Żona kuchennego boga

Tłumaczenie: Ryszarda Jaworska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Kitchen God's Wife
83-7337-178-8
proza obyczajowa
Wiedenka

Winnie, Chinkę od lat mieszkającą w San Francisco, i jej urodzoną w Ameryce córkę, Pearl, dzieli pokoleniowa i emocjonalna przepaść. Obie kobiety mają swoje tajemnice, z których boją się sobie zwierzyć. Pearl jest ciężko chora, o czym nie informuje matki, niepewna jej reakcji. Winnie zaś boryka się z brzemieniem zatajonej przed córką przeszłości. Przychodzi jednak moment, gdy dalsze ukrywanie...

Obie kobiety mają swoje tajemnice, z których boją się sobie zwierzyć. Pearl jest ciężko chora, o czym nie informuje matki, niepewna jej reakcji. Winnie zaś boryka się z brzemieniem zatajonej przed córką przeszłości. Przychodzi jednak moment, gdy dalsze ukrywanie prawdy staje się niemożliwe. Wtedy matka rozpoczyna przeplataną rozmaitymi anegdotami i legendami opowieść o swej dramatycznej młodości, spędzonej w Chinach. Opowieść ta, stanowiąca trzon książki, to tyleż wycieczka w fascynujący świat chińskiej kultury i historii, co znakomita terapia psychologiczna.

justyna55 | 2014-01-15

Z dużą przyjemnością chciałabym dodać tą książkę na półkę z science-fiction! Tyle nieszczęść?! Aż człowiek docenia swój kraj, kulturę i nawet mężczyzn ze swojego otoczenia! Przechodząc do kolejnej strony bałam się, co jeszcze może się wydarzyć.Gdyby autorka nie pokusiła się o retrospekcje,potęgowałaby napięcie związane z tym czy główna bohaterka w ogóle przeżyje!Trudno się czyta takie historie, ale i sposób pisania nie jest zbyt łatwy. No cóż...tylko czytać i dziękować losowi,że takie problemy nas nie dotkną, no nie?;)

Janina | 2013-03-02
Przeczytana: 26 lutego 2015

O rany, jakie nieszczęście, jakie nieszczęście. Jak można tak cierpieć i tyle złego znieść od drugiego człowieka? Ale proszę nie myśleć, że autorka tu jakoś epatuje czytelnika losem udręczonej kobiety, nie, ona po prostu PISZE o losach pewnej Chinki, lecz gniew wzbiera, dłoń się w pięść zaciska na tyle niesprawiedliwości i nieszczęścia. Gorzki los. Niezłomna Winnie (nomen omen). Nie można się oderwać. No i pokazany kawał chińskiej mentalności. Chyba jednak nie jest to tandetna książka, jakich w swej łzawości wiele (pisanych przez zamerykanizowane Chinki)...

oliwa | 2013-08-14

Dramatyczna, a jednak jakoś optymistyczna - o potrzebie i możliwości porozumienia.

betulek | 2016-09-01

Poruszająca, ale nie wstrząsająca do głębi. Może jestem bezduszna, a może po wielu opowieściach z Chinami w tle już się pogodziłam z feudalnymi stosunkami w rodzinie, władzą męża, nadużyciami teściowych tylko dlatego, że mogą. Bo mogą, sto lat temu mogli jeszcze bardziej, a im dalej się cofniemy w czasie tym ich władza będzie większa, a pomysły bardziej sadystyczne. Warto przeczytać tę książkę ze względu na szczegóły dotyczące ówczesnej kultury i tradycji chińskiej, nigdzie wcześniej nie spotkałam tak dokładnego opisu procedury rozwodowej. Nie znajdziecie tu na szczęście scen paskudnie drastycznych, najgorsze dramaty są zamknięte w dwóch-trzech zdaniach i kładą się cieniem na wyobraźni czytelnika. Tymczasem sama Winnie epatująca swoimi zawiedzionymi ambicjami i nadziejami, przekonana, że wciąż nie dostaje tego, na co zasłużyła, traktowana poniżej swoich oczekiwań, za mało przepraszana i szanowana - jest po prostu wkurzająco-nużąca.

justi | 2012-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Cudowna książka o trudnych czasach, innej kulturze (którą trochę poznajemy by zrozumieć decyzje bohaterów), o tym wszystkim, co składa się na życie. Pięknie opowiedziana, skłania do wdzięczności, że jak o kobieta żyję tu i teraz.

Monika Bandura | 2013-08-03

Cudowna podróż do Chin z początku XX wieku. Książka wciąga niesamowicie.

wiosenna_zocha | 2013-06-29
Na półkach: Chcę przeczytać, Mam

Zaczelam, ale odkładam na później. Jeszcze nie teraz, nie ta pogoda i pora roku. Wroce jesienią.

Asia | 2015-09-06

Bardzo przyjemne czytadełko. Nie powalające, ale czasu spędzonego z tą książką nie żałuję.

fianiebieska | 2016-09-02
Myrina | 2016-08-02