Cienie

Okładka książki Cienie Wojciech Chmielarz Patronat LC

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński
Ocena 6,0
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,1
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Oficjalne recenzje i

Gliny nigdy nie mówią do widzenia*

1414 108 128

Jaki cień kryje się za każdą tajemnicą? Komisarz Mortka stara się rozwikłać stare sprawy, a pomaga mu w tych aspirantka Sucha. Kolejne niespodziewane wydarzenia wpływają na bieg przyszłości

Niewiarygodne, kolejny tom trzyma poziom. NIestety juz przedostatni. Z przykroscia stwierdzam, ze smutno bedzie sie rozstac z Mortka.. :/

Dobrze się czytało. Szybkie tempo od samego początku, ciekawe wątki i naprawdę dobre zakończenie. Chmielarz jest w formie 😉

Zrobiłam ten błąd, że najpierw przeczytałam "Długą noc" i teraz próbowałam szukać wstępu do tego co działo się później. Kontynuacji nie widać, ale... To naprawdę bardzo dobra książka.
Pełna zagadek, niedomówień, intryg. Trochę byłam zawiedziona, że postaci, które lubiłam w poprzednich częściach tutaj okazały się "złe". A może nie tyle złe, co dopiero teraz dopadły ich błędy młodości. W tej części wszystko jest trochę odwrotnie. Dużo rzeczy zaskakuje. Trzeba uważnie czytać, żeby wyłapać niuanse. I dzięki temu czytelnik ma tyle zabawy z tej lektury. A Mortka jak zwykle postępuje do bólu sprawiedliwie. Nie ważne czy gangster czy maltretowana kobieta - winny powinien ponieść karę.

No i wszystko dąży do hollywoodzkiego finału, gdzie dzięki szybkim fabularnym cięciom można znowu relatywizować zło, tylko dlatego, że ktoś miał z grubsza dobre intencje. Dlatego pójdzie do nieba jako bohater, a nie do więzienia jako morderca.
Niestety pod koniec powieści było już tylko pewne, że każdy ma na każdego haka, nikomu nie można ufać itd.
Ogólnie dość wciągająca lektura, ale chyba mam już przesyt porachunków mafijnych i układów na wysokim szczeblu. Wolałabym zwykły kryminał, gdzie detektyw szuka zabójcy, a nie gdzie rozpaczliwie próbuje utrzymać się na powierzchni, bo zalewa go fala szamba, w które sam się wpakował.
Dobrze wiedzieć, że mafioso też człowiek.
Dałam plus za okładkę, chociaż tytuł jest chyba trochę przypadkowy.

Ogólnie dość wciągająca...

Pan Wojciech w formie, ciekawe wątki, nie ma przesytu więc łatwo we wszystkim się połapać, konieczna znajomość poprzedniej książki. Niestety jeden z głównych motywów odgadłem za wcześnie (połowa książki :( ) - za dużo kryminałów ostatnio. Zabieram się za kolejną część.

Na półkach: , , , ,

Piąta część przygód Jakuba Mortki, w której dzielny policjant stara się pomóc swojemu przyjacielowi i oczyścić go z zarzutów. Schemat co prawda dość zgrany i często powtarzany, ale tutaj akurat wyszło całkiem dobrze i słuchałem z zaciekawieniem. Duża w tym też zasługa lektora w osobie Janusza Zadury. W całej historii nie brakuje zwrotów akcji i błędnych tropów. Autorowi zgrabnie udało się przedstawić całą historię i połączyć początkowo rozbieżne ze sobą wątki. Dobry, porządny kryminał, który dla fanów gatunku na pewno wart jest uwagi. Pan Chmielarz zdążył już przyzwyczaić do wysokiego poziomu i tu jest podobnie. Do zachwytów jednak trochę zabrakło.

CIENIE🩸
Wojciech Chmielarz

książkę czytało się bardzo dobrze i szybko, jednak zabrakło w niej takiej iskierki, która wciągała mnie w innych powieściach Pana Wojtka.
Dużo bohaterów, przez co czasami nie mogłam się polapać kto jest kim i jaką rolę odgrywa. Miejscami zbyt długie i zakręcone opisy.
Za to pomysł na fabułę mega! Kreacja bohaterów też sztos! Fajnie, że autor wprowadza czytelnika z szereg pytań. Zdecydowanie nie można się nudzić dzięki zwrotom akcji i błędnymi tropami.
Akcja z opuszczonym bunkrze trochę zagmatwana i nie mogłam się połapać w planach bohaterów i komu należy ufać.
A kto jest sprawcą morderstwa to bym nie zgadła w życiu.

CIENIE🩸
Wojciech Chmielarz

Za to pomysł na fabułę mega! Kreacja bohaterów też sztos!...

Dobrze się czytało, jednak autor ewidentnie odchodzi od thrillera, w stronę sensacji. Niestety wolę wcześniejsze książki Pana Wojtka. Podczas czytania miałem wrażenie że oglądam polski serial "Ekstradycja". Brudna policyjna robota, pościgi, strzelaniny. Zabrakło mi zagadki, czegoś co mocniej przykuło do fotela.

Solidny kryminał, aczkolwiek pod koniec byłam już zmęczona czytaniem i brnęłam tylko aby dokończyć.
I nagle w prologu jakby mnie ktoś ocucił z letargu. Brawo, pełne zaskoczenie, przynajmniej dla mnie.
Mortka, Sucha - niby inteligentni i bystrzy policjanci, ale nie poczułam tej szczególnej czytelniczej chemii do nich. Były momenty, że podobało mi się ich zachowanie, ale było też sporo sytuacji, gdy ich dialogi mnie nie przekonywały.
Pewnie za jakiś czas sięgnę po następną część, ale na razie starczy