rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: listopad 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
01.11.2023

Wraz ze skradającą się zimą do końca z wolna zmierza też sezon festiwali i targów literackich. Nie oznacza to jednak, że w listopadzie nie znajdziemy wydarzeń dla miłośników i miłośniczek czytania. Te, jak co miesiąc, zebrałem dla was w naszym kalendarzu. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: listopad 2023

Festiwale literackie: listopad 2023

------

Targi Książki w Katowicach
Gdzie? Katowice
Kiedy? 3–5 listopada

Targi Książki w Katowicach to coroczne, jesienne wydarzenie promujące czytelnictwo i literaturę z udziałem znakomitych autorów, wydawców i niezawodnej śląskiej publiczności. Wyjątkowa atmosfera, różnorodność, dostępność dla każdego i wysoki standard MCK (Międzynarodowe Centrum Kongresowe) to kolejne atuty wydarzenia – literackiej wizytówki Katowic i regionu śląskiego. Miastem współgospodarzem Targów są Katowice, organizatorem – Fundacja Historia i Kultura, a w roli Gościa Specjalnego w tym roku zaprezentuje się Wolna Białoruś.

Lekturę na jesienne i zimowe wieczory będzie można wybrać z szerokiej oferty nowości i bestsellerów – literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej i młodzieżowej oraz literatury young adult, a także komiksów. Obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie zbiorów także o starsze tytuły.

Spotkania autorskie na Targach Książki w Katowicach prowadzone będą na pięciu równolegle działających scenach targowych, z czego jedna przeznaczona jest na Spotkania z Nauką, a druga na spotkania z twórcami z Wolnej Białorusi. 

Tegoroczną edycję odwiedzą znakomici autorzy, których książki pojawiają się na listach bestsellerów. Gośćmi Targów będą m. in.: prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Natalia de Barbaro, Jacek Bartosiak, Katarzyna Bonda, Zbigniew Rokita, Joanna Flis, Aneta Jadowska, Grzegorz Kapla, Katarzyna Kobylarczyk, Rafał Kosik, Barbara Kosmowska, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Mikołaj Marcela, Katarzyna Berenika Miszczuk, Radek Rak, Maciej Siembieda, Wit Szostak, Jacek Tacik, Michał Witkowski, Sylwia Zientek.

Premierowe spotkania odbędą się m.in. wokół książek: „Bralczyk. O sobie” prof. Jerzego Bralczyka (Agora), „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów” Kamila Janickiego (Helion Editio), „Orient” Macieja Siembiedy (Agora), „Głośniej” Anny Górnej (Czwarta Strona Kryminału), „Katia. Cmentarne love story” Anety Jadowskiej (Wydawnictwo SQN), „Rumowiska” Wita Szostaka (Powergraph), „Agla. Aurora” Radka Raka (Powergraph), „Wojna o Ukrainę. Wojna o świat” Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza (Dom Wydawniczy Rebis), „Taka piękna śmierć” Magdaleny Majcher (W.A.B.), „Zrost” Roberta Małeckiego (Wydawnictwo Literackie), „Madame Monday. Po dorosłemu” Joanny Flis (Agora), „Sztuka bycia razem” Roberta Kowalczyka, Dawida Krawczyka i Agaty Stoli (Agora), „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” Sylwii Zientek (Agora), „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci” Katarzyny Kobylarczyk (Wydawnictwo Czarne). 

Autorkom i autorom towarzyszyć będą znakomici prowadzący, m.in.: Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.

Gościem specjalnym Targów Książki w Katowicach jest Wolna Białoruś. Na 60-metrowym stoisku swoje publikacje zaprezentują niezależne białoruskie wydawnictwa, oferujące oryginalną współczesną literaturę białoruską, książki historyczne, literaturę dla dzieci, przekłady światowej klasyki i najnowszych bestsellerów na język białoruski.

Targi Książki odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, pl. Sławika i Antalla 1, w dniach 3–5 listopada 2023 r.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Godziny otwarcia: 

  • piątek, 3 listopada: 11:00–19:00,
  • sobota, 4 listopada: 10:00–19:00,
  • niedziela, 5 listopada: 10:00–17:00.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

------

American Film Festival
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 7–12 listopada

„Przed nami 126 filmów, w sumie aż 9879 minut filmowych doznań” – informują organizatorzy American Film Festival, który w tym roku odbędzie się 7–12 listopada, tradycyjnie we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Jeśli nie dacie rady dotrzeć do stolicy województwa dolnośląskiego, nic straconego – między 7 a 19 listopada na platformie NH VOD odbędą się festiwalowe pokazy online.

