Okładka książki Papuga Flauberta

papier
Agnieszka
6.8 (71 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Papuga Flauberta, na wpół powieść, na wpół esej, luźno nawiązuje do życiorysu wielkiego francuskiego pisarza Gustawa Flauberta. Utwór zdobył uznanie krytyki oraz nominację do Nagrody Bookera.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Zbyszek | 2012-05-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 maja 2012

Zazdroszczę Julianowi Barnesowi. Gdybym kiedykolwiek miał zostać pisarzem, ale tak się nie stanie, mogę Was uspokoić, to chciałbym napisać książkę taką jak "Papuga Flauberta". Mimo, że czytałem ją już drugi raz, po latach, nadal robi na mnie duże wrażenie. Trudno jest zdefiniować i zaszufladkować tę niezwykłą powieść, jedną z najsłynniejszych książek biograficznych ostatniego ćwierćwiecza, nominowaną do Nagrody Bookera. Czym bowiem jest ona w rzeczywistości? Biografią? Powieścią o Gustawie Flaubercie, jak by nie było, jednym z największych pisarzy w dziejach? Esejem o autorze Pani Bovary i czasach w jakich przyszło mu żyć? Przewodnikiem po zakamarkach ludzkiej psychiki i pamięci? Napisaną przez Anglika pochwałą Francji i francuskości? Czy może w końcu historią obsesji Geoffreya Braithwaite'a, angielskiego lekarza i narratora książki, zafascynowanego Flaubertem, próbującego zrozumieć i dosięgnąć tego pisarza, który wciąż okazuje się być zupełnie kimś innym.

Narrator, doktor Braithwai...

mag | 2011-05-01

Jakiego koloru były oczy Emmy Bovary? Czy wypchana papuga z Croisset albo ta z Hôtel Dien jest tą samą papugą, którą Flaubert umieścił w „Prostocie serca”? Dlaczego autor „Pani Bovary” nie lubił lokomotyw? Czy francuski pisarz, mistrz realizmu, miał romans z Juliet Herbert? Kim była Luiza Colet? A kim jest Geoffrey Braithwaite?
Na to ostatnie pytanie mogę Wam zdradzić odpowiedź - „Wdowiec po sześćdziesiątce, lekarz, dzieci dorosłe, aktywny, pogodny, choć skłonny do melancholii, łagodny, niepalący, po amatorsku zajmujący się Flaubertem, lubi czytać, jeść, podróżować do już poznanych miejsc, a także oglądać stare filmy (...)”- taki właśnie bohater i zarazem narrator książki Juliana Barnesa – „Papuga Flauberta”. Na pozostałe pytania nie mogę odpowiedzieć, ponieważ odebrałabym Wam całą przyjemność lektury tej oryginalnej książki.
Z premedytacją, piszę „książki”, ponieważ nie mam pojęcia w jaką szufladkę gatunkową włożyć tekst Juliana Barnesa. Można to uznać za powieść, w której główny boh...

clem-entine | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Jedna z bardziej fascynujących, wciągających i zabawnych przygód czytelniczych. Nieustające napięcie narracyjne, rozpięcie i spięcie na linii (auto)-biografia jest fantastyczne. Do tego mnóstwo tropów i nader celnych spostrzeżeń odautorskich na tematy literackie i życiowe, oscylujące wokół ważnych słów kluczy (ironia, autor, tekst, recenzja, kobieta).

Michał | 2013-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Słyszałem wcześniej o "Papudze Flauberta" i od jakiegoś czasu miałem chęć ją przeczytać. W końcu mi się to udało, jednak zupełnie nie spodziewałem się tego, co w niej znalazłem. To zaskoczenie miało zarówno swoje ciemniejsze, jak i jaśniejsze strony.

W ten beletrystyczny esej, czy może w eseistyczną beletrystykę wpadłem wprost ze świata potoczystej prozy, jaką reprezentowały przeczytane przeze mnie w ostatnim czasie powieści. Tymczasem Julian Barnes okazał się nieco bardziej wymagającym autorem. Oczekiwał ode mnie skupienia, delektowania się niebanalną, kreatywną formą i smakowania odkrywczej treści. Musiałem zmierzyć się z rodzajem książki, z jakim dotąd się nie zetknąłem. I owszem, "Papuga Flauberta" w wielu miejscach zachwyca, budzi szacunek dla kreatywności pisarza i nietuzinkowych form, którymi zręcznie się bawi. Barnes potrafi rozśmieszyć, błyszczy poczuciem humoru, inteligencją i erudycją. Przybliża nam postać Gustawa Flauberta i intryguje fikcyjnym tłem w którym pierwsze skrzy...

Anna | 2014-02-02
Przeczytana: 24 stycznia 2014

"Papuga Flauberta" to doskonałe napisana książka, w której biografia pisarza jest pretekstem, by zastanawiać się nad niedoskonałością natury człowieka, niemożliwością poznawania i nazywania. Człowiek jest bezradny, nie potrafi "odpowiednie dać rzeczy słowo": "Słowa są niewłaściwe, albo raczej nie ma słów właściwych"

Małgorzata48 | 2013-02-18
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Tak, uważam,że rewelacyjna, kreatywna, poruszająca, zmuszająca do myślenia, do podążania tropami myślowymi autora, ale wymagająca skupienia, wytężonej uwagi, niełatwa.

ania | 2013-12-27

Ksiazka zdecydowanie nie w moim typie, nie dobrnelam do konca, meczylo mnie czytanie jej.

| 2012-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Motto: "Artysta musi postępować tak, by potomność sądziła, że nie istniał" - Gustaw Flaubert

Julian Barnes nie pozwala Flaubertowi pozostać pisarzem anonimowym. Podziw i fascynacja jakie żywi dla dzieła twórcy, oraz zwykła czytelnicza ciekawość, skłaniają go do odbycia podróży śladami jego życia. W wyprawę tą, wysyła swoje alter ego, czyli głównego bohatera powieści lekarza - Geoffre'a Brathwaita. To właśnie on wędruje do miejsc, w których żył i tworzył Flaubert, to on poznaje jego świat. Pierwszym zadaniem bohatera jest odnalezienie eksponatu wypchanej papugi, którą pisarz wypożyczył z muzeum, by towarzyszyła mu przy pisaniu "Prostoty serca". Ten przedmiot jest tylko pretekstem do dalszych poszukiwań i zgłębiania "tajemnych" mroków duszy pisarza. Książka nie jest biografią, ani opracowaniem literackim, nie jest też tradycyjną powieścią. To luźne rozważania autora w formie inteligentnego, dowcipnego eseju. Dużo tu ironii, groteski, wręcz błazenady, np. moment gdy główny bohater trafi...

foxy | 2013-09-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Jeśli wszystkie biografie byłyby tak pisane, nie miałyby opinii gatunku literackiego, do którego trzeba "dojrzeć". Barnes dokonał fantastycznej pracy, przybliżając życiorys oraz twórczość Flauberta w przystępny i porywający sposób. Polecam każdemu - nawet tym, którzy nie mieli nigdy w rękach "Pani Bovary".

mejkju | 2014-05-21
Przeczytana: 2014 rok

Dywagacje o rozwodzie z żoną kosztowały Pana Juliana jedną gwiazdkę.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku