Kredziarz

2018-02-28
2018-02-28
2018-11-01
Piotr Kaliński
poszukiwanie prawdy szyfr tajemnica thriller ucieczka wspomnienia zabójstwo zemsta literatura angielska literatura brytyjska
Inne

Kurcze, nie wiem co powiedzieć. Jak zaczęłam czytać to miałam wrażenie jakbym czytała „To” Stephena Kinga. Później powiedzmy akcja się rozkręciła, a ja się naprawdę wciągnęłam. Gdyby nie ostatni rozdział dałabym więcej gwiazdek, ale do teraz nie jestem w stanie pojąć jakim cudem chłop trzymał głowę przez 30 lat w domu i nic się z nią nie stało?? Niby zakopał na parę miesięcy, ale potem wykopał i trzymał znowu w domu?? Może ja coś źle doczytałam, ale Boże naprawdę nie jest to dla mnie logiczne.

Bardzo specyficzna książka. Mroczna i przyciągająca jak magnes. Atmosfera momentami przypominała "To" Kinga. Ujmując najogólniej - przedstawia życie pewnej grupy ludzi w młodzieńczych latach, ich rozterki i przemyślenia życiowe oraz spotkanie 30 lat później i wspomnienia. Przez całą opowieść rozbrzmiewa pytanie, kto jest tytułowym kredziarzem. Zakończenie zaskakujące, wywołujące niedosyt. Ciekawa pozycja, zdecydowanie godna polecenia.

Kryminał, który nie raz wzbudził grozę.
Były w tej książce sceny, które chwytały za serce z przerażenia, strachu. Czytałam tą książkę z zapartym tchem, bo chciałam dowiedzieć się kto jest tym kredziarzem i dlaczego robi to co robi.
Ciekawa jest tu perspektywa z 1986 roku i 2016 roku widzimy zmianę naszych bohaterów, którzy jako dzieci doświadczyli okropnych przeżyć i jako dorośli noszą w sobie traumę i strach, bo koszmar nadal się nie skończył.
Bardzo dobra książka, budzi niepokój i angażuje w fabułę.

Kryminał, który nie raz wzbudził grozę.

Ciekawa pozycja. Szczególnie ostatnie zdania były zaskakujące. Atmosferą książka przypominała mi działa Kinga, tj. "To" lub "Ciało" (będące częścią zbioru "Cztery pory roku"). Polecam jeśli ktoś lubi tego typu klimaty.

Dużo plot twistów, łatwo i szybko się czyta. Jednak nie wciągnęła mnie, nie ma klimatu, postacie są średnie, czytałem bez większych emocji.

Bardzo dobry kryminał, trzymający w napięciu. Rozwiązanie zagadki udało mi się przewidzieć, ale nie zepsuło mi to frajdy z czytania. Polecam, może dla nieco młodszych czytelników.

Swego czasu bardzo chciałam poznać twórczość C. J. Tudor, dlatego też zaczęłam od debiutu. „Kredziarz” to obecnie pierwsza z sześciu mrocznych powieści. Widać, że angielska pisarka już poprzez wygląd okładki chce nam zasugerować, że opisana historia wcale nie będzie piękna i banalna, tylko raczej powiązana z mordem i jakimś problemem społecznym. Sama akurat nie boję się tego typu tekstów. Mało tego- uważam je za wspaniały przekaz dla osób noszących różowe okulary. Czasem naprawdę warto je zdjąć i widzieć także to, co złe, brutalne i tajemnicze. Nie każdy brud można też zamieść pod dywan.

Edd to chłopak uczęszczający do angielskiej podstawówki i wraz ze swoją szkolną paczką potrafi dobrze się bawić i spędzać czas. Młodzi bohaterowie mają też swój magiczny kod wypisywany archaiczną już dziś kredą szkolną. Ja używałam jej niegdyś do gry w klasy, a nastoletni bohaterowie „Kredziarza” na pewno inaczej zapamiętają ten szkolny przyrząd. Gdy niebawem dochodzi do morderstwa, każdy zastanawia się, dlaczego komuś zależało na tak krwawym czynie. Czy mroczną stronę człowieka będzie umiał wyjaśnić nastolatkom nowy nauczyciel języka angielskiego, pan Halloran? Dlaczego anglista nazywany jest Kredziarzem? Wszystko wyjaśnia się wraz z kolejnymi rozdziałami.

