Franz Kafka. Rysunki

Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki
2023-02-22
Elżbieta Zarych, Tomasz Kunz
rysunki Kafka

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...

"Franz Kafka Rysunki" to pozycja nieprzeciętna, wspaniale wydana, idealna na prezent gwiazdkowy dla prawdziwego konesera twórczości Kafki. Nie jest to książka dla amatorów. Aby w pełni rozkoszować się "Rysunkami" należy mieć co najmniej średniozaawansowane pojęcie o życiorysie Kafki, jego dziełach oraz podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki. Ta książka to ostatni element układanki Kafki, w której nieodkryte pozostawały tylko jego zapędy rysunkowe. Uważam, że przeciętny czytelnik nie będzie w stanie zrozumieć wyjątkowości tych treści. Ponadto, zaskoczyła mnie teza współautorów, jakoby rysunki Kafki nie stanowiły uzupełnienia jego pisarstwa. Jest to jednak sprawa drugorzędna przy wartości merytorycznej, jaką ta pozycja wnosi do dotychczas znanych i używanych źródeł nt. Kafki.

Od jakiegoś czasu dźga mnie taka wewnętrzna rozterka, co jest ważniejsze, uszanowanie woli zmarłego czy postępowanie wbrew prawnym wytycznym, w imię dobra wyższego. Jaka byłaby Wasza postawa?

Nie bez kozery o to pytam, bo album, którym trzymam w ręce, jest efektem niewypełnienia testamentowej woli Franza Kafki, skreślonej jego ręką w roku 1921, i choć jego stosunek do własnych prac był więcej niż obojętny, wszystko, co „narysowane” zostało ujęte w rozporządzeniu testamentowym, z wyraźną prośbą, by pisma, listy i rysunki — spalić w całości, bez czytania.

Stało się inaczej, bo Kafka miał swojego anioła stróża, który każdy szkic, każde maźnięcie piórem, każdy kształt narysowany na marginesie gazety, wycinał, zbierał i ukrywał przed zniszczeniem przez samego autora. Swoją drogą ciekawa to była postać. Max Brod był przyjacielem Franza i wykonawcą jego testamentu. Czech urodzony w Pradze, w rodzinie niemieckojęzycznych Żydów. Od okresu studiów aż do śmierci wspierał pisarza i zapewniał o jego talencie (kiedy ten ciągle w niego wątpił). Dogłębnie dobroduszny człowiek, czego dowodem niech będzie zapisanie dzieł Kafki swojej sekretarce, w ramach uznania za jej pracę. Na marginesie, za rękopis „Procesu” zgarnęła kobieta okrągły milion funtów (co w roku 1988. było gigantyczną sumą). Ilse Ester Hoffe miała też wszystkie szkice, które przejęła po śmierci Broda. Nigdy nie chciała się z nimi rozstać ani podzielić. Po wielu sądowych bataliach trafiły one w końcu do Biblioteki Narodowej Izraela, tak więc od 2019. roku mogą je oglądać wszyscy, wciąż wbrew woli Franza.

Album „Rysunki” zawiera doskonałej jakości wydruk prac zachowanych w oryginalnym kształcie i kolorze. Minimalistyczne szkice pełne dynamiki, pociągnięcia, które wydają się niedokończone, postacie niekształtne i przerysowane, wręcz karykaturalne, dalekie od klasycznej definicji „piękna”. Zachwycająca jest to księga.

IG @angelkubrick

Słysząc ,,Franz Kafka" większość osób ma przed oczami dzieła literackie takie jak ,,Proces", ,,Przemiana" czy ,,Listy do ojca". Dzięki tej pozycji będzie możliwe poznanie także tego innego (nie tylko pisarskiego) oblicza Kafki, co wcale mogłoby się nie wydarzyć, bowiem w testamencie sam Franz Kafka poprosił o spalenie wszystkich swoich prac również tych które właśnie mamy okazję teraz oglądać.

,,Franz Kafka. Rysunki" to bardzo solidne, przejrzyste wydanie prezentujące całość dorobku graficznego Kafki, w którym oprócz już wcześniej spotkanych prac znajdują się również te, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
Sama książka składa się z trzech części - wprowadzenia, głównych rysunków oraz ich objaśnień co bardzo pomaga w odbiorze i zrozumieniu kreski artysty.

Wszystko ponadto zostało starannie wydzielone i posegregowane na m.in. prace z listów, zeszytów, dzienników czy notatek artysty z różnych okresów czasu.

Samo wydanie jest piękne i prezentuje się naprawdę wybornie! Jest to nie lada gratka dla fanów pisarza, ale również dla osób interesujących się sztuką.

Franz Kafka był jednym z najważniejszych pisarzy pierwszej połowy XX wieku.
Żył w poczuciu wyobcowania,alienacji, osamotnienia,co jasno widać w dziennikach i np. korespondencji skierowanej do znienawidzonego ojca.Jak nikt inny potrafił opisać dylematy i cierpienia osób żyjących w epoce, lęki metafizyczne.Bohaterowie jego dzieł,w których odnosił się często do własnych doświadczeń byli zniewoleni przez niezrozumiałe mechanizmy anonimowych instancji.A zdeformowany kreowany świat jawił się jako miejsce pełne bólu i bezbrzeżnego cierpienia.

W 2019 roku w prywatnej kolekcji odnaleziono setki rysunków pisarza będących znakomitym dopełnieniem literackiego dorobku, pozwalających odgadnąć jego twórczość i ją inaczej zinterpretować.Przedstawione w tym wyjątkowym zbiorze są groteskowe,niejednoznaczne, paraboliczne,powodujące konsternację oraz poczucie zagrożenia.Czasem niezwykle realistyczne i dojmujące. Innym razem przechodzące w fantastykę.Znakomicie uzupełniają optykę o testamencie autora,jego artystycznej duszy i trudnych decyzjach,krótkiej ziemskiej drodze.Co ważne! Zbiór został okraszony esejami A.Kilchera i J. Butler, które stanowią wyjątkową interpretację rysunków tego wirtuoza słowa, objaśniają je w sposób wyczerpujący.Pojawiają się też między innymi listy,notatki,rękopisy Kafki,kwestie własnościowe i działalność Maxa Broda - przyjaciela pisarza,który wielokrotnie ratował jego spuściznę.A wszystko za sprawą niewypełnienia woli Kafki o spaleniu rysunków. Nie brak najważniejszych faktów z ziemskiej drogi Kafki,powrotów do jego powieści i autobiografii inspirujących go artystów,, (...) podejmujących temat egzystencjalnej walki,z którymi był bardzo dobrze zaznajomiony, o miejscu sztuki w życiu społecznym."

Zaplecze źródłowe jasno wskazuje, że tytaniczna praca została wykonana przy tworzeniu tego przepięknego woluminu.Jestem urzeczona jakością wydania i faktem; jak bardzo rysunki dopełniają obraz o tym wybitnym literacie i jego dziedzictwie.

Przekład Elżbieta Zarych,Tomasz Kunz

Franz Kafka był jednym z najważniejszych pisarzy pierwszej połowy XX wieku.

• Album
  • Muszę mieć!