Kwiat, który nie rozkwitnie

Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz
Wydawnictwo: Albatros
A COOKED SEED: A MEMOIR
Aksamitt

Dramatyczne, wstrząsające i poruszające do głębi wspomnienia chińskiej artystki, która dorastała w czasach Rewolucji Kulturalnej. Opowieść o utracie ojczyzny i niechcianej emigracji do Stanów Zjednoczonych, bez grosza w kieszeni i znajomości języka. Pełna wzlotów i upadków samotna podróż w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o której Anchee Min opowiada w sposób niezwykle przejmujący. Samodzielna nauka języka angielskiego, praca ponad siły, spanie w nieogrzewanych pomieszczeniach, ból związany z gwałtem, życie na skraju nędzy oraz nieudane małżeństwo zakończone rozwodem składają się na gorzką lekcję życia, która wstrząśnie niejednym czytelnikiem. Historia Anchee Min to jednak nie tylko cierpienie. To także opowieść o wytrwałości i wierze w lepsze jutro. Znalezienie miłości, narodziny córki i kariera pisarska to dowód na to, że zawsze warto mieć nadzieję.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Po 20 latach od napisania "Czerwonej Azalii" - bestsellerowej powieści będącej jednocześnie debiutem pisarskim młodej Chinki, Anchee Min dokonuje podsumowania swoich osiągnięć dzieląc się z czytelnikami swoimi najbardziej bolesnymi przeżyciami . Odbywa swego rodzaju podróż w głąb przeszłości sięgając do lat młodości naznaczonych okrucieństwem dyktatury Mao oraz dramatyzmu czasów Rewolucji Kulturalnej w Chinach po współczesne życie w Ameryce.
Wygrany los szczęścia jakim okazuje się wyjazd pisarki w 1984 roku do Stanów Zjednoczonych nie okazuje się spełnieniem amerykańskiego snu. Opisywana droga do sukcesu okupowana jest ponadludzkim wysiłkiem, zmierzeniem się z najbardziej drapieżnymi formami systemu kapitalistycznego, wyzyskiem i brakiem jakichkolwiek praw przysługujących imigrantom starającym się o pobyt stały. Odmienność kultury , nieznajomość języka, brak pracy czy miejsca zamieszkania to kilka problemów z którymi boryka się autorka przez pierwsze lata pobytu w...

Teresa | 2018-06-11

Wspaniała ,wstrząsająca ,poruszająca ,szczera i bardzo prawdziwa opowieść o stawianiu czoła brutalnej rzeczywistości ,zmaganiu się z nią i woli walki.Opowieść o marzeniach za spełnienie których płaci się wysoko cenę.Inspirująca historia w której wielki podziw i szacunek należy się głównej bohaterce Anchee Min którą można stawiać za wzór do naśladowania każdemu kto pragnie zmienić swoje życie.Pełna wzlotów i upadków samotna podróż w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.Opowieść o wytrwałości i wierze w lepsze jutro Polecam.

niebieska_zakładka | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Kojarzycie książkę „Kwiat pustyni” Waris Dirie? Czytałam ją lata temu, ale do dziś pamiętam wrażenie, jakie na mnie wywarła. To historia ciężko dotkniętej przez los dziewczyny z Somalii, która ucieka z plemienia Nomadów, by odnaleźć szczęście w dalekiej i obcej Ameryce. Oparta na prawdziwych wątkach powieść Anchee Min bardzo przypomina mi koleje życia Waris.

Tu również autorka opisuje, jak w młodym wieku udało jej się wyjechać do Stanów, by szukać dla siebie lepszej przyszłości niż w komunistycznych Chinach. Początkowo rzeczywistość nie była jednak usłana różami. Nie znała języka, a by zarobić na utrzymanie pracowała w pięciu różnych miejscach. Została oszukana, okradziona i zgwałcona. Żeby oszczędzić, jadła zepsute wędliny i piła skisłe mleko. Doszło nawet do tego, że mieszkała w pokoju bez drzwi z psychopatycznym mężczyzną – ponieważ czynsz był tam najniższy. Wszystko po to, by jakoś utrzymać się na powierzchni.

Co ciekawe, mimo bardzo ciężkiego życia w Chinach, a potem w...

monweg | 2017-07-07

Anchee Min jest chińską malarką, fotografikiem, muzykiem i pisarką. Kwiat, który nie rozkwitnie to druga powieść autobiograficzna, po wydanej dwadzieścia lat temu Czerwonej Azalii. O ile pierwsza książka traktowała o życiu Anchee w komunistycznych Chinach w czasach Rewolucji Kulturalnej i panowania Mao Zedonga, druga to już całkiem inna historia.

Tym razem Anchee Min przenosi nas do kraju pełnego kontrastów, Stanów Zjednoczonych, uważanych również za kraj marzeń, ziemię obiecaną dla emigrantów. Jednak zanim zaświeciło dla niej słońce, niemal dała za wygraną. Punktem zwrotnym w jej życiu okazało się napisanie i wydanie Czerwonej Azalii. Ale wcześniej nie było słodko, lekko i przyjemnie. Dwudziestosiedmioletnia kobieta, sama, bez grosza przy duszy, nie znająca języka jest łatwym celem dla tych, którzy chcą ją wykorzystać. Tymczasem amerykański sen kojarzy się jej nie ze spełnieniem marzeń a z pracą ponad siły, spaniu w nieogrzewanych pomieszczeniach w miejscach, do których nawet...

aali | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Anchee Min miała 27 lat, kiedy życie w Chinach dla niej dobiegło końca. "Byłam śmieciem Madam Mao, co oznaczało, że nie jestem warta nawet splunięcia". Uważano, że jest jałowym ziarnem, które nie ma szans wykiełkować. Kiedy w 1984 roku wylądowała na lotnisku w Chicago wydawało by się, że jej los wreszcie się odmieni. Jednak sama, bez pieniędzy, bez znajomości języka rozpoczęła długą i trudną drogę, by spełnić swój amerykański sen. "Kwiat, który nie rozkwitnie" jest zapisem samotnej podróży Anchee Min, pełnej upadków, wzlotów wyprawy w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.

