Bielszy odcień śmierci

Okładka książki Bielszy odcień śmierci
Bernard Minier Wydawnictwo: Rebis Cykl: Martin Servaz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Trzyma w napięci. Warto!

Trzyma w napięci. Warto!

Moje pierwsze spotkanie z Autorem i jestem niemal bardzo zadowolony. Podobała mi się prawie cała książka, spokojne prowadzenie akcji, mroczny klimat, zawiła intryga, pogmatwane losy bohaterów. Niestety zakończenie, jak dla mnie, wydumane. Tylko po to, aby zachować polityczną poprawność i ucieszyć serca lewicowych czytelników. Szkoda, bo Autor mógł zostać dla mnie drugim Jo Nesbo :-). Mimo wszystko zobaczę jak to wygląda w drugim odcinku...

5/2023 (audiobook 2/2023)
Trudno wymarzyć sobie bardziej udany debiut.
Minier w pierwszej rundzie wyprowadza solidny cios.
Z drugiej strony: tak wysoko zawieszona poprzeczka to wyzwanie rzucone samemu sobie.
Analogia z wysokością w tym przypadku jest uzasadniona, gdyż akcja “Bielszego odcienia śmierci” rozgrywa się w Pirenejach.

Mała, dość hermetyczna społeczność, krwawe zbrodnie, które okazują się mieć związek z serią samobójstw młodych ludzi przed laty. Plus zakład psychiatryczny, w zasadzie więzienie, dla najcięższych przestępców w kraju.

Autor mistrzowsko buduje intrygę, niespiesznie odkrywając kolejne warstwy zależności pomiędzy faktami: zdarzeniami, osobami, motywacjami. Akcja nie obfituje w twistowe fajerwerki, nie pędzi z szybkością narciarza – raczej sunie z prędkością przeciążonego wagonika górskiej kolejki.
Mimo tego – nie sposób się tu nudzić, Autor serwuje czytelnikowi intelektualną ucztę prowadząc go przez meandry całej historii.

Z radością przyjąłem fakt, że “Bielszy odcień śmierci” to początek cyklu i przede mną – jak na razie - jeszcze sześć tomów przygód.
Ogromnie też jestem rad, że książki tej mogłem wysłuchać w wersji audio, w interpretacji Piotra Grabowskiego – jego klimatyczny głos nadaje każdej książce wyjątkowy, magiczny charakter. Grabowski potrafi wykreować niesamowitą atmosferę tajemniczości. Absolutny lektorski fenomen.

PS. Opowieść ta została zekranizowana w serialu pt. “Lód”.
Szkoda tylko, że rolę głównego bohatera postarzono, powierzając ją aktorowi o wiele starszemu od książkowego pierwowzoru.

5/2023 (audiobook 2/2023)
Trudno wymarzyć sobie bardziej udany debiut.
Minier w pierwszej rundzie wyprowadza solidny cios.

Mała, dość hermetyczna społeczność, krwawe...

Kapitalne czytadło z górami w tle. Minier to mistrz klimatów i półcieni. Majstersztyk!

Książka dedykowana miłośnikom górskich klimatów, ale nie tylko. Zimowe Pireneje, pokryte śniegiem, morderstwo i tajemnice sprzed lat. Miejsce akcji jest determinowane przez biel, która czasami, aż kłuje w oczy.

Początek zaskakuje. Komendant Martin Servaz oraz kapitan Irene Ziegler, zostają oddelegowani do prowadzenia śledztwa. Ofiarą jest...koń. Do pomocy wyznaczono zarówno policjantów, jak i żandarmerię. Wydawać by się mogło, że sprawa jest banalna, wręcz śmieszna, gdyby nie fakt, że jest to koń czystej krwi, niezwykle drogi, a na dodatek, ukochane zwierze jednego z miejscowych prominentów. Jednak to wydarzenie stanowi początek czegoś większego.

W tym samym czasie do Instytutu, znajdującego się w Pirenejach, w którym trzymani są najgroźniejsi zbrodniarze, z obciążeniami psychicznymi, przyjeżdża do pracy Diane Berg, młoda pani psycholog.

