swoim postępowaniu najprostszymi ludzkimi uczuciami, za wszelką cenę chciała obronić swoich synów i osoby, które kochała. Ta książka to również podróż do serca ówczesnych Chin, do Miasta Zakazanego, życia otoczonego murem tajemnicy, pozorów, spisków i ciągłej walki o władzę. To wszystko kryje się pod niebiańskimi opisami strojów, ogrodów i ówczesnej etykiety. Czyta się szybko...

Teresa | 2016-12-01
Przeczytana: 03 września 2016

Wspaniała książka. Powiało cudownym klimatem Wschodu. Pięknie opisane życie cesarzowej. Jej rozterki, trudne wybory, poświęcenie, samotność i cierpienie. Wnikliwe a zarazem bardzo kobiece dzieło prawdziwej historii z obcego nam świata. Chwilami trudno zrozumieć mentalność tych ludzi a mimo to nie mogłam się oprzeć sympatii, jaką wywołała we mnie cesarzowa. Jestem pełna podziwu zarówno dla tej wielkiej osobowości jak i autorki, która musiała zgłębić tajniki świata głównej bohaterki.
Po przeczytaniu książki, aż wstyd przyznać się, że nam coś nie pasuje w naszych realiach.
Gorąco polecam:-)