Tegoroczny horyzont identyfikacji wizualnej festiwalu wyznacza amerykańska farma. „W trakcie 14. AFF-u będziemy więc kosić to, co w kinematografii zza oceanu najlepsze, patrzeć, jak bujnie wzrasta kino niezależne, zbierać obfity plon kultowej klasyki i rozkoszować się dojrzałymi dziełami mistrzyń i mistrzów” – informują organizatorzy.

Patronat Lubimyczytać nad 14. edycją American Film Festival objęło Lubimyczytać i nie jest to, rzecz jasna, zabieg przypadkowy. W programie imprezy nie zabraknie produkcji, które swój początek mają w literaturze. Szczegóły programu zdradzimy później, jednak już teraz możemy zaprosić was na pokaz filmu „Eileen” Williama Oldroyda. To ekranizacja książki Ottessy Moshfegh, która na polskim rynku ukazała się pod tytułem „Byłam Eileen”. W ramach festiwalu odbędzie się polska premiera obrazu. 

Waszej uwadze polecamy też „Czas krwawego księżyca”, najnowsze dzieło Martina Scorsesego, w którym Leonardo DiCaprio partneruje Lily Gladstone, o której mówi się już jako o potencjalnej zdobywczyni Oscara. Film jest adaptacją książki autorstwa Davida Granna, jednej z najgłośniejszych książek non-fiction ostatnich lat, poświęconej tajemniczym zaginięciom rdzennych Amerykanów ze szczepu Osagów, które rozpoczynają się, gdy na zamieszkałym przez nich terenie odkryte zostają bogate złoża ropy naftowej.

Więcej informacji o American Film Festival, o biletach i dostępach online znajdziesz na oficjalnej stronie wydarzenia.

------

Festiwal Ars Cameralis
Gdzie? Katowice
Kiedy? 9–28 listopada

9 listopada wystartuje Festiwal Ars Cameralis 2023. W programie znalazły się znakomite koncerty, wystawy, pokazy filmowe i spektakle teatralne. Nie mogło zabraknąć także literatury.

„Wszystkie spotkania będą tłumaczone na PJM, wstęp wolny! Zapraszamy!” – informują organizatorzy.

14 listopada, 18.00, Black Woolf, Katowice
Agnieszka Taborska, Jakub Kornhauser
prowadzenie: Eliza Kącka

Wznowiona ostatnio po wielu latach powieść „Trąbka do słuchania” Leonory Carrington narobiła trochę
szumu, podobnie jak wydane wcześniej opowiadania „Siódmy koń” i proza Uniki Zürn. Czy surrealizm,
chociaż w Polsce nigdy się nie zakorzenił, może być zatem odpowiedzią na dzisiejsze, trudne czasy?
„Walcz z rutyną. Szukaj magii tam, gdzie inni jej nie widzą. (…) Obalaj wszelkie tabu, ćwicz wrażliwość,
nie przestawaj być buntowniczką / buntownikiem” – dosyć heretycko doradza Agnieszka Taborska. Z kolei drugi gość, Jakub Kornhauser od wielu lat jest zafascynowany – prywatnie i naukowo – surrealizmem i ruchami awangardowymi. Z tymi wyjątkowymi specjalistami od surrealizmu, sztuki i literatury porozmawia autorka książek naukowych i prozatorskich oraz felietonistka „Tygodnika Powszechnego” Eliza Kącka.

15 listopada, 18.00, Black Woolf, Katowice
Renata Lis
prowadzenie: Wojciech Śmieja

„Moja ukochana i ja” Renaty Lis to osobista, intymna opowieść o codzienności, przeszłości i miłości do
tytułowej ukochanej, Elżbiety. Ceniona eseistka i tłumaczka napisała książkę wyjątkową, śmiałą, a przede wszystkim ważną, o czym świadczy jej odbiór. Krytycy niemal jednogłośnie stwierdzili, że esej jest jedną z najważniejszych książek tego roku, a zachwyceni czytelnicy im wtórują. „Moja ukochana i ja” urzeka językiem i opowieściami, z jednej strony śmieszy, a z drugiej – wyzwala złość. I słusznie, książka jest bowiem głosem w sprawie równouprawnienia, swoistym aktem politycznym. Jak pisała o książce Sylwia Chutnik: „to oda do miłości wyśpiewana w środku kraju, gdzie homofobusy bezkarnie jeżdżą po ulicach, siejąc nienawiść”.

