Kurtyka. Sztuka wolności

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Tytuł oryginału:
- Art of Freedom. The Life and Climbs of Voytek Kurtyka
- Wydawnictwo:
- Agora
- Data wydania:
- 2018-01-30
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-01-30
- Data 1. wydania:
- 2017-08-08
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326826092
- Tłumacz:
- Maciej Krupa
- Tagi:
- Maciej Krupa góry wspinaczka alipinizm himalaizm kurtyka
- Inne
„Kurtyka. Sztuka wolności” – pierwsza biografia Wojtka Kurtyki, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: polski himalaista Jerzy Kukuczka, szwajcarski przewodnik górski Erhard Loretan czy brytyjski alpinista Alex MacIntyre.
To głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Aż do teraz. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald, ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak: „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), „Alpejscy wojownicy” (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane.
Książka „Kurtyka. Sztuka wolności” światową premierę miała w sierpniu 2017 roku i już odbiła się szerokim echem – została nagrodzona w międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii non fiction oraz National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii historia/biografia. Ta pozycja spodoba się zarówno miłośnikom wspinaczki, jak i wszystkim czytelnikom, którzy marzą o górskich krajobrazach i pragną dotknąć nieba.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Mężczyzna, który zachował dystans
„Kurtyka. Sztuka wolności” po pierwsze to kolejna rzetelna i świetna książka, która opowiada o polskim wspinaniu i przedstawia jeszcze jednego wybitnego himalaistę. Bo to, że Wojciech Kurtyka jest wybitny w ogóle nie podlega dyskusji. Jest też wyjątkowy – to wspinacz, dla którego góry nigdy nie były celem, a jedynie drogą. Rzadko spotykane podejście, zwłaszcza w środowisku tych najwybitniejszych wspinaczy. Podziwiam ludzi, którzy robią to, co chcą. Kurtyka dokładnie taki jest – wierny swojej wizji, nigdy nie naginał się do nikogo i niczego. Bernadette pięknie pokazała jego ewolucję od młodego chłopaka zafascynowanego światem gór po dojrzałego, w pełni świadomego himalaistę. Poznamy jego wzloty i upadki, największe sukcesy, najlepiej wspominane wyprawy, najbliższych przyjaciół. Ale McDonald nie omija też tematów smutnych, bolesnych czy kontrowersyjnych. Do tego spojrzenia w przeszłość Kurtykę trzeba było trochę namówić – tym bardziej jestem wdzięczna autorce, że jej się to udało.
Biografia Kurtyki jest okazją do spojrzenia na wiele spraw z innej perspektywy. Bardzo ciekawe jest to, jak wspomina Kukuczkę. Fascynujące są jego poglądy o wspinaniu się tylko po to, żeby zaliczyć szczyt. Wiele sytuacji z przeszłości, o których Kurtyka wspomina świetnie nawiązuje do tego, co dzieje się dzisiaj w himalaizmie i mediach – daje nam to większą świadomość i pełniejsze postrzeganie pewnych zjawisk. Wspaniale też pokazane zostało jak zmienia się pamięć o wydarzeniach z przeszłości, co również powinno dać nam do myślenia. Kurtyka czasami zupełnie co innego mówił, a co innego było zapisane w jego dziennika z danego okresu. W przypadku żyjącego bohatera książki jest możliwość weryfikacji pewnych zdarzeń czy słów. W innym przypadku jest to niemożliwe – a my powinniśmy się nauczyć, że zamiast oceniać i przyjmować coś za pewnik, trzeba dopuścić czasami do głosu wątpliwość albo możliwość odmienności, zwłaszcza jeśli chodzi o wspomnienia ludzi. W każdym razie po lekturze tej książki z pewnością inaczej spojrzycie na wspinaczkę.
