Listy do Mileny

Tłumaczenie: Feliks Konopka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Briefe an Milena
Milena

Milenę poznał Kafka z początkiem roku 1920 jako tłumaczkę kilku swoich utworów na język czeski. Nawiązała się między nimi bardzo serdeczna przyjaźń, z której zrodziło się uczucie początkowo pełne nadziei i szczęścia, później smutku, a wreszcie coraz bardziej tragiczne. Imię Mileny lub uwagi, które mogą odnosić się tylko do niej, pojawiają się w "Dziennikach" Kafki między rokiem 1921 a 1922,...

Imię Mileny lub uwagi, które mogą odnosić się tylko do niej, pojawiają się w "Dziennikach" Kafki między rokiem 1921 a 1922, jednak tam zaledwie przeczuć można to, co odnajdujemy w "Listach do Mileny": pasjonujący romans, prawdziwą pełnię szczęścia, radości, zwątpienia, samorozdarcia i samouniżenia.

"Listy do Mileny" to nie tylko historia głębokiej miłości, ale zarazem cenny dokument pozwalający lepiej poznać Kafkę. W listach, których powstanie przypada na okres pełnej dojrzałości poglądów filozoficznych i artyzmu autora, znajdujemy rewelacyjne wyznania pisarza dotyczące samego siebie oraz stosunku do otaczającego świata; są one próbą samookreślenia Kafki i świadectwem jego tragicznych zmagań z losem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1993

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie

Hm. Uwielbiam Kafkę ale listy zdecydowanie nie dla mnie. Nie ten ton, nie ta gra słów. Takie były czasy i taka była epoka. Czyta się na pewno jako wielką ciekawostkę ale nie mogę jakoś się skusić aby dopatrzyć się tam uczucia, miłości, jakiejś gry w tym kierunku. Może nie jest po prostu dla mnie.

malwina luksander | 2014-10-22

Czarna rozpacz. Zatem gorąco polecam

Jola | 2013-06-22

Najpiękniejsza książka o miłości.

katja75 | 2012-09-28

Frajda dla wielbicieli Kafki.

Natalia | 2016-11-07
Aleksandra | 2016-10-08