18 listopada, godz. 18.00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie
Aneta Kamińska, Zbigniew Machej
prowadzenie: Monika Glosowitz

„Heretycy / marzyciele” – taką nazwę nosi poetycka seria, którą będziemy wydawać w ramach Festiwalu
Ars Cameralis. Wracamy do starego, dobrego zwyczaju publikacji twórczości naszych festiwalowych gości, ale w trochę innej formule. Wizualnie dwie pierwsze publikacje nawiązują do tomów wydanych kilka lat temu – zwłaszcza książek Tomaža Šalamuna. Nie ma się zresztą co dziwić, za projekt graficzny dwóch pierwszych tomów w nowej serii ponownie odpowiada Wojciech Kucharczyk!
W tym roku wielka inauguracja „Heretyków / marzycieli”. Na pierwszy ogień aż dwie książki: „Iskierka w
tunelu” Zbigniewa Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” Daryny Hładun i Lesyka
Panasiuka (który również odpowiadał za warstwę wizualną) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej. Oba tomy są niezwykle aktualne – Machej komentuje rzeczywistość, a Hładun i Panasiuk we wspólnych wierszach
opowiadają o wojnie w Ukrainie.

I właśnie o tych dwóch książkach ze Zbigniewem Machejem i Anetą Kamińską porozmawia Monika
Glosowitz. A dlaczego właśnie w Pszczynie? Pszczyna jest miastem partnerskim Buczy, z której pochodzą Hładun i Panasiuk.

24 listopada, godz. 18.00, Black Woolf, Katowice
Ishbel Szatrawska
prowadzenie: Justyna Sobolewska

Nie da się ukryć: Ishbel Szatrawska nieźle namieszała. Udała jej się rzecz trudna – wprowadziła bowiem
dramat do literackiego mainstreamu. Jej „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie
Kalifornia”, wydany w 2022 roku przez Wydawnictwo Cyranka, nie dość, że zdobył uznanie krytyki, to
jeszcze był szeroko komentowany (i uwielbiany!) przez czytelników. Trzeba mieć nadzieję, że to właśnie
dzięki pisarce wzrośnie zainteresowanie dramatem wśród osób czytających. Niedawno sama Szatrawska zrobiła małą woltę – zadebiutowała jako prozaiczka. We wrześniu – w tym samym wydawnictwie – opublikowała powieść „Toń”. O tym wszystkim z autorką porozmawia Justyna Sobolewska, ceniona krytyczka literacka związana z „Polityką”.

26 listopada, godz. 18.00, Black Woolf, Katowice
Inga Iwasiów, Zyta Rudzka
prowadzenie: Dariusz Nowacki

Dwie pisarki o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę. Zyta Rudzka i
Inga Iwasiów publikują od wielu lat, a ich kolejne książki zdobywają uznanie zarówno czytelników, jak i
krytyki. Rudzka za swoją ostatnią powieść – „Ten się śmieje, kto ma zęby” otrzymała w tym roku Nagrodę
Literacką Nike. Z kolei „Późne życie” Ingi Iwasiów z miejsca zdobyło serca krytyków i czytelników, o czym
świadczą pozytywne reakcje chociażby na Bookstagramie. Podczas Festiwalu Ars Cameralis porozmawia z nimi jeden z najważniejszych polskich krytyków i badaczy literatury Dariusz Nowacki.

Szczegóły: www.arscameralisfestiwal.pl.

------

Świąteczne Targi Książki
Gdzie? Rzeszów
Kiedy? 17–18 listopada

W dniach 17–18 listopada już po raz piąty do stolicy województwa podkarpackiego przyjadą wydawnictwa z całego kraju, które specjalnie na tę okazję przygotują premiery i oferty książkowe. Świąteczne Targi Książki 2023 odbędą się w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, a stoiska wydawców (w tym roku ponad 60) będą usytuowane na dwóch piętrach budynku.

Uczestnicy rzeszowskiego wydarzenia będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i zdobyć autograf. Odbędą się również dwie wystawy – reprodukcji obrazów Tamary Łempickiej oraz „Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny”.

