7 nawyków skutecznego działania

1996-01-01
2000-01-01
Iwona Majewska-Opiełka
siedem nawyków Stephen R. Covey

Inspirujące, skutecznie zachęca do działania i pracy nad własnymi cechami i zasadami.

Ta książka to coś zdecydowanie więcej niż kolejna pozycja do przeczytania i odstawienia na półkę, coś więcej niż poradnik.
Być może przy pierwszym jej przeczytaniu nawet nie przyswoisz zawartego w niej ogromu wiedzy, zasad postępowania lub po prostu wskazówek jak zachować się w różnych życiowych sytucjach. A sytuacji, z których warto czerpać Autor opisuje sporo, większość z własnych, bogatych doświadczeń. Tę książkę należy przestudiować dogłębnie, jeśli chcemy nasze życie zbliżyć do wyznaczonego celu, bądź ideału, którego nawet jeśli (a raczej na pewno) nie osiągniemy, to praca nad sobą i jej efekty będą wspaniałe.
Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim pragnącym zmienić swój "los", czyli wziąć sprawy w swoje ręce i świadomie oraz godnie żyć.

Ach... Jak boli to kategoryzowanie na "poradnik".
Słowo poradnik sugeruje, że ktoś odgórnie wie lepiej jak mamy żyć, a przyznajmy - mało kto lubi tego typu "złote rady".

Nie powiedziałabym nawet, że jest to literatura SAMOrozwojowa, bo dzięki tej książce rozwijając wewnętrznie samego siebie, pozytywnie oddziałujemy i rozwijamy szereg czynników zewnętrznych, które nas otaczają. Może "samorozwój" błędnie kojarzy mi się z rozwijaniem tylko siebie i dla siebie, a przecież może on zarówno traktować o rozwoju wielu innych rzeczy POPRZEZ siebie.

Pierwsze zdanie, które przeczytałam w recenzjach tej książki to:
"Tytuł krzywdzi treść". Jak najbardziej się z tym zgadzam.
Zarówno tytuł, jak i okładka wypadają bardzo płasko i banalnie w stosunku do ogromu wiedzy i wartościowych rzeczy zawartych w tej książce.

Jest to najlepsza książka jaką czytałam z gatunku, który chciałabym, aby był nazwany inaczej, co pozwoliłoby odejść od niewłaściwego stosunku do tak mądrych, istotnych, pięknych książek.

Ach... Jak boli to kategoryzowanie na "poradnik".

👉🏻Uważam, że tytuł krzywdzi treść. Tak samo jak „Klub 5 rano”. Są to tytuły swobodnie napisane, pełne ciekawostek i luźnych przemyśleń, w których autorzy unikają narzucania danej perspektywy przedstawiając wszystko w możliwie najbardziej obiektywny sposób. Tytuły mogą brzmieć zbyt wprost-coachingowo co mija się z treścią i obawiam się, że niektórych czytelników odstrasza.

👉🏻 Teoretyczne rozważania, poparte naukowymi treściami, uzupełnione zostały o przykłady, które sprawiają, że łatwiej odnieść to o czym mówi autor do własnej rzeczywistości. Do tego wszystkiego dodano także praktyczne ćwiczenia by małymi krokami wdrażać w codzienność to o czym tu czytamy. Zestaw idealny.

👉🏻Bardzo konkretna, nie przegadana, wypełniona
wiedzą przydatną każdemu, bo każdy z nas w jakiś
sposób zarządza sobą w czasie (uwielbiam to
stwierdzenie dużo bardziej trafne niż zarządzanie
czasem).

👉🏻 Porusza ona ogrom tematów :

✨ O relacji z innymi i samym sobą,
✨ o tworzeniu celów i kreowaniu w zdrowy sposób drogi i przestrzeni do ich realizacji,
✨o nawykach, komunikacji, umiejetności godzenia wszystkich ról, które przyjmujemy w życiu
✨ o technikach, sposobach a nawet 4 generacjach stylów zarządzania zadaniami i czasem (w tym o matrycy Eisenhovera)
✨O rozróżnianiu tego na co mamy wpływ, a na co niekoniecznie…

i wiele innych! Gorąco polecam, zdecydowanie jest to zasłużony klasyk w gatunku książek samorzowojowych. Napisany w uniwersalny sposób by każdy z nas przekazane tu treści mogł dopasować do siebie.

Z serii niedokonczonych, poprostu juz nie moglem. Zasady spoko, pewnie przydatne ale znaleźć te przudatne informacje to jak igla w stogu siana .Według mnie możnaby się zmieścic w 150 stronach i przekazać tyle samo wiedzy, reszta to juz zwykle przeciąganie , koncowka rozdzialu to juz myslalem o wszystkim innym tylko nie o ksiazce

Tę książkę można by skrócić o 2/3 długości ale rozumiem że autor musiał czymś wypełnić książkę żeby jej nie ignorowano. Jest tu wiele różnych opisów, opowiadań na bazie doświadczeń autora, ale też masa akapitów za bardzo rozwijających temat, przez co można szybko stracić skupienie. Mam lekki niedosyt po przeczytaniu tej książki - wiem że przeczytałem ją ale na pewno myślami byłem gdzieś indziej. Pierwsze 3 nawyki to coś czego ludzi się dziś nie uczy i są b. Ważne. Pozostałe 3 nawyki - moim zdaniem dziś nie koniecznie się spiszą w tak konsumenckim i konkurencyjnym społeczeństwie (ludzie ze soba konkurują, każdy chce mieć więcej blabla). 7 nawyk to już totalna pierdoła no ale trzeba o czymś pisać. Ogólnie polecam choć książka stara i średnio aktualna na współczesne czasy.

Książkę posiadam na półce już od kilku lat, nigdy nie udało mi się przebrnąć przez 2 pierwsze nawyki. Jest to jednak nie wynik tego że książka nie jest ciekawa, ale raczej tego że jej lektura od razu zmusza cię do działania i pracy nad własnymi nawykami. Te kilka lat temu, przeczytanie tych dwóch pierwszych nawyków pozwoliło mi zmienić swoje podejście do swojego życia i pracy nad sobą. Zmiany te przyniosły po długich trudach sukcesy na polu zawodowym i prywatnym. Dopiero teraz zebrałem się i przeczytałem resztę i już wiem że, będę do niej wracał pewnie co tydzień.

W dobie szybkich rozwiazań na teraz, praca na d własnym charakterem nie jest atrakcyjna, ale ten kto tego spróbuje zyska sens życia.

Gorąco polecam.

Wartościowa pozycja, niejednokrotnie poparta własnymi doświadczeniami autora. Uzmysławia nam, że tylko życie w zgodzie z uniwersalnymi zasadami świata da nam poczucie bezpieczeństwa i spójności wewnętrznej oraz nada naszemu życiu sens i doda synergii w relacjach z innymi.

Dobre i nie jednoczesnie

Dobre i nie jednoczesnie