Wojna o Ukrainę. Wojna o świat

Rebis
2023-11-07
2023-11-07
literatura polska Historia wojna Ukraina świat Rosja XXI wiek

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Gruntowna analiza przeprowadzona za pomocą dialogu pomiędzy autorami książki. Obaj panowie dają szerokie spojrzenie na obecną scenę geopolityki, na której od jakiegoś czasu wręcz kipi. Opinie Piotra Zychowicza oraz Jacka Bartosiaka dają jasny i klarowny obraz wydarzeń na Ukrainie z zastrzeżeniem, że jest to część procesu mającego na celu przekształcenie dotychczasowego porządku światowego. Wiedza czerpana na ten temat z kanałów mediów głównego nurtu nie daje tak jasnego i rzetelnego przekazu jak materiały zawarte w tej właśnie książce.

Jeśli ktoś śledzi rozmowy obu Panów na YT to ta książka nie będzie absolutnie żadnym zaskoczeniem. Podsumowuje to co, na tamtą chwilę wiadomo było o konflikcie na Ukrainie, ukazuje szerszy jego kontekst a także przedstawia zagrożenia i możliwe scenariusze jego rozwoju, w tym także dla Polski. Dla zainteresowanych tematem, warto.

Nie jestem specjalistką od geopolityki, armi ani historii. To druga książka autorów, która mnie zachwyciła. Jej realizacja w formie rozmowy i dobór lektorów bardzo udany. O poważnych sprawach z dystansem, nadzieją, ale i z odrobiną humoru. Bardzo polecam, bo można sobie poszerzyć wiedzę o otaczającym nas świecie i układach polityczno-gospodarczych.

To jest książka zapewne bardzo ciekawa dla osób, króre nie śledzą za specjalnie publikacji obydwu panów, zarówno książek/felietonów jak i YT. Bo jeżeli ktoś śledzi, zwyczajnie nic nowego tu nie znajdzie. Z drugiej strony, jeżeli ktoś chce sobie uporządkować lub odświeżyć to jak najbardziej dobra pozycja.

Liczyłem na książkę Piotra Zychowicza, a tutaj główną rolę gra Jacek Bartosiak z którym Piotr przeprowadza wywiad. Tragedii nie ma, ale nie jest zbyt wciągająca. Może to kwestia tematu, bo wojna na Ukrainie zbytnio mnie nie zajmuje.

Zapoznałem się z treścią poprzez audiobook i to był dobry wybór. Ogólnie twórczość obu panów znam z podcastów oraz ich programów z yt, więc nie jest to dla mnie nowość. Jeśli ktoś szuka w tej książce czegoś odkrywczego, to nie znajdzie tu żadnego novum. Dla podsumowania wiadomości można sięgnąć po tę publikację, żadnych efektów specjalnych tu nie stwierdziłem.

Forma audiobooka jest słabo opracowana. Co do samej treści, warto posłuchać. Zawiera skondensowaną wiedzę i omówienie aktualnych przyczyn wojny oraz dalszych scenariuszy jej przebiegu. W odniesieniu do sytuacji "całego świata" , jak i z naszej polskiej perspektywy. Bardzo logiczne i trafne.

Uwielbiam duet tych Panów, a książka jest niezwykle interesująca i znakomicie się ją czyta

Reportaż, publikacja z historii i polityki międzynarodowej , będąca kontynuacją książki ,,Nadchodzi III wojna światowa ’’ oraz ,,Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową?’’ Od chwili wydania pierwszej minęły dwa lata, od drugiej rok. Jacek Bartosik i Piotr Zychowicz po raz kolejny mają głos. Tekst bieżący zachował taką samą formę w postaci zbioru rozmów ,stanowiący transkrypcję swoich własnych wywiadów na YouTube .
Są to zgrabnie przeprowadzone polemiki z kanału Historia Realna znacznie poszerzone i zredagowane na potrzeby druku.
Rozmowy zostały nagrane na Warmii i warszawskim Powiślu od czerwca do września 2023 roku.

Jacek Bartosiak polski prawnik, doktor nauk społecznych, publicysta zajmujący się geopolityką i geostrategią oraz Piotr Zychowicz znany historyk publicysta starają się nadrobić w swoich dyskusjach ten czas galopady od 2021 roku do 2023. Istotnie aż za dużo się wydarzyło, czego dwaj panowie nie przewidzieli ,że tak szybko wszystko się potoczy. Rozpoczęła się wojna na Ukrainie i trwa do dziś. Jest to tylko element szerszego globalnego zjawiska.
Pozycja jest doskonałym studium geopolitycznym uwidoczniającym istotne problemy współczesnego świata .

Autorzy odpowiadają na pytania: O co toczy się ta gra? Kto ma największe szanse na zwycięstwo? Jaki ład wyłoni się z obecnego chaosu? Czy agresja na Ukrainę jest tylko pierwszą kampanią nowych wojen napoleońskich? Czy dojdzie do wojny na Pacyfiku? Jaki los czeka Europę? Jaką politykę powinna prowadzić Polska, żeby nie stać się znowu strefą zgniotu?

Zacytuję motto książki:

,,Od powietrza, głodu, ognia i wojny
wybaw nas, Panie’’
suplikacja spotykana
na przydrożnych krzyżach w centralnej Polsce

Dodatkowo pod koniec książki jeden z rozdziałów ,,Polska na rozdrożu’’ nakreśla nam postać J. Bartosiaka.

Książka ciekawa, emocjonująca, pobudza do refleksji oraz dyskusji. Nie musimy się zgadzać ze spostrzeżeniami autorów, oni nie narzucają nam swoich poglądów, są to tylko ich własne spostrzeżenia. Publikację dobrze się czyta. Zawiera mapy oraz słowniczek pojęć J. Bartosiaka, które wprowadził podczas debatowania w sferze publicznej.

Polecam! Ta pozycja jest o wiele bardziej cenna i bardziej przemawiająca, komunikatywna niż poprzednie z tego cyklu.

Książka bardzo ciekawa. Temat bardzo aktualny. Lubię słuchać tych dwóch panów na YouTube. Czytając książkę widziałem jakąś nadzieję na lepsze jutro. A oglądając programy na you tube czuję, że z dnia na dzień jest coraz gorzej i już nie ma odwrotu od wielkiej wojny kinetycznej.

• Geopolityka
  • Historyczne