Jak zapowiadają organizatorzy, do Rzeszowa przyjadą między innymi: popularna polska piosenkarka, która zarazem jest autorką bestsellerowych książek, ceniony dziennikarz i satyryk czy jedna z najbardziej wyrazistych, rodzimych pisarek i działaczek społecznych.

Na Świątecznych Targach Książki pojawią się: Artur Andrus, prof. Jerzy Bralczyk, Max Cegielski, Jacek Fedorowicz, Jan Gołębiewski, Manuela Gretkowska, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Marcin Kącki, Stanisław Kryciński, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marisa de Lempicka, Robert Małecki, Weronika Marczuk, Karol Nienartowicz, Katarzyna Nosowska, Marianna Oklejak, Magdalena Rigamonti, Zbigniew Rokita, ks. Kazimierz Sowa, Aleksandra Struska-Musiał, Janusz Leon Wiśniewski, Michał Witkowski i Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie jest bezpłatny.

------

Festiwal Literatury Azjatyckiej
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 18–19 listopada

Festiwal Literatury Azjatyckiej odbywający się 18–19 listopada 2023 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku to, jak informują organizatorzy, hołd dla słowa pisanego, dzięki któremu czytelnik może zagłębić się w odległe geograficznie i kulturowo rejony świata.

Pisarstwo autorów pochodzących z Azji jeszcze nigdy nie było tak dostępne na polskim rynku wydawniczym. Wzrost zainteresowania książką azjatycką spowodował potrzebę stworzenia miejsca kontaktu między czytelnikiem a wydawcą, tłumaczem czy badaczem na co dzień skupionym na świecie akademickim.

Organizatorzy Festiwalu Literatury Azjatyckiej oferują odwiedzającym bogaty program spotkań i wykładów dotyczących nowości wydawniczych: powieści, literatury klasycznej, literatury faktu czy opracowań naukowych. „Będziemy rozmawiać także na ciekawe i intrygujące tematy, od pisarstwa kobiet w Indonezji, mocy literatury koreańskiej, po indyjskie fantasy” – informują.

Festiwal to także część targowa ze stoiskami czołowych wydawnictw specjalizujących się w literaturze o tematyce azjatyckiej. W ofercie nie zabraknie m.in. literatury pięknej, literatury faktu, książek dla dzieci, publikacji naukowych i popularyzatorskich czy komiksów.

O tym, że w tworzeniu literatury i sztuki może brać udział każdy, przekonamy Państwa podczas warsztatów haiku i projektowania ekslibrisu. Rodziny z dziećmi zapraszamy z kolei na doświadczenie mocy słowa mówionego dzięki spotkaniom z bajarzami, którzy przeniosą nas w świat azjatyckich baśni.

Program Festiwalu Literatury Azjatyckiej znajdziecie TUTAJ.

------

Gdańsk Miasto Literatury
Gdzie? Gdańsk
Kiedy? 18, 22 listopada

Komiks kontra świat – czwarte spotkanie z cyklu Mównica L już 18 listopada 
18.11.2023 | Długa 35 | wstęp wolny

„ML4 – Komiks kontra świat” to kolejne spotkanie z cyklu Mównica L, który w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury na stałe zagościł na nowej scenie przy ul. Długiej 35. Tym razem o swoich pracach opowiadać będą Marta Frej, Iskra i Jakub Topor. Rozmowę z autorką i autorami poprowadzi Przemysław Zawrotny. Spotkanie rozpocznie się 18 listopada o 19.00.

