Lektury na zimę

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.01.2018

Jakie nowości przygotowały polskie wydawnictwa na zimowy czas? Poniżej prezentujemy przegląd zapowiedzi na nadchodzące miesiące, a wśród nich finałowy tom monumentalnej „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda, powrót Martína Caparrósa, autora cenionego „Głodu”, a także kolejną powieść niezwykle popularnej B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”.

Lektury na zimę

Zaczynamy od propozycji dla dzieci (i nie tylko). Najważniejsze święta stycznia to, wiadomo, Dzień Babci i Dziadka. Mimo że poszczególne seniorki i seniorzy rodów różnią się od siebie jak Babcia Czerwonego Kapturka od Babci Weatherwax albo Ignacy Borejko od Dziadka do Orzechów, niektóre typy babć i dziadków postanowiła zebrać hiszpańska ilustratorka Raquel Díaz Reguera. Babcie od A do Z i Dziadkowie od A do Z to pełne humoru książeczki do wspólnego czytania przez babcie, dziadków i wnuki. W księgarniach pojawią się 10 stycznia. W lutym z kolei polscy czytelnicy będą mieli okazję sięgnąć po książkę nagrodzoną w tym roku Costa Book Award w kategorii literatura dziecięca. Odkrywca Katherine Rundell, autorki cenionych Dachołazów, to powieść przygodowa o czwórce przyjaciół, którzy próbują wydostać się z dżungli amazońskiej.

Na polskim rynku w najbliższych miesiącach pojawi się też kilka propozycji dla zdecydowanie dorosłych czytelników. Miłośnicy prozy Karla Ove Knausgårda czekają zapewne na szósty, finałowy tom monumentalnej Mojej walki. Knausgård, autor, a zarazem bohater powieści, staje wobec największego przełomu w swoim życiu – właśnie ukazuje się pierwszy tom jego powieści, która na zawsze odmieni życie jego i jego najbliższych. Premiera – ostatniego dnia lutego. Nieco wcześniej, 29 stycznia do sprzedaży trafi książka Lata szkolne Jezusa Johna Maxwella Coetzee. Najnowsza powieść autora jest podobno jak baśń napisana skalpelem. Losy siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści.

A skoro jesteśmy przy światowej literaturze z najwyższej półki, to nie sposób nie wspomnieć o zbiorze krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najciekawszych pisarzy XX wieku. Opatrzona przedmową Dave’a Eggersa książka Kurt Vonnegut. Opowiadania wszystkie to – jak sam tytuł wskazuje – zbiór blisko stu opowiadań autora napisanych pomiędzy 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, czasopismach, jak i w internecie. Do sprzedaży (od 5 marca) trafi także ostatnia powieść amerykańskiego pisarza i eseisty Paula Austera4321. To obszerna historia o rodzinie, miłości i życiu. Od momentu narodzin życie Archibalda Isaaca Fergusona toczy się czterema niezależnymi ścieżkami. Czterech fikcyjnych Archibaldów, mimo tego samego pochodzenia, różni wiele – przyjaciele, związki, zasobność portfela, a nawet zdolności sportowe. „4321” była nominowana do Man Booker Prize 2017.

Na marzec zapowiedziano powrót Martína Caparrósa, autora słynnego reportażu Głód. Księżyc. Od nowiu do nowiu to wynik podróży, jaką argentyński pisarz odbył na zlecenie ONZ do różnych zakątków świata. Tekst o wykluczeniu, handlu ludźmi, biedzie i głodzie Argentyńczyk wzbogaca uwagami o rozterkach reportera i niezrozumieniu mechanizmów, które rządzą naszym światem. O niechlubnym obliczu naszego świata pisze też w najnowszej książce Anne Applebaum, nagrodzona Pulitzerem autorka Gułagu. Czerwony głód stara się pokazać, że wielki głód na Ukrainie był drugim po Holocauście największym aktem ludobójstwa XX wieku. W księgarniach pojawi się 28 lutego.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej książce, która pojawi się w księgarniach w najbliższym czasie, wiosną. W kwietniu ukaże się wyczekiwany Homo deus. Krótka historia jutra – światowy bestseller, druga książka Yuvala Noah Harariego, jednego z najbardziej inspirujących współczesnych historyków i filozofów. W poprzedniej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów autor przyglądał się historii ludzkości, w najnowszej skupia się na współczesności i przedstawia wizję rozwoju człowieka przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

Kto lubi czytać biografie albo interesuje się himalaizmem (albo jedno i drugie), powinien sięgnąć po książkę Kurtyka. Sztuka wolności (ukaże się po polsku 31 stycznia). To pierwsza biografia Wojciecha Kurtyki – taternika, alpinisty, nazywanego „najbardziej zagadkowym z polskich himalaistów”. Do pracy nad książką namówiła Kurtykę Bernadette McDonald, ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej.

Coś dla siebie w księgarniach znajdą też miłośnicy kryminałów. Na rynku 17 stycznia pojawi się nowa książka Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru. Cienie to powieść z cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, który postara się wyjaśnić zagadkową śmierć dwóch kobiet – córki i konkubiny gangstera z Milanówka. Powróci też (premiera 30 stycznia) komendant Martin Servaz, bohater Nocy Bernarda Miniera, autora dobrze przyjętych poprzednich części cyklu: Bielszy odcień śmierci i Krąg. Od stycznia na platformie Netflix można obejrzeć serial „Lód” – ekranizację pierwszej części serii.

