Noc

Okładka książki Noc Bernard Minier Patronat LC
Okładka książki Noc
Bernard Minier Wydawnictwo: Rebis Cykl: Martin Servaz (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Monika Szewc-Osiecka

Oficjalne recenzje i

Mroźne oblicze kryminału

963 142 38

Z kolejnym tomem cyklu Martin Sevraz mam spory problem. „Noc” nie odbiega poziomem, zarówno merytorycznym, jak i formą od pozostałych części. Pojawia się natomiast na początku powieści wątek, który potem – już niepotrzebny – zostaje przez autora porzucony. Wygląda trochę®, jak wciśnięty na siłę do całej tej historii, bo jakoś trzeba było zacząć.
Za morderstwem na platformie, nad którym pracuje norweska policjantka, Kirstin Nigaard stoi nie kto inny, jak Julian Hirtmann, łączy więc siły z Martinem, by wspólnie odkryć rozwiązanie zagadki i znaleźć wielokrotnego oszusta, kłamcę, gwałciciela i mordercę.
Oprócz pracy nad nowym śledztwem, Martin musi pracować nad typowymi rodzinnymi relacjami. Po os ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce w poprzednich tomach, jego córka, Margot, bierze urlop z pracy i przyjeżdża, by się nim zaopiekować.
Martin był przyzwyczajony do samodzielnego mieszkania i teraz, kiedy jego córka nalega, by się jej opowiadał, co w danym momencie robi, gdzie jest i kiedy wróci, wywołuje kolejne napięcia i stres, a one z kolei ciągłe kłótnie. Margot, choć przyjechała zaopiekować się ojcem, ciągle siedzi sama w domu i czuje się samotna, a Martin, który ma teraz bardzo dużo na głowie, obawia się z nią kontaktować, y nie wywoływać w ten sposób kolejnych sporów. Wie, że córka krytykuje go za styl życia, za to, że w jego lodówce znajdują się same niezdrowe przekąski, za palenie papierosów i pracę w nienormowanym czasie, zwykle do późnych nocnych godzin. Nie mówiąc już o nieplanowanych, długich podróżach, czy zatrzymywania się na noc w hotelach.
Sama ma w tym czasie poważne problemy, choć się do nich nie przyznaje. Próbuje zmienić złe nawyki Martina na dobre – kupuje zdrowe jedzenia i wyrzuca stare, zachęca go do wcześniejszych powrotów do domu, dbania o siebie i rzucenia papierosów, gdy tak naprawdę próbuje zadbać o samą siebie.
Martin martwi się nie tylko powrotem Hirtmanna, ale także swoją córką. Dogadanie się ze sobą zajmie im sporo czasu a i tak dotrą do poziomu, który serdeczny i życzliwy człowiek mógłby nazwać jedynie niezłym.
W międzyczasie autor wprowadza watek, który pojawił się już w kilku oglądanych przeze mnie filmach, czy serialach i którego szczerze nie znoszę. Zawsze mam ochotę przerwać w połowie i z trudem udaje mi się wytrwać do końca. Tu również miałam z tym trudności, bo strasznie mnie ta część historii denerwowała.
Hirtmann, kiedy udaje się go odnaleźć, okazuje się mieć wielu – czasem bardzo zaskakujących wspólników – którzy przekazują mu na bieżąco wszystkie wiadomości, ściśle współpracując, ściągając do niego ofiary i pozostając z nim w stałym kontakcie.
Jesteśmy przyzwyczajeni też do tego, że Servaz robi różne głupie rzeczy, za które mniej, lub bardziej obrywa od swych przełożonych. Tym razem czytelnicy są świadkami tak bardzo głupiego czynu, że trudno uwierzyć, że taki pomysł narodził się w głowie autora. A wyjaśnienie, jak do tego doszło, jest równie absurdalne, co wiara małych dzieci w istnienie zębowej wróżki.
Tłumaczka, Monika Szewc – Osiecka, też nie do końca wywiązała się ze swojej pracy, bo w niektórych zdaniach „udało” jej się pomylić osoby, przez co zdania te nie mają najmniejszego sensu.
Ta część wydaje się na ten moment najbardziej chaotyczna. Zawiera porzucone wątki, zaskakujące zachowania zdawałoby się dobrze nam znanych bohaterów, absurdalne opisy i sytuacje, oraz tytuł, który nie wydaje się mieć nic wspólnego z treścią.
Tym razem jest nieco słabiej, ale może warto przebrnąć i zobaczyć czy w kolejnych tomach poziom nie będzie lepszy.

Za morderstwem na...

Rzeczywiście doświadczony komendant Servaz zachowuje się jak żółtodziób. Sporo wątków jest skrajnie nieprawdopodobnych. Mimo to pojedynek Servaz-Hirtman pasjonujący.

