Nieodnaleziona

Okładka książki Nieodnaleziona Remigiusz Mróz Patronat LC
Okładka książki Nieodnaleziona
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Damian Werner (tom 1) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Damian Werner (tom 1)
Mroczna strona
Filia
2018-01-31
2018-01-31
literatura polska mężczyzna miłość poszukiwanie thriller thriller psychologiczny

Oficjalne recenzje i

Materiał na bestseller czy kolejna książka o tym samym?

Link do recenzji

957 142 38

Choć cała intryga w powieści bardzo grubymi nićmi szyta i pełna absurdów (ciężko pobici ludzie z połamanymi żebrami kilka rozdziałów później zachowują się jakby nigdy nic), książka sprawiła mi zaskakującą satysfakcję, szczególnie zwrotami akcji pod koniec. Spodziewałam się czegoś znacznie gorszego.

Swoją opinię zmuszona rozpocząć jestem stwierdzeniem, że Mróz jest książkowo nieobliczalny. Niby powinnam zdawać sobie z tego sprawę, a jednak za każdym razem autor zaskakuje mnie swoją pomysłowością.
Dziesięć lat temu świat Damiana Wernera rozpadł się na tysiąc kawałków po tym jak jego narzeczona zaginęła. Pewnego dnia trafia jednak na jej ślad, dzięki zdjęciu, które pojawiło się na jednym z portali spotted. Werner początkowo nie wierzy w nagłe pojawienie się dziewczyny, jednak zdjęcie, które zrobił jej sam tuż przed zaginięciem pozwala mu uwierzyć, że dziewczyna w końcu się znalazła. Wraz z poszukiwaniem dziewczyny, mężczyzna odkrywa, że jego narzeczona wiele przed nim ukrywała.
Remigiusz Mróz nieźle się ze mną w tej fabule zabawił. Na początku dość ostrożnie podchodziłam do tej historii i kiedy tylko na moment zwątpiłam w swoje przekonanie, autor wprowadził pewien twist, dzięki któremu mu uwierzyłam. I kiedy już byłam przekonana, że znam rozwiązanie zagadki, znowu zagrał mi na nosie i zostawił z rozdziawioną buzią. Ode mnie 10/10.

Dawno nie spotkałem się z taką ilością plot twistów. Ale koniec końców czytało się szybko i przyjemnie, chyba jak każdą książkę Remigiusza.

Książka o przejmującej treści. Wczułam się w fabułę i po przeczytaniu przeżywałam jeszcze 2 dni. Jak to w stylu Pana Mroza - ostatnie kartki były dla mnie niesamowitym zaskoczeniem. Motyw przemocy domowej był ciekawym nakreśleniem jak to jest w prawdziwym życiu oraz ukazanie ' idealnych' rodzin od innej strony, mimo to motyw ten momentami się ciągnął i bywał nudny, czasem nawet miałam wrażenie, że czytam to samo drugi raz. Książka warta polecenia. Osoby wrażliwe, szczególnie jeśli chodzi o sfery uczuciowe/ miłosne- uważajcie! :)

Mocna, wciągająca.

Mocna, wciągająca.

Tego autora albo się kocha albo nienawidzi..
Ja jestem zdecydowanie w pierwszej opcji 😍😍
I teraz nadrabiam jego zaległości 😁
Książka wg mnie jest po prostu rewelacyjna.. czyta się ją szybko (za szybko..) i bardzo przyjemnie.
I tak sobie człowiek czyta i czyta.. I nagle.. na 304 stronie, jak się akcja nie odwróci!! Aż mnie zatkało 😳
A kilkadziesiąt stron później znowu..
Szok i niedowierzanie..
Baaaaardzo polecam..

Tego autora albo się kocha albo nienawidzi..
Ja jestem zdecydowanie w pierwszej opcji 😍😍
I teraz nadrabiam jego zaległości 😁
A kilkadziesiąt stron później znowu..
Szok...

Pełno w niej wszystkiego- przemocy, krwi, alkoholu, psychologicznego rollercoastera i zwrotów akcji. Książkę Mroza pochłonąłem tak, jak pochłaniam kremówki- szybko i ze smakiem. Dla fanów R. Mroza jak i nowych czytelników, aczkolwiek opisy gwałtu a zwłaszcza przemocy domowej mogą wywoływać duży dyskomfort.

Moje pierwsze spotkanie z Remigiuszem Mrozem i jego twórczością. I rozczarowanie. Główny wątek spadł na drugi plan a drugoplanowy stał się pierwszoplanowym, ze szkoda na tego pierwszego czyli zaginięcia Ewy i jej poszukania przez narzeczonego Drastycznie pokazana przemoc na wszystkich poziomach: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i ekonomicznym oraz życie z psychopata. Kilka razy odkładałam tę książkę, myślałam że nie dam rady jej przeczytać. Powieść momentami zamieniała się w reportaż z krwią, napuchnietymi oczami, alkoholizmem i współuzależnieniem w tle.
Piękny zamysł autora i za to brawo. Przemoc jest w prawie każdym w domu w Polsce niestety i taki mamy kod kulturowy, że zamiatamy wszystko pod dywan i jesteśmy zbulwersowani jak żona mogła zabić meza. A zapytał ktoś jaki maz był "grzeczny" i że piekło na ziemi kobiecie urządził? I trzeba głośno mówić że kobieta zawsze ma chronić siebie i dziecko w mojej ocenie bez względu na wszystko.
Wszystko było zbyt dosłowne, mechanizmy psychologiczne bardzo okrojone w analizie albo przynajmniej w domyśle.
Jednakże odważnie pokazany temat przemocy w rodzinie.
Dla mnie zbyt dosłowny jak na powiesc, mimo wszystko mam nadzieję, że zmieni życie wielu kobiet, bo Remigiusz daje nadzieję na uwolnienie się od oprawcy.

A to zdanie niech będzie przestroga: "ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że wierzymy w to, co chcemy wierzyć. Ignorujemy fakty, które stoją z tym w sprzeczności. I uwydatniamy te, które potwierdzają nasze założenia". Ciężko to zrozumieć. Każdemu jednak polecam przeanalizować. Czy świat, który widzimy jest realny czy nie? Zobacz swój świat z emocjami a zaraz po tym je wyłącz, co się stanie? Ja wiem, a ty? Odkryj.....

Nieodnaleziona zaczyna się, kiedy Damian Werner zabiera swoją dziewczynę do „loży szyderców”, gdzie podczas ich młodości spędzali razem czas. Mężczyzna oświadcza się swojej wybrance serca, lecz niedługo po tym ma okazać się, że będzie to najgorszy dzień w ich życiu. Młoda para zostaje napadnięta, Werner zostaje ciężko pobity a jego ukochana zostaje wykorzystana przez napastników na jego oczach. Po tym wydarzeniu po dziewczynie nie było śladu.

Po 10 latach przyjaciel Blitz przychodzi poinformować go o tym, że widział jego zaginioną narzeczoną na zdjęciu, które zostało opublikowane na profilu „Spotted Wrocław”. Blitz pomaga Damianowi w odnalezieniu dalszych wskazówek, lecz sytuacja zmienia się diametralnie i Werner zostaje zdany sam na siebie. Autor postanawia sprowadzić czytelnika poprzez wydarzenia na taką drogę, która zdaje nam się coraz bardziej oczywista. W końcowych rozdziałach nasze dotychczasowe myśli zostają coraz brutalniej miażdżone i nastają momenty gdzie wszystko co dotychczas wiedzieliśmy nie ma sensu.

Tytuł jest świetnym wyborem na długie wieczory, a w szczególności dla miłośników thrillerów psychologicznych.