Okładka książki Orient Maciej Siembieda
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Orient
Maciej Siembieda Wydawnictwo: Agora Cykl: Jakub Kania (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Jakub Kania (tom 6)
Agora
2023-11-08
2023-11-08
literatura polska kryminał Jakub Kania Chiny Orient Ekspres misja intryga śledztwo

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 917 napisanych opinii 912

Moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Macieja Siembiedy i od razu wielce satysfakcjonujące.
Jest świetna historia, zmyślnie opowiedziana z porządnym reaserchem. Są bohaterowie, wiarygodni i barwni. Heniek Pająk to perła w koronie. Ale przede wszystkim jest poczucie humoru, ironia i cudowne pointowanie. Wszystko to sprawia, że kryminał staje się, w rękach tak wyrafinowanego autora jak Maciej Siembieda, nie tylko czystą przyjemnością i rozrywką, ale także intelektualną przygodą. A to jest naprawdę rzadkością. Dołączam do grona fanek. I jeszcze, jedna rzecz, uwielbiam kryminały, w których centrum zagadki kryminalnej jest literatura.

Autor kolejny raz wciąga nas w rozwiązywanie historycznych zagadek. Jakub Kania nie pracuje już w IPN. Podejmuje pracę w polskim oddziale szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej. Dostaje zlecenie odnalezienia słynnego Orient Expressu. Śledztwo to zaprowadzi go Chin. Chińskie triady mające powiązania z komunistycznym rządem i planują duży przemyt do państw europejskich. Od pewnego czasu interesuje się nimi polski wywiad. Kania trafi w środek akcji służb specjalnych. Poznajemy również zagadkę skrytki na pokładzie słynnego pociągu i historię ze znaną autorką kryminałów.

Któż z Nas nie słyszał o słynnym pociągu Orient Expres, a jeśli faktycznie nie to dzięki tej książce poznacie i to ze szczegółami.

Jakub Kania po tym jak zrezygnował z pracy w IPN zaczął pracę w sektorze prywatnym na początku dostaje swoją pierwszą sprawę i musi odnaleźć pociąg i to nie byli jaki, bo jeden z najsłynniejszych, a mianowicie Orient Expres. Znany ze swojej wytrwałości dąży do osiągnięcia swojego celu. Przez podróż po Polsce, aż do dalekich Chin to drodze z kilkoma perypetiami i przygodami.

To już szóste spotkanie z Kubą i nie zawiodłam się, chociaż początek był ciężki i nie mogłam się wczytać. Jednak im dalej nowe tropy tym bardziej wciągnęłam się w historię. Książkę czyta się z czysta przyjemnością. Widać jak zmiana pracy wpłynęła na Kubę to już nie jest stanowczy i działający z procedurami prokurator, a świetny detektyw, który jak złapie trop to nie odpuści, ale dalej pozostaje wierny swoim ideałom i wartością. Mamy tutaj kilka wątków bo i zbieraczy złomu, mafia chińska, szpiedzy, odwety i to wszystko niby obce sobie, a jednak idealne spinające się w całość. Do tego powrót Teresy Barskiej, która polubiłam już za pierwszym razem. W sumie razem z Kubą tworzyliby zgrany duet śledczych. Wiedza historyczna jak zawsze dokładna, precyzyjna z wyjaśnieniem najmniejszych niuansów.

Bardzo dobra. Czyta się szybko. Połączenie Chin z Polską i Orient Expresem. Kania w nowej roli.

Mam tylko nadzieję, że to nie koniec przygód tego sympatycznego prokuratora. Świetnie się czytało. Polecam

Polska, gdzie na osiem lat utknęło trzynaście wagonów słynnego Orient Expressu, kraj leżący na głównym szlaku przemytu z Chin nie tylko tekstylnych podróbek, także technologicznie zaawansowanych urządzeń szpiegowskich, gdzie przy okazji Chińczycy załatwiają swoje polityczno-gangsterskie porachunki, niechlubna historyczna rola szwajcarskich bankierów i pewnego szwajcarskiego urzędnika od ubezpieczeń - a przy tym genialny instynkt śledczy Jakuba Kani, wspomaganego tym razem przez terespolskiego złomiarza, sprytnego farciarza, którzy na dodatek wespół w zespół przyczyniają się do awansu kapitan Teresy Barskiej z ABW na stopień majora, no a w tle wabi jeszcze nieznana zagadka autorstwa genialnej Agathy Christie!

Naprawdę dużo grzybków w barszczu, które Maciej Siembieda jak zwykle przyprawia ze swadą i bez żadnych zahamowań, a Mariusz Bonaszewski interpretuje audiobooka w charakterystyczny dla siebie sposób. Jednak w odróżnieniu od innych książek autora odkrywczych rewelacji i głębi w „Oriencie” się nie dopatrzyłam. Mimo egzotycznych nutek z kuchni szanghajskiej i szwajcarskiej była to mieszanka co prawda nie najgorsza w smaku i łatwa do przełknięcia, ale nie pozostawiająca trwałych wrażeń.

hej
niestety książka mnie nie porwała jak inne które już czytałem tego autora. Nie miała tego czegoś co wzbudza dreszczyk emocji i zaciekawienia co będzie dalej.
Mimo wszystko ciekawa i intersująca książka.
Pozdrawiam

hej
Mimo wszystko ciekawa i intersująca książka.
Pozdrawiam

Siembieda trochę mnie rozczarował. Długa książka, lekka do czytania, ale czy o to chodzi?. Najbardziej zawiodło zakończenie - pomysł zdublowany z Kołysanki - fe tak się nie robi Panie Autorze :(

Jakuba Kanię i jego śledztwa biorę w ciemno (jak zresztą wszystkie książki Siembiedy). Tym razem były prokurator w swoim dochodzeniu zwróci się na wschód. Razem z nim poznamy zasady działania chińskich mafii i poznamy sekrety Orient Expressu.

Uwielbiam ten sensacyjny cykl z mnóstwem historycznych, mało znanych ciekawostek. Autor umiejętnie wplata je w galopującą i wciągająca akcję.

7/10 - bardzo dobra. Polecam.

Początek jakoś mnie nie uwiódł, ale potem się wciągnęłam. Kwestia chińskiej mafii była zbyt abstrakcyjna, ale reszta fabuły, w ta dotycząca Orient Ekspresu w Polsce, to rewelacyjny pomysł na książkę. Wydało mi się to zbyt wydumane, a paradoksalnie okazało się prawdą! I za wykopywanie takich perełek lubię Siembiedę.

• Audiobooki
  • Kryminał