Bardzo lubię policjanta Martina Servaza i lubię styl pisania Bernarda Miniera. Każda z części mnie wciąga, intryguje i jest to dla mnie przyjemność w czytaniu. Uważam, że autor trzyma poziom.
Książka, jak zawsze napisana ciekawie, dużo się dzieje, nagłe zwroty akcji i końcówka zaskakująca. To lubię! :-)

uwielbiam serię z Martinem Servazem i jego kolejna przygoda również mnie nie zawiodła!
świetny język i nieustające zwroty akcji nie pozwalają się oderwać, a zakończenie zaskoczy nawet wytrawnego fana kryminałów :)

Komendant Servaz się starzeje. Momentami powieść mnie nudziła. Jednak to nadal świetna literatura.

Zgadzam się z opiniami, że poczynania Martina tym razem są jakieś mało wiarygodne. Do lektury podchodziłam bodaj trzykrotnie, nie mogąc przebrnąć przez początek.

Opinie, które czytałem przed sięgnięciem po "Noc" sugerowały, że nowy tom serii z Martinem Servazem będzie znacząco słabszy od trzech poprzednich. Uważam, że tak nie jest. Dodatkowo, nie wydaje mi się, żeby "Noc" znacząco bardziej była powieścią sensacyjną niż "Nie gaś światła", co jest często zarzutem odnośnie tej części.

Jeśli chodzi o główny wątek "Nocy" to jest nim poszukiwanie Juliana Hirtmanna i tajemniczy chłopiec imieniem Gustav w zagadkowy sposób związany z przestępcą. W odróżnieniu od poprzedniej części, Martin Servaz jest w "Nocy" pierwszoplanową postacią, a historia koncentruje się wokół jego życia prywatnego. Ciekawą postacią jest również policjantka, która pojawia się w tej części - to kim ona właściwie do samego końca stanowi zagadkę dla czytelnika.

"Noc" to zdecydowanie thriller, a nie kryminał, bo o ile zwrotów akcji jest sporo, tak typowego śledztwa jest dosyć mało. Po przeczytaniu mniej więcej połowy książki, "Noc" okazała się być znacznie ciekawsza niż to wynika z opisu z okładki, przez co bardzo szybko dobrnęłam do końca. Mam wrażenie, że cechą charakterystyczną książek Miniera jest to, że początek jest mocno rozwleczony i nieco słabszy od dalszej części. Na pewno nie warto się zrażać, jeśli początek nie do końca się komuś spodoba:)

Jeśli chodzi o główny wątek "Nocy" to jest nim...

Nie zachwyciła mnie ta część aż tak bardzo. Dużo więcej się spodziewałam. Wracamy do Martina Servaza i tym razem autor dał nam więcej Juliana Hirtmanna i jego ciemnej strony. Zaczęło się całkiem ciekawie na platformie wiertniczej na Morzu Północnym i myślałam, że ten wątek będzie bardziej rozbudowany. Dostajemy nową postać inspektor norweskiej policji Kristen Nigaard, która jest zagadką do ostatnich stron książki. Prowadzi śledztwo razem z Servazem. Jesteśmy we Francji i w Austrii. Zimowy krajobraz tej części bardzo dobrze wpisuje się w dziejące się wydarzenia . Autor przedstawia nam jeszcze jednego bohatera o imieniu Gustaw. Kilkuletni chłopiec, który okazuje się ogniwem łączącym Servaza i Hirtmanna. Ten wątek zostaje otwarty, co pokazuje, że autor poprowadzi nas przez kolejne życiowe perypetie Martina i Gustava.
Polecam niezdecydowanym.

Dobrze sie czyta, ale przewidywalne zachowanie bohaterów.

Dobrze sie czyta, ale przewidywalne zachowanie bohaterów.

Czytanie książek o komendancie Martinie Servazie zacząłem od pierwszej - Bielszy odcień śmierci, którą uznałem za dobrą, ale zakończenie jej mnie nie przekonało. Potem przeczytałem znakomite "Polowanie" i wróciłem do cyklu.
Dla mnie "Noc" to książka przeciętna, mało kryminalna, a ponadto powtarzająca motywy z innych książek Miniera:
- znów komendant otrze się o śmierć,
- znów nie zabierze broni na pościg za przestępcą,
- znów "zła kobieta" go omami.
To wszystko już było. Przeczytałem z obowiązku, abym miał poczucie ciągłości przed następną częścią.
Jeśli znów się zawiodę, to odkładam książki Miniera, aż do czasu wydania kolejnej nowej.

- znów komendant otrze się o śmierć,
-...