Rycerze Atlantydy

Okładka książki Rycerze Atlantydy
Evan Currie Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Atlantis Rising (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Atlantis Rising (tom 1)
Knighthood: Atlantis Rising Book 1
Drageus Publishing House
2018-01-31
2018-01-25
Young adults

Oficjalne recenzje i

Ludzkość między upadkiem a powstaniem

Link do recenzji

841 1 250

Do tej pory znałem Evana Currie jako autora książek z cyklu militarne sci-fi, space opera. Tym razem lekkie zaskoczenie. Skojarzenia z twórczością Petera V. Bretta nasuwają się same. Wykonanie jednak zdecydowanie słabsze.
Plusy:
- ciekawie wykreowany fantastyczny świat postapo po przegranej wojnie z demonami;
- demony, magia, walki, zaginiona technologia;
- gdy ludzie stracą technikę pozostanie walka na kamienie i maczugi;
- dobrze wykreowane postacie: Elan, wędrowiec Kaern, Simeone, Kaleb;
- oryginalne połączenie fantasy i fantastyki w klimacie postapo;
- czy można tak szybko stracić wszystkie zdobycze cywilizacji;
- czyta się szybko, niewymagająca skupienia rozrywka gwarantowana;
- kilka naprawdę dobrych pomysłów na demony.
Minusy:
- brak wyjaśnienia dlaczego człowiek przegrał wojnę z demonami;
- za bardzo schematyczna, przewidywalna, temat oklepany;
- tempo szkolenia nastolatek do walki w tak krótkim czasie niemożliwe.
Ogółem książka dobra, ale liczyłem na więcej.

Plusy:
- demony, magia, walki, zaginiona technologia;
- gdy ludzie...

Troszkę bardziej pogmatwana niż inne serie i jednocześnie równie wciągająca.

Troszkę bardziej pogmatwana niż inne serie i jednocześnie równie wciągająca.

Atlantis Rising - cały cykl - całkiem fajnie się czyta (ale tylko raz!), fabuła niezła, wartka akcja, trochę ciekawych pomysłów i to już wsio!

Ciekawa, może nie odkrywcza ale wciągająca historia.

Ciekawa, może nie odkrywcza ale wciągająca historia.

Pierwsza przygoda z Evanem Currie. Udana przygoda. Polecam!

Pierwsza przygoda z Evanem Currie. Udana przygoda. Polecam!

Powieść nie jest długa, ma około trzystupięćdziesięciu stron i tak prawdę mówiąc przez ponad połowę książki nudziła mnie. Nie powiem, że nic się nie działo ponieważ byłoby to nieprawdą lecz nie potrafiłem jakoś polubić postaci czy sprawić by były mi mniej obojętne. Na szczęście sam pomysł na fabułę świata jest ciekawy i czytelnik stara się wyłuskać elementy historii które sprawiły iż demony wygrały potyczkę na Ziemi. A także na jakim poziomie technologicznym ludzkość była przed tym wszystkim. Muszę przyznać iż od momentu kiedy zaczęła się szybsza akcja to nie potrafiłem się od niej oderwać. I teraz pewnie wyglądam jak postać z tych memów która kończy czytania, rozgląda się i pyta "jaki mamy rok" ;)
Dalej trzymam się tego, że autor świetnie spełnia się podczas pisania szybkiej akcji jednak troszkę zbyt długo wszystko się rozwija. Obawiam się iż część potencjalnych czytelników mogłaby nie dojść do tego momentu. Jeśli chodzi o opisy to jakieś tam są ale raczej z tych bardziej ogólnych. Mimo wszystko książka jest interesująca i nie narzekam iż dałem jej szansę.

Zapraszam również na mego bloga:

Audiobook - Marta Wardyńska

To nie jest dobra powieść.
Mógłbym na tym zakończyć, ale nieco rozwinę myśl.
Mamy bohaterkę - tata którego nie było bo nikt nic o nim nie wiedział nagle wrócił i 'nauczył ją wszystkiego'. Potem był jakiś atak demonów i smierć rodziców, którzy ostatnim tchnieniem kazali jej uciekać. Oczywiście zaraz później ona sama je zaatakowała. Bo przecież tata 'nauczył ją wszystkiego' więc z pewnością da sobie radę sama z mnóstwem demonów.