Anchee Min dorastała w Chinach w czasie Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej. Gdy miała 17 lat została wysłana do obozu pracy nad Morze Chińskie, tam w 1976 roku z pola bawełny, wybrana przez łowców talentów Madame Mao, trafiła do Szanghaju na plan zdjęciowy filmów propagandowych. Z pomocą przyjaciółki Joan Chen udaje jej się zdobyć upragnioną wizę i opuścić komunistyczne Chiny.

Anchee Min trafia...

Izabela | 2017-05-30

"Kwiat, który nie rozkwitnie" to ciekawa, dramatyczna opowieść o samotności, wyobcowaniu, tęsknocie i walce o przetrwanie. Autorka w powieści przekazuje wiele emocji i głębokich przeżyć. Jest to historia naprawdę smutna - prawdziwie gorzka lekcja życia.

Anchee Min dorastała w Chinach w czasach Rewolucji Kulturalnej i wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Opowiada też czas emigracji i życia w Stanach Zjednoczonych. Skupia się na swoich głęboko skrywanych emocjach, relacjach z ludźmi i kapitalizmie. Chociaż jej młodość była naznaczona ubóstwem i trudami, kiedy trafiła do Ameryki, czekała na nią również ciężka praca. Min czuła się wyobcowana, samotna, nie miała zbyt wiele wspólnego z amerykańskimi kolegami ze studiów, dużo młodszymi od niej i nie borykającymi się z podobnymi co ona problemami.

Czytając tę powieść i historię życia kobiety, której życie nie oszczędzało, zyskuje się szerszą i głębszą perspektywę. Inne spojrzenie na świat. Chociaż powieść nie jest pod względem...

Lemma | 2018-03-04
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2018

Autorka opowiada w tej książce swoją przejmującą historię wyjazdu z Chin i życia w Stanach Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że z trudem śniła swój amerykański sen. Wiemy, że jej się powiedzie, w końcu napisała tę i inne książki, ale i tak z napięciem śledzimy koleje jej losu.

Ola | 2019-03-18
Przeczytana: 17 marca 2019

"Kwiat, który nie rozkwitnie" to zbiór wspomnień autorki. Wspomnień z czasów, kiedy jedyne co miała, to nadzieja - na przetrwanie, na lepsze jutro, na godne życie. Min pokazuje nam, ile można zyskać dzięki uporowi i silnej woli. Doświadczona przez życie wie, co to ciężka praca i wcale się jej nie boi. Pomimo przeciwności losu zbiera się na odwagę, by walczyć o siebie i swoje marzenia.
Czytając tę książkę zastanawiałam się, jak to możliwe, by tyle złych rzeczy spotkało jedną osobę. Mocno kibicowałam bohaterce, aby w końcu jej się powiodło. Ostatecznie przecież trzymam w ręku jej książkę, więc wiem, że sukces prędzej czy później się pojawi Mimo to wiele razy chciało się powiedzieć: basta! Niech wreszcie stanie się coś dobrego.
Maleńki minus to pewna chaotyczność podczas opowiadania o wydarzeniach związanych z córką. Historie nie są prowadzone na jednej linii czasowej. Raz czytamy o siedmiolatce, za jakiś czas dziewczyna jest już na studiach, a po chwili znów jest jedenastolatką....

Mecha_Kulturacja | 2017-07-11

W maju nakładem Wydawnictwa Albatros światło dzienne ujrzała w Polsce najnowsza powieść Anchee Min, chińskiej autorki bestsellerowych powieści, znanej m.in. ze wspomnień Czerwona Azalia, czy takich pozycji jak Madame Mao czy Cesarzowa Orchidea. Twórczość Min nasycona jest autobiograficznymi wątkami, autorka przez lata rozliczała się na papierze ze spuścizną chińskiego komunizmu. Dzięki niej zachodni czytelnik mógł z pierwszej ręki poznać życie młodej kobiety w opresyjnym kraju rządzonym przez komunistycznego dyktatora.

Kwiat, który nie rozkwitnie to kolejna w dorobku autorki powieść, w której rozlicza się ona z własną przeszłością, wskazując kolejne etapy swojej trudnej życiowej drogi. Tym razem Min opowiada o okresie jej przybycia do Ameryki i spełniania własnego amerykańskiego snu. Nie brakuje tu rzecz jasna odwołań do jej przeszłości w Chinach, trudów ciężkiej fizycznej pracy (jako młoda dziewczyna pracowała ciężej niż niejeden mężczyzna) lub w występów w propagandowych...

Jesienna | 2018-11-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2018

Pięknie wydane rozczarowanie. Stwierdzam z przykrością, bo Anchee Min widnieje wśród moich ulubionych autorów. Niezrozumienie dla niektórych decyzji bohaterki-autorki pomijam, w myśl zasady "nie oceniaj", ale zbyt często pobrzmiewała mi tu jakaś fałszywa nuta. Z jednej strony szczerość do bólu i ujawnienie najbardziej wstydliwych epizodów życia, z drugiej jednak delikatne plątanie się w zeznaniach, próby wybielenia siebie. Ogółem zgubiłam się w tym gąszczu i miałam problem z chronologią opisywanych wydarzeń.

Nie widzę żadnych negatywnych opinii, czuję się trochę dziwnie... Mnie tym razem Anchee Min nie zachwyciła.