Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Cesarzowa Orchidea

Cykl: Cesarzowa Cixi (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Empress Orchid
Chiny
Ayumi_Tsukada

Oparta na faktach historycznych najnowsza powieść Min napisana w stylu słynnych 'Wyznań gejszy' to opowieść o losach jednej z siedmiu oficjalnych żon cesarza Chin Xianfenga. Choć współcześni uważają ją za despotkę, Min przedstawiała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nie umiejącą odnaleźć sie w świecie coraz bardziej ulegającym wpływom obcych kultur.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

MountainTobacco | 2014-03-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Historia opisana przez Anchee Min w "Cesarzowej Orchidei" przypomina baśń... pełną niezwykłych cudowności doprawionych goryczą, bez której żadna prawdziwa historia nie może się wydarzyć. Szczególnie cenne są w tej powieści opisy... tak doskonałe, że czułam się jakbym z każdą chwilą otwierając książkę zapadała w dziwny sen. Są to opisy ogrodów, barwnych strojów, niezwykłej symboliki, egzotycznej dla nas kultury i rzecz jasna zawikłanych ludzkich losów. Cenię tą książkę dużo wyżej niż tak popularne "Wyznania Gejszy" Arthura Goldena... Polecam gorąco miłośnikom podróży po egzotycznych miejscach i barwnych czasach...

Bursikowa | 2018-03-06
Na półkach: 2018, Biografia, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2018

Nie mogę dać inaczej jak 10 gwiazdek.
Jestem zachwycona tą powieścią. Autorka wpuszcza nas w piękny świat pełen niesamowitych reguł. Pokazuje życie chińskiej cesarzowej z mnogością szczegółów. Nie ma się zupełnie wrażenia, że powieść jest na faktach - tak to wszystko dla zwykłego Europejczyka jest niesamowite.
Czytając Cesarzową Orchideę miałam wrażenie, że jestem tam z nią. Kilka nocek zarwałam dla tej książki i kompletnie tego nie żałuję.

Polecam :)

Mikael95 | 2011-11-13
Przeczytana: czerwiec 2011

Całkiem ciekawa książka, jednak narratorka wydaje mi się lekką hipokrytką. Plus za szczegóły opisujące życie w Chinach tak trudno dostępne dla nas, Europejczyków.

Angelika | 2012-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Chiny
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Kocham tę książkę! Niezwykle ciekawie przedstawione losy Cesarzowej Cixi. Niezwykle ciekawe - gdyż przedstawione z jej punktu widzenia. Wtedy to despotyzm, który jest jej przypisywany nabiera innych barw, jest w pewnym sensie zrozumiały.
Anchee Min ponownie w niesamowity sposób przedstawia historię Chin. Dla nowoczesnego Europejczyka czasem niepojęta kultura, czy etykieta dworska, a zarazem wspaniałe krajobrazy Chin i Miasta Zakazanego są w tej książce opisane doskonale.
Już czekam z niecierpliwością na drugą część!
Polecam gorąco! Także tym, którzy nie przepadają za powieściami historycznymi. Ta de facto nią jest, ale w połączeniu z wątkiem obyczajowym i to w formie pamiętnika spodoba się nawet "powieścio-historyczno-nielubnym", w tym mnie :)

E-T Novak | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka jest niebywale interesująca ze względu na mnogość pierwiastków historycznych dotyczących losów ostatnich członków dynastii Qing. Bogate, barwne opisy pozwalają czytelnikowi zanurzyć się po uszy w Zakazanym Mieście schyłku XIX wieku. Fascynujące są również liczne intrygi, jak i wzrost pozycji dworskiej głównej bohaterki, pani Yehonali. Przeszkadzają tylko sporadyczne wtrącenia, które nie pasują do reszty języka powieści. Wydają się zbyt współczesne (choćby "serio" albo "lansować"). Poza tym jednak mogę z czystym sumieniem stwierdzić, iż pozycja jest bez wątpienia godna polecenia.

książek: 2069
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2010

Niesamowicie się czytało tą powieść. Nigdy wcześniej nie czytałam tak wciągającej i porywające powieści. Była tam miłość, lęk, zazdrość, moc macierzyńskiej miłości i niesamowite obrazy Chin, jakich nikt z nas nigdy nie będzie dobrze znał. Chińskie mity przeplatają się z współczesnością, którą do Chin chcą siłą wprowadzić Anglicy, Niemcy...
Polecam każdemu, który lubi powieści z dreszczykiem emocji i magii. :)