Marta Frej, Iskra, twórca Smutnych historii spisanych na kacu i tanim papierze, oraz Jakub Topor, czyli autor takich komiksów jak „Nacjolove” czy „Rodacy” to znane postaci ze świata ilustracji i komiksu oraz mediów społecznościowych. Łączy je wyrazisty głos i kreska oraz zaangażowanie rozumiane jako krytyczna, choć i żartobliwa forma komentarza do rzeczywistości, zastanych porządków czy zjawisk społecznych. Za pomocą kartki, ołówka czy tabletu stają w kontrze, walczą, bawiąc, buntują się, wywołując u jednych rozdrażnienie, a u drugich uśmiech. W zalewie błyskawicznie pojawiających się i natychmiast zapominanych obrazków czy memów ich prace zostają z odbiorcą dłużej, stanowiąc pewnego rodzaju zwierciadło i trafny komentarz do rzeczywistości, której kontestacja jest wpisana w historię komiksu — nieważne, czy mowa o satyrycznych gazetowych paskach, czy o rozbudowanych opowieściach obrazkowych umożliwiających docieranie do czytelnika z ważnym przekazem. Jednocześnie zaangażowanie społeczne artysty wiąże się z konsekwencjami. Co można wywalczyć za pomocą komiksu? Komu najczęściej się podpada? Na jakie kompromisy można iść, a na jakie nie? Jaki wpływ na twórczość komiksowego artysty zaangażowanego ma polityka — rozumiana wąsko i szeroko? To tylko kilka kwestii, nad którymi zastanowimy się wspólnie z naszymi gośćmi. Z autorką i autorami porozmawia Przemysław Zawrotny, krytyk i badacz kultury popularnej.

Wstęp bezpłatny. Kolejna mównica odbędzie już w grudniu.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie na Facebooku.

O gościach i prowadzącym

Marta Frej
Ilustratorka, artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Absolwentka Holistycznej Szkoły Trenerów i Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”, oraz książka”150 Twarzy Marty Frej” . Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, są wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.

Iskra
Iskra, twórca smutnych historii, to niespełniony archeolog, internetowy antropolog, czasami troll i hejter, wreszcie rysownik, komiksiarz i ilustrator. Rysował komiksy do kilku zinów, w tym do swojego debiutanckiego – Smutne historie. Obecnie pracuje nad dłuższą formą. Współpracował z takimi tytułami, jak „Pismo”, „Polityka” czy „Dwutygodnik”. Na stałe tworzy dla tygodnika „Wprost”, gdzie ma swoją rubrykę "Iskra w oku". Lubi pociągi, pomarańcze, piłkę nożną i prostą muzykę.  
Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze to alternatywne, ironiczne, gorzko-słodkie i, jak sama nazwa wskazuje, smutne lustro, w którym niejeden z nas widzi swoje wykrzywione oblicze. Po drugiej stronie lustra panuje brzydota, zwątpienie, ironia, bezsens i smutek, ale też humor, empatia i zrozumienie, którymi autor obdarza swoich bohaterów.

Jakub Topor
Pomysłodawca i współorganizator akcji "Polski komiks na Finale WOŚP", twórca ilustracji i komiksów, między innymi książek "Rodacy", na którą składają się trzy tomy krótkich historii o Polakach i gorzko-gorzki zapis ich losów (bohaterami tomu trzeciego są żyjące w naszych lasach, zagrodach i akwariach zwierzęta) czy "Nacjolove" czyli prawie trzystu stron historii burzliwego romansu dwóch nacjonalistów — romansu, który w nieprzychylnym środowisku nie miał prawa się udać. "Dziadostwo" to z kolei czterotomowa jak dotąd seria przygód przyjaciół z blokowiska, będących w wiecznej pogoni za pracą, miłością lub karierą raperską. Komiks ten to rosnący z tomu na tom zbiór postaci jednocześnie dziwacznych i znanych nam z codzienności.

Przemysław Zawrotny

Krytyk i badacz kultury popularnej, wykładowca akademicki i redaktor książek. Obecnie publikuje o komiksie, muzyce i literaturze w „Zeszytach komiksowych”, a wcześniej głównie w „Lampie” i „Czasie Kultury”.  Prowadzi zajęcia o komiksie na Uniwersytecie Warszawskim.

Mównica L to cykl spotkań przy Długiej 35, którego ambicją jest prezentowanie najciekawszych postaci trójmiejskiego życia literackiego. Od końca 2022 roku nową trybuną twórczości literackiej i tekstów o literaturze powstających w Trójmieście jest powołana do życia jako inicjatywa w ramach Gdańsk Miasto Literatury witryna miastoliteratury.com, w której swoje teksty dotychczas opublikowało już ponad 60 autorów i autorek. Można tu znaleźć prozę i wiersze, ale też recenzje, felietony, eseje, relacje z wydarzeń i wywiady oraz aktualne kalendarium spotkań, warsztatów i festiwali  literackich. 

