Moja walka. Księga 6

Po przeczytaniu wszystkich tomów wiem że to najważniejsza książka jaką przeczytałem w życiu.

Najgrubsza, najdłuższa, najsłabsza, najnudniejsza. Trochę się nad nią męczyłam, odkładałam, wracałam do niej po kilku miesiącach. Połowa z tego ponadtysiącstronicowego tomiszcza to interpretacja znanych narratorowi utworów, często poezji, a przede wszystkim "Mojej walki " Hitlera. Nie rozumiem - po co???

Znacie ten gif, gdzie koleś pokazuje jak informacja rozwaliła mu mózg? Miałam dokładnie takie uczucie. Fragmenty o młodym Hitlerze sprawiły, że co chwilę zastanawiałam się, czy ja czytam to co czytam?! dlaczego?! Uświadomiłam sobie po tym, że mimo, że eseje często są bardzo ciekawe, to te fragmenty zwykłego życia sprawiają, ze czytam kolejne tomy. Wolę ta wnikliwą obserwację codzienności, niż nawarstwiające się odnośniki do filozofii i literatury klasycznej. Jasne, to tez jest ciekawe, ale zmagania z zaburzeniami psychicznymi żony bardziej mnie wciągnęły niż definicje "ja" i "ty".

To była długa podróż. Bardzo długa. Przeczytanie całości zajęło mi ponad 6 lat. (W tym czasie oczywiście czytałem również inne rzeczy) Na koniec i tak miałem poczucie, że chcę jeszcze, chcę wiedzieć co dalej. Cała ta historia to doskonała odpowiedź na mój deficyt rodziny i potrzebę rozważań o sensie życia.
Przed przystąpieniem do 6 tomu tyle się nasłuchałem, że to już przegięcie, że esej o Hitlerze na siłę i niepotrzebny. I choć niełatwo było przez niego przebrnąć w efekcie końcowym uważam, że jest jak najbardziej potrzebny, że dopełnia opowiedzianą historię i pozwala się czegoś dowiedzieć tym ( i ja do nich należę),którzy biografię tyrana znają bardzo słabo.
6 tom jako jedyny musiałem dokończyć w ebooku, w tradycyjny sposób już nie dźwignąłem tematu.
No i jeszcze na marginesie dodam, iż okładką tego tomu zachwycony jestem od pierwszego spojrzenia. Czas na kolejne książki Karla Ove

Przed przystąpieniem do 6 tomu tyle się nasłuchałem, że to już...

Mam problem z tą książką. Historia o Hitlerze świetna, dowiedziałam się czegoś więcej o człowieku, o którym wiedziałam siłą rzeczy już nie mało, końcówka o chorobie żony też mocna, mam wrażenie, że takie podświadome pożegnanie z nią, ale te wstawki o interpretacji wierszy albo 300 stron o jedzeniu krewetek? Come on, Karl Uve, czy to naprawdę było konieczne? Czytałam tą część chyba przez dwa lata, męcząc ją strasznie, a mam wrażenie, że mogło być dużo lepiej.

Hej Karlu Ove, przegiąłeś! Ta twoja pieprzona "Moja walka" to zawsze był ego trip, ale tym razem posunąłeś się o esej na 400 stron za daleko. Długimi fragmentami on był nawet ciekawy, ale chwilami miałem ochotę wydłubać sobie oczy ("ja", "my", "wy"). To było ekstra uczucie, gdy tę niekończącą się interludę w końcu zmogłem. Akceptuję, że autor pisze, co chce, niemniej pozwolę sobie na drobną sugestię: następnym razem wydaj po prostu osobną książkę, taką dla chętnych, którzy lubią twoją eseistykę (czyli nie dla mnie; nużyłeś mnie w "Jesieni" strasznie).

Ostatecznie skończyło się dobrze: wyjechałeś z Republiki Weimerskiej do współczesnej Szwecji i Norwegii i zacząłeś pisać o swojej, a nie Adiego walce. Znowu zrobiło się tak jak lubię, byłem w twojej codzienności, z twoją, chwilami odpychającą osobowością, z twoją rodziną (na marginesie: czy naprawdę powinieneś był pisać o chorobie Lindy tak otwarcie?).

Nie jestem już czytelnikiem "Mojej Walki", bo mi się skończyła. Od razu trochę zatęskniłem (ale nie pisz przypadkiem siódmej części). Kiedyś wrócę do tych 3500 stron, za dekadę, dwie i być może nawet twoja eseistyka jakoś mnie przekona. Dzięki Karlu Ove za ten ego trip, był wspaniały.

Rewelacyjne lekko filozoficzne rozważania wplątane w życiorys. Bardzo odważna pozycja jak na obecne czasy i okoliczności. Świetna

Spędziłam ostatnie siedem miesięcy mieszkając w głowie Karla Ove Knausgårda, więc przewrócenie ostatniej strony Księgi Szóstej napełniło mnie zarówno ulgą, jak i smutkiem.

Kiedy od czasu do czasu robiłam sobie przerwę między jego książkami, on zawsze gdzieś tam był, czekał na mnie i przyciągał z powrotem. Knausgård zajął moje myśli, a dokładniej, to jego myśli zajmowały moje. Dziwna sprawa.

Ostatnia księga jest niepodobna do innych, niepodobna do niczego, co kiedykolwiek czytałam, bo w Knausgårdzie nie ma piękna literackiego, nie ma artyzmu. Jest tylko brutalna szczerość, której nie było w książkach, które mam za sobą. Na swój sposób było to naprawdę ożywcze.

To, w czym Knausgård jest naprawdę dobry, to opisywanie emocji w taki sposób, że czuje się to, co czuł Karl Ove i przenosi się dokładnie do tego momentu, który jest opisywany. Te książki są momentami podręcznikami typu „Jak być dupkiem”, ale są też formą terapii emocjonalnej, która wciąga do wewnątrz i pozwala lepiej zrozumieć własne uczucia i emocje.

To, co próbuje zrobić omawiając pamięć, jej konstrukcję i akuratność, jest intrygujące i poruszające. Dyskusja o tym, kim jesteśmy w życiu i czy to życie jest rzeczywiście tylko naszą walką, poruszanie się po przyziemności, to wszystko współgra i rezonuje ze sobą we wszystkich tomach, pozostawiając po sobie mętlik w głowie, ale też coś satysfakcjonującego i trudnego do opisania.

A jeśli chodzi konkretnie o ten tom – chcę zapomnieć, że esej o Hitlerze istniał, byłam bardzo zirytowana tym, że został na ślinę doklejony do tego tomu. Po co? Będę po prostu udawać, że to się nie wydarzyło.

Śmiało mogę powiedzieć, że to było jedno z największych i najmniej oczywistych literackich doświadczeń w moim życiu; wziął mnie typ z zaskoczenia, nie spodziewałam się tego po tej serii. Cudowne, prawdziwe, przygnębiające i szczere, po prostu. Dziwnie będzie teraz żyć sobie bez Knausgårda pod ręką.

Nie pisz nic, nigdy więcej Karl Ove. Never more.

Nie pisz nic, nigdy więcej Karl Ove. Never more.

Eh. Wywód o HItlerze był strasznie nużący i bardzo się ciągnął. Trochę rozczarowująca jako zakończenie tej przecież momentami fenomenalnej serii. Sama końcówka książki jednak dobra.

Karl Ove Knausgård Moja walka. Księga 6 Zobacz więcej