Gułag

Okładka książki Gułag Anne Applebaum
Okładka książki Gułag
Anne Applebaum Wydawnictwo: Świat Książki historia
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Gulag. A History
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2013-10-23
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379433322
Tłumacz:
Jakub Urbański
Tagi:
totalitaryzm komunizm ZSRR obóz koncentracyjny
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wybór Anne Applebaum, Donald Tusk
Ocena 6,9
Wybór Anne Applebaum, Don...
Okładka książki Matka Polka Anne Applebaum, Paweł Potoroczyn
Ocena 7,6
Matka Polka Anne Applebaum, Paw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1035 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
734
617

Na półkach: ,

refleksje po lekturze

Anne Applebaum
Anne Elizabeth Applebaum-Sikorska
Gułag
Gulag: A History
tłumaczenie:
Jakub Urbański
czytają:
Janka Świtoń
Ksawery Jasieński

„Gułag” to dość monumentalne dzieło Anne Applebaum z 2003, które w 2004 przyniosło jej Nagrodę Pulitzera w kategorii General Nonfiction/BOOKS, DRAMA & MUSIC. Dzięki uprzejmości znajomego miałem możliwość odsłuchania tej książki w tłumaczeniu Jakuba Urbańskiego w formie audiobooka, któremu głosów użyczyli Janka Świtoń i Ksawery Jasieński. Niestety, nie wiem niczego o wydawcy, gdyż we wstępie nagrano tylko powyższe dane, a nośnik był cyfrowy. Lektorzy, czego można się było spodziewać, bo to znane i sprawdzone nazwiska, stanęli na wysokości zadania.

O „Gułagu” pisał już w tym roku na naszym blogu w swej recenzji Ambrose, więc nie będę powielał tych samych informacji, tym bardziej, że z oceną kolegi w pełni się zgadzam. To jedna z książek, które absolutnie musi poznać każdy, kto chce wiedzieć jaka jest Rosja i dlaczego jest jaka jest, choć oczywiście są pozycje, które stawiałbym wyżej, choćby „Archipelag Gułag” Sołżenicyna czy „Czerwony głód” pióra Applebaum. W tej ostatniej między wierszami wyczuwam zmianę z krytyki przeszłości nie przesądzającej o przyszłości Rosji, jaka wyłania się z „Gułagu”, na nieco bardziej krytyczną ocenę „rosyjskiej duszy”, jaka wyłania się z „Czerwonego głodu”. Oczywiście z trzech wymienionych dzieł „Archipelag Gułag” jest zdecydowanie najbardziej pesymistyczny, zdecydowanie bardziej krytyczny wobec przyszłości Rosji od opracowań Applebaum, choć napisany został pokolenia wcześniej. Sołżenicyn na dekady naprzód przewidział obecną Rosję i obala tutaj mądrość ludową, iż nikt nie jest prorokiem we własnym kraju.

Jak wspomniałem, zamiast powtarzać tezy Ambrose wolałbym skreślić tu kilka słów o rzeczach, które mnie zadziwiają w związku lektury z samą autorką, jej kontaktami i wizerunkiem w polityce oraz tym, jak się te rzeczy układają na linii czasu.
------------------------------------------------------
1992 – Applebaum wychodzi za Radosława Sikorskiego
2003 - ukazuje się „Gułag” – wielkie rzetelne opracowanie, które uważnemu czytelnikowi każe wątpić, chyba mimo intencji autorki, czy z Gułagu, z Imperium Zła, może wyrosnąć normalne państwo i naród
2005–2007 - Radosław Sikorski, mąż autorki krytycznego dzieła o historii Rosji za które dostała Pulitzera, sprawuje tekę ministra obrony narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, którego chyba można spokojnie określić jako rusofoba (mającego konkretne podstawy do takich właśnie poglądów)

dotąd wszystko jest spójne, a dalej?

