Papuga Flauberta

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Flaubert's Parrot

Inne wydania

Słynna biografia słynnego autora Narratorem tej oryginalnej książki jest fikcyjny biograf Flauberta, Geoffrey Braithwaite, z zawodu lekarz. Próbuje poznać swego idola przez pryzmat jego stosunku do ludzi, zwierząt, czasów, w których żył. Ale w swoistym śledztwie natyka się na trudność nie do pokonania: co faktycznie możemy wiedzieć o drugim człowieku? W jaki sposób nasz umysł obejmuje...

Słynna biografia słynnego autora
Ale w swoistym śledztwie natyka się na trudność nie do pokonania: co faktycznie możemy wiedzieć o drugim człowieku? W jaki sposób nasz umysł obejmuje przeszłość? Przecież, mimo wielu pewnych źródeł, odległe czasy zawsze będą dla nas tylko wyobrażeniem... Czy da się poznać prawdę? Przewrotna powieść, esej i przewodnik po meandrach ludzkiej, niedostępnej innym, duszy. Frapujące!

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/papuga-flauberta_p90063470.html#longDescr

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/papuga-flauberta_p90063470.html#longDescr

Zbyszek | 2012-05-06
Przeczytana: 05 maja 2012

Zazdroszczę Julianowi Barnesowi. Gdybym kiedykolwiek miał zostać pisarzem, ale tak się nie stanie, mogę Was uspokoić, to chciałbym napisać książkę taką jak "Papuga Flauberta". Mimo, że czytałem ją już drugi raz, po latach, nadal robi na mnie duże wrażenie. Trudno jest zdefiniować i zaszufladkować tę niezwykłą powieść, jedną z najsłynniejszych książek biograficznych ostatniego ćwierćwiecza, nominowaną do Nagrody Bookera. Czym bowiem jest ona w rzeczywistości? Biografią? Powieścią o Gustawie Flaubercie, jak by nie było, jednym z największych pisarzy w dziejach? Esejem o autorze Pani Bovary i czasach w jakich przyszło mu żyć? Przewodnikiem po zakamarkach ludzkiej psychiki i pamięci? Napisaną przez Anglika pochwałą Francji i francuskości? Czy może w końcu historią obsesji Geoffreya Braithwaite'a, angielskiego lekarza i narratora książki, zafascynowanego Flaubertem, próbującego zrozumieć i dosięgnąć tego pisarza, który wciąż okazuje się być zupełnie kimś innym.

Narrator, doktor...

panikot | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Jedna z bardziej fascynujących, wciągających i zabawnych przygód czytelniczych. Nieustające napięcie narracyjne, rozpięcie i spięcie na linii (auto)-biografia jest fantastyczne. Do tego mnóstwo tropów i nader celnych spostrzeżeń odautorskich na tematy literackie i życiowe, oscylujące wokół ważnych słów kluczy (ironia, autor, tekst, recenzja, kobieta).

mag | 2011-05-01

Jakiego koloru były oczy Emmy Bovary? Czy wypchana papuga z Croisset albo ta z Hôtel Dien jest tą samą papugą, którą Flaubert umieścił w „Prostocie serca”? Dlaczego autor „Pani Bovary” nie lubił lokomotyw? Czy francuski pisarz, mistrz realizmu, miał romans z Juliet Herbert? Kim była Luiza Colet? A kim jest Geoffrey Braithwaite?
Na to ostatnie pytanie mogę Wam zdradzić odpowiedź - „Wdowiec po sześćdziesiątce, lekarz, dzieci dorosłe, aktywny, pogodny, choć skłonny do melancholii, łagodny, niepalący, po amatorsku zajmujący się Flaubertem, lubi czytać, jeść, podróżować do już poznanych miejsc, a także oglądać stare filmy (...)”- taki właśnie bohater i zarazem narrator książki Juliana Barnesa – „Papuga Flauberta”. Na pozostałe pytania nie mogę odpowiedzieć, ponieważ odebrałabym Wam całą przyjemność lektury tej oryginalnej książki.
Z premedytacją, piszę „książki”, ponieważ nie mam pojęcia w jaką szufladkę gatunkową włożyć tekst Juliana Barnesa. Można to uznać za powieść, w której główny...

ania | 2013-12-27

Ksiazka zdecydowanie nie w moim typie, nie dobrnelam do konca, meczylo mnie czytanie jej.

