Sapiens. Od zwierząt do bogów

Okładka książki Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari
Okładka książki Sapiens. Od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
Sapiens: A Brief History of Humankind
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-01-01
2014-01-01
Justyn Hunia

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii. Tom 3 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Sapiens. Opowi... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...

Fascynująca opowieść o człowieku, daje nowe spojrzenie na nasze miejsce na Ziemi, w historii a także tu i teraz. Gorąco polecam.

Poszerzająca horyzonty.

Poszerzająca horyzonty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Swego czasu zachwycona prozą tego autora, dodałam “Sapiens” do listy książek które chcę przeczytać, jednak jakoś mi nie wpadła w ręce aż do teraz. Przez ostatnie lata światopogląd mi się nieco zmienił, a wraz z nim opinie na wiele tematów które Harari porusza, miałam zatem w planach ją usunąć z mojej listy. Natknęłam się jednak na ciekawą opinię na temat tej konkretnej pozycji (niepochlebną) i zaciekawiło mnie to, jak ja ją odbiorę. I było tak jak zakładałam - książka ta nie jest dla mnie jakimś szalonym rozczarowaniem bo mniej więcej takich treści się spodziewałam, ale ani przez chwilę mnie nie zachwyciła.

Zacznę może od tego, co właśnie teraz wpadło mi do głowy gdy zerknęłam na okładkowy tytuł - autora trochę poniosło jeśli chodzi o zakres tematyczny i to bardzo wychodzi w praniu podczas lektury. Zaczyna od tego jak homo sapiens zdominowało świat, ta część była dla mnie ciekawa ale odrzucał mnie stosunek autora do tematu, czuć było dla niego pogardę dla gatunku ludzkiego i traktuje nas jak pasożyty tej planety z czym się osobiście absolutnie nie zgadzam i na co się nie godzę. Potem nagle przechodzimy w bardzo randomowy sposób do tematu rewolucji rolnej, następnie kapitalizmu, tak skrótowo mówiąc bo po drodze zahacza o mnóstwo innych tematów. Te części podobały mi się już mniej, szczególnie podejście do kapitalizmu jako absolutnego zła na które wpadli żądni pieniędzy i władzy ludzie poszukujący niczego innego niż wyzysku na swoich bliźnich. Nie wiem czy autor serio jest aż takim ignorantem, czy po prostu pomijanie wielu aspektów leży mu na rękę bo pasuje do stawianych w jego książkach tez, ale absolutnie pomija on wyjaśnienia z czego wynikają patologiczne sytuacje z którymi się obecnie mierzymy zarówno ekonomicznie jak i społecznie, co jest dla mnie płytkie i żałosne. Kompletnie dyskredytuje to dla mnie autora i jemu podobnych filozofów. Pewność z jaką porusza on niektóre tematy, wydaje swoje opinie i ocenia rodzaj ludzki jako nieposkromionych morderców bardzo mi się nie podoba. Niemniej jednak wiele z jego podsumowań i spostrzeżeń jest trafna, nie mam też nic przeciwko wysnuwaniu własnych teorii i opinii, myślę że jednak trzeba co robić nieco uważniej w momencie kiedy wydawane przez autora książki stają się praktycznie viralowe. Albo chociaż zgłębić tak naprawdę i dosadnie choćby jeden z poruszanych przez siebie tematów, bo siłą autora jest głównie umiejętność profesjonalnego opisywania masy tematów w których ekspertem wcale nie jest, dając do zrozumienia że świat wygląda tak jak on go opisuje i że po prostu ma rację, bo jest mądry. A ja mam wrażenie że autor poleciał na fali poczucia braku sensu, beznadziei i cienia jakiejś katastrofy klimatycznej, która ponoć nad nami siedzi (w bardzo różnych wersjach, w zależności na co akurat jest moda),strasząc przy tym pokolenia młodych ludzi bojących się własnego cienia. I się fantastycznie na tym dorobił, korzystając z tego okropnego, tfu!, kapitalizmu. Nie trzyma mi się to kupy, ale może jestem przewrażliwiona i ostrożnie podchodzę do tego typu wszechwiedzących proroków.