2007–2014 - Sikorski jest ministrem spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska, przyjaciela Putina, określanego przez rosyjską prasę jako „nasz człowiek w Warszawie”

nic Was nie dziwi? Żona specjalistka od mrocznej historii Rosji, a mąż, dotąd prawa ręka rusofoba, chyc do obozu rusofila

2014 - Bill Browder publikuje autobiograficzne ostrzeżenie przed Rosją Putina „Czerwony alert. Jak zostałem wrogiem numer jeden Putina”
2014 – zbrojna agresja Rosji na Ukrainę
2015 - Garri Kasparow, do niedawna idol Rosji i Rosjan, publikuje ostrzegawczą książkę „Nadchodzi zima. Dlaczego należy powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata”
2017 - Masha Gessen publikuje kasandryczną analizę rosyjskiej historii najnowszej „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji”
2018 – ukazuje się „Czerwony głód” – książka Applebaum dużo bardziej krytyczna wobec Rosji niż „Gułag” i dużo wyraźniej niż z „Gułagu” tchnąca pesymizmem co do kierunku ewolucji rosyjskiego państwa i narodu
2021 – Applebaum publikuje książkę „Wybór”, której współautorem jest… Donald Tusk
2022 – początek regularnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie

Nie wydaje się Wam dziwnym dysonansem to, co widnieje pod datą 2021? Jeszcze tej książki nie czytałem, choć zamierzam, ale już wiem, że Applebaum bierze w niej całkiem jednoznacznie nie stronę Kaczyńskich, którzy od zawsze ostrzegali przed Rosją, a Tuska, którego zdaje się kreuje w niej na geniusza polityki i znawcy wschodniego sąsiada. Jak wyglądała jego polityka wobec Rosji i Putina każdy pamięta. Jak się to skończyło rok później też wiemy. O co więc o co tu chodzi???

refleksje po lekturze

Anne Applebaum
Anne Elizabeth Applebaum-Sikorska
Gułag
Gulag: A History
tłumaczenie:
Jakub Urbański
czytają:
Janka Świtoń
Ksawery Jasieński

„Gułag” to dość monumentalne dzieło Anne Applebaum z 2003, które w 2004 przyniosło jej Nagrodę Pulitzera w kategorii General Nonfiction/BOOKS, DRAMA & MUSIC. Dzięki uprzejmości znajomego miałem możliwość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
3

Na półkach:

Olbrzymia ilość pracy autorki widoczna jest na każdej stronie. Wciągająca i przerażająca lekcja historii.

Olbrzymia ilość pracy autorki widoczna jest na każdej stronie. Wciągająca i przerażająca lekcja historii.

Pokaż mimo to

avatar
275
95

Na półkach: ,

Trochę zbyt uniwersytecka, dużo przeskoków w czasie, mało (jak dla mnie) realnej historii więźniów.

Trochę zbyt uniwersytecka, dużo przeskoków w czasie, mało (jak dla mnie) realnej historii więźniów.

Pokaż mimo to

avatar
107
107

Na półkach:

Zdecydowanie najlepsza książka opisująca radziecki system łagrów od zarania aż do ich końca. Mnóstwo źródeł, odwołań, wywiadów, ciekawostek statystyk... Ta praca jest po prostu kompletna. Długa, ciężka (ze względu na swoją tematykę),a jednocześnie zajmująca i bardzo solidna.
Czuję, że mógłbym teraz sobie uzupełniać wiedzę Sołżenicynem, Szałamowem czy Herlingiem-Grudzińskim, bo dowiedziałem się więcej niż mógłbym przypuszczać. Brawo, to jest 10/10!

Zdecydowanie najlepsza książka opisująca radziecki system łagrów od zarania aż do ich końca. Mnóstwo źródeł, odwołań, wywiadów, ciekawostek statystyk... Ta praca jest po prostu kompletna. Długa, ciężka (ze względu na swoją tematykę),a jednocześnie zajmująca i bardzo solidna.
Czuję, że mógłbym teraz sobie uzupełniać wiedzę Sołżenicynem, Szałamowem czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
47

Na półkach:

