Sapiens. Od zwierząt do bogów

Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Sapiens: A Brief History of Humankind
Justyn Hunia
Wydawnictwo Naukowe PWN
Sapiens: A Brief History of Humankind
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Justyn Hunia

Książka trudna w ocenie. początek wciągający, środek przegadany, mało konkretny, koniec intrygujący. Duże fragmenty tekstu to prezentacja spekulatywnych poglądów autora. Ale ogólna ocena korzystna.

Początek zaczyna się ciekawie, czyli wszystko to co autor opowiada o czasach przeszłych. Kilka ciekawostek, trochę mało znanych faktów i refleksje, które często są głębsze i inspirujące. Problem zaczyna się od połowy, gdyż zwyczajnie robi się nudno. Tu już autor zaczyna głównie przedstawiać swoje poglądy ubrane w prawdy i półprawdy naukowe. Książkę trudno nawet...

Początek obiecujący, narracja aż do momentu rewolucji neolitycznej spójna, ale potem z górki niestety.
Przede wszystkim pomysł na to, żeby przedstawić historię ludzkości w jednej książce skutkuje tym, że im dalej w las, tym bardziej głębia rozważań autora przypomina gimnazjalną gazetkę szkolną. Tak jak jeszcze snucie opowieści na takim poziomie ogólności działa dla...

Książka dobra, zmuszająca do myślenia. Do niektórych tez autora warto podchodzić z dystansem i skonfrontować je z własnymi poglądami.

Niezwykle bogata i pogłębiona historia ludzkości, pokazująca i tłumacząca wiele mechanizmów rządzących światem. Ciekawy punkt widzenia autora na świat i ludzkość. Nie ze wszystkimi tezami można się w pełni zgadzać, niemniej jednak każdy powinien "Sapiens" przeczytać.

Jestem wyjątkowo rozczarowana tą naiwną pozycją. Jeśli tę akurat książkę uznano za wizjonerski bestseller, to sporo wyjaśnia nt. stanu współczesnej cywilizacji i możliwości poznawczych przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina.

Książka jest po prostu słaba; jest jedną wielką pochwałą współczesnej cywilizacji i sprawia wrażenie napisanej wyłącznie z perspektywy mieszkańca...

Fantastyczna ksiażka opowiadająca w naprawdę ciekawy sposób o naszych początkach aż do wizji "cyberpunkowej".

Powinna ona być rozdawana dzieciom w szkołach gdyż w porównaniu z nudnymi podręcznikami tutaj jest to wszystkie świetnie przedstawione a nie tylko suche fakty i daty do wykucia :)

Także jak ktoś nie czytał to polecam gorąco :)

Niesamowicie ciekawa książka dla miłośników antropologii, historii człowieka, filozofii oraz historyków z zamiłowania. Wciąga już od pierwszej strony, nie znudziła mnie nawet na chwilę.

Bogata i przystępnym językiem napisana kompilacja badań naukowych na temat rozwoju gatunku ludzkiego od zarania dziejów (czyli około 70000 lat temu) po czasy obecne (czyli rok 2012). Autor zręcznie i z kunsztem gawędziarza wykorzystuje ogromne ilości raportów, artykułów naukowych i przekazów historycznych do snucia opowieści o ludziach, których ewolucja postępowała skokowo...

czuję pewien niedosyt. moją ciekawość podsycały opinie dotyczące tej książki i zaczynając ją czytać miałam nadzieję na..więcej? oczywiście, zawiera dużo informacji, które poszerzyły moją wiedzę. jednak mam wrażenie,że treść jest lekko stronnicza, oceniająca, coś mi po prostu nie do końca pasowało, przecież to sama historia nas rozliczy,jako ludzi. mimo to widać,że my ludzie...

Dyskusje

12 513