Kurtyka zdecydowanie też wyróżnia się na tle innych wspinaczy. Jest bardziej artystą i filozofem, który poszukuje ciągle czegoś więcej, ale kolekcjonowanie szczytów nigdy nie było jego priorytetem. Jest buntownikiem, który lubi robić wszystko po swojemu, a wszelkie próby uwiązania go albo wtłoczenia w jasno wytyczone ramy kończyły się niepowodzeniem. Himalaizm w jego wykonaniu jest zupełnie odmienny od tego, który znacie z innych książek. To wielka przyjemność poznać go bliżej, posłuchać co ma do powiedzenia, poznać jego filozofię, zwłaszcza, że w bardzo łatwy sposób przekłada się ona na życie poza górami.
Tyle plusów. Jedynym moim zarzutem jest to, że nie przeczytałam jej tak szybko, jakbym chciała. I nie wiem do końca dlaczego. Pierwszą moją myślą było tłumaczenie i redakcja, bo przecież Bernadette nie zapomniała nagle jak się pisze. Zwłaszcza, że znalazłam kilka zdań, które były dość niefortunnie skonstruowane, jakieś powtórzenia czy braki spacji. Ale może inaczej pisze się o przyjacielu, który na dodatek ma dość silny charakter? Dodatkowo zdjęcia zostały zebrane w kolorowych wkładkach, a nie tak jak poprzednio rozmieszczone w tekście. Niby szczegół, ale czyta się jednak inaczej.
Długo się nad tym zastanawiałam. Bo od samego początku coś mi nie pasowało. Nie mogłam się wciągnąć, coś nie grało, czułam jakiś dystans. Dopiero pod koniec książki zrozumiałam co to było. To nie Bernadette nagle przestała umieć pisać. To nie tłumacz zepsuł tekst. To Wociech Kurtyka. Ten człowiek, który zawsze zachowywał dystans, nigdy nie odsłaniał się całkowicie, wołał pozostawać w cieniu i nigdy nie pchał się do pierwszych rzędów. Zawsze robił wszystko po swojemu, według swojej filozofii, im starszy tym bardziej starając się powściągać własne ego. Mogę sobie tylko wyobrazić jak zareagował na pomysł napisania takiej biografii i jak McDonald musiała go przekonywać. I to czuć w tej książce, a przynajmniej ja widzę różnicę w czytaniu. Kurtyka ma tak silną osobowość, że odcisnął na tym tekście swoje własne piętno. A książkę, żeby ją docenić w 100 procentach powinno się czytać inaczej, niż ja to zrobiłam. Nie tak łapczywie i z niecierpliwością – a właśnie powoli i spokojnie, być może nawet odkładając ją na chwilę, wracać do niej. Jest to też w pewien sposób lekcja, która idealnie pasuje i do Kurtyki, i do całej jego filozofii.
Diana Chmiel
Popieram [ 14 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Naprawdę świetnie napisana książka, czyta się z dużą przyjemnością i prawie jednym tchem.
Na szczęście nie jest to wywiad ani inna forma rozmowy. Mimo tego udało się autorce przekazać filozofię i podejście Kurtyki do życia i gór.
Fragmenty stricte górskie także są świetnie opisane.
Naprawdę świetnie napisana książka, czyta się z dużą przyjemnością i prawie jednym tchem.
Pokaż mimo toNa szczęście nie jest to wywiad ani inna forma rozmowy. Mimo tego udało się autorce przekazać filozofię i podejście Kurtyki do życia i gór.
Fragmenty stricte górskie także są świetnie opisane.