Zainicjowana wiosną tego roku Mównica L zakłada prezentację gdańskiego życia literackiego w formie performatywnego spotkania. Dotychczas odbyły się trzy Mównice, jedna z poetami i poetkami, druga z osobami piszącymi prozę, a na ostatnią zaproszeni byli uznani twórcy literatury non fiction . 18 listopada o 19.00 zapraszamy na Długą 35 na czwartą, ale nie ostatnią w tym roku Mównicę pod hasłem Komiks kontra świat.

Wieczór autorski z Julią Szychowiak wokół tomu „Do środka”
22.11.2023 | Długa 35 | wstęp wolny

W środę 22.11 zapraszamy na wieczór autorski z Julią Szychowiak. Z poetką o jej nowym tomiku „Do środka” będzie rozmawiać Marta Pilarska.

„Do środka” to piąta w dorobku Julii Szychowiak książka poetycka. Lapidarna, zwięzła, skupiona, czasem przewrotnie obchodząca się ze słowami, wytrącająca je z utartych znaczeń lub szlifująca nowe. „Jesteśmy poważnie śmiertelni” — ostrzega autorka, oszczędnie i uważnie operując mową poetycką, jakby w obliczu naszego położenia nie wypadało rozrzutnie obchodzić się z językiem. Wchodząc „do środka” należy stąpać ostrożnie, zważając na autonomię tego gęstego od znaczeń obszaru zapisanego przez tak niewiele słów. A jak wyznaje w najnowszym tomie Julia Szychowiak: „Słowom daleko do ust”, dodając jednak zaraz: „dlatego piszę”.

Julia Szychowiak
Urodzona w 1986 r. Poetka. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008) za książkę „Po sobie”, nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrody „Gazety Wyborczej” wARTo (2009). Nominowana do Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Intro” (2015), W 2019 roku za tom Dni powszednie i święta nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Nagrody Literackiej Gdynia. Właśnie ukazała się jej piąta książka poetycka p.t. „Do środka”. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, słoweński, litewski, japoński i hiszpański.

Marta Pilarska
Nauczyła się czytać na szyldach reklamowych, oglądanych przez szybę autobusu w drodze do przedszkola. Miłośniczka poezji i literatury dla dzieci. Propagatorka komiksów. Hucznie świętowała przyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Blogerka i bookstagramerka. Prowadzi bloga o książkach i filmach „Z Kafką nad morzem” i jest jedną z 1354 osób czytających poezję. Nawet w hasztagach używa polskich znaków diakrytycznych. Szuka miejsc, gdzie pała dzięcielina, i nie omija opisów przyrody w powieściach. Na co dzień można ją znaleźć w księgarni i wydawnictwie Marpress. Lubi wegańskie jedzenie i biwaki w miejscach bez dostępu do prądu.

Z recenzji Wojciecha Bonowicza:
„Poezja Julii Szychowiak, od początku oparta na ograniczeniu i powściągliwości, skłania też do powściągliwych i ograniczonych komentarzy. Jej nagość, nieozdobność, chwilami wręcz suchość wymuszana czytających szczególny rodzaj koncentracji. Kto poszukuje w poezji „mięsa”, u Szychowiak się nie pożywi. To poezja „szkieletu”, ogołocenia”.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie na Facebooku.

------

Festiwal Grozy i Fantastyki
Gdzie? Łódź
Kiedy? 25–26 listopada

Jak poinformowano, rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji Targów Gier i Książki oraz Festiwalu Grozy i Fantastyki, które odbędą się w dniach 25–26 listopada 2023 roku w Łodzi (Hala Expo-Łódź, Al. Politechniki 4).    

Ideą Targów Gier i Książek jest prezentacja nowości pojawiających się zarówno na polskim rynku księgarskim, jak i rynku gier, promocja dobrej literatury, zabawy, spędzania wolnego czasu oraz rozwijanie pasji czytania i kreatywnego myślenia.

Poprzez połączenie dwóch gatunków – gier i książek, zaproszenie ciekawych osób, ludzi kultury, poprzez turnieje i zabawy organizatorzy pragną zachęcić łodzian do uczestnictwa w wydarzeniu. W ubiegłorocznym wydarzeniu w łódzkiej Hali Expo swoją ofertę zaprezentowało blisko stu wystawców.

Oprócz spotkań z autorami planujemy wprowadzić na Targi szeroką gamę atrakcji i wydarzeń takich jak promowanie autorów na spotkaniach z publicznością, warsztaty artystyczne dla dzieci, turnieje i konkursy, które urozmaicą program i zachęcą do udziału całe rodziny.

