Perła Chin

2012-04-04
2012-04-04
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Chiny Pearl Buck przyjaźń

"Perła Chin" to wzruszająca opowieść o fikcyjnej przyjażni narratorki z amerykańską noblistką Pearl Buck.Długoletnia przyjażń obu kobiet jest pokazana na tle tragicznej historii Chin od końca dziewiętnastego do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.
Przeczytałam tę powieść z wielką przyjemnością.Urzekła mnie ona pięknym przemawiającym mocno do wyobrażni językiem i niebanalnym stylem.

Bardzo wciągająca zbeletryzowana opowieść o życiu Pearl Buck. Jako uzupełnienie do książek nobliski sprawdza się bardzo dobrze.

Rozczarowało mnie trochę to, że książka nie jest do końca autentyczna. Pearl rzeczywiście istniała, pisała książki, których na polskim rynku jest całkiem sporo, jednakże nie jest to o końca prawdziwa historia. Autorka nie znała jej osobiście. Urodziła się w czasach panowania Mao Zedonga, który wpaja narodowi, że Pearl należy potępiać, ponieważ prezentuje postawę krytykującą Państwo Środka za granicą. Niestety postać Wierzby jest postacią fikcyjną. Autorka postanowiła poznać życie i twórczość Pearl i na tej podstawie stworzyła postać ukochanej przyjaciółki, która w książce jest narratorką.
Oczywiście jak każda książka o Chinach opowiadająca o tym okresie porusza bardzo ważny temat jakim jest reżim Mao Zedonga. Spotykamy się z biedą, mordowaniem, oskarżaniem, katowaniem ludzi.
Polecam tym, którzy interesują się historią i życiem w Chinach. Książka zdecydowanie nie tylko dla kobiet.

Książka jest dobra. Dobrze pokazuje przemiany społeczne w Chinach XX wieku. Sama historia o wędrówce z nizin społecznych w górę jednak dość mało prawdopodobna.

Perła Chin to opowieść wzruszająca, a zarazem zabawna. Pełna miłości i nienawiści. Każdy czytelnik zapuszczając się w świat tej opowieści przepadnie na długo.
Po każdym słowie będzie coraz bardziej ciekawiło go gdzie znajduję się miejsce, o którym pisze autorka, kim był Mao oraz kim była Pearl Sydenstricker Buck - amerykańska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która jest bohaterką tej powieści.

Mimo iż książka ta nie należy do pozycji popularnych w naszym kraju oraz jest
do zdobycia za niewielkie pieniądze w większości księgarni, to jej treść nie należy do tanich. Wielu autorów powinno nauczyć się pisać tak jak Anchee Min, która z łatwościom przelewa uczucia na papier. Od tej pozycji bardzo trudno się oderwać oraz bardzo trudno pozbierać się po przeczytaniu jej zakończenia. Na bardzo długo pozycja ta zostaje w głowie czytelnika,
a mądrości z niej zaczerpnięte są dobrymi radami dla czytelników - Anchee Min uczy czytelnika stawiać na pierwszym miejscu to co jest ważne dla każdego człowieka oraz doceniać przyjaźń i ludzi nas otaczających.
Dalsza część na http://ksiazkimolaksiazkowegoxp.blogspot.com/2015/03/143-anchee-min-pera-chin.html#more

dobra książka, czytało mi się ją niemal jednym tchem

dobra książka, czytało mi się ją niemal jednym tchem

Nie wybierajcie książki po okładce, lepiej dokładnie przejrzeć opinie i samą książkę, nie kierujcie się również adnotacją z tyłu. Taki zagmatwany opis nie wróży niczego dobrego.
Zastanawiacie się pewnie po co to piszę, moi drodzy? A po to, aby przestrzec was, przed utratą waszego cennego czasu, nie lepiej wykorzystać go na poznanie jakiejś książki, która wniesie coś do waszego życia?
W moim przypadku nie wniosła ona niczego nowatorskiego. Ot, poznają się dwie cudzoziemki, jedna wyjeżdża po 30 latach, po czym nie widzą się już nigdy, a wszystko to w tragicznej otoczce wydarzeń z XX wiecznych Chin. Punkt widzenia, przedstawiany przez Wierzbę,
wypadał dość niemrawo, a dialogi sprawiały, że aż chciało się rzucić tą książkę w kąt.
Dla mnie autorka zbytnio zaniedbała obraz literacki, szczędząc epitetów i opisów, przez to akcja wydawała się spłycona.

uwielbiam ksiazki Pearl S. Buck a ta ksiazka jest swietnym uzupelnieniem ksiazek autorstwa. Pani Buck. Wiem, ze to tylko fikcja, a jednak wydaje sie bardzo prawdopodobna.

Wciągająca , dzięki niej poznajemy życie noblistki Pearl Buck , jakie toczyła przez długie lata w Chinach, choć nie jest to oficjalna biografia , realnie pokazuje życie i uczucia głównej bohaterki, głęboką przyjaźń z narratorką ,
pięknie pokazane wierność własnym przekonaniom ,nieugiętość wobec obłudy i totalitaryzmu ,dotrzymanie moralnych zobowiązań .Autorka zachęciła mnie do osobistych poszukiwań i przemyśleń , a także zapoznania się z twórczością głównej bohaterki książki .

Książkę kupiłam na zakupach w markecie za 10 zł. Chciałam przeczytać coś lekkiego :) a okładka wydała mi się miła i przyjemna.
Na początku czytania pomyślałam fajna powieść , życie dwóch dziewczyn o różnych narodowościach splecione w jedną uzupełniającą się historie.
Zrelaksuje się przy czytaniu ,odetchnę od ,,cięższych,, lektur.
Jednak autorka mnie zaskoczyła, pozornie prosta historia przerodziła się w głęboką opowieść o ludzkich przekonaniach, wierze, lojalności i walce by żyć w zgodzie z sobą, z własnymi poglądami przekonaniami wbrew reżimowi cesarza Mao .
To moje pierwsza powieść tej autorki i na pewno nie ostatnia :)

Zrelaksuje się przy czytaniu ,odetchnę od ,,cięższych,, lektur.
Jednak autorka mnie zaskoczyła, pozornie...

• Chiny
  • Azja