Do przeczytania, ale w jakimś sensie fascynujące jest to, że książka o wspinaczu podobno "innym" okazała się tak banalna. Przemyślenia niby głębokie są... No właśnie, banalne, oczywiste rozważania niemal każdego sportowca typu "siła vs lekkość" opisane jak odkrycie Ameryki, i w ogóle ma się poczucie dorabiania filozofii na poziomie Coelho do klasycznego dla wspinaczy egoizmu i pychy. Bardzo też "zabawne" jest to, że facet niby taki rozważny, niby z instynktem, niby właśnie inny niż ci co zginęli jak się okazuje z jednej strony faktycznie był trochę ostrożniejszy, ale koniec końców... Nie raz i nie dwa było w tym więcej szczęścia niż rozumu. Aha, fragment o przekraczaniu linii ciągłej to już facepalm na całego - takimi rzeczami to się chełpi gimnazjalista, na dodatek średnio rozgarnięty, a nie dorosły człowiek. No ale 6 z lekkim minusem jednak daję, w sumie książka jest krótka, więc chyba warto zweryfikować mit na własną rękę.
Do przeczytania, ale w jakimś sensie fascynujące jest to, że książka o wspinaczu podobno "innym" okazała się tak banalna. Przemyślenia niby głębokie są... No właśnie, banalne, oczywiste rozważania niemal każdego sportowca typu "siła vs lekkość" opisane jak odkrycie Ameryki, i w ogóle ma się poczucie dorabiania filozofii na poziomie Coelho do klasycznego dla wspinaczy...
więcej Pokaż mimo toRewelacyjna biografia alpinisty i wspinacza wysokogórskiego, którego osiągnięcia przyniosły wielką chlubę polskiemu alpinizmowi i wielkie uznanie na świecie.
Po lekturze tej książki dochodzę do wniosku, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Wojciech Kurtyka jest nie tylko sprawny fizycznie ale to też bardzo wrażliwy intelektualista. Najbardziej przypadło mi określenie jego osoby jak tej dla której " droga jest ważniejsza niż sam cel" Jeżeli lubicie góry a dodatkowo szukacie natchnienia i mądrych spostrzeżeń na temat życia, wyzwań, nas samych to polecam tę pozycję. Wspaniała książka o wielkich ludziach gór !!!
Rewelacyjna biografia alpinisty i wspinacza wysokogórskiego, którego osiągnięcia przyniosły wielką chlubę polskiemu alpinizmowi i wielkie uznanie na świecie.
więcej Pokaż mimo toPo lekturze tej książki dochodzę do wniosku, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Wojciech Kurtyka jest nie tylko sprawny fizycznie ale to też bardzo wrażliwy intelektualista. Najbardziej przypadło mi określenie jego osoby...
Uważam Wojtka Kurtykę za wspinacza idealnego pod każdym względem. To wybitna postać obok innych sławnych himalaistów naszego kraju jak choćby Jerzego Kukuczki czy Wandy Rutkiewicz. Podziwiam Wojtka przede wszystkim za to, że zawsze atakował skomplikowane technicznie ściany i trawersy na ekstremalnych wysokościach a osiągnięcie szczytu nie było jego najważniejszym celem. Odrzucał liny poręczowe i wielkie wyprawy, wybierał swobodę wspinał się w małych zespołach i pielęgnował więź łączącą wspinaczy to rzadka cecha we współczesnym himalaizmie.
Książka „KURTYKA - SZTUKA WOLNOŚCI” Bernadette McDonald jest ukoronowaniem jego wielkiej kariery i osiągnięć. Przepiękna biografia, okraszona wieloma magicznymi fotografiami ze zbiorów Wojtka, te które zrobiły na mnie piorunujące wrażenie to choćby pokazujące zdobycie wschodniej ściany Trango Power (6239 m.n.p.m) z roku 1988 w Karakorum w Pakistanie. Patrzyłem na te fotografie jak zahipnotyzowany i zastanawiałem się jak można było taką pionową drogą wejść na szczyt.
