Głośniej

Anna Górna Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2023-11-08
2023-11-08
Thriller literatura polska śledztwo zabójstwo kryminał polski kryminał polski thriller muzyka rock Florencja przesłuchanie narkotyki uzależnienie

Wyróżniona opinia i

Głośniej

przeczytanych książek 246 napisanych opinii 246

Jakbym nie wiedziała, że jest to książka polskiej autorki to bym się tego nie domyśliła. Miejsca, bohaterowie, wydarzenia to wszytsko wskazuje na zagraniczny bestseller. Nie słyszałam wcześniej o pani Annie Górnej a wydaje mi się, że warto nadrobić wcześniejsze pozycje. Książkę czytało się bardzo przyjemnie, nie brakowało w niej tajemnic i niedomówień. Zespół rockowy nadaje całości wyjątkowy klimat i można poczuć się jak w trasie koncertowej. Zakończenie jest zaskakujące a cały thriller trzyma w niepewności do samego końca. Raczej nikt nie domyśli się takiego finału. Mi nie przeszło to nawet przez myśl! Rock’n’rollowy świat gwiazd jest dosyć niebezpieczny- niesie ze sobą nie tylko sławę ale duże zagrożenie…
Abby myśli, że dostała pracę marzeń- asystentka gwiazdy muzycznej. Wszytsko zmienia się jednak kiedy w hotelowym pokoju zostaje odnalezione ciało jej szefa. Media społecznościowe ubolewają nad losem kolejnej gwizdy, która nie wytrzymała presji. Czy tak było naprawdę? Abby jest pewna, że ktoś zabił Trevora. Pytanie tylko komu zależało na jego śmierci? Włoska policja zabiera im wszystkim paszporty i każdy zaczyna być podejrzanym. Niedługo wyjdą na jaw dawno skrywane sekrety…

Historia fikcyjnego zespołu Dirty Birds to dobrze skomponowany thriller, który do samego końca trzyma w napięciu. Jesteśmy świadkami śledźtwa włoskiej policji i razem z nimi możemy obserwować częściowo postępy w dochodzeniu. Jednak najważniejsze fragmenty to te, które stopniowo odkrywa przed nami główna bohaterka Abby. Od samego początku jasne jest, że coś ukrywa, do tego autorka dość sugestywnie podsuwa nam pewne drobne elementy z życia naszej asystetenki, które częściowo rzucają podejrzenia właśnie na nią. Stopniowo poznajemy kilka wydarzeń z przeszłości obojga bohaterów, jednak nie zawsze potrafimy zrozumieć jaki będą miały związek z całą historią.

Autorka dobrze namieszała mi w głowie zarówno mieszając i tasując wydarzenia jak i podrzucając różne tropy. Musze przyznać, że niemal do samego końca nie miałam zupełnie tropu kto może stać za zabójstwem Trevora, bo w wine głównej bohaterki jakoś nie wierzyłam. Zakończenie a tym samym rozwiązanie całej zagadki było niezłym szokiem i autorka bardzo dobrze to uknuła. W międzyczasie dowiedzieliśmy się paru skrzętnie skrywanych elementów, które pozwoliły ułożyć się w spójną całość. Zanim jednak dojdziemy do finału to cała opowieść była skonstruowana bardzo poprawnie ale zabrakło mi w niej jakiegoś dreszczyku czy też suspensu. Abby starała się co nieco odkryć ale to wszystko sprawiało wrażenie mechanicznego, nie było w tym poddenerwowania czy próby szybkiego dojścia do prawdy. Za to tylko malutki minus, reszta jak najbardziej do mnie przemawiała.