Co łączy te dwa zdarzenia, miejsca i ludzi?

W tej powieści skrywa się wiele tajemnic, które bardzo powoli się wyjaśniają. Jednak zanim do tego dojdzie, dzięki pracy głównego detektywa, a właściwie jego intuicji i zaufaniu, śledztwo zostaje skierowane w inne rejony. Dochodzą informacje związane z samobójstwami nastolatków przed laty. Sprawa coraz bardziej się komplikuje.

Debiutancka książka autora "Bielszy odcień śmierci" została okrzyknięta najlepszym kryminałem 2011 roku we Francji. Intryga jest świetnie poprowadzona, bohaterowie wyraziści, a miejsce akcji opisane z niemal fotograficzną dokładnością. Niestety to o czym wspomniałam jest zarazem wadą i zaletą tej powieści. Dlaczego? Otóż przedstawienie tych informacji sprawia, że fabuła jest przedłużana zbyt obfitymi opisami.

Zaletą tej książki jest rzetelne przygotowanie merytoryczne. Zarówno to dotyczące gór, zmian pogodowych, jak i wiedzy psychologicznej oraz stosowanego leczenia.

Powieść czyta się dobrze, ale według mnie jest zbyt rozwlekła i drobiazgowa, a śledztwo w niektórych momentach oparte na intuicji i przypadkowości zamiast na właściwym wyciąganiu wniosków. Zakończenie otwarte. Podejrzewam, że w kolejnych tomach znajduje się jej kontynuacja.

Wciągająca fabuła

Wciągająca fabuła

Fantastyczny kryminał w zimowej scenerii. Polecam.

Fantastyczny kryminał w zimowej scenerii. Polecam.

Wielowątkowy, mroczny, kapitalnie opisany. Jedno wielkie wow!

Wielowątkowy, mroczny, kapitalnie opisany. Jedno wielkie wow!

"Bielszy odcień śmierci" jest to bardzo mroczny i wielowątkowy kryminał z klimatem małego górskiego miasteczka gdzieś u podnóża Pirenejów, z małą, hermetyczną społecznością w której praktycznie wszyscy się znają i jak to często bywa w takich miejscach skrywa ono swoje tajemnice. Niewątpliwie dodatkowego dreszczyku dodaje temu miasteczku szpital psychiatryczny dla najgroźniejszych przestępców, takich bez szans i nadziei na resocjalizację, położony wysoko w górach.

Początkowo miałam problem wgryźć się w fabułę co było spowodowane wolno rozkręcającą się akcją, dużą ilością opisów i francuskimi nazwiskami i nazwami miejscowości, później było już z górki, co więcej autor bardzo fajnie splata ze sobą dwie na pozór odrębne historie.
Ponadto dostałam na końcu coś co bardzo lubię w takich książkach, czyli trochę plot twistów. Lubię takie wielowątkowe książki w których samemu można próbować dojść do rozwiązania i część wydarzeń wynika z tego co działo się w przeszłości.

Niestety, ale główny bohater może być drażniący szczególnie dla tych którzy nie przepadają za pompatycznymi postaciami i moralizatorskimi gadkami, co więcej nasz Martin wydaje się dalece nierealny, bo umówmy się ktoś kto je od święta, śpi od święta, spotyka go dużo dziwnych fizycznie wyczerpujących zdarzeń (nie chce za wiele zdradzać) to długo by nie pociągnął, a już na pewno nie walczyłby z taką zawziętością ze złem tego świata.

Reasumując "Bielszy odcień śmierci" jest to całkiem przyzwoity i klimatyczny kryminał utrzymany w atmosferze niepokoju i czającego się za rogiem zła, z motywem szpital psychiatrycznego i dość przytłaczającą fabułą.
Jednak ja jako weteranka tego typu literatury nie zostałam porwana, liczyłam chyba na coś więcej co nie zmienia też faktu że nie uważam żeby ta książka była zła i nie warta poświęconego jej czasu, ot kryminał jakich wiele 😊

Atmosfera i jeszcze raz atmosfera. Ciekawe, czy reszta twórczości autora, też trzyma ten poziom.