rozwińzwiń

Biegnąca z wilkami

Okładka książki Biegnąca z wilkami Clarissa Pinkola Estés
Okładka książki Biegnąca z wilkami
Clarissa Pinkola Estés Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Women Who Run With The Wolves
Zysk i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
Data 1. wydania:
2022-06-01
Agnieszka Cioch
feminizm kobieta rozwój wewnętrzny związki Jung

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

pozycja dla każdej kobiety, uniwersalna i ponadczasowa

pozycja dla każdej kobiety, uniwersalna i ponadczasowa

Książka jest zbiorem baśni i ich interpretacji. Dla mnie zbyt dużo symboli, rozlazłości, przez co książka nie jest konkretna i „mięsista”. Najwyraźniej miałam zbyt duże oczekiwania sądząc po innych opiniach.

Jedna z najwspanialszych książek jaką przeczytałam. Niesamowita, magiczna, potrzebna, napisana w latach '90 a wciąż aktualna, może nawet bardziej niż wtedy. Będę do niej wracać na pewno. Polecam każdej kobiecie, która czuje w sobie przejaw dzikości i tęsknotę za magiczną stroną życia.

Tę książkę czytałam powoli, przez kilka miesięcy. Sama autorka do tego namawia.
Mądre, przemyślane słowa o kobietach i dla kobiet.
Podarowałam jeden egzemplarz najlepszej koleżance w dniu pięćdziesiątych urodzin.
Kiedy wcześniej czytałam "Czułą przewodniczkę", spotkałam się z zarzutami, że de Barbaro wzorowała się na "Biegnącej z wilkami" - jedynym prawdziwym tego typu "podręczniku wiedzy". I teraz mogę się zgodzić - też mam takie wrażenie.

Tę książkę czytałam powoli, przez kilka miesięcy. Sama autorka do tego namawia.
Mądre, przemyślane słowa o kobietach i dla kobiet.

To jest Najpiękniejsza, Najwspanialsza i Najbardziej potrzebna mi książka. W moim życiu będzie zawsze na jednym z Najwyższych miejsc. Jej się nie czyta. Ją się smakuje, delektuje się nią. Potrzeba ją studiować w spokoju, w zaciszu. Była ze mną w szpitalu, na tarasie w słońcu, na plaży. Ale zawsze były to chwile magiczne, spokoju, zatrzymania się i kontemplacji mojej natury. Ile ja tam siebie znalazłam... A język jakim posługuje się autorka jest dla mnie olśniewająco, obłędnym objawieniem. Gdybym się miała tatuować, to pół książki służyłoby mi jako inspiracja. Kupiłam Ją Siostrze, Przyjaciółce, Koleżance w ramach podziękowań za ogrom poświęconego mi czasu. Pisałam w Niej notatki dla moich Dzieci aby znały moje poglądy i odczucia. Płakałam z Nią i śmiałam się. Będę wracała do Niej za jakiś czas. I innym kolorem pióra będę uwieczniała nowe notatki, nowe odczucia. Dla mnie obowiązkowa pozycja. Będę ją prezentować każdej ważnej mi osobie i o niej opowiadać wszystkim i wszędzie. Trudna i nie na szybkie czytanie. To już był mój drugi raz. Ale moje pierwsze czytanie było bardzo powierzchowne - ciekawe co będzie za 10 lat 😃 Ma książce napisałam dużymi literami : UKOCHANA - i taka pozostanie.

To jest książka do introspekcji, do grzebania w zakamarkach duszy, w której czasami jedno zdanie zmusza do dłuższej refleksji. Myślę, że trzeba być w jakiś sposób na tą książkę gotową, żeby mogła spełnić rolę, jaką autorka sobie dla niej założyła. Może i momentami było w niej masło maślane, i fragmenty w kółko wałkujące to samo, ale w ogólnym rozrachunku książka jest nietuzinkowa, bogata i warta przeczytania (nie tylko raz).

Nie jest to lekka lektura. Zdania są długie i wiją się i wiją i dość często zakręcają, powtarzając to, co było powiedziane pół strony wcześniej, wprawiając czytelnika w osłupienie, bo nie wie, czy czyta nowe zdanie, czy może zgubił się i cofnął o kilka akapitów... Myślisz, że to było długie zdanie? To się zdziwisz po tej lekturze :P
Jednak była to książka, która akurat pojawiła się w moim życiu, gdy jej potrzebowałam i wyciągnęłam sporo przemyśleń. Z czystym sercem daje szósteczkę.

Jednak była to książka, która akurat...

Czytałam tą pozycję prawie dwa lata z długimi przerwami. Jest napisana ciężkim i bardzo peotycko-symbolicznym językiem. Byłam ciekawa, bo wiele kobiet, z którymi prowadziłam ciekawe rozmowy, bardzo polecało mi tą książkę.
Szczerze nie do końca kupuję też tak duże rozdzielanie na psychologię męską i żeńską, na czy tym etapie nie można by już mówić o ludzkiej? Ile z ”różnic” tak naprawdę wynika ze sposobu wychowania i oczekiwań/nacisków społecznych.
W każdym razie książka zdecydowanie dla koneserów, a nie generalnej publiki.

Zasadniczo nie dokońca rozumiem fenomen tej książki, bo o ile treści w niej zawarte są wartościowe i warte przemyslenia, to odbiór faktycznie jest trudny....

Świetny materiał do poszerzania znajomości kobiecej psychiki oraz pewnych sytuacji w życiu kobiet. Wymagająca lektura

To nie jest "książka do poduszki". Nie jest to też kolejne "rozwojowe dziełko" z gatunku "pop-psychologii". To coś znacznie głębszego. Mamy tu do czynienia z lekturą duchową skierowaną do KAŻDEJ kobiety - bez względu na religię, którą wyznaje. Ja na przykład podążam za Jezusem i jestem przekonana, że nauka Kościoła może się do tej lektury odwoływać. Bo co jest głównym przesłaniem tej książki? Wezwanie do miłości - najpierw Boga (jakkolwiek Go definiujemy),siebie, a potem innych ludzi.

Warto podkreślić - o czym zresztą wspomniała autorka - że książkę tę należy czytać wolno. Maksymalnie 1 rozdział "na raz". Dla mnie to nie było zwykłe "zabijanie czasu z ciekawą książką". To była swojego rodzaju podróż do wnętrza siebie, próba kontaktu ze swoją duszą. I na pewno w jakiś sposób się to udało. Oj dużo, dużo rzeczy się wydarzyło we mnie w czasie trwania przygody z tą lekturą. Z pewnością też powrócę jeszcze kiedyś do tej książki.

I tak jak wspomniałam na początku - wielką zaletą tej lektury jest uniwersalizm. Nie znalazłam tam nic, co by kolidowało z nauką Chrystusa. Myślę, że wyznawcy innych religii mogą mieć podobne odczucia. KSIĄŻKA DLA WSZYSTKICH KOBIET, oczywiście gotowych na taką wewnątrzną podóż, ponieważ jeżeli dobrze w nią wejdziemy, to pewne trupy zaczną wyskawkiwać z szafy no i może nieco boleć. Ale w moim przypadku to był dobry ból - ból oczyszczający, swoiste katharsis. Piękne to były łzy. Bo jak mówi autorka: "Kiedy pojawiają się łzy, znikają złe demony, a przybywają dobre duszki [...] Kiedy płaczemy to jesteśmy w najbliższym kontakcie ze swoją duszą".

5 340
    2 359