Wracamy na polskie podwórko, a konkretniej do Poznania roku 1926, gdzie rozgrywa się akcja najnowszego kryminału Ryszarda Ćwirleja Już nikogo nie słychać. Tym razem komisarz Antoni Fischer czuwa nad bezpieczeństwem mającego odwiedzić miasto marszałka Piłsudskiego. Napięta po przewrocie majowym atmosfera w kraju, narastające nastroje antysemickie oraz ciągłe starcia między bolszewikami i narodowcami nie ułatwiają komisarzowi zadania. Premiera 17 stycznia. A ostatniego dnia stycznia ukaże się najnowsza książka Remigiusza Mroza zatytułowana Nieodnaleziona. To thriller psychologiczny, którego bohaterem jest Damian Werner, próbujący wyjaśnić zagadkę zniknięcia swojej dziewczyny. 15 lutego na rynku pojawi się też kolejna powieść popularnej autorki B.A. Paris – thriller psychologiczny Na skraju załamania. Warto wspomnieć, że autorka bestellera Za zamkniętymi drzwiami odwiedzi Polskę pod koniec lutego. Na początku lutego do księgarń trafi też Kobieta w oknie A.J. Finn. To powieść psychologiczna, która przypomina najlepsze z dzieł Hitchcocka. 

W najbliższych miesiącach do Polski trafi ważna pozycja z gatunku fantastyki. Obsypany nagrodami Hugo i Nebula, ceniony za oceanem pisarz i krytyk Harlan Ellison jest w Polsce stosunkowo mało znany. A jego twórczość była inspiracją m.in. dla Neila Gaimana, Dana Simmonsa, Jamesa Camerona i sióstr Wachowskich. Ursula K. Le Guin pisała, że bez jego wyobraźni byłoby nudno. To, co najlepsze Harlana Ellisona to dwutomowa kolekcja po raz pierwszy ukazująca polskim czytelnikom bogactwo i różnorodność dorobku tego pisarza i scenarzysty. Pierwszy tom ukaże się 15 lutego, drugi jesienią 2018 roku. Miłośnicy fantastyki czekają też pewnie na nową książkę China Miéville'a Ostatnie dni Nowego Paryża (premiera 22 stycznia).

Na koniec dwie propozycje z zakresu literatury faktu – 31 stycznia ukaże się najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego, dziennikarza, reportażysty i długoletniego korespondenta wojennego. Na wschód od zachodu to nowe spojrzenie na Wschód. Autor opisuje świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój. Z kolei 14 marca ukaże się Koronkowa robota Cezarego Łazarewicza, laureata ubiegłorocznej Nagrody Literackiej „Nike” za Żeby nie było śladów. W „Koronkowej robocie” autor podąża śladami Rity Gorgonowej – bohaterki najgłośniejszej sprawy kryminalnej międzywojennej Polski. Łazarewicz próbuje rozwiązać dwie zagadki – ustalić, czy Gorgonowa była winna i co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

To oczywiście nie koniec wydawniczych nowości, które ukażą się zimą i wczesną wiosną. O wszystkich będziemy na bieżąco informować na stronach serwisu. A tymczasem dajcie znać w komentarzach, na jakie książki czekacie.


komentarze [24]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
vegeMonia  - awatar
vegeMonia 25.01.2018 11:03
Czytelnik

Po sesji i po pracy mogę już czytać właściwie wszystko. Najbardziej lubię zaczytywać się thrillerami Cobena, albo książkami E.E. Schmitta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
PedroP  - awatar
PedroP 24.01.2018 00:00
Czytelnik

Sprawa i proces Gorgonowej piórem Łazarewicza, yes please :) I wreszcie kolejny tom o Komendancie Servaz. Chyba na żadną kontynuację nie czekałem z takim utęsknieniem i tak długo - ponad 3 lata!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Jendrej  - awatar
Jendrej 14.01.2018 12:09
Czytelnik

Moja walka? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Gothabella  - awatar
Gothabella 14.01.2018 11:32
Czytelniczka

Na szósty tom "Mojej walki" czekam i czekam i cieszę się, że wreszcie się doczekam, miał być wydany już w czerwcu zeszłego roku, przez siedem miesięcy było mi smutno

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Moni  - awatar
Moni 12.01.2018 11:13
Czytelniczka

Uff.. Jest tyle książek i tak mało czasu!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
justiiii88  - awatar
justiiii88 11.01.2018 20:50
Czytelniczka

Najbardziej czekam na:

Nieodnaleziona
Ostatni list od kochanka
Złe serce
Kredziarz
Zbyt piękne
Kobieta w oknie
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Nieodnaleziona  Ostatni list od kochanka  Złe serce  Kredziarz  Zbyt piękne  Kobieta w oknie  Ostatni raz, gdy rozmawialiśmy  Zanim zostaliśmy nieznajomymi  Kocham Cię bez słów  Na skraju załamania  Srebrny łabędź
tree  - awatar
tree 11.01.2018 18:19
Bibliotekarka

Czekam na:
Dziecko
Kobieta w oknie
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X
Droga ucieczki
W domu
i jeszcze kilka ... naście...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Dziecko  Kobieta w oknie  Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X  Droga ucieczki  W domu
awatar
konto usunięte
11.01.2018 13:48
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Strzelba  - awatar
Strzelba 11.01.2018 12:19
Bibliotekarka

Czekam na koniec stycznia i Otchłań: Księga I :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Otchłań: Księga I
brzanka  - awatar
brzanka 11.01.2018 18:44
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Aaaa... Już się nie mogę doczekać!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jarosław Prusiński - awatar
Jarosław Prusiński 11.01.2018 11:25
Autor

Będę nieobiektywny i zacznę od siebie i przyjaciół :)
Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść
Chwila na miłość
Inna bajka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść  Chwila na miłość  Inna bajka
Sith  - awatar
Sith 11.01.2018 13:45
Czytelnik

Czytałem Słowiańską opowieść. Super lektura!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się