Okładka książki 4321 Paul Auster
Maria Makuch
Maria Makuch Nagroda Bookera
Inne

Oficjalne recenzje i

Nic dwa razy się nie zdarza. Zdarza się cztery razy

Link do recenzji

1893 14 287

Powieść Austera wywołuje we mnie mieszane odczucia. Od zachwytu po znużenie. Są fragmenty wciągające i zwyczajne dłużyzny. Rzeczy ważne i zupełnie nieistotne. Raz mam ochotę wpisać „4321” na listę książek ulubionych by zaraz potem przerwać lekturę i odstawić książkę na półkę. Czytam różne recenzje w Internecie i widzę, że nie jestem w mej ocenie odosobniony.

Największą...

Za długa, ale czytana jednocześnie z inną książką ok.
Dużo słów, mało treści 😎

Bardzo mi się podoba na LC przelicznik czasu jaki jest potrzebny do przeczytania danej książki.
Jeżeli ktoś przeczyta 4321 w 14 godz i 8 min (a nie jest po kursie błyskawicznego czytania) to jest mistrzem świata.

4321 blisko rok leżało na moim stosiku do przeczytania na już. Ciężar książki, twarda oprawa i gabaryty nie zachęcały. Ciężko znaleźć dogodną pozycję do czytania, kiedy ma się w rękach cegłę, a właściwie dwie. W końcu styczniowe #wyzwanieLC2021 zmobilizowało mnie do sięgnięcia na górę stosiku. I nie żałuję ani jednej sekundy, jaką poświęciłam na lekturę. Długie zdania, brak...

Poczatki były ciężkie, ale jak zrozumiałam o co chodzi (klucz tkwi w numeracji rozdziałów) i wpadłam w rytm czytania, to nie mogłam się oderwać. Historia, a właściwie 4 historie, życia jednego młodego mężczyzny. I o tym, jak przypadkowe, pozornie błahe zdarzenie, może zdeterminować los człowieka.

1. To nie jest do czytania tylko do wymęczenia! Ciągle czekałam na ten kunszt, wirtuozerię i wspaniałość i po ponad 800 stronach się nie doczekałam!
2. Przeintelektualizowana, przegadana, bez jakiejś myśli przewodniej.
3. Masz pomysł na 4 historie to je napisz, ale łączenie tego w jakiś dziwny splot hipotetycznych wydarzeń powoduje tylko dezorientacje, i generuje tysiące...

Kiedy już zrozumie się budowę całego dzieła, staje się to niezwykle przyjemna lektura, choć nie ukrywam, że początki były trudne. Zamysł autora niezwykle przypadł mi do gustu, a całość pokazuje jak nieprzewidywalne może być ludzkie życie.

Trafiłem na tego autora trochę przypadkiem, przeczytałem, oceniam na bdb. A potem obejrzałem zaległy Dym i zobaczyłem, że to ten sam autor. Warto zagłębić. 4321 to cztery alternatywne scenariusze z życia młodego chłopaka na tle przemian w USA. Polecam.

Paula Austera pokochałam najszczerszą czytelniczą miłością parę ładnych lat temu. Zaczęło się od „Sunset Parku” i „Trylogii nowojorskiej”. Potem pochłonęłam prawie wszystkie dostępne przekłady jego dzieł, zachwycając się „Niewidzialnym”, „Mężczyzną w ciemności”, „Księżycowym pałacem” czy „Podróżami po skryptorium”. W jego przenikliwej i eleganckiej prozie urzekła mnie...

Bardzo ciekawie skonstruowana, monumentalna powieść o losach głównego bohatera, które potoczyły się czterema różnymi drogami. Choć równolegle opowiadane historie i zbieżność występujących w nich osób, zmuszały mnie często do zastanowienia się, do którego z wcześniej przeczytanych fragmentów przyporządkować aktualnie czytany rozdział, to piękny literacki język i wnikliwe...

1 551
  • 2018