Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Okładka książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezary Łazarewicz
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Cezary Łazarewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2016-02-17
2016-02-17
literatura polska Przemyk morderstwo PRL komuna bezpieka SB służba bezpieczeństwa UB Kiszczak
Inne

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz
Ocena 7,6
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Pa...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Maciej Bernatt-Reszczyński, Paweł Beręsewicz, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Anna Mateja, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Adam Pękalski, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Cezary Łazarewicz, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Oficjalne recenzje i

Metodologia kłamstwa

Link do recenzji

1830 300 182

1905 ocen

Na półkach: , , , , ,

Bardzo dobry reportaż, podziwiam drobiazgowy research autora. Podoba mi się, że autor nie przedstawia Grzegorza i jego matki jako chodzących ideałów, a pokazuje ich jak zwykłych ludzi z krwi i kości. Czytając o zastraszaniu świadków, próbach zrobienia z Grzegorza degenerata i narkomana i o "specjalistach" sugerujących, że nawet, jeśli przyczyną śmierci Grzegorza było pobicie przez milicjantów, to ten fakt pod żadnym pozorem nie można ujawnić tego opinii publicznej, żałowałam, że nie mogę czytać tego reportażu jak książki historycznej o epoce słusznie minionej, ale cóż, brutalność policji i dezinformacja ze strony miłościwie nam panujących nadal mają miejsce. Mocna lektura, choć momentami trudna emocjonalnie.

Na półkach: , , , , , ,

Ta książka powinna być lekturą szkolną, przypomina bowiem o pewnej z gruntu banalnej, ale istotnej prawdzie, mianowicie - jak w systemowy sposób można zgnoić każdego niewinnego człowieka, a każdego winnego ochronić. To truizm, ale reportaż Łazarewicza czyta się niczym wciągający kryminał. Postać Grzegorza Przemyka jest pewnym symbolem, o którym nie wolno nam zapomnieć.

Wstrząsająca opowieść o świecie z czasów PRLu. Opowieść o atmosferze, o bezkarności katów, o heroizmie bohaterów, o tym że strach wypełniał każdego krwiobieg.
Książka powinna być lekturą każdego Polaka, zarówno żyjącego w tamtych czasach, jak i każdego kolejnego pokolenia.

Prawdziwe mistrzostwo. Dziennikarstwo najwyższej próby. Reportaż, od którego nie można się oderwać.
Głośna sprawa Grzegorza Przemyka, krok po kroku. Zrekonstruowane wydarzenia i niezwykle metodycznie odtworzone śledztwo. Ta książka obnaża mechanizm propagandy, kłamstwa i fałszerstw. Pokazuje zgniłą elitę władzy, która dla tej władzy zrobi wszystko.
Mimo całej dramatyczności wydarzeń, książka jakby sama się czyta. To efekt talentu autora,. jego dociekliwości i erudycji.

Mimo całej...

Próba dotarcia do prawdy, niestety nie z winy autora znacznie ograniczona.

Próba dotarcia do prawdy, niestety nie z winy autora znacznie ograniczona.

Drugie czytanie drugiego wydania. Wydaje mi się (bo nie sprawdzałam tego strona po stronie), że coś z niego powycinano na temat Barbary Sadowskiej - ze stratą dla niezwykłego portretu tej kobiety jaki namalował Łazarkiewicz. Bo oczywiście jest to o brutalności milicji i o systemowym zakłamywaniu rzeczywistości, jest to książka o Grzegorzu Przemyku, trochę o wypalonej już wtedy Solidarności. Ale dla mnie przede wszystkim jest o Cezarym F. - przyjacielu i świadku morderstwa i Sadowskiej - poetce, matce i kobiecie która nie przystawała do rzeczywistości PRL-u.
Cały reportaż jest genialny, rzadko używam tego słowa które okrutnie się wytarło. Ale to jedna z najlepszych reporterskich robót jakie czytałam.

Ważna książka

Ważna książka

Po przeczytaniu tej książki i ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć tylko jedno - polskie prawo nie chroni i nigdy nie chroniło poszkodowanych. A szkoda...

Na książkę Łazarewicza sięgnąłem dopiero po obejrzeniu znakomitego filmu, który powstał na jej podstawie. Słyszałem o sprawie Przemyka, ale nigdy się w nią specjalnie nie zgłębiałem. Autor znakomicie odtworzył klimat tamtych lat. Nagromadzenie absurdów do jakich uciekała się władza próbując zwalić winę na kogoś innego była wręcz porażająca. Łazarewicz z niezwykłą wnikliwością odtwarza wszystko to co działa się od momentu zabójstwa po niemal dzień dzisiejsi. Trudna, ale bardzo potrzebna lektura!

To trzeba przeczytać, każdy powinien przeczytać. Jest to ważna pozycja wśród książek.