W książkach z wątkiem kryminalnym szukam przede wszystkim.... Otóż nie, nie krwi, zimnego ciała i przemocy. Szukam klimatu!. Tego szczególnego wrażenia niepokoju, niepewności, może podejrzeń. Idealnie, kiedy zaczynam się bać. I kiedy do końca opowieści nie jestem pewna, kogo powinnam bać się najbardziej!.
Ta opowieść zaczyna się we Florencji. W hotelu, w którym mieszkają członkowie rockowego bandu Dirty Birds zostaje znaleziony jeden z muzyków. Jego śmierć jest niejasna, pozostali członkowie ekipy zakładają samobójstwo, ale nie wykluczają definitywnie morderstwa. Wszyscy członkowie zespołu i osoby towarzyszące muszą poddać się przesłuchaniom i pozostać we Włoszech do czasu wyjaśnienia sprawy. Nic zatem dziwnego, że atmosfera gęstnieje i zaczynają mnożyć się wzajemne podejrzenia. Wiele osób kłamie. Co gorsze kłamie też główna narratorka tej opowieści. Mocną stroną opowieści są jej bohaterowie - mają osobowość, cechy charakterystyczne, tworzą skomplikowane relacje. Świetne typy: lidera zespołu, matki zamordowanego, włoskiego policjanta, który jest arogancki i nie jest przystojny;( Przy okazji trochę brudów tego świata: nałogi, odwyki, poranki na kacu - w końcu jesteśmy w trasie z rockmanami!
Książka podobała mi się, chociaż dla wielbicieli Anny Górnej może być zaskoczeniem. Moim zdaniem warto przeczytać!

Ta opowieść zaczyna się we Florencji. W hotelu, w którym mieszkają...

Poprzednie dwie książki autorki pochłonąłem z ogromną przyjemnością i dalej mocno polecam. "Głośniej" to zupełnie inna bajka niż tamten cykl.
Abby Russel jest asystentką Trevora Davisa, czyli gwiazdy zespołu Dity Birds, którzy po wielkim powrocie po latach postanawiają ruszyć w europejskie tournee. Po koncercie we Florencji Abby znajduje martwego Trevora w jego pokoju hotelowym. Sprawa wydaje się być dosyć oczywista, bo przed laty miał od problem z narkotykami. Czy jednak na pewno było to przedawkowanie? Historię śledzimy z perspektywy Abby. Ona nie wierzy w samobójstwo i jest przekonana, że ktoś maczał palce w tej tajemniczej śmierci. Z biegiem fabuły poznajemy coraz więcej szczegółów z jej życia i znajomości z Davisem. Co jakiś czas dostajemy retrospekcje mające nakreślić kontekst tego, co się później dzieje.
Końcówka, w moim odczuciu jest dość zaskakująca.
Szczerze mówiąc, to trochę się rozczarowałem, bo liczyłem na więcej. Pomysł na fabułę mi się podobał, ale wszystkiego jest tu jakby trochę za mało. Są fragmenty, gdy autorka pisze o zespole tak, że zapominasz iż, są oni fikcyjni. I przez to, że nie dostajemy bardziej pogłębionych opisów ich wzajemnych relacji, ten klimat ulatuje. Śledztwo i towarzyszące temu wydarzenia też nie dostają odpowiednio dużo miejsca. Żałuję, bo to potencjał na solidny kryminał. Bez wątpienia ta fabuła ma bardzo dobre momenty, ale właśnie to tylko momenty. Poprzednie książki autorki tak dobrze działały, bo nie ograniczała się ona opowiadając historię. Będę z pewnością śledził kolejne dzieła Anny Górnej, ale tę zaliczę raczej do tych średnich.
Do przeczytania na szybko i na jedno podejście może być, ale brakuje czegoś więcej.

Głośniej Anny Górnej to wciągający thriller, który zabiera czytelnika w mroczny świat rockandrollowej sławy i skrywanych tajemnic

Powieść skupia się na Abby Russell, młodej Amerykance, która pracuje jako asystentka legendarnego zespołu rockowego Dirty Birds. Podczas trasy koncertowej we Florencji dochodzi do tragedii – basista zespołu, Trevor Davis, zostaje znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym. Oficjalne śledztwo wskazuje na samobójstwo, jednak Abby nie wierzy w tę wersję wydarzeń.

Abby Russell to postać, z którą łatwo się utożsamić. Jest inteligentna, sprytna i odważna, a jej determinacja w dążeniu do prawdy budzi podziw. Zespół Dirty Birds to mieszanka osobowości – od charyzmatycznego lidera, Isaaca, po tajemniczą gitarzystkę, Billie. Każdy z nich ma swoje sekrety i demony, które stopniowo wychodzą na jaw w trakcie śledztwa.

Głośniej to trzymający w napięciu thriller, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom mrocznych historii i rockandrollowego klimatu. Anna Górna udowadnia, że potrafi stworzyć wciągającą fabułę, pełną zwrotów akcji i zaskakujących odkryć. Powieść skłania również do refleksji nad mroczną stroną sławy i ceną, jaką płacą za nią artyści.