„Festiwal kierujemy do osób kochających różne odcienie grozy i szeroko pojętej fantastyki, komiksu i kryminału” – informują organizatorzy. „Będzie to niezapomniany weekend dla miłośników książek, gier, wystaw i filmów. Wszystko w klimacie baśni, fantazji oraz horroru, thrillerów i kryminału”.

------

Targi Książki Historycznej
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 30 listopada – 3 grudnia

Targi Książki Historycznej są największym pod względem liczby wystawców i zwiedzających, jak również najbogatszym programowo wydarzeniem dla profesjonalistów i miłośników literatury historycznej w Polsce. Jak informują organizatorzy, pozostają też w czołówce europejskich wydarzeń o tym profilu.

W czterodniowych Targach, które od lat odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, bierze udział około 200 wydawców z Polski krajów sąsiednich. Rokrocznie odwiedza je około 30 tysięcy zwiedzających. W tym roku odbędzie się już 31. edycja popularnej imprezy.

Prezentacji bogatej oferty wydawniczej towarzyszą liczne spotkania autorskie, promocje książek, konferencje, debaty, warsztaty i pokazy. Jak informują organizatorzy: „Z każdym rokiem formuła Targów Książki Historycznej rozwija się. Obok wydawców literatury historycznej głównego nurtu stworzyliśmy na Targach tematyczne sektory wystawiennicze, w tym tegoroczne Salony: Książki Muzealnej, Białoruskiej i Ukraińskiej”.

Targi stały się po latach nie tylko szansą na korzystne zakupy czy bezpośrednie spotkania z wydawcami i autorami. Stały się wielkim świętem dla miłośników historii – wydarzeniem kulturalnym i branżowym, o unikalnych atutach i znakomitej atmosferze, miejscem, w którym trzeba i warto być.

------

Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 30 listopada – 3 grudnia

Wydarzenie odbywa się już od 1992 roku. Najpierw Targi funkcjonowały jako Spotkania Wydawców Dobrej Książki, które były organizowane w kilku miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Początkowo organizacją wrocławskiej imprezy zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie – Wydawnictwo Dolnośląskie.

Zmieniali się organizatorzy i lokalizacje wydarzenia. Przetrwała jednak idea. Choć tylko w stolicy Dolnego Śląska – wydarzenie najpierw zmieniło nazwę na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

W 2022 roku na Wrocławskich Targach Książki swoją ofertę zaprezentowało 225 wystawców. Stolicę Dolnego Śląska odwiedziło 50 tysięcy miłośników i miłośniczek literatury.

Przygotujcie się na niezapomnianą podróż przez świat literatury, inspirujące spotkania z autorami, fascynujące panele dyskusyjne i wiele innych atrakcji związanych z książkami. To wydarzenie, którego nie możecie przegapić, jeśli jesteście miłośnikami czytania!

Szczegółowy program targów zostanie opublikowany wkrótce. Polecamy szukać go w mediach społecznościowych.


komentarze [15]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
NiegdyśNatalia 08.11.2023 08:43
Czytelniczka

Dziś małe święto w świecie literackim,  bo i artysta naprawdę zacny i mało komu udaje się w zdrowiu żyć 100 lat:)

Pan Hen ma dziś setne urodziny:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Apelajda 08.11.2023 11:40
Czytelniczka

@NiegdyśNatalia Skończenie stu lat życia, na dodatek w zdrowiu i kondycji intelektualnej, jest jak przekroczenie bariery dźwięku. To niesłychanie krzepiące, że ludzie tak mogą! A także doskonały powód, by wreszcie sięgnąć po któreś z dzieł Jubilata. Zatem do wyzwania listopadowego dorzucam Crimen
Dziękuję, Natalio, za inspirację :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Crimen
NiegdyśNatalia 08.11.2023 11:59
Czytelniczka

To prawda! To ogromnie pocieszające i tak po człowieczemu piękne❤️ Mam nadzieję, że książka Ci się spodoba. We mnie wzbudzała wątpliwości, potem mi się podobała, następnie znowu sama nie wiedziałam czy ją lubię aż się zorientowałam, że już się skończyła, bo  nie mogłam się od niej oderwać 😊❤️ (mimo tego jeszcze serdeczniej polecam Nowolipie)

 ściskam bardzo serdecznie! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Apelajda 08.11.2023 19:17
Czytelniczka

