Sapiens. Od zwierząt do bogów

Okładka książki Sapiens. Od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
2014-01-01
Justyn Hunia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bestseller bez dwóch zdań. Cała trylogia Yuvela powinna być czytana już w szkole.

Tak naprawdę ciężko mi jest ocenić tę książkę jednoznacznie.

Autor na pewno ma sporo racji, dobrze nakreśla realia przeszłych wieków i sporo się nauczyłam. Osobiście uważam też, że to dobra książka dla osób, które nie do końca rozumieją ekonomię, a np. nie chcą czytać suchych podręczników i nie zajmują się tym na codzień.

Czyta się szybko, wartko płynie się z czasem i z autorem przez stulecia, poznając własne dzieje jako gatunku ludzkiego.

Nie miałabym żadnych zastrzeżeń, ale... czytelnik musi być przygotowany na to, że będzie czuł depresję. Wniosek po przeczytaniu nasuwa się sam - ludzie są niebezpiecznymi zwierzętami, które niszczą samych siebie. I może to popularne stwierdzenie, ale czytając tę książkę, zdajesz sobie sprawę, dlaczego tak jest i robi ci się jeszcze bardziej przykro. Daję 7, bo książka ważna, ale są momenty, w których nie do końca zgadzam się z autorem (rzecz indywidualna). Ogólnie polecam czytać partiami.

Tak naprawdę ciężko mi jest ocenić tę książkę jednoznacznie.

Czyta się szybko, wartko płynie się z czasem i z...

Książka, o której jest ostatnio bardzo głośno. Oczekiwałem pozycji popularnonaukowej, ale jest to faktycznie bardziej esej historyczno-socjologiczny. Ciekawe informacje (szczególnie część opisująca początki ludzkiej cywilizacji) mieszają się tu z sądami o charakterze dalekim od naukowej ortodoksji. Oczywiście forma „krótkiej historii ludzkości” jest tu po prostu zbudowana jako narracja i dlatego jest skazana na znaczne skróty. I o ile sprawdza się to jako streszczenie dziejów człowieka, to na poziomie idei i refleksji jest gorzej. Najbardziej uderza pewien schematyzm i proste ferowanie wyroków dotyczących samego źródła niektórych procesów. Skąd wzięła się religia? Co tak naprawdę dają człowiekowi systemy mitologiczne, które stworzył? - na te pytania autor odpowiada w sposób banalny - wszędzie widzi jedynie relacje władzy o zmiennokształtnej formie (w tym ujęciu system religijne, polityczne i gospodarcze mają jedną nadrzędną funkcję – panowanie, reszta to kit sprzedawany wyznawcom/ obywatelom). Co pewnie jest częściowo prawdą (w ujęciu politycznym), ale (w ujęciu psychologicznym i filozoficznym) razi jednak nieuzasadnioną pewnością co do kompletności tej diagnozy. Autor mocno lekceważy duchowy wymiar świadomości człowieka, sprowadza te kwestie do tego czy innego zabobonu, nie potrafiąc wyjść poza perspektywę dwudziestowiecznego scjentysty. Symptomatycznym tego przykładem jest końcowy rozdział dotyczący przyszłości gatunku. Ta wizja przyszłości w duchu transhumanistycznego pozytywizmu ujmuje kwestię śmierci jako dotkliwej choroby, problemu czysto technicznego. Nie oczekuję podejścia eschatologicznego od zadeklarowanego ateisty, ale poziom bezrefleksyjności wobec kwestii tak fundamentalnej dla kondycji człowieka jest uderzający. Zdaje się, że zdaniem Harariego nowa religia przyszłości („aśmiertelność”) upora się z kwestiami egzystencjalnymi po prostu zamiatając je pod dywan. Czy jednak perspektywa bezgranicznej mocy musi oznaczać jednocześnie bezgraniczną bezmyślność?

Dużo ciekawych obserwacji i faktów. Bardzo wciągająca początkowa część. Koniec wg mnie mniej interesujący.

