Dziki imbir

Tłumaczenie: Zofia Dąbrowska
Wydawnictwo: Albatros
Wild Ginger
Chiny, rewolucja kulturalna

Akcja nowej powieści Min toczy się w okresie rządów Mao i chińskiej rewolucji kulturalnej. Dziki Imbir, piękna córka francuskiego dyplomaty i chińskiej śpiewaczki operowej, z racji swego pochodzenia pada w szkole ofiarą bicia i szykan, traktowana jest jak wróg klasowy. Walczy w obronie swojej godności, a z czasem staje się wzorową maoistką i zostaje przedstawiona samemu Wielkiemu Przywódcy. Robi karierę w szeregach Czerwonej Gwardii, akceptuje ideologię komunistyczną, a nawet prześladowania własnej rodziny. Gubi ją jednakmiłość do młodego aktywisty, który wiąże się z jej najlepszą przyjaciółką.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2003

Anna | 2016-10-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2016

To niewiarygodnie smutna książka, ale czasem warto przeczytać i taką. Jednocześnie dowód na to, że w ciężkich czasach jest jeszcze miejsce na przyjaźń, a szczególnie na miłość. Anchee Min jak zwykle nie zawiodła moich oczekiwań. Jestem prawdziwą fanką autorki i z chęcią sięgnę po jej kolejne powieści... ;)

Eponine | 2016-09-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

To nie jest książka dla tych, którzy oczekują porywającej fabuły, nagłych zwrotów akcji czy dogłębnej analizy historii Chin. W niewielkiej objętości znalazło się za to całkiem niezłe przedstawienie wpływu systemu na społeczeństwo i fanatyzmu na jednostkę.

Chiny, czasy Rewolucji Kulturowej. Mao Tse-Tung jest czczony jak najwięksi z bogów, a jego słowa traktowana są jako prawda objawiona. Należy jak najwięcej z nich znać na pamięć, bo świadczy to o gorliwym podążaniu wyznaczoną przez przywódcę ścieżką. W tym świecie dorasta główna bohaterka, Dziki Imbir. Jest odrzucana przez komunistyczne społeczeństwo, bo się wyróżnia - w jej żyłach, oprócz chińskiej, płynie europejska krew, przez co jej rodzice uznawani są za reakcjonistów i przypłacają to życiem. Sama Dziki Imbir postanawia natomiast zostać najwierniejszą wyznawczynią kultu Mao i zyskać szacunek wśród swoich prześladowców. Jako wzorowa maoistka osiąga niebywały wręcz sukces, zwracając na siebie uwagę samego Przewodniczącego....

Smutna książka traktująca o rewolucji w Chinach w okresie rządów Mao Tse-tunga oraz izolacji ludzi od reszty świata.
Książka opowiada o przyjaźni dwóch dziewczynek i o ich tragicznym losie. Opowieść o szaleństwie, przemocy, brutalności i niesprawiedliwości w tamtych czasach, skrywanej miłości i namiętności.
Książkę czyta się szybko. Jedyne co w niej troszkę przeszkadza to przytaczane liczne cytaty słów Przewodniczącego Mao zawarte w jego traktatach, ale widocznie ludziom wtedy się nudziło i nie mieli nic innego lepszego do roboty niż cytować jak opętani na prawo i lewo Jego słowa nie bardzo rozumiejąc o co w nich tak na prawdę chodzi.
Mnie się książka podobała, wzruszałam się od pierwszej strony (widocznie jestem nadwrażliwa), ale co się dziwić skoro nie było w niej nic wesołego.