{http://anty---materia.blogspot.com/2010/04/dwupak.html}

| 2014-06-17

Portret bardzo silnej kobiety na tle bardzo osłabionych politycznie Chin. Orchidea już od małego była doświadczona przez życie, zwłaszcza, gdy zmarł jej ojciec, co później pozwoliło jej twardą ręką wpływać na najważniejsze decyzje w kraju, gdzie kobiety nie miały żadnych praw. Jej ogromne cierpienie, poświęcenie i przytłaczająca samotność za murami pałacu były przejmujące… Nie można też zapomnieć, o wielkiej determinacji tej kobiety, która z nikomu nie znanej stała się matką jedynego syna cesarza i to w jej rękach spoczywała władza nad Chinami. Wielkie poświęcenie i oddanie jakim się wyróżniała, sprawiała, że była przez wielu znienawidzona, choć tak naprawdę zasługiwała na ogromny szacunek. Książkę „połknęłam”, choć spodziewałam się, że zajmie mi to dużo więcej czasu, bo tematyka Chin i jeszcze autobiografia… To trochę przerażająca wizja. Jednakże można z tego wyciągnąć naprawdę dużo, nawet jeśli ktoś nieszczególnie interesuje sie tą kulturą :)

Agnieszka | 2013-03-26
Przeczytana: 01 marca 2013

Gorąco polecam tą pozycję.
Historia o mandżurskiej dziewczynie - Yehonali (z lat życia ostatniej chińskiej cesarzowej Cixi). Książka przedstawia jej pierwsze lata młodości, gdy w Pekinie zgłasza się do ogólnokrajowego konkursu na przyszłą małżonkę młodego cesarza Xianfenga. Zostaje jedną z siedmiu żon, otrzymując tytuł Pani Najczystszej Cnoty. Piękna Yehonala uczy się dworskiej etykiety uwodząc cesarza i rodząc mu jedynego syna i następce tronu Tongzhi-ego. Z czasem zaczyna walczyć o swoją pozycję powiększając zakres swojej władzy.
Książka odkrywa wiedzę o odległych czasach i kulturze Chin.
Czyta się lekki i szybko. Jedynie w niektórych miejscach pewne rzeczy są opisane zbyt skrupulatnie, z których zrezygnowałabym dodając całej tej histori pikanterii - ale to tylko moje zdanie :p
Bardzo ciekawa jestem drugiej części - Ostatniej Cesarzowej, za którą z pewnością sięgnę :)

Katherina87 | 2012-11-20

Oparta na faktach historycznych powieść Min napisana w stylu słynnych "Wyznań gejszy" to opowieść o losach jednej z siedmiu oficjalnych żon cesarza Chin Xianfenga. Choć współcześni uważają ją za despotkę, Min przedstawiała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nie umiejącą odnaleźć się w świecie coraz bardziej ulegającym wpływom obcych kultur.

Ineska | 2018-09-02
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Książka jest swoistego rodzaju pamiętnikiem kobiety Yehonali, która dzięki urodzie, przebiegłości i inteligencji dostała się na sam szczyt chińskiego dworu cesarskiego. Uciekając przed biedą i małżeństwem z uzależnionym od opium kuzynem trafia na konkurs, w trakcie którego wybierane są kobiety dla cesarza. Kandydatek jest tysiące, a miejsce cesarzowej - jedno. Po morderczej konkurencji Yehonala staje się jedną z siedmiu oficjalnych żon cesarza. Jej szczęście zdawało się ogromne jednak szybko życie odarło ją ze złudzeń. Już po kilku miesiącach zrozumiała, że jeżeli nie zacznie brać udziału w dworskich intrygach na śmierć i życie, to Jej rola ograniczy się jedynie do czekania w łożu na przybycie małżonka. Co więcej - prawdopodobnie na czekaniu upłynie jej młodość, a mąż i tak nie przybędzie. Działając przy pomocy oddanego eunucha osiąga sukces. Staje się najważniejszą kobietą w życiu cesarza. Na dodatek daje mu jedynego syna, co stanowczo wzmacnia jej pozycje na dworze. Książka mnie...