Listy do Mileny

Wydawnictwo Literackie
1969-01-01
1969-01-01
Feliks Konopka
listy pisarz miłość literatura niemiecka

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

miła, zachęca do samodzielnego pisania listów, jednak osobowość Kafki do mnie nie przemawia i wręcz mnie dobija, nie polubiłabym go

Listy do Mileny nie mają zarysowanej fabuły, wszystkiego dowiadujemy się tylko z jednego punktu widzenia – autora. Jest to ciekawa forma romansu, którą w dzisiejszych czasach można by określić romansowaniem przez portale społecznościowe. Dzięki Listom byłam w stanie lepiej poznać uczucia autora oraz dowiedzieć się o jego różnych przypadłościach.
Moim zdaniem książka zachwyca. Zachwyca sam proces zebrania listów i ułożenia ich w odpowiedniej kolejności. Poznajemy z jednej strony szczęśliwego Franza Kafke, z drugiej jawi się obraz pełen rozpaczy i niemocy.
Akcja wielokrotnie wspomina Wiedeń i pokazuje również realia ówczesnego świata, problemy, wysokie ceny.
Historia, nie jestem w stanie powiedzieć czy piękna, lecz na pewno warta przeczytania.

Moim zdaniem książka...

No listy jak listy.

No listy jak listy.

Uwielbiam literaturę epistolarną, dlatego bez wahania sięgnęłam po "Listy do Mileny". I wiecie co 😉? Książka jest genialana💚💚, nie tylko pod względem językowo-metaforycznym. Przede wszystkim dlatego, że dzięki listom możemy poznać samego Kafkę. To jak kochał Panią Milenę. Poza tym mało kto zna jego biografię👀, a szkoda, ponieważ niektóre aspekty, jak konflikt z ojcem czy poczucie niedopasowania mogą towarzyszyć także nam.

Toteż jeżeli Wasz brak sympatii ciągnie się od czasów szkolnych, to nie bójcie się kolejnego podejścia w stronę literatury Kafiki. Zacznijcie od krótkiej formy, jaką są listy 😁, a z pewnością nie pożałujecie 😉😁

To dopiero w tej książce możemy poznać prawdziwego Kafkę. Istny autoportret, który zawdzięczamy przyjacielowi autora, który zebrał te listy. Niesłychanie przejmujące, intymne wyznanie miłości. Mimo, że wiemy jak kończy się ich historia i tak mamy nadzieję na inne zakończenie.

W niezwykle emocjonujący i poruszający do głębi sposób poznajemy to, jak blisko prawdziwego szczęścia można się znaleźć, jak je rozpoznać i odważyć się w nim rozsmakować... by następnie utracić je bezpowrotnie. Z powodu przeciwności losu, podjętych decyzji, poczucia odpowiedzialności za czyjeś życie? A poznanie przyczyny tak naprawdę nie niesie ze sobą nawet minimalnego ulżenia w nieprzemijającym cierpieniu.
Warta najwyższej oceny.

Zawieszenie między Wiedniem, a Pragą. Najczystsza, stymulująca więź pomiędzy mężczyzną, a kobietą, jaka potrafi się wytworzyć oraz wydestylować z głębokich ran. Zbliżenie dusz. Jakbym kroczył między kobiecym udem, a wypielęgnowaną twarzą i ufnym wzrokiem. Jak rozmowa z kobietą o seksie tantrycznym bez prymitywnych insynuacji czy gorzkiego zapomnienia. To tantryczny taniec. Sensualna pogoń za słowem - spijanie słów z kobiecych ust. Udręka oczekiwania i nieustanne napięcie na wzywający pakt o winie ludzkiej słabości.

Wielka rozkosz oraz namiętność, która rodzi się z seksualności umysłu. Tęskne słowa, jak tęskne spojrzenia. Rozpalanie zmysłów i trzewi z pomocą rozbieganych, roztrzęsionych myśli. Niczym marzenie i fantazja o kobiecie, z którą chciałoby się wymienić gorące pocałunki czy burzliwe ruchy po biodrach kochanki. Kiedy mężczyzna pragnie być szafą do której zagląda ulubienica czy łożem, na którym sypia najmilsza. Kipi od emocji i rozedrgania. Choć ręka nie drży, a pismo skupione, oddane, zaangażowane intelektualnie.

Gdybyśmy mogli - zniknęlibyśmy ze świata w objęciach. W ostatnich drżeniach warg i uścisków palców. Gorączka uczuć, opadnięcie kobiety na męskiej piersi - słuchanie zburzonego serca. Targanie się na miłosną intensywność - chwytanie mężczyzny lub kobiety nad krawędzią bólu egzystencji.

Książka jest wyjątkowa, pozwoliła mi odkryć nieznane dotąd oblicze Franza Kafki. Listy są piękne i intymne, więc czytając, czułam się jak podglądacz.

Listy Kafki początkowo czytałem z wypiekami na twarzy, bardzo zaciekawiony tym, jak potoczy się romans Franza i Mileny. Z czasem jednak narracja autora zaczęła mnie coraz bardziej męczyć i nużyć, a jego refleksje i uczuciowe rozterki sprawiały wrażenie zbyt wybujałych. Biedna Milena. :) Pozycja to może i ciekawa, warto ją jednak sobie odpowiednio dawkować - zbyt długie przebywanie z Kafką potrafi zmęczyć, choć niektóre z jego rozkmin są naprawdę prze-ciekawe!

Piękna historia pięknej miłości. Kopalnia cytatów dotyczących miłości i rozterek z nią związanych. Szkoda tylko, że brakuje odpowiedzi Mileny, choć Kafka często odnosił się do fragmentów jej listów. Wspaniały język, starannie skonstruowane zdania i te metafory. Nic dodać, nic ująć.

• Literatura niemiecka
  • Listy