Gejsza z Gion

Wydawnictwo: Albatros
Geisha. A Life.
literatura piękna

Autobiografia najsłynniejszej japońskiej gejszy, Mineko Iwasaki, odsłaniająca owiane tajemnicą kulisy działalności legendarnej dzielnicy rozrywki Gion Kobu w Kioto. Do świata gejsz wkroczyła jako mała dziewczynka, rozpoczynając naukę praktykowanych od setek lat zwyczajów, języka, tańca i muzyki. Szczyt kariery Mineko przypadł na lata 70. Mając 29 lat, wyszła za mąż i przestała czynnie uprawiać zawód. Przez karty książki przewija się galeria sławnych ludzi odwiedzających Gion, jak Elia Kazan, Henry Kissinger, Also Gucci i następcy europejskich tronów.

Annabp | 2019-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Bardzo interesująca autobiografia najsłynniejszej japońskiej gejszy, Mineko Iwasaki. To książka dla wielbicieli kultury Dalekiego Wschodu. Wiele jest tu ciekawostek dotyczących życia gejsz w XX wieku. Wydaje mi się jednak, że autorka nie pisze wszystkiego. Opisy życia uczuciowo-erotycznego nie do końca wydają się być opisane szczerze (zauważyłam kilka nieścisłości).

Sawanna | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Naprawdę niesamowicie wciągająca książka. Napisana lekko i przystępnie, jest jednak ogromnym zasobem wiedzy z kultury życia Kioto.
Przez większość lektury czułam, jakbym czytała po prostu ciekawą powieść, dopiero zdjęcia autorki zamieszczone w książce uderzyły mnie "O, no racja - przecież to biografia! To wszystko tutaj jest prawdziwe".
Pani Iwasaki naprawdę wspaniale prowadzi narrację opowieści.

osiempalcow | 2018-02-25
Przeczytana: 15 lutego 2018

Książka jest w porządku. Główną jej zaletą jest to, że opowiada o egzotycznej kulturze, bo życie samej głównej bohaterki nie jest jakoś szalenie interesujące. "Gejsza z Gion" powstała podobno w opozycji do "Wyznań gejszy" Goldena, które miały być niejako inspirowane życiem Mineko Iwasaki. W związku z tym autorka zupełnie inaczej przedstawia najbardziej kontrowersyjne aspekty życia gejszy. Nie ma tutaj mowy o tym, by gejsza mogła być postrzegana jako utrzymanka, wyśmiane też zostaje słynne mizuage - czyli sprzedaż dziewictwa. Faktycznie w czasach Mineko takie rzeczy nie miały już miejsca, ale mogłaby ona zaznaczyć, że niegdyś się zdarzały. Choć oczywiście nie ma takiego obowiązku, bo książka jest jej autobiografią, a nie po prostu opowieścią o zawodzie gejszy (to byłoby lepsze). Sama bohaterka bywa irytująca, ale można jej to wybaczyć - od małego dziecka była chowana jak księżniczka mająca przejąć tron, trudno więc winić ją za to, że trochę przewróciło się jej w głowie (co też w...

Żona_Pigmaliona | 2017-10-05

'' Karyukai znaczy „ świat wierzb i kwiatów ”, bo każda gejsza jest jak kwiat , piękna w niepowtarzalny sposób , i niczym wierzba — wdzięczna , giętka i silna . ''

Niestety nie jestem zachwycona tą pozycją . Nie podoba mi się ani sama pani Mineko , a skoro jest to postać autentyczna , nie podoba mi się tym bardziej . W sumie trochę jej współczuję , bo to że jest (tak wynika z kart książki) zarozumiałą bezwzględną rozkapryszoną babą , to wina otoczenia . To otoczenie , dom Iwasakich nauczył zakompleksioną trzylatkę chowającą się w szafie , że może decydować i pomiatać dorosłymi ludźmi . Nie podoba mi się też ta część japońskiej kultury . Nie pochwalam robienia i rodzenia trzynastu dzieciaków , po to by je potem SPRZEDAĆ ! do jakichś obcych domów . Zwłaszcza dziewczynek . Nie pochwalam wyrywania kilkuletnich dzieci z rodzinnych domów , a potem pozwalania im ssać pierś którejkolwiek z obcych kobiet , bo nie mogą w nocy zasnąć . A już na pewno nie uwierzę w to , na co zresztą zwrócili...

