Krąg

Okładka książki Krąg Bernard Minier Patronat LC
Okładka książki Krąg
Bernard Minier Wydawnictwo: Rebis Cykl: Martin Servaz (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2012-10-08
Monika Szewc-Osiecka
literatura francuska Martin Servaz Monika Szewc-Osiecka

Oficjalne recenzje i

W kręgu tajemniczych zgonów

Link do recenzji

666 428 114

Druga z kolei odsłona cyklu o komisarzu Martinie Servazie w niczym nie ustępuje pierwszej. Ani w kwestii fabuły, ani budowania i prowadzenie określonych postaci, ani intrygi i jej rozwiązania.
Komisarz próbuje dojść do siebie po doświadczeniach i przeżyciach podczas rozwiązywania ostatniej, bardzo głośnej sprawy, gdy nagle zostaje wplątany w następną. Ta sprawa bardzo mocno jest związana z jego rodziną historią.
Narracja jest tu prowadzona wielotorowo. Części podzielone są na poszczególne dni tygodnia, w środku znajdują się rozdziały, a każdy z nich jest osobno zatytułowany.
Wydarzenia biegną, jedne po drugich, kończąc się zawsze w najciekawszym momencie.
Wydarzenia z udziałem córki komisarza, Margot, które maja miejsce na macierzystej uczelni jej ojca, gdzie wykłada jego wieloletni przyjaciel. Margot zna także młodych ludzi, których rodzice niegdyś byli bardzo bliscy jej ojcu.
Wydarzenia z udziałem głównego sprawcy, który został przedstawiony w pierwszym tomie cyklu „Bielszy odcień śmierci” J. Hartmanna dręczącego swoje kolejne ofiary, które przetrzymuje w domu na odludziu.
Wydarzenia dotyczące policjantki, niejakiej Ziegler, która jest teraz w stałym związku z inną kobietą i spędza z nią przyjemne chwile na wakacjach, by po powrocie znów pomagać Servazowi w śledztwie.
Wydarzenia dotyczące zagadkowych mordów, których ofiarami są zarówno studenci, jak i dorośli.
Sprawca naśladuje perfidnego mordercę, jakim jest Hartmann, lecz koniec końców nie dorasta mu do pięt, próbując robić coś, co tamtemu przychodziło z taką łatwością.
Prawda okazuje się mocno skomplikowana, a dojście do niej sprawi, że komisarz i jego otoczenie ponownie wyjdą ze wszystkiego nieco poobijani, zarówno na duszy, jak i na ciele.
Bernard Minier, którego cykl o komisarzu, wydaje się być kluczową serią, nie raz i nie dwa udowadnia, że umie porwać swych czytelników, zmusić do biegu ponad siły, by pod koniec nieco zwolnić, pozwolić trochę pogłówkować, by z mgły mogło się narodzić odpowiednie, długo wyczekiwane rozwiązanie.
Zaskoczy ono czytelników. Wydaje się zarazem bardzo skomplikowane, jak i banalnie proste. Minier długo trzyma karty przy orderze, każąc się czytelnikowi jedynie czegoś domyślać.
Powieść jest skonstruowana tak, by czytelnik dosłownie nie mógł się od niej odkleić, a z każdą, kolejną przewracana stroną, czuł się coraz bardziej zaciekawiony i niecierpliwy.
Autor dużo opowiada o przeszłości komendanta; o tym, jakim był dzieckiem, a następnie nastoletnim chłopcem oraz jaki to miało wpływ na jego późniejsze wybory, decyzje oraz błędy, które nie raz zdarzało mu się popełnić.
I zupełnie tak samo, jak w tej historii, nasza przeszłość ma wpływ na naszą teraźniejszość w równej mierze, co na przyszłość. A za złe czyny kiedyś, prędzej, niż później, każdemu z nas przyjdzie zapłacić.
Nowe śledztwo, które rozpoczyna się aresztowaniem jednego ze studentów, po tym, jak odnaleziono nagie ciało wykładowczyni w jej domowej wannie, a w pobliskim basenie pływające na wodzie lalki, uruchamia całą lawinę zdarzeń, doprowadza do odkrycia kolejnych tajemniczych morderstw, ich późniejszego, wzajemnego rozwiązania, dotarcia do tragicznego w skutkach wypadku autokaru i zawiązaniu tajemniczego studenckiego kręgu.
A to wszystko i wiele więcej dzieje się na zaledwie 540 stronach napisanych naprawdę drobnym druczkiem. To sprawia, że czyta się ją jeszcze przyjemniej, bo jest dużo tekstu do „przewałkowania” w długie, letnie i ciepłe wieczory.
Muzyka Mahlera pozostanie już chyba ze mną na zawsze. I zawsze, na zawsze, będę ja kojarzyć właśnie z tą serią.
Cykl doczekał się przetłumaczenia na kilka języków. Został doceniony w wielu krajach i otrzymał kilka ważnych nagród. Pierwszy tom umieszczono na liście pięćdziesięciu najlepszych thrillerów i kryminałów wydanych w ciągu ostatnich pięciu lat.
Autor napisał również powieści poza cyklem, takie jak np. „Paskudna historia”.
Autor najpierw pracował jako celnik. Teraz wyłącznie zajmuje się pisarstwem. Doczekał się też rodziny: żony i dwójki dzieci.
Cykl jest naprawdę godny polecenia…