Monika | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Nie jestem fanką azjatyckiej literatury, i chyba Azji w ogóle. Być może moja niechęć wynika z nieznajomości tamtejszej kultury, ale ilekroć próbuję tę wiedzę zgłębić, coś mnie odpycha. Jak dla mnie wszystko co azjatyckie jest schizofreniczne i dziwne. Budzi mój lęk i obawę o moje zdrowie psychiczne. Z książką "Dziki Imbir" było podobnie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że ludzie mogli zachowywać się tak, jak opisuje to Anchiee Min, a z drugiej strony, dlaczego miałabym nie wierzyć? Przyznaję tej książce sześć gwiazdek głównie za zakończenie. Ale czy polecam? Nie jest to książka dla wszystkich.

justi | 2012-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Wstrząsające świadectwo tego, co może zrobić z człowiekiem ideologia. Jeśli brak religii, czyni się religię z ideologii, a boga z przywódcy. Bardzo współczuję Chińczykom tego okresu w ich historii. Jest to też historia miłości, przyjaźni i zemsty. Historia człowieka, który chciał być "taki sam" za WSZELKĄ cenę, bo bycie INNYM boli fizycznie i psychicznie.
Polecam.

Jola_St | 2011-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Jest to opowieść o tym, jak system komunistyczny ogłupił ludzi, którzy wierzyli, że da się to wprowadzić w życie. Akcja dzieje się w zamkniętych przed światem Chinach. Główni bohaterowie są tak otumanieni, że nawet swoje życie prywatne, rodzące się uczucie poświęcają dla "sprawy" maoizmu.

Angela | 2012-11-12
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 11 listopada 2012

Ta książka to dla mnie wielka zagadka, ale pozytywna! Ogółem im bliżej końca, tym bardziej przypominała mi ona tragedię antyczną. Miejscami przerażająca, ale nie da się od niej oderwać.
Bardzo interesująco opisane realia rewolucji kulturalnej w Chinach. Uważam, że to dobra pozycja dla osób, które uczą się chińskiego i zamierzają wgłębiać się w kulturę ów państwa.

ewel70 | 2016-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Bardzo ciekawa historia o przyjaźni dwóch nastoletnich dziewczyn oraz o tym jak rewolucja kulturalna wpłynęła na ludność chińską. Zaślepienie w ideologię komunistyczną Mao Tse-tunga sprawia, że przyjaźń Jawor i Dzikiego Imbiru staje na skraju przepaści. Obie dziewczyny łączy więcej niż sobie zdają z tego sprawę. Rodząca się miłość do Zimozielonego sprawia, że przyjaźń stopniowo przeradza się w nienawiść.

Opowieść mnie naprawdę wzruszyła. Ze łzami w oczach czytałam o prześladowaniu dziewczyn, biciu i znęcaniu.

Łatwa kompozycja sprawiła, że powieść czyta się lekko.

Polecam!

Sławka | 2012-01-24

Dobrze,że nie urodziłam się w Chinach w czasach rewolucji kulturalnej i kultu Mao.Mimo tragicznych wydarzeń z tego okresu ta książka mną nie wstrząsnęła. Właściwie to mi się nawet nie podoba. Gdyby nie szacunek dla ludzi którzy wtedy naprawdę żyli i byli ofiarami szaleństwa maoistów powiedział bym,że bohaterki tej książki to biedne głupolki.Ale przez wzgląd na prawdziwe tragedie jakie się wtedy rozegrały powiem tylko - szkoda czasu , lepiej sięgnąć po książkę historyczną z tego okresu.

Książka dla wszystkich ,którym bliskie sercu są tematy Chin i związane z komunistycznym reżimem jaki się tam przyjął. Autorka opisuje jak łatwo młodzi ludzie, którzy nie są przez nikogo dostrzegani poprzez zainteresowanie w całości poświęcają się dla sprawy. Mało tego zwalczają tych, którzy myślą inaczej. Chiny za Mao-Tsetunga, który NISZCZY WOLNOŚĆ jednostki by stworzyć chiński konglomerat, wszyscy myślą tak jak "boski Mao", a kto nie myśli jak ON jest przeciwko tym, którzy uznają Mao za jedynego powiernika ABSOLUTNEJ PRAWDY. Polecam