Szanuję Kurtykę za to że nie kolekcjonował ośmiotysięczników, dla niego ważniejsze niż wejście na szczyt było przejście określonej ściany czy grani, takie podejście w środowisku himalajskim było ekscentryczne i nie traktowano go zbyt poważnie. No cóż uważam, że właśnie z tych powodów gwiazda Wojtka świeciła najjaśniej dlatego mój podziw i szacunek dla jego osoby jest tym większy. Wspaniała biografia, magiczny i odważny człowiek z wielkimi osiągnięciami oraz sukcesami do tego skromny, serdeczny i przyjacielski. Wojtek ma każdemu coś do zaoferowania, górom również. Jednym słowem wspinacz idealny. Polecam. _K2
Uważam Wojtka Kurtykę za wspinacza idealnego pod każdym względem. To wybitna postać obok innych sławnych himalaistów naszego kraju jak choćby Jerzego Kukuczki czy Wandy Rutkiewicz. Podziwiam Wojtka przede wszystkim za to, że zawsze atakował skomplikowane technicznie ściany i trawersy na ekstremalnych wysokościach a osiągnięcie szczytu nie było jego najważniejszym celem....
więcej Pokaż mimo toCzym jest wspinaczka wysokogórska? Dla każdego jest czymś innym. Czym była dla Wojciecha Kurtyki? Pogonią za wolnością. Doświadczeniem sensu życia. Takie mam odczucia po przeczytaniu biografii tego fascynującego człowieka. Najbardziej ujęło mnie jednak całkowicie odmienne spojrzenie na góry wysokie i sens ich zdobywania przez tego zasłużonego hi,alaistę.
Czym jest wspinaczka wysokogórska? Dla każdego jest czymś innym. Czym była dla Wojciecha Kurtyki? Pogonią za wolnością. Doświadczeniem sensu życia. Takie mam odczucia po przeczytaniu biografii tego fascynującego człowieka. Najbardziej ujęło mnie jednak całkowicie odmienne spojrzenie na góry wysokie i sens ich zdobywania przez tego zasłużonego hi,alaistę.
Pokaż mimo toNie wiem jak można zwykłymi słowami opisać zawartą tu historię. Pełna podziwu do osiągnięć pana Wojciecha. Najtrudniejsze podejścia. Nielegalne przejścia. Nieprzyjmowane nagrody. Skromność a zarazem wiele arogancji. I mam wrażenie jakieś niedokończone sprawy z Jerzym Kukuczką. Tak. Dużo tam o nim. O różnicach. Cieżko porównywać orchideę z dziką różą. Polecam. Dobra Książka.
Na insta jestem od niedawna. Dzielę się tym co czytam. Co czuje i jak odbieram. Nie jestem krytykiem literackim. Ani nie mam światowych osiągnięć. Po prostu jestem i czytam. Codziennie pokonuje swoje małe Himalaje.
Życzę każdemu w tym Nowym Roku szczęścia. Spełnienia. Satysfakcji. I wielu życzliwych osób dookoła. Oraz kolejnego Everestu. Bo marzenia trzeba mieć.
[DYG]
Nie wiem jak można zwykłymi słowami opisać zawartą tu historię. Pełna podziwu do osiągnięć pana Wojciecha. Najtrudniejsze podejścia. Nielegalne przejścia. Nieprzyjmowane nagrody. Skromność a zarazem wiele arogancji. I mam wrażenie jakieś niedokończone sprawy z Jerzym Kukuczką. Tak. Dużo tam o nim. O różnicach. Cieżko porównywać orchideę z dziką różą. Polecam. Dobra...
więcej Pokaż mimo to"Kurtyka. Sztuka wolności"
Opis od wydawnictwa:
Kurtyka. Sztuka wolności” – pierwsza biografia Wojtka Kurtyki, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: polski himalaista Jerzy Kukuczka, szwajcarski przewodnik górski Erhard Loretan czy brytyjski alpinista Alex MacIntyre.
To głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Aż do teraz. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald, ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak: „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), „Alpejscy wojownicy” (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane.