Wróciłem do lektury tej książki po wybuchu wojny w Ukrainie. Autorka pokazuje mechanizmy, które nie przeminęły. Zjawiska jak potwory. Destrukcyjne siły współczesnej Rosji mają swoje źródła w przeszłości, którą rzeczowo, opierając się na źródłach, opisała autorka. Gułag to stan ducha, to nie tylko fakt historyczny. Nie ma czegoś takiego, jak zło "narodowe". II wojnę światową, jak pisze autorka, alianci wygrali ramię w ramię z dyktatorem (Stalinem) przeciwko dyktatorowi, jakim był Hitler. Oznacza to, że już wtedy relatywizowano zbrodnię, przymykając oczy w imię interesu politycznego. Rosja współczesna również pozwalała sobie na kolejne wojny, bo Zachód nauczył się nie-patrzeć. Dopiero atak Rosji na Ukrainę otworzył oczy dawnym aliantom. Te oczy nie są jeszcze szeroko otwarte, ale zamknąć się ich już nie da. I hope. Książka Anne Applebaum stała się dla mnie przewodnikiem po zbrodni, która karmi się obojętnością i relatywizacją. To powinna być lektura szkolna, to powinna być książka czytana w mediach masowych. Autorka, w moim przekonaniu, równoważy faktografię z refleksją historiozoficzną. Wybitna.

Wróciłem do lektury tej książki po wybuchu wojny w Ukrainie. Autorka pokazuje mechanizmy, które nie przeminęły. Zjawiska jak potwory. Destrukcyjne siły współczesnej Rosji mają swoje źródła w przeszłości, którą rzeczowo, opierając się na źródłach, opisała autorka. Gułag to stan ducha, to nie tylko fakt historyczny. Nie ma czegoś takiego, jak zło "narodowe". II wojnę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2744
21

Na półkach:

Obszerne omówienie każdego aspektu istnienia i funkcjonowania gułagu od strony systemowej i jak to przekładało się na egzystencję więźniów.

Obszerne omówienie każdego aspektu istnienia i funkcjonowania gułagu od strony systemowej i jak to przekładało się na egzystencję więźniów.

Pokaż mimo to

avatar
2547
2490

Na półkach: ,

Bardzo kompleksowa analiza "Gułagu", od strony politycznej, systemowej, statystycznej, historycznej co samo w sobie czyta się ciężko. Autorka nie poprzestała na tym. Całość poprzeplatana jest świadectwami pojedynczych więźniów, czy to w postaci, poezji, prozy, pamiętników, rysunków lub informacjami pozyskanymi z przeprowadzonych wywiadów. Wstrząsające.

Bardzo kompleksowa analiza "Gułagu", od strony politycznej, systemowej, statystycznej, historycznej co samo w sobie czyta się ciężko. Autorka nie poprzestała na tym. Całość poprzeplatana jest świadectwami pojedynczych więźniów, czy to w postaci, poezji, prozy, pamiętników, rysunków lub informacjami pozyskanymi z przeprowadzonych wywiadów. Wstrząsające.

Pokaż mimo to

avatar
203
32

Na półkach: ,

W głowie się nie mieści, że może istnieć tak ogromna pogarda dla ludzkiego życia... Chciałbym wierzyć, że tak wielka krzywda już nigdy się nie wydarzy, choć żyjąc w dzisiejszych czasach niczego nie można być pewnym...

W głowie się nie mieści, że może istnieć tak ogromna pogarda dla ludzkiego życia... Chciałbym wierzyć, że tak wielka krzywda już nigdy się nie wydarzy, choć żyjąc w dzisiejszych czasach niczego nie można być pewnym...

Pokaż mimo to

avatar
2024
351

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka, która bardzo precyzyjnie i dokładnie ukazuje powstanie Gułagów, ich rozwój i upadek. Książka bardzo dobrze udokumentowana, bogata w cytaty, własne relacje.

Bardzo dobra książka, która bardzo precyzyjnie i dokładnie ukazuje powstanie Gułagów, ich rozwój i upadek. Książka bardzo dobrze udokumentowana, bogata w cytaty, własne relacje.