Wracając do mroczniejszej lektury - "Krąg" idealny wybór, i wciąż niedosyt, z przyjemnością sięgnę po trzecią część.

Bardzo dobra kontynuacja.

Bardzo dobra kontynuacja.

Druga część serii kryminalnej z Martinem Servazem w roli głównej wciągnęła mnie równie mocno jak pierwsza.

Typowy thriller kryminalny.
Trzyma styl i poziom części pierwszej.
Czytając inne opinie czytelników odniosłem wrażenie, że niektórym nie odpowiada stosunkowo wolna narracja pierwszej części powieści. Dla mnie jest ona całkowicie uzasadniona sposobem konstruowania akcji zwłaszcza, że w pewnym momencie zdarzenia nabierają dynamiki, zaś wątki - także te, które początkowo wydają się zupełnie niepowiązane z głównym nurtem akcji - "wskakują" na swoje miejsce. W książce jest to, co charakterystyczne dla dzieła tego rodzaju - także nieoczekiwane zwroty akcji.
Główny bohater - kiedyś dobrze zapowiadający się pisarz, obecnie policjant - jest postacią wiarygodnie przedstawioną i budzącą sympatię. Nie jest chodzącą doskonałością (policjant, który nie umie strzelać !), ale ma to co w jego zawodzie najistotniejsze: przenikliwość. Wiarygodnie zarysowane są także postacie niewielkiego zespołu jego najbliższych współpracowników.

Typowy thriller kryminalny.
Trzyma styl i poziom części pierwszej.

Po bardzo dobrym "Polowaniu" wróciłem do czytania cyklu z komendantem Servazem "po kolei".
Siódma część zawiesiła wysoko poprzeczkę, więc moja ocena "Kręgu" to 6-6,5 gwiazdki.
Solidny kryminał, który kontynuuje pewne wątki z pierwszej części (seryjny morderca, który uciekł w "jedynce" z psychiatryka).
Zamordowana kobieta znaleziona w wannie, to początek śledztwa, które prowadzi Servaz ze swoimi współpracownikami. Zwroty akcji powodują, że książkę się dobrze czyta, a zakończenie pozostawia niedosyt i zaprasza do sięgnięcia po kolejną książkę z serii.

Zamordowana kobieta znaleziona w wannie, to początek śledztwa, które...

Druga książka Miniera na rozkładzie i po raz kolejny zawód.
3/4 książki męczyłem. Próbowałem szukać czegoś pozytywnego po czym przeskoczyłem na koniec żeby utwierdzić się że mam do czynienia z kolejnym topornie pisanym przewidywanym badziewiem.
Jakie to było słabe

Druga książka Miniera na rozkładzie i po raz kolejny zawód.
Jakie to było słabe

Nie porwała mnie tak jak inne pozycje tego autora jednak i tak książka warta polecenia.

Zapowiadało się na ciekawą, mroczną i dynamiczną fabułę. Niestety, tak było tylko na początku. Później akcja opadła, stając się monotonną i męcząca. Pomysł na fabułę interesujący, jednak średnio wykonany i czasami wręcz przekombinowany. A do tego jeszcze mało wyraziści bohaterowie.

Nie doczytałam nawet połowy.... Strasznie rozwleczona i nużąca. Totalnie nie mój styl. Może gdybym znała część pierwszą byłoby mi łatwiej.

Video

Video