Sapiens

Trudno wyobrazić sobie lepszą pozycję literacką, chcąc odbyć długą i niełatwą podróż, po historycznych szlakach świata. Przyznać muszę, że zupełnie nie wiedziałem czego mogę się po niej spodziewać. Książka z resztą, bardzo długo czekała na półce, na odpowiedni moment. Nie na chwilę, w której będę miał więcej czasu, lecz na moment, w którym poczuję, że jestem gotowy i na tyle dojrzały, aby móc się w nią zagłębić. Skoro piszę teraz te słowa, to znaczy, że coś takiego właśnie miało miejsce. Mimo to uważam, iż nadal "Sapiens" ma tyle do zaoferowania, że momentami podczas czytania, treść potrafiła mnie przerosnąć i z trudem zakodowywałem, co autor ma w danym momencie, do przekazania. Nie świadczy to jednak o ograniczeniu, bądź niewiedzy czytelnika. Wskazuje to jedynie na to, iż autor książki, podnosi bardzo wysoko intelektualną poprzeczkę. Wydaje mi się, że aby nie będąc żadnym uczonym, w pełni móc mieć świadomość całości wątków, jakie Harari tu podejmuję, należałoby przeczytać tę książkę przynajmniej dwa razy. Nie ukrywam, że sam chciałbym za kilka lat ponownie do niej wrócić, żeby móc w pełni z nią dywagować, gdyż wydaje mi się, iż wbrew pozorom, nie ze wszystkim mógłbym się tutaj zgodzić. Pomijając jednak ten aspekt, dowiedziałem się masę rzeczy, które wydają się tak oczywiste, natomiast ja do tej pory, nie byłem nawet ich świadomy. Książka nie należy do łatwych, ponieważ pomimo pojawiających się, co jakiś dłuższy czas obrazków, do czynienia mamy, z pięciuset stronami wypełnionymi od góry do dołu, dość nie najłatwiejszą treścią. Oczywiście, z racji faktu, iż jest to literatura popularno-naukowa, na próżno szukać tu dialogów, czy zwrotów akcji, co sprawia, że dosłownie można poczuć jakby studiowało się zwyczajną encyklopedię. Autor wielokrotnie podchodzi do zwykłych spraw, od takiej strony, od której większość z nas nigdy by nie spojrzała, co również sprawia, że książka nie zostawia nas bez żadnego echa, po przeczytaniu ostatniej ze stron. Są oczywiście momenty, kiedy czujemy pewnego rodzaju przerost formy, bądź mamy wrażenie, jakby Harari stał w miejscu i przez kilka, bądź nawet kilkanaście stron się powtarzał, używając jedynie ładniejszych słów, bądź ciekawszych porównań, jednocześnie natomiast, trudno odeprzeć wrażenie, iż taka jedna książka może więcej dostarczyć nam wiedzy historycznej, niż kilka lat lekcji historii we współczesnej szkole. Choć teza ta może być kontrowersyjna, przykre w niej jest to, że wydaje się być całkiem prawdopodobna i prawdziwa.

Sapiens

Lektura obowiązkowa!
Niech młodzi ludzie znają całe bogactwo literatury a nie tylko kato-pisma.

Lektura obowiązkowa!
Niech młodzi ludzie znają całe bogactwo literatury a nie tylko kato-pisma.

Książki nie warto przeczytać, chociażby z prostego faktu kto ją napisał.
Szarlatan wypromowany przez Klausa Schwaba na moralny autorytet świata… bo tak jest przedstawiany w najważniejszych mediach, kreuje się na wielkiego myśliciela i znawcę natury ludzkiej a jest zwyczajnym pionkiem, który na coś liczy.

Poglądy tej "osobowości" na innego człowieka powinny zniechęcić wszystkich do wzięcia jakiejkolwiek lektury spłodzonej przez niego.

Książki nie warto przeczytać, chociażby z prostego faktu kto ją napisał.

Poglądy tej "osobowości" na innego człowieka powinny zniechęcić...

Jeśli masz otwarty umysł, żądzę wiedzy i żadne pytanie nie jest dla Ciebie problemem - to pozycje tego pisarza są pozycją obowiązkową.
Nie trzeba zapamietać tych setek szczegółów i sensownej argumentacji, nie trzeba się również zgadzać ze wszystkimi miękkimi tezami i argumentami Harariego - ale jeśli pozwolisz tej wiedzy swobodnie poukładać się we właściwych szufladkach swojego mózgu - mogę Cię zapewnić, że wiele zmian, które dostrzegasz w swoim otoczeniu na codzień będziesz rozumieć o wiele lepiej.

Książkę warto przeczytać chociażby ze względu na szum wokoło niej. Czyta się ją niezwykle łatwo i przyjemnie, ale tutaj kończą się jej atuty. Bo tezy stawiane przez autora są mi obce. Autor spełnia wszystkie warunki aby w dzisiejszym świecie wnieść się na szczyty popularności : jest Żydem, jest gejem i jest wegetarianinem. I nie jest to atak ad personam tylko fakt , którego skutki widzimy w książce. Dlatego że autor wplata tam wątki które np. mają usprawiedliwić lub uzasadnić jego osobiste preferencje seksualne.
W książce jest pełno też i wizji które mogą budzić obawy. Na pewno nie zgadzam się z niektórymi tezami, ale książkę czytałem dwa razy, aby lepiej zrozumieć przekaz z którym się nie zgadzam.

Dawno nie byłam tak rozczarowana książką. Biorąc pod uwagę oceny tej pozycji i szum wokół niej spodziewałam się arcydzieła tymczasem książka to w większości poglądy autora pomieszane z powszechnie znanymi faktami oraz mnóstwo uproszczeń i poprawności politycznej. Znajdziemy w niej kilka ciekawych historii, które wykraczają poza program edukacji, ale przede wszystkim mnóstwo wybiórczych faktów przytaczanych tylko w celu potwierdzenia przedstawianych przez autora teorii. Momentami miałam wrażenie, że autor bezczelnie narzuca mi swoje poglądy i próbuje mną manipulować. Ponadto całkiem dobry początek zapowiadał równą, uporządkowaną treść. Jednak niedługo po nim znalazłam się na chwilę w czasach współczesnych żeby po nich przeczytać o Kolumbie. Rany Julek, co za męczarnia. Naprawdę starałam się dobrnąć do końca, ale za bardzo cenię swój czas, ¾ wystarczy.

Ciekawostki historyczne