Michał | 2013-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Słyszałem wcześniej o "Papudze Flauberta" i od jakiegoś czasu miałem chęć ją przeczytać. W końcu mi się to udało, jednak zupełnie nie spodziewałem się tego, co w niej znalazłem. To zaskoczenie miało zarówno swoje ciemniejsze, jak i jaśniejsze strony.

W ten beletrystyczny esej, czy może w eseistyczną beletrystykę wpadłem wprost ze świata potoczystej prozy, jaką reprezentowały przeczytane przeze mnie w ostatnim czasie powieści. Tymczasem Julian Barnes okazał się nieco bardziej wymagającym autorem. Oczekiwał ode mnie skupienia, delektowania się niebanalną, kreatywną formą i smakowania odkrywczej treści. Musiałem zmierzyć się z rodzajem książki, z jakim dotąd się nie zetknąłem. I owszem, "Papuga Flauberta" w wielu miejscach zachwyca, budzi szacunek dla kreatywności pisarza i nietuzinkowych form, którymi zręcznie się bawi. Barnes potrafi rozśmieszyć, błyszczy poczuciem humoru, inteligencją i erudycją. Przybliża nam postać Gustawa Flauberta i intryguje fikcyjnym tłem w którym pierwsze...

kret708 | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

Książki czyta się z najróżniejszych powodów, o których pisać nie będę bo grono zacne i wie, więc powtarzać nie ma co. Podobnie z wyborem lektory. Powody rozliczne. A ja mam taki pomysł oto, że czasem wchodzę do biblioteki, księgarni i "wdycham" i dopiero wybieram. I wtedy lektury trafiają się przedziwne i zaskakujące nawet mnie. Tak było z Papugą Flauberta. Wzięłam do ręki i utonęłam. Dwa popołudnie i zachwyt i oczarowanie. Forma ujęła mnie do głębi. Nie dała spocząć i wytchnienia nabrać. Już mi się wydaje że przywykłam a tu nowe. Zabawa filozofią i socjologią??? bo nie wiem jak nazwać zadawanie starych pytań w nowy sposób. I odpowiedzi niby jednoznaczne aby w następnym rozdziale już takimi się nie okazać.Zmusza nas abyśmy przeanalizowali swoje poglądy, nie ufali krytykom i autorytetom, abyśmy rozwijali umysł, uczucia i emocje. Napisałam to ale już sama nie wiem czy to na pewno prawda. Czy to wyzwanie dla ducha i intelektu to tylko złudzenie? A może to zwyczajna biografia tylko...

Anna | 2014-02-02
Przeczytana: 24 stycznia 2014

"Papuga Flauberta" to doskonałe napisana książka, w której biografia pisarza jest pretekstem, by zastanawiać się nad niedoskonałością natury człowieka, niemożliwością poznawania i nazywania. Człowiek jest bezradny, nie potrafi "odpowiednie dać rzeczy słowo": "Słowa są niewłaściwe, albo raczej nie ma słów właściwych"

Małgorzata48 | 2013-02-18
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Tak, uważam,że rewelacyjna, kreatywna, poruszająca, zmuszająca do myślenia, do podążania tropami myślowymi autora, ale wymagająca skupienia, wytężonej uwagi, niełatwa.

mejkju | 2014-05-21
Przeczytana: 2014 rok

Dywagacje o rozwodzie z żoną kosztowały Pana Juliana jedną gwiazdkę.

| 2012-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Motto: "Artysta musi postępować tak, by potomność sądziła, że nie istniał" - Gustaw Flaubert

Julian Barnes nie pozwala Flaubertowi pozostać pisarzem anonimowym. Podziw i fascynacja jakie żywi dla dzieła twórcy, oraz zwykła czytelnicza ciekawość, skłaniają go do odbycia podróży śladami jego życia. W wyprawę tą, wysyła swoje alter ego, czyli głównego bohatera powieści lekarza - Geoffre'a Brathwaita. To właśnie on wędruje do miejsc, w których żył i tworzył Flaubert, to on poznaje jego świat. Pierwszym zadaniem bohatera jest odnalezienie eksponatu wypchanej papugi, którą pisarz wypożyczył z muzeum, by towarzyszyła mu przy pisaniu "Prostoty serca". Ten przedmiot jest tylko pretekstem do dalszych poszukiwań i zgłębiania "tajemnych" mroków duszy pisarza. Książka nie jest biografią, ani opracowaniem literackim, nie jest też tradycyjną powieścią. To luźne rozważania autora w formie inteligentnego, dowcipnego eseju. Dużo tu ironii, groteski, wręcz błazenady, np. moment gdy główny bohater...