Zbyt piękne

2018-02-13
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Lekka, przyjemna komedia z zabawnymi dialogami. Dawno się tak nie uśmiałam czytając książkę. Polecam na odstresowanie :)

Książka teoretycznie z gatunku lekka, łatwa i przyjemna, ale wbrew pozorom spotkanie z główną bohaterką do takich nie należało. W innych książkach tej autorki również spotykamy dość ekscentryczne bohaterki, ale tu brakowało mi cierpliwości. Przeczytałam książkę do końca, bo nie lubię porzucać rozpoczętych lektur. Polecam serię o detektyw Matyldzie, a tę pozycję można sobie odpuścić.

Ta książka przypomniała mi, dlaczego nie podobały mi się dwie pierwsze powieści tej autorki – jest tu wybitnie irytująca i infantylna główna postać kobieca. I właściwie wszystkie inne postacie kobiece tutaj takie są, nie ma ani jednej normalnej. Zastanawiające... Czy to ma być wyłącznie humorystyczne (dla mnie jest dużo bardziej męczące niż zabawne), czy autorka sama tak negatywnie postrzega własną płeć...? Mężczyźni są przedstawieni zdecydowanie bardziej pozytywnie.

Ciągłe odwoływanie się do „istoty najwyższej” również było denerwującym manieryzmem, podobnie jak raz po raz podkreślanie chudej sylwetki głównej bohaterki.
Bardzo dużo seksualnych odwołań, nie wiem, co to miało być, może też zabawne, może nowoczesne i wyzwolone...?

Brakowało mi podziału na rozdziały lub chociaż jakiegoś wyraźniejszego graficznego oddzielenia poszczególnych wątków; nie lubię powieści pisanych ciurkiem.

Wąte(cze)k miłosny, który pojawia się na ostatnich kilku stronach jest jak przyklejony na doczepkę, pary „zawiązują się” ni z gruchy, ni z pietruchy.
Kryminał to jest taki dość symboliczny. Ogólnie lektura trochę się wlecze.

Kilka lat temu Rudnicka pojawiła się w programie "Nie ma żartów" w Superstacji; właśnie ten tytuł był tam prezentowany jako nowość. Trochę dziwnie mi się zrobiło, jak pisarka stwierdziła, że pisze swoje książki po kilka miesięcy...

Na plus można policzyć tyle, że książka jest lekka.

Zabawna, ale jak dla mnie za mało śledztwa.

Zabawna, ale jak dla mnie za mało śledztwa.

2094

Mało kryminału, dużo irytujących zachowań i dialogów, zakończenie pobieżne. Miłość wybuchająca po zgoleniu brody, fatalne zauroczenie gangsterem, infantylne relacje między bohaterami. Na plus - zwrócenie uwagi na metody działania oszustów i dwie staruszki w sanatorium- bohaterki innych powieści autorki - matka i teściowa Emilii Przecinek.

Kilka razy się zaśmiałam. Lekka lektura.

Kilka razy się zaśmiałam. Lekka lektura.

Lekka, przyjemna, poprawiająca humor. Prawdziwa komedia.

Lekka, przyjemna, poprawiająca humor. Prawdziwa komedia.

Niestety kompletnie nie przypadła mi do gustu ta powieść.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Rudnickiej i tak naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać po tej historii. Liczyłam, że będzie to lekka i zabawna historia, tymczasem ledwo przebrnęłam przez tę ksiażkę.
Styl pisania autorki był dla mnie strasznie irytujący. Liczne dygresje w trakcie dialogów wytrącały mnie z toku czytania. Rozmowy bohaterów przypominały raczej pyskówki i były bardziej irytujące niż śmieszne. Sami bohaterowie również są strasznie denerwujący.
Miałam wrażenie, że autorka cały czas na siłę próbowała stworzyć zabawną atmosferę, ale wypadło to strasznie sztucznie. Jak dla mnie zabawnych było zaledwie kilka momentów.
Fabuła powieści również pozostawia wiele do życzenia. Zakończenie jest bardzo skrótowe i pobieżne. Miałam wrażenie, że autorka napisała je na szybko i do końca nie wiedziała, jak poprowadzić tę historię.

Niestety kompletnie nie przypadła mi do gustu ta powieść.

kłopoty ludzi którzy kupili dom za śmieszne pieniądze

kłopoty ludzi którzy kupili dom za śmieszne pieniądze

Uwielbiam jej książki. Dla mnie stanowią rozluźnienie i świetną rozrywkę.

Uwielbiam jej książki. Dla mnie stanowią rozluźnienie i świetną rozrywkę.