Perła Chin

Pearl of China
978-83-7659-626-6
historyczna
Gośka

Zanim zostałam Wierzbą, byłam nazywana Chwastem. Moja babka, Nainai, uparła się, że Chwast to najlepsze imię. Tata się z nią nie zgadzał. W wieku ośmiu lat byłam już doświadczoną złodziejką. Zaczęłam od kradzieży kadzidełak dla Nainai. I chociaż tata mnie krytykował, to jednak wiedział, że beze mnie rodzina umarłaby z głodu. Sprzedawła więc to, co ukradłam.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1064,1569,perla-chin.html

talia44 | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2017, Orient
Przeczytana: 27 lipca 2017

"Perła Chin" to wzruszająca opowieść o fikcyjnej przyjażni narratorki z amerykańską noblistką Pearl Buck.Długoletnia przyjażń obu kobiet jest pokazana na tle tragicznej historii Chin od końca dziewiętnastego do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.
Przeczytałam tę powieść z wielką przyjemnością.Urzekła mnie ona pięknym przemawiającym mocno do wyobrażni językiem i niebanalnym stylem.

Monika | 2012-06-09

Piękna, wzruszająca i przerażająca - mnie urzekła , polecam także powieści jednej z głównych bohaterek - amerykańskiej noblistki
Pearl S. BucK

Malini | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Książka wielopłaszczyznowa. Wierzba, dziewczyna wywodząca się z biednej chłopskiej rodziny, opowiada o Chinach, o rewolucji kulturalnej, władzy komunistów i zbrodniach Mao. Jest to także świadectwo niezwykłej przyjaźni pomiędzy narratorką, a córką chrześcijańskiego misjonarza - Pearl. To także opowieść o początkach chrześcijaństwa w Chinach.
Książka zdecydowanie warta przeczytania, wzruszająca i niepozwalająca przejść obojętnie.

Ania | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Książkę kupiłam na zakupach w markecie za 10 zł. Chciałam przeczytać coś lekkiego :) a okładka wydała mi się miła i przyjemna.
Na początku czytania pomyślałam fajna powieść , życie dwóch dziewczyn o różnych narodowościach splecione w jedną uzupełniającą się historie.
Zrelaksuje się przy czytaniu ,odetchnę od ,,cięższych,, lektur.
Jednak autorka mnie zaskoczyła, pozornie prosta historia przerodziła się w głęboką opowieść o ludzkich przekonaniach, wierze, lojalności i walce by żyć w zgodzie z sobą, z własnymi poglądami przekonaniami wbrew reżimowi cesarza Mao .
To moje pierwsza powieść tej autorki i na pewno nie ostatnia :)

wenecjanka | 2014-03-10
Przeczytana: marzec 2014

Wciągająca , dzięki niej poznajemy życie noblistki Pearl Buck , jakie toczyła przez długie lata w Chinach, choć nie jest to oficjalna biografia , realnie pokazuje życie i uczucia głównej bohaterki, głęboką przyjaźń z narratorką ,
pięknie pokazane wierność własnym przekonaniom ,nieugiętość wobec obłudy i totalitaryzmu ,dotrzymanie moralnych zobowiązań .Autorka zachęciła mnie do osobistych poszukiwań i przemyśleń , a także zapoznania się z twórczością głównej bohaterki książki .

ChoiYoona | 2015-03-11
Przeczytana: 12 lutego 2015

Perła Chin to opowieść wzruszająca, a zarazem zabawna. Pełna miłości i nienawiści. Każdy czytelnik zapuszczając się w świat tej opowieści przepadnie na długo.
Po każdym słowie będzie coraz bardziej ciekawiło go gdzie znajduję się miejsce, o którym pisze autorka, kim był Mao oraz kim była Pearl Sydenstricker Buck - amerykańska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która jest bohaterką tej powieści.

Mimo iż książka ta nie należy do pozycji popularnych w naszym kraju oraz jest
do zdobycia za niewielkie pieniądze w większości księgarni, to jej treść nie należy do tanich. Wielu autorów powinno nauczyć się pisać tak jak Anchee Min, która z łatwościom przelewa uczucia na papier. Od tej pozycji bardzo trudno się oderwać oraz bardzo trudno pozbierać się po przeczytaniu jej zakończenia. Na bardzo długo pozycja ta zostaje w głowie czytelnika,
a mądrości z niej zaczerpnięte są dobrymi radami dla czytelników - Anchee Min uczy czytelnika stawiać na pierwszym miejscu to co...

Zuela | 2013-06-15

Uwielbiam książki o przemianach w Chinach,Mao,wojna domowa,wielki marsz-to wszystko widziane oczyma zwykłych Chińczyków chcących normalnie żyć.Wciągajaca lektura z pisarka Pearl Bick w tle.Ksiązka warta polecenia!!!

justi | 2012-05-07
Przeczytana: 08 maja 2012

Pięknie napisana historia. Historia poszczególnych osób, historia kraju, historia Koscioła. Nie można nie pokochać Chin, kiedy ktoś tak o nich opowiada. Kraj, w którym pełno jest przemocy i okrucieństwa, a jednocześnie urzekającego piękna, tysiącletniej mądrości i ciepła łączącego ludzi.
Chętnie przeczytam nie tylko inne tytuły tej autorki, ale też książki Pearl Buck. Koniecznie.

Eljot | 2015-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2015

Rozczarowało mnie trochę to, że książka nie jest do końca autentyczna. Pearl rzeczywiście istniała, pisała książki, których na polskim rynku jest całkiem sporo, jednakże nie jest to o końca prawdziwa historia. Autorka nie znała jej osobiście. Urodziła się w czasach panowania Mao Zedonga, który wpaja narodowi, że Pearl należy potępiać, ponieważ prezentuje postawę krytykującą Państwo Środka za granicą. Niestety postać Wierzby jest postacią fikcyjną. Autorka postanowiła poznać życie i twórczość Pearl i na tej podstawie stworzyła postać ukochanej przyjaciółki, która w książce jest narratorką.
Oczywiście jak każda książka o Chinach opowiadająca o tym okresie porusza bardzo ważny temat jakim jest reżim Mao Zedonga. Spotykamy się z biedą, mordowaniem, oskarżaniem, katowaniem ludzi.
Polecam tym, którzy interesują się historią i życiem w Chinach. Książka zdecydowanie nie tylko dla kobiet.

Tinkerbelle | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Bardzo wciągająca zbeletryzowana opowieść o życiu Pearl Buck. Jako uzupełnienie do książek nobliski sprawdza się bardzo dobrze.