30 lat później słynna kreda i rysowane niegdyś znaki znowu dają o sobie znać. Dlaczego ktoś odzywa się po tak długim czasie i czego chce? Cóż, sama muszę przyznać, że najbardziej interesowała mnie współczesna akcja książki. Była lepiej dopasowana do ogółu, Bywało, że wydarzenia z roku 1986 powodowały u mnie senność i bardzo chciałam, by już się skończyły. Plusem jednak jest to, że autorka poruszyła takie problemy społeczne, które zarówno kiedyś, jak i teraz budzą kontrowersje. Zawsze znajdą się zwolennicy, jak i przeciwnicy danego postępowania. O czym tak intensywnie pisała tu pani Tudor? Sami przeczytajcie, a wszystko stanie się jasne.

Liczyłam na dużo więcej, sądziłam, że cała akcja mnie wciągnie. Nie zawsze tak było, ale biorę pod uwagę to, że „Kredziarz” był debiutem autorki. Teraz, po sześciu latach od wydania pierwszej historii, pióro C. J. Tudor może być znacznie lepiej dopracowane. Mam nadzieję, że jeszcze to sprawdzę.

„Kredziarz” to dla mnie książka przeciętna- ani zła, ani rewelacyjna.

Bardzo gładko i szybko mi się to czytało. Językowo ok, bohaterowie też. Cały czas coś mnie przyciągało, sama puenta najmniej istotna, ale jako historia życia pewnej grupy ludzi, myślę, że w porządku.

Chyba odkryłam swojego nowego ulubionego autora kryminałów. Co prawda z dużym opóźnionym zapłonem ale no co poradzić ....”kupka wstydu” do czytania już się nawet nie kolejkuje ...tam jest mega zator. Prosta fabuła z retrospekcją do dzieciństwa grupki bohaterów gdzie rozwiązanie zagadki morderstwa tkwi w teraźniejszości. Czyta się to bardzo sprawnie a co ciekawe mnie ta książka bardzo przypominała i sposobem narracji i prowadzeniem fabuły “TO” Kinga. Chociaż mnie co druga książka przypomina Kinga ... nie wiedzieć dlaczego? Podobny schemat z grupka dzieciaków tyle że tutaj zamiast horroru mamy kryminał. Mam wrażenie że ktoś tu się mógł lekko inspirować. Ale może dlatego mi się podobało albo raczej między innymi dlatego. Porządny kawałek czytadła z zasłużonymi wieloma dobrymi opiniami i recenzjami. Ja już wrzuciłam do poczekalni z promocjami kolejne tytuły spod szyldu tego autora.

[Audiobook]
3,75/5⭐️

Ta książka dała mi klimat takiego ponurego filmu/serialu, gdzie w małym miasteczku, w którym wszyscy się znają każdy ma jakieś tajemnice.
I to odkrywanie ich po kolei jest świetna zabawa.

Tutaj właśnie takie miałam odczucia, z każdym rozdziałem coraz lepiej mi się tego słuchało, ale niestety bohaterowie mnie jakoś do siebie nie przekonali.
W sensie no fajna paczka znajomych, ale jakoś tak słabo interesowało mnie ich życie 🤷🏼‍♀️

Ogólnie mam mieszane uczucia, bo nie jest to gatunek, po który zazwyczaj sięgam i trochę mi się dłużyło. Ale z drugiej strony podobało mi się więc chyba jeszcze po coś tego typu sięgnę

[Audiobook]
3,75/5⭐️

I to odkrywanie ich po kolei jest świetna zabawa.

W sensie no...

• Przeczytane w 2018