Przeczytalem co właśnie napisałem
Brzmi świetnie, prawda?
Trochę przesłodziłem, trochę, trochę bardzo, bardzo mocno.

Aż tak dobrze się nie bawiłem. Poprawny thriller z muzyką rockową w tle, a że ciężkie granie lubię bardzo to jakoś to poszło. Nic mnie nie zaskoczyło ani nie wystraszyło, ani nikt gitary na scenie nie roztrzaskał.

Jednym słowem - obleci

Do przeczytanie w jeden wieczór 😍

Do przeczytanie w jeden wieczór 😍

Nie dotrwałem do końca książki. Nie wiem czy to większa „zasługa” audiobooka i lektorki czy też samej książki. Odniosłem wrażenie, że poza głównym wątkiem nic tam kompletnie nie ma. Nie wymagam jakiegoś rozbudowanego tła ale skoro to książka w zespole rockowym to fajnie byłoby się czegoś dowiedzieć o np branży muzycznej, samej muzyce czy ciekawych płytach etc. Jedyne czego się dowiedziałem to bardzo stereotypowy obraz muzyków rockowych

Dirty Birds - chyba nie ma człowieka, który by o nich nie słyszał.
Rockowy zespół powraca po latach wydając płytę i wyruszając w trasę po Europie. Znów są na szczycie, znów świat stoi przed nimi otworem… do momentu, gdy po jednym z koncertów odnaleziony zostaje martwy Travor Davis, basista zespołu.
Czy targnął się na swoje życie? A może to wszechobecny „sex, drugs & rock’n’roll” pokonał kolejną muzyczną gwiazdę?
Sprawę widzimy z perspektywy Abby Russel, asystentki Trevora, która nie wierzy w żadną z tych wersji.
Tego samego zdania jest włoska policja, która wszczyna śledztwo.
Atmosfera się zagęszcza gdy podejrzenia zaczynają padać na kolejne osoby, a skrywane tajemnice i mroczne fakty z przeszłości zaczynają wychodzić na światło dzienne.
Akcja książki dzieje się na kilku płaszczyznach, mamy liczne retrospekcje, podoba mi się że rozdziały są krótkie, ale treściwe. Nim skończyłam jeden, byłam już zachęcona by czytać kolejny. Już samo umieszczenie fabuły w świecie muzyki, podglądanie legendarnego zespołu od wewnątrz było bardzo udanym zabiegiem. Momentami zapominałam, że Dirty Birds to przecież twór literacki, a szkoda! Chętnie bym po lekturze przesłuchała kilka ich kawałków😁
Muszę jeszcze wspomnieć, że „Głośniej” to moje pierwsze zetknięcie z twórczością @annagorna.autorka ale już teraz wiem, że chętnie kiedyś sięgnę po inne książki tej autorki.
(Współpraca recenzencka)

Dirty Birds - chyba nie ma człowieka, który by o nich nie słyszał.
Czy targnął się na swoje życie? A może to wszechobecny „sex, drugs &...

Książka "Głośniej" Anny Górnej okazała się dla mnie ogromnym rozczarowaniem. To kolejny kryminał, który nie potrafił mnie zainteresować niczym wyjątkowym. Fabuła jest przeciętna, a wątki dotyczące zespołu rockowego i narkotyków zostały tylko pobieżnie wykorzystane przez autorkę. Całość wydaje się być rozwlekła, akcja idzie powoli do przodu, a zakończenie w porównaniu do reszty książki jest zbyt szybkie. Przeskakiwanie między teraźniejszością i przeszłością (wydarzenie sprzed kilku dni, kilku miesięcy, a nawet kilku lat) sprawia, że książka staje się chaotyczna.

Bohaterowie są sztuczni i papierowi, brakuje im głębi i emocji. Cała książka jest nudna i słaba, nie potrafiła mnie wciągnąć ani zainteresować. Po przeczytaniu "Głośniej" mam wrażenie, że po tygodniu zapomnę o niej i nie będę nawet pamiętać, o czym była. Nie polecam tej pozycji nikomu, kto oczekuje od kryminału czegoś więcej niż przeciętności.

Świetnie napisane...dobrze się czyta a rozwiązanie zagadki zaskakuje. Polecam

Świetnie napisane...dobrze się czyta a rozwiązanie zagadki zaskakuje. Polecam