Listy do Mileny

Franz Kafka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Briefe an Milena
1993-01-01
1969-01-01
Data 1. wydania:
1992-04-01
Feliks Konopka
Wydawnictwo Literackie
listy literatura zagraniczna mężczyzna pisarz życie kobieta przyjaźń Żydzi Austria
Briefe an Milena
biografia, autobiografia, pamiętnik
1993-01-01
Feliks Konopka

To dopiero w tej książce możemy poznać prawdziwego Kafkę. Istny autoportret, który zawdzięczamy przyjacielowi autora, który zebrał te listy. Niesłychanie przejmujące, intymne wyznanie miłości. Mimo, że wiemy jak kończy się ich historia i tak mamy nadzieję na inne zakończenie.

W niezwykle emocjonujący i poruszający do głębi sposób poznajemy to, jak blisko prawdziwego szczęścia można się znaleźć, jak je rozpoznać i odważyć się w nim rozsmakować... by następnie utracić je bezpowrotnie. Z powodu przeciwności losu, podjętych decyzji, poczucia odpowiedzialności za czyjeś życie? A poznanie przyczyny tak naprawdę nie niesie ze sobą nawet minimalnego...

Na półkach: , , , ,

Zawieszenie między Wiedniem, a Pragą. Najczystsza, stymulująca więź pomiędzy mężczyzną, a kobietą, jaka potrafi się wytworzyć oraz wydestylować z głębokich ran. Zbliżenie dusz. Jakbym kroczył między kobiecym udem, a wypielęgnowaną twarzą i ufnym wzrokiem. Jak rozmowa z kobietą o seksie tantrycznym bez prymitywnych insynuacji czy gorzkiego zapomnienia. To tantryczny taniec....

Książka jest wyjątkowa, pozwoliła mi odkryć nieznane dotąd oblicze Franza Kafki. Listy są piękne i intymne, więc czytając, czułam się jak podglądacz.

Listy Kafki początkowo czytałem z wypiekami na twarzy, bardzo zaciekawiony tym, jak potoczy się romans Franza i Mileny. Z czasem jednak narracja autora zaczęła mnie coraz bardziej męczyć i nużyć, a jego refleksje i uczuciowe rozterki sprawiały wrażenie zbyt wybujałych. Biedna Milena. :) Pozycja to może i ciekawa, warto ją jednak sobie odpowiednio dawkować - zbyt długie...

Piękna historia pięknej miłości. Kopalnia cytatów dotyczących miłości i rozterek z nią związanych. Szkoda tylko, że brakuje odpowiedzi Mileny, choć Kafka często odnosił się do fragmentów jej listów. Wspaniały język, starannie skonstruowane zdania i te metafory. Nic dodać, nic ująć.

Czarna rozpacz. Zatem gorąco polecam

Hm. Uwielbiam Kafkę ale listy zdecydowanie nie dla mnie. Nie ten ton, nie ta gra słów. Takie były czasy i taka była epoka. Czyta się na pewno jako wielką ciekawostkę ale nie mogę jakoś się skusić aby dopatrzyć się tam uczucia, miłości, jakiejś gry w tym kierunku. Może nie jest po prostu dla mnie.

Najpiękniejsza książka o miłości.

Frajda dla wielbicieli Kafki.

• Chcę w prezencie
  • Literatura niemiecka