Książka „Kurtyka. Sztuka wolności” światową premierę miała w sierpniu 2017 roku i już odbiła się szerokim echem – została nagrodzona w międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii non fiction oraz National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii historia/biografia. Ta pozycja spodoba się zarówno miłośnikom wspinaczki, jak i wszystkim czytelnikom, którzy marzą o górskich krajobrazach i pragną dotknąć nieba.
Recenzja:
Skończyłam tę książkę i właściwie nie wiem co napisać. Zrobiła na mnie OGROMNE wrażenie! "Kurtyka. Sztuka wolności" to opowieść o himalaiście, który wspinął się we własnym stylu. Wspinął się stylem alpejskim, bez uprzęży, lin i innych ograniczeń. Nazywał ten styl sztuką wolności. Czytało się to bardzo dobrze, ta opowieść naprawdę wciąga! To non fiction w najlepszym stylu! Wojtek Kurtyka to jedna z legend polskiego himalaizmu zimowego ( swoją drogą w pełni zasłużona). Podczas czytania towarzyszyły mi różne emocje: od smutku z powodu kolejnego tragicznego wypadku po radość z jego sukcesów. Jedna z lepszych książek tego roku, oddaje ducha Kurtyki w pełnej krasie. Gwarantuję, podczas poznawania tej historii miałam wrażenie, że Kurtyka siedzi obok mnie i opowiada o swoich wyprawach, wzlotach i porażkach. Bardzo podoba mi się filozofia Kurtyki, chodzi mi o sztukę wolności i pewnego rodzaju mistycyzm związany ze wspinaniem, duchowa wiedź z górą. Dla Kurtyki w odróżnieniu od innych alpinistów ważniejsza od sukcesu była droga do niego. Każde non fiction w temacie górskim jest wyjątkowe na swój sposób. Tu wyjątkowe są filozoficzne aspekty alpinizmu. "Kurtyka. Sztuka wolności" to pozycja naprawdę warta przeczytania! 8 / 10 ⭐
"Kurtyka. Sztuka wolności"
więcej Pokaż mimo toOpis od wydawnictwa:
Kurtyka. Sztuka wolności” – pierwsza biografia Wojtka Kurtyki, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: polski...
Pozycja obowiązkowa nie tylko dla wspinaczy i górołazów. Dla każdego, kto ceni nietuzinkowe osobowości, ciekawe życiorysy i piękno życia :)
Pozycja obowiązkowa nie tylko dla wspinaczy i górołazów. Dla każdego, kto ceni nietuzinkowe osobowości, ciekawe życiorysy i piękno życia :)
Pokaż mimo toCiekawie napisana biografia światowej sławy alpinisty. Wyjątkowe górskie przygody w połączeniu z nietuzinkową osobowością Wojciecha Kurtyki dały autorce doskonały materiał na książkę, który nie został zmarnowany. Przybliżenie czytelnikowi romantycznego podejścia wspinacza do gór, czyni tę książkę nieco filozoficzną. Nie mniej jednak, proporcje między relacją ze wspaniałych wypraw, a rozważaniami egzystencjalnymi są zdrowe i książkę czyta się przyjemnie. W moim odczuciu jednym minusem tej książki to zbyt krótka treść. Może opisy z kilku pierwszych wypraw powinny być bardziej rozbudowane?
Ciekawie napisana biografia światowej sławy alpinisty. Wyjątkowe górskie przygody w połączeniu z nietuzinkową osobowością Wojciecha Kurtyki dały autorce doskonały materiał na książkę, który nie został zmarnowany. Przybliżenie czytelnikowi romantycznego podejścia wspinacza do gór, czyni tę książkę nieco filozoficzną. Nie mniej jednak, proporcje między relacją ze wspaniałych...
więcej Pokaż mimo toMyślę, że warto przeczytać historię Wojciecha Kurtyki. Wśród chodzących po górach jest niewątpliwie wyjątkowy.
Myślę, że warto przeczytać historię Wojciecha Kurtyki. Wśród chodzących po górach jest niewątpliwie wyjątkowy.
Pokaż mimo to