@NiegdyśNatalia Natalko, Crimen okazał się powieścią w największym stopniu nie dla mnie. Nie pomogła ani piękna polszczyzna, ani ciekawy okres w dziejach Polski. Właśnie wyszukałam sobie Boginie zła, takie czytadełko z ciekawostkami historycznymi o nietuzinkowych kobietach.  Jest wśród nich Maryna...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Nowolipie
NiegdyśNatalia 08.11.2023 19:56
Czytelniczka

Kochana, absolutnie nie poczułam się niemile zaskoczona😘 Criman jest specyficzny i sama dłuższy czas się zastanawiałam czy mi się podoba(ostatecznie mnie wciągnął), a poza tym z książkami tak jest, że co jednemu się spodoba, drugiemu wcale nie musi🤗  Mam jednak przeczucie, że na Nowolipiu będzie Ci lepiej niż na tych ...bagnach, stepach i wertepach z Crimana😁🤭Przy Nowolipiu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Boginie zła
Aguirre 08.11.2023 21:47
Czytelnik

@NiegdyśNatalia Polecam ekranizację Crimen - 6 odcinkowy serial z Lindą w roli głównej, a poza nim Bista, Walczewski, Błaszczyk, Cembrzyńska, Frycz, Globisz, Kryszak - tylko muzyka nie pasuje (no i ogólnie dźwięk jak w niedofinansowanych latach 80-tych). Fabuła nieco odstaje od powieści, ale obejrzeć warto....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
NiegdyśNatalia 08.11.2023 21:55
Czytelniczka

@Aguirre Bardzo dziękuję☺️ W poniedziałek bardzo chętnie skorzystam z polecenia. Właśnie czytam (słucham)  Czuła jest noc i także znalazłam ekranizację. Jeśli uda mi się dosłuchać do poniedziałku to obejrzę obie te ekranizacje☺️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czuła jest noc
Apelajda 09.11.2023 02:14
Czytelniczka

@NiegdyśNatalia "Crimen" nie został przeze mnie porzucony. Leży i czeka na swój czas. W swojej recenzji na temat "Crimena", wspomniałaś o lisowczykach, którzy pojawiają się już na początku tej powieści. Jest kilka książek o tej formacji, mam w planach przeczytanie tej autorstwa Ossendowskiego, bo Ossendowski pięknie pisał (to raz) i był wielkim patriotą (to dwa). 
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Lisowczycy
Apelajda 09.11.2023 02:28
Czytelniczka

@NiegdyśNatalia Ciekawostka lekkoatletyczna. Lisowczykami nazywano też kadrę polskich czterystumetrowców, od nazwiska trenera, Józefa Lisowskiego. Niezapomniany, niesamowity bieg współczesnych lisowczyków. Po prostu mistrzostwo świata!  😎
https://www.youtube.com/watch?v=lmhz2ZFSrz8

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NiegdyśNatalia 09.11.2023 05:57
Czytelniczka

Już notuję💮Mam kilka książek Pana Ossendowskiego na półce, ale tej chyba nie☺️ Na pewno sprawdzę. O lekloatletach nie miałam pojęcia🤔💮

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Apelajda 09.11.2023 22:11
Czytelniczka

Ossendowski jest dostępny w formie e-booka i audiobooka w Legimi. Co ciekawe, są dwa audiobooki, więc można wybrać tego lektora, który słuchaczowi bardziej odpowiada.
Też nie miałabym pojęcia o lekkoatletach, gdyby nie wspomniał o tym, dosłownie w ostatnich sekundach tego filmiku, jeden ze (znakomitych!) sprawozdawców sportowych. Ten bieg był niesamowity, a komentatorzy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Urszula 07.11.2023 07:29
Czytelniczka

Świetny artykuł, wiem co, gdzie i kiedy  😁. Na świątecznych praktycznie same ciekawe nazwiska. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Szajda 01.11.2023 20:05
Bibliotekarka

Czekam na targi we Wrocławiu, bo niewiele się tutaj u nas w tym temacie dzieje. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sarnapiesela 06.11.2023 18:46
Czytelnik

Ja także czekam, bo na żadne inne targi w tym roku niestety nie udało mi się dotrzeć. Jednak termin już niedługo, a jak na razie próżno szukać programu lub listy wystawców...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński 01.11.2023 12:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post