Podsumowując, książka napisana jest prostym i przystępnym językiem, przyjemnym w odbiorze. Jednak treść jest dość nudna, zajeżdża też cały czas współczesną propagandą i nienawiścią do ludzi, którzy przedstawieni są jako najeźdźcy biednej planety ziemi. Bardzo modne ostatnio podejście i szalenie szkodliwe, nie dość że nic nie wnosi to jeszcze sprawia że ludzie się poddają i machają rękami na wiele rzeczy, które mogliby naprawić. Dlatego nie polecam tej książki, nie jest jakaś tragiczna ale zwyczajnie szkoda czasu na jej czytanie. Plus myślę że może być bardzo szkodliwa gdy czytają ją bardzo młode umysły albo dorosłe osoby bez własnych opinii, obserwacji i wiedzy, bo autor podaje na tacy swoje własne poglądy, ładnie opakowane, ślicznie mądro brzmiące i będące jakże na czasie. Dlatego jeśli tą książkę w ogóle czytać, to z rozwagą ;)

Fajne. Dobrze się czyta. Może mam bujną wyobraźnie więc dla mnie nie było to takie WOW ale dobrze wiedzieć że kotoś wyobraża sobie to podobnie. Osobiście wątki z przeszłości historii człowieka były dla mnie bardzo ciekawe. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po opiniach spodziewałam się czegoś więcej. Szczerze mówiąc książka ciekawiła mnie tylko momentami, w większości wynudziłam się.
Z pewnością nie zmieniła ona mojego spojrzenia na życie. Liczyłam, że po przeczytaniu będę mogła mieć poczucie zdobycia dużej ilości wiedzy, tak też się nie stało. Dla mnie mało odkrywcza, od opublikowania minęło już sporo czasu, być może dlatego już dziś nie robi takiego wrażenia. Większość informacji nie zaskoczyła mnie. W dużej mierze informacje z książki są subiektywna opinia autora, z częścią się zgadzam, z częścią nie.
Oceniam na 6, ponieważ momentami skłaniała mnie do refleksji, jednak nie zagości na liście moich ulubionych pozycji.

Książka świetna, jedynie brakło mi nieco lżejszego języka. Warto przeczytać, bo pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat i przede wszystkim poznać pochodzenie/ewolucję człowieka.

OCENA - 10/10 ARCYDZIEŁO

Po zapoznaniu się z książką „SAPIENS - OD ZWIERZĄT DO BOGÓW” chylę czoła przed autorem i daję książce najwyższą ocenę. Yuval Noah Harari odwalił kawał solidnej roboty opowiedział w bardzo przystępny sposób jak powstał i jak rozwinął się gatunek Homo Sapiens, począwszy od ewolucji małpy po współczesne formy rodzaju ludzkiego.

To książka popularnonaukowa o nas czyli ludziach o gatunku zwierzęcia, któremu udało się przetrwać spośród grupy sobie podobnych. Obok zapisu rozwoju cywilizacji z tej pozycji dowiemy się wiele więcej, ponieważ książka zawiera całe morze zagadnień związanych pojęciem „Człowiek” od zarania dziejów po dzień dzisiejszy.

Fenomenalna lektura, pełna mądrości, wiedzy, multidyscyplinarności. Książka jest obszerna i będzie potrzeba trochę czasu aby ją pochłonąć tak czy owak warto i do tego zachęcam. Czyta się ją wyśmienicie, pojęcia naukowe zastąpione są prostym językiem, zrozumiale dzięki czemu lektura nie jest wywodem naukowym i to jest jej największa zaleta. Polecam. Jack_

OCENA - 10/10 ARCYDZIEŁO

To książka...

Historia ludzkości opowiedziana w lekki, zabawny i ciekawy sposób. Szybko się to czyta, bardzo przyjemna lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata, czyta się szybko i przyjemnie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor bestsellera zabiera nas w podróż przez historię gatunku ludzkiego, od ewolucji małp człekokształtnych po czasy współczesne. Z mojej perspektywy jest to jednak książka nierówna. Jej początek, opisujący ekspansję Homo sapiens, był dla mnie fascynujący, ale później, gdy autor skupił się na roli kultury, miałem wrażenie, że przeważyła jego subiektywna ocena rzeczywistości. W drugiej części lektury autor wraca do opisu rozwoju gatunku ludzkiego w kontekście rewolucji naukowej i jakość książki ponownie wzrasta. Mimo pewnych zastrzeżeń, uważam, że warto zapoznać się z tą pozycją, aby spojrzeć na nasz gatunek z szerszej perspektywy. Prawdopodobnie sięgnę także po kolejne dzieła tego autora.

• Popularnonaukowe