Mógłbym w ten sposób opisać całą historię, ale w skrócie, ona nie ma sensu. Zachowania bohaterów są irracjonalne ich rozmowy idiotyczne. Cały świat jest mega wątpliwy, a z czasem robi się jeszcze dziwniejsze. No i ta nastoletnia dziewczyna, która rozsiekuje demony.
Być może jakaś natolatka dała się na to nabrać, moja wewnętrzna jednak nie :) (zawsze staram się czytać powieść wczuwając się w osobę do której była skierowana)

Audiobook - Marta Wardyńska

To nie jest dobra powieść.
Mógłbym na tym zakończyć, ale nieco rozwinę myśl.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągająca, młodzieżowa książka o dziewczynie, która straciła rodzinę. Została ona zabita na jej oczach. Sama zaś została złapana i skazana przez demony na powolną śmierć. Demony, które władają światem. Ktoś jej jednak pomaga i zaczyna się jej przygoda .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Męczyłam się niemiłosiernie przez większą część książki - do 20 rozdziału z 28. Niby wydarzenia toczyły się dość wartko, ale czegoś mi tu zabrakło i, koniec końców, jestem nieco rozczarowana.

Akcja rozgrywa się w świecie rządzonym przez demony. Ludzie mają wybór - przyłączyć się do zwycięzców i przejść przemianę lub zginąć. Część wybiera walkę, która jednak wydaje się daremna.

Sam pomysł był całkiem interesujący. Podobały mi się szczególnie elementy zaczerpnięte z innych książek, jak Upadli czy kręgi piekielne. Także przedstawienie ludzi, którzy zatracili całą swoją wiedzę technologiczną wywarło na mnie spore wrażenie. Sama nie jestem sobie w stanie wyobrazić utraty wszystkich zdobyczy cywilizacyjnych z dnia na dzień i przeniesienia się do chatek.

Niestety, pozytywne wrażenia psują denerwujące postacie. Wśród nich prym wiedzie niestety główna bohaterka - Elanthielle. Rozumiem, że wiele przeszła, ale znielubiłam ją praktycznie na samym początku i tak mi zostało. Z pozostałymi postaciami jest niewiele lepiej. Większość jest nijaka, płaska. Trudno o jakiekolwiek zaskoczenie. Sytuację ratuje pojawienie się Merlina; trochę późno, jednak lepiej niż wcale.

Zdecydowanie nie polecam rozpoczynania przygody z twórczością E. Currie od tek książki, gdyż można się zrazić. Ja po kolejną część raczej nie sięgnę. Są lepsze serie.

Minęło niemal milenium od czasu, kiedy na Ziemię przybyły demony. Ludzkość mimo swoich osiągnięć techniki przegrała walkę z przeważającym liczebnie wrogiem z innego wymiaru. Teraz niedobitki rządzone są przez swoich panów, żyjąc w strachu i niemal całkowitym posłuszeństwie. Jedynie nieliczni buntują się kultywując wiedzę o dumnych przodkach. Elanthielle Bosca Timone to córka jednego z wojowników, którzy nie pogodzili się z porażką. Nie chcą oni pozwolić, by ohydne stwory zmieniły wszystkich poddanych w podobne sobie kreatury. Rodzina nie podejrzewa jednak jak wysoką cenę przyjdzie im zapłacić za swoją niezależność.

Evan Currie, autor niezwykle popularnej serii science-fiction „Odyssey One” tym razem postanowił zmienić sztandarowy dla siebie gatunek na powieść postapokaliptyczną, której akcja rozgrywa się w zamierzchłej przeszłości świata. Stawiając na głównym planie nastolatkę daje też jasno do zrozumienia, że to właśnie do młodszego odbiorcy jest ona skierowana. Oczami niedoświadczonej Elan czytelnik poznaje świat, w którym przyszło jej walczyć o życie. Losy wybrańca (tutaj zaskoczenie, że dziewczyna okaże się kimś takim, prawda?) nie są jednak usłane różami, choć dzięki swojemu dziedzictwu ma ona dostęp do niektórych osiągnięć techniki, o której inni zdążyli zapomnieć. Pal licho pytanie dlaczego przedstawiciele przegrywającej wojnę ludzkości zabezpieczyli wielkie magazyny potężnej broni przed kimkolwiek prócz członków jednej rodziny. Dobrze, że jednym z ocalałych mechanizmów jest sztuczna inteligencja, która może wytłumaczyć nowej zbawczyni działanie wszelkich nowinek dla niej samej zakrawających na magię

Dodaj cytat z książki Rycerze Atlantydy