Immoralista

Tłumaczenie: Izabella Rogozińska
Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Immoraliste

Immoralista (1902) to pierwsza szeroko znana powieść Gide‘a. zasadniczym motywem tego prowokacyjnie zatytułowanego dzieła jest zależność między zaspokojeniem tego, co w istocie ludzkiej wypływa z instynktownej żądzy (zmysłowa rozkosz), a zadośćuczynieniem temu, co determinuje ową istotę w zakresie relacji międzyludzkich (uczuciowe poświęcenie). Między tymi dwoma biegunami zawieszona jest historia Michała, opowieść o jego egotycznej ucieczce w rozkosz ze śmiercią w tle. śmiercią, z którą bohater styka się dwa razy, ale która ostatecznie nie spada na niego. zapowiedziana dla Michała, zabiera osobę, która niejako go uleczyła. Paradoks przewrotnej fabuły Gide‘a polega więc na tym, że umiera osoba święta, nie grzesznik. Bluźnierstwo, niesprawiedliwość czy zwykły przypadeka decyzję pozostawmy Czytelnikom.

Ewusia Paliga | 2016-02-16

Książka wyróżnia się tym, że jest napisana niezwykle wysmakowanym językiem, który w dodatku z tą właśnie właściwością bardzo udanie harmonizuje z akcją powieści, która jest powolna, niemal senna, nieco oniryczna. Za to mocno kontrastuje, zderza się z tematem: amoralnym mężczyzną, który doprowadza swoją chorowitą, acz bezgranicznie mu się poświęcającą żonę do tragicznego końca. Istnieje tu też wątek homoseksualny, więc przewrażliwieni na tym punkcie mogą być zniesmaczeni również tym motywem. Występujący tu motyw, znany z filozofii Nietzschego, tzn. tytułowy immoralizm każe zastanowić się czytelnikowi nad naturą dobra i zła oraz wolnej woli. Gdyby nie ten piękny, niemal mieniący się w słońcu wszelakimi kolorami język nie dałabym książce tak wysokiej noty.

yggdrasil84 | 2013-01-24
Przeczytana: 2012 rok

Nie do końca zgadzam się z opisem książki, jakoby zachowanie bohatera to tylko ucieczka w rozkosz. Dla mnie jest to coś więcej niż po prostu ucieczka. Jeśli nawet, to przed czym? Przed drugim biegunem, jakim jest poświecenie w relacji międzyludzkiej, a może - lepiej - przed przywiązaniem, podporządkowaniem czy uległością. To raczej nie jest zwykła, czy nawet neurotyczna, infantylna ucieczka przed problemami relacji, lecz jest to swoisty "skok" w wolność, w radość pełnego życia.
Użyłem określenia "skok" ponieważ działania i motywacje bohatera silnie kojarzą mi się z niektórymi elementami filozofii egzystencjalnej S. Kiekregaarda, określenie pochodzi od niego, choć pewnie nie o to dokładnie mu chodziło. Filozof ten pisał m.in. o niepodporzadkowaniu ludzi czemuś lub komuś innemu. Co prawda pisał to w konotacji religijnej, odnośnie Boga ("To nie brak wiary jest problemem, problemem jest niepodporządkowanie. Dlatego nie należy walczyć intelektualnie z brakiem wiary, lecz moralnie z...

anu | 2015-07-19
Na półkach: //2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lipca 2015

Przysnęłam. Dziękuję, do widzenia.

Rozmieniony | 2013-09-12

"Być - oto, co zajmuje mnie bez reszty" - powie główny bohater powieści, Michał. Po prostu nie mogłem zostawić tą książkę nieprzeczytaną, bo i jak Michał zajęty byłem byciem całkowicie...

Daisy | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Powieść o odwiecznym rozdarciu człowieka pomiędzy rozumem a namiętnością, zobowiązaniem moralnym wobec innych a egoistycznym podążaniem własną ścieżką, wiedzą a intensywnym życiem tu i teraz. Czy jest z tego impasu wyjście? Czy można pogodzić te drogi? Na której z nich czeka na nas szczęście? Czy możemy żyć, tak jak pragniemy, nie raniąc przy tym innych? Czy dokonując psychologicznej i społecznej transgresji można odnaleźć siebie?

Dla nieprzekonanych: książka, wydana w 1902 roku, została wpisana na watykański Indeks Ksiąg Zakazanych, czyli, wiadomo, musi być dobra ;-)

SaskiaPride | 2016-09-29
Noktambulik | 2016-08-27