Bookwarm7 | 2016-11-11

Prawdziwa historia gejszy przedstawionej w '' Wyznaniach gejszy''. Jeśli chcesz poznać prawdę o tej kobiecie przeczytaj tą książkę.

książek: 1971

Autobiografia jednej z najsłynniejszych gejsz w Japonii, której szczyt kariery przypadł na lata 70 XX wieku. Odeszła z zawodu w wieku 29 lat, w ramach protestu przeciwko zasadom obowiązującym w Gion i dzisiejszemu rozumieniu słowa "gejsza". Na kanwie jej życia Arthur Golden napisał "Wyznania gejszy".

Sama tematyka jest fascynująca i życie Mineko niewątpliwie jest interesujące, ale... Ale sama Mineko niestety nie ma talentu gawędziarskiego i nawet pomoc Rande Brown nie na wiele się tu zdała. Wszystko to jest przyciężkawe, a przez to umyka wiele przyjemności z lektury. Szkoda.

Ciekawostką jest obraz Mineko jaki wyłania się z tej autobiografii - rozpuszczona, zadufana w sobie, zagubiona, obsesyjnie dążąca do perfekcji, traktująca innych z góry. Przy czym autorka przedstawia to jako swoje zalety. Powiem szczerze, że nie polubiłybyśmy się z panią Mineko.

Ponadto zastanawiam się jakim cudem Mineko tak dojrzale podjęła decyzję o opuszczeniu rodziców w wieku 3 lat. A jeszcze bardziej...

Alicja | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Pierwszy raz sięgnęłam po autobiografię i było to ciekawe przeżycie. Autorka książki wprowadza nas w zamknięty świat maiko i geiko, odsłania sekrety japońskiej kultury i sztuki z ubiegłego wieku. Dla wszystkich interesujących się tą tematyką powinna to być lektura obowiązkowa. W książce znajduje się wiele ciekawostek i dużo też aspektów życia i pracy gejsz, są one wytłumaczone w bardzo przystępny sposób.

Co do samej autorki- muszę przyznać że jak na ludzkie realia wiodła bardzo oryginalne życie. Niesamowite jest też dla mnie to, z jaką chęcią odsłoniła przed czytelnikami wiele tajemnic, opowiadając o nich szczerze i bez ogródek. A nie wszystkie przynosiły jej z pewnością na myśl tylko przyjemne wspomnienia.

Faktem jest jedna też to, że nie do końca polubiłam Mineko Iwasaki. Ale przecież zamysłem pisarki nie było chyba zyskanie sympatii wśród wszystkich czytelników, tylko podzielenie się swoją historią. A to moim zdaniem wyszło jej bardzo dobrze.

Kinga | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Ogromną zaletą tej książki jest to, jak realistyczna i prawdziwa jest. Język przypomina opowieść osoby na pewnym poziomie, jest ładny i zgrabny (bardzo dobre tłumaczenie), nie ma tu koloryzowania czy zbędnych opisów. Mineko Iwasaki udało się spisać wszystkie istotne rzeczy, żeby przekazać realia życia gejszy, które przez popkulturę często jest widziane w krzywym zwierciadle.
Czyta się przyjemnie, jest to książka nie tylko dla fanów Japonii, ale i dla wielbicieli dobrych obyczajowych powieści.

W końcu poznałam prawdziwą historię jednej z najsłynniejszych Gejsz XX wieku. I pomyśleć, że to właśnie nią zainspirował się A.Golden do stworzenia swojej powieści. Początkowo myślałam, że to jego książka jest prawdziwą historią a tu się okazuje, że nie. Tutaj zawarto realistyczną wizję o tym, że życie Geiko to nie jest tylko bajka, lecz przede wszystkim ciężka praca. Szczegóły na temat kultury Gejsz a także problemy typu zazdrosne koleżanki,kłopotliwa siostra, nieszczęśliwa miłość widzimy z perspektywy głównej bohaterki, która to przeżyła i dała sobie z tym radę. Drogę życiową wybrała już mając kila lat. Zastanawia mnie jakim cudem tak dobrze pamięta szczegóły ze swojego wczesnego dzieciństwa. Ja bym chyba tak nie potrafiła .. spisać to tak szczegółowo i pięknie.

Pomimo realnej i szczegółowej powieści na temat tego jak zostaje się Maiko a potem Geiko to jednak wolę książkę"Wyznania Gejszy". Może jest to historia wymyślona, ale jakże piękna i magiczna o marzeniach, dążeniu...

Druidka | 2016-03-14

Świetny opis kultury i codziennego życia Gejsz. Książka nie dla każdego - o ile "Wyznania Gejszy" mogą przeczytać osoby, które kompletnie nie interesują się tym tematem, to ta książka będzie dla nich mniej przystępna, stąd pewnie trochę zaniżona ocena. Czytało mi się ją lepiej niż tę wspomnianą, aż widziało się opadające różowe płatki sakury i piękne japońskie ogrody...