Pokaż mimo to

avatar
596
596

Na półkach: ,

Po wiekopomnych dziełach Aleksandra Sołżenicyna i Warłama Szałamowa, przyszedł czas na książkę Anne Applebaum. W związku z faktem, że to monumentalna „cegła” z ogromną ilością stron i przypisów, ponad rok zbierałam się do sięgnięcia po nią. Musiałam też nieco ostudzić emocje po książkach wcześniej wymienionych autorów, tym bardziej, że po przeczytaniu ich dzieł odczuwałam pewien przesyt tematyką łagrową i musiałam na dłużej od tego odpocząć.

Autorka przedstawiła historię GUŁAG-ów czyli sieci obozów pracy, rozrzuconych po całym Związku Sowieckim. Ich zadaniem była „resocjalizacja wrogów ludu”, a większość osób skazywano ze słynnego paragrafu 58 (przestępstwa kontrrewolucyjne) , który rozrósł się do osiemnastu paragrafów.

Książka opisuje codzienność zeków w więzieniach i łagrach. Szczegółowo przedstawia jak wyglądało życie na przykład kobiet i dzieci, więźniów politycznych i kryminalnych, młodzieży, jakie stosowano represje, jak wyglądało wyżywienie, opisuje pracę strażników itd., tylko że mam co do tego jedno „ale”. Otóż autorka często przytacza cytaty z książek Sołżenicyna i Szałamowa, powołując się właśnie na ich książki, tymczasem jak wspomniałam wcześniej, ja te dzieła już przeczytałam, a tutaj jakby ponownie musiałam czytać cytaty z tego, co już było mi znane. Przyznam, że mnie to irytowało. Myślałam, że Anne Applebaum napisała samodzielną pracę w oparciu o dokumenty z odtajnionych archiwów i wywiady z żyjącymi jeszcze świadkami tamtych wydarzeń lub ich potomkami, tymczasem ona sięga po najbardziej znane książki, które eksploratorzy tego tematu znają od podszewki. Stąd też spore rozczarowanie tą lekturą.
Owszem, dorzuciła trochę nowych faktów, ale uważam, że książki Sołżenicyna i Szałamowa wyczerpały temat i trudno jeszcze dorzucić coś, czego oni obaj wcześniej nie napisali. Jest trochę zdjęć, szkiców z życia w łagrach, ale moim zdaniem za mało. Można by takich materiałów dołączyć więcej.

Mimo wszystko, czytało się to dosyć dobrze, pomimo tego, że lektura ma ogromny format i malutką czcionkę, co nie ułatwiało czytelnikowi zadania. Książka trudna do udźwignięcia psychicznie, biorąc pod uwagę ogrom cierpienia niewinnych ludzi i bezsensowność oraz brutalność systemu jaki wówczas miał miejsce w Związku Sowieckim. Wszystko wydaje się tak niewiarygodne, że normalnemu człowiekowi ciężko to ogarnąć i zaakceptować. Oczywiście książkę jak najbardziej warto przeczytać, ale tylko wówczas jeżeli nie czytaliście wcześniej książek Sołżenicyna i Szałamowa. W przeciwnym wypadku, będzie to tylko nieco rozszerzone powielenie tego, co zawarli w swoich dziełach tamci dwaj autorzy.

Po wiekopomnych dziełach Aleksandra Sołżenicyna i Warłama Szałamowa, przyszedł czas na książkę Anne Applebaum. W związku z faktem, że to monumentalna „cegła” z ogromną ilością stron i przypisów, ponad rok zbierałam się do sięgnięcia po nią. Musiałam też nieco ostudzić emocje po książkach wcześniej wymienionych autorów, tym bardziej, że po przeczytaniu ich dzieł odczuwałam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  1 847
 • Przeczytane
  1 382
 • Posiadam
  559
 • Teraz czytam
  70
 • Historia
  54
 • Ulubione
  37
 • Chcę w prezencie
  25
 • Historyczne
  17
 • historia
  13
 • Literatura faktu
  10

Cytaty

Więcej
Anne Applebaum Gułag Zobacz więcej
Anne Applebaum Gułag Zobacz więcej
Anne Applebaum Gułag Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne