Na wschód od zachodu

Okładka książki Na wschód od zachodu
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: Znak reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2018-01-31
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-31
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324053339
Tagi:
literatura polska podróż hippisi Afganistan Pakistan Nepal Indie
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Tomasz Łapiński, Piotr Żelazny
Ocena 8,4
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #5 Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Piotr Jagielski, Wo...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
417 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
22

Na półkach:

Czytając "na wschód od zachodu" miałam poczucie, że biorę udział w eksperymencie, niestety, nie do końca udanym.

Inspiracją autora jest Kamal i jej losy. Jednak jej historia jest przyćmiona przez opowieść Świętego, w moim odczuciu będącą najmocniejszą częścią tego reportażu. Wydaje mi się, że autor podziela moje zdanie - czekając na Kamal, dość szczegółowo opisuje historię starego hipisa, kiedy zaś spotyka się ze swoją bohaterką, książka szybko zmierza ku końcowi. Kamal nie zostaje przysłowiowym deserem - jej historia przeplata się z losami Świętego, ich losy domknięte są klamrą, ale nagle jej głos zostaje odebrany i przekazany dalej, tylko na ostatni rozdział. Eksperymentalne zakończenie jest intrygujące, lecz pozostawia niesmak i pytania: kto jest głównym bohaterem? Jeśli rodzina Kamal pragnęła zachować więcej prywatności, dlaczego zgodziła się na publikację? Czy ostatni głos naprawdę musiał być ograniczony do grand finale?

Jeśli jesteś zainteresowany losami hipisów w Indiach, szukającym opowieści o życiu poza utartym szlakiem, pomimo swoich wad, ta książka jest dla Ciebie.

Czytając "na wschód od zachodu" miałam poczucie, że biorę udział w eksperymencie, niestety, nie do końca udanym.

Inspiracją autora jest Kamal i jej losy. Jednak jej historia jest przyćmiona przez opowieść Świętego, w moim odczuciu będącą najmocniejszą częścią tego reportażu. Wydaje mi się, że autor podziela moje zdanie - czekając na Kamal, dość szczegółowo opisuje historię...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
3
1

Na półkach:

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w rozdziale ostatnim, tym poświęconym Kamal coś się stało. I to coś niedobrego. Niedobrego z punktu widzenia warsztatu, a ten w końcu zawsze był mocną stroną Wojciecha Jagielskiego.
Na bok odrzućmy ewentualne uprzedzenia czytelnika do wyborów życiowych bohaterów. To w końcu reportaż i nie jest winą autora co wyrabiają bohaterowie jego książki. Reportaż właśnie na tym polega, że czytamy o osobach, z którymi nawet lepiej jeżeli się nie zgadzamy. Wtedy jest po prostu ciekawiej i bardziej emocjonująco. To w końcu nie laurka tylko opis rzeczywistości…
Problem jednak w tym, że ostatni rozdział jest diametralnie inny od pozostałych. Pojawia się tam jakiś osobliwy sposób narracji. Przypomina to wszystko bardziej fabularną historię, nudną do bólu, irytującą, bo opisującą w rozwleczony sposób to co poprzednio autor opisywał bardzo zwięźle i konkretnie.
Gdzieś wcześniej w książce pada informacja, że matka poszukiwanej dziewczyny jest dziennikarką, która zna osobiście Wojciecha Jagielskiego.
Nie wiem czy “zna” to najszczęśliwsze określenie, bo sugeruje zażyłość. Może po prostu tylko mieli okazję się poznać, ale trudno nie oprzeć się wrażeniu, że właśnie to uwikłanie towarzysko-środowiskowe, bo w końcu oboje są dziennikarzami, jest winne katastrofie ostatniego rozdziału. Wygląda to tak jakby autor nie chcąc pisać bolesnej prawdy o Kamal próbował ukryć to wszystko pod figowym listkiem osobliwej formy i narracji jaką przyjął.
Tak, pisałem, że to nie wina autora jacy są jego rozmówcy, to nie wina jakie mają poglądy, ale unikanie opisywania rzeczywistości wprost, rzetelnie po żołniersku jak robił to całe zawodowe życie uchodzić już może za rodzaj manipulacji, braku rzetelności, odstępstwa od zdrowej normy albo jakiejś uległości wobec sytuacji. Odniosłem wrażenie, że autor miał świadomość, iż wizerunek Kamal wyrażony w sposób konkretny nie będzie miał żadnych, nawet najmniejszych szans na obronienie się, a dla Jej bliskich będzie wręcz wyrokiem śmierci. Tylko dlaczego autorowi zależało tak nad obroną Kamal przed linczem ze strony czytelników i dlaczego nagle taki parasol ochronny rozkłada nad bliskimi Kamal ? Nijak to się ma do obowiązku pozostawania bezstronnym.

Jest w tej książce coś co ciągle nie daje mi spokoju. Może to brak pewnej osi. Ma nią chyba być podróż za Kamal, ale w praktyce to Święty przejmuje pałeczkę bohatera. Niejako z przymusu. W oczekiwaniu na ciągle uciekającą Kamal, trochę z nudy, Jagielski rozmawia ze Świętym. I z tej rozmowy robi się nam większość książki. Całkiem ciekawa szczerze mówiąc. Tylko w końcu kto jest tu bohaterem głównym ? Hipisi ogólnie ? Niezbyt, bo właściwie poznajemy tylko Świętego i epizodycznie ludzi, jakich napotkał na swojej drodze. Kamal ? Ani trochę, bo jej obraz musimy budować sobie przez majaczącą wizję wyłaniającą się z osobliwej narracji ostatniego rozdziału.

Ktoś może pomyśleć, że pastwię się nad autorem i tytułem. Nic bardziej mylnego. Dywaguję bardziej ze zwykłej ludzkiej ciekawości. Głownie dlatego, że autora zawsze lubiłem ze względu na profesjonalizm i tematykę, którą się parał.
Książkę w końcu czytało się przyjemnie, sprawnie i szybko. To co było jej zaletą to fakt, że nie raziły dygresje autora dotyczące jego przeżyć i doświadczeń jakie wplata w wypowiedzi innych. Ba, nie tylko nie raziły co stanowiły dla mnie jej niewątpliwą wartość. Temat hipisów w Indiach znałem ze słyszenia - teraz mogłem poznać go bliżej.

Napisałbym, że polecam… tylko ja w sumie uważam, że nie ma złych książek. No, może prócz pisanych na zlecenia celebrytów. Tamte nie mają żadnej wartości dodanej…

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w rozdziale ostatnim, tym poświęconym Kamal coś się stało. I to coś niedobrego. Niedobrego z punktu widzenia warsztatu, a ten w końcu zawsze był mocną stroną Wojciecha Jagielskiego.
Na bok odrzućmy ewentualne uprzedzenia czytelnika do wyborów życiowych bohaterów. To w końcu reportaż i nie jest winą autora co wyrabiają bohaterowie jego...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
122
22

Na półkach:

Książka opowiada o Indiach. Zbiorowym bohaterem są pierwsi hipisi, którzy wybrali się na Wschód szlakiem Shangri-La. Uciekali oni od Zachodu i (w ich mniemaniu) zwiazanego z nim kultu pieniądza, kapitalizmu, konwenansów i powszechnego obowiązku poszukiwania aprobaty społecznej. Przywieźli oni ze sobą zdobycze zachodniej cywilizacji takie jak narkotyki, elektronika i kawa rozpuszczalna, którymi chętnie handlowali z miejscowymi, aby zarobić na nocleg. Indie stopniowo zmieniały się pod ich wpływem. Coraz więcej rdzennych mieszkańców wybierało otworzenie kolejnego hotelu dla cudzoziemców od tradycyjnych zajęć takich jak na przykład połów ryb. Wśród bohaterów na pierwszy plan wysuwają się Kamal i jej nastoletni syn Lhamo oraz Święty i jego romantyczna miłość - Nancy. Polecam książkę wszystkim zainteresowanym Indiami jako wstęp do dalszej lektury.

Książka opowiada o Indiach. Zbiorowym bohaterem są pierwsi hipisi, którzy wybrali się na Wschód szlakiem Shangri-La. Uciekali oni od Zachodu i (w ich mniemaniu) zwiazanego z nim kultu pieniądza, kapitalizmu, konwenansów i powszechnego obowiązku poszukiwania aprobaty społecznej. Przywieźli oni ze sobą zdobycze zachodniej cywilizacji takie jak narkotyki, elektronika i kawa...

więcej Pokaż mimo to

2
Reklama
avatar
111
55

Na półkach:

Jestem trochę rozczarowany... Przeczytałem już prawie wszystkie książki Jagielskiego i ta jest po prostu.... nudna.... Hmmm i tu postawię kropkę.

Jestem trochę rozczarowany... Przeczytałem już prawie wszystkie książki Jagielskiego i ta jest po prostu.... nudna.... Hmmm i tu postawię kropkę.

Pokaż mimo to

3
avatar
119
107

Na półkach:

Zmęczyła mnie ta książka. Przeczytałem ją z trudem do końca. A już 3 rozdział o niejakiej Kamal także zirytował. Oczywiście każdy ma prawo do zmarnowania swojego życia ale marnowanie go też swojemu dziecku w imię jakiejś pseudo religii uważam za grubą przesadę.

Zmęczyła mnie ta książka. Przeczytałem ją z trudem do końca. A już 3 rozdział o niejakiej Kamal także zirytował. Oczywiście każdy ma prawo do zmarnowania swojego życia ale marnowanie go też swojemu dziecku w imię jakiejś pseudo religii uważam za grubą przesadę.

Pokaż mimo to

4
avatar
241
53

Na półkach:

Książka porusza ciekawe tematy, na które ja bym nie wpadła. Uświadamia że wszystko ma swój początek, a koniec rzadko bywa taki jaki my chcemy. Trudna w odbiorze ze względu na jej chaotyczność. Czytając ją przybliżyłam się do krajów bliskiego wschodu a jednocześnie podniosła moją samoocenę "prawdami" które dla mnie są oczywistością od wielu lat.

#czytajPL 2020

Książka porusza ciekawe tematy, na które ja bym nie wpadła. Uświadamia że wszystko ma swój początek, a koniec rzadko bywa taki jaki my chcemy. Trudna w odbiorze ze względu na jej chaotyczność. Czytając ją przybliżyłam się do krajów bliskiego wschodu a jednocześnie podniosła moją samoocenę "prawdami" które dla mnie są oczywistością od wielu lat.

#czytajPL 2020

Pokaż mimo to

1
avatar
4415
1282

Na półkach:

Bardzo cenię pracę Jagielskiego, choć niestety, nie znam zbyt bardzo jego książek (planuję to nadrobić). Zgadzam się, że historia jest napisana w lekko chaotyczny sposób, lecz nie sprawiło mi to większego problemu w odnalezieniu się. Historie Świętego oraz Kamal poruszające.

Ebooka przeczytałam dzięki specjalnej akcji Czytaj.pl zorganizowanej z powodu pandemii koronawirusa. To moja 7. książka (i ostatnia jaką zdążyłam przeczytać) w ramach tej akcji.

Bardzo cenię pracę Jagielskiego, choć niestety, nie znam zbyt bardzo jego książek (planuję to nadrobić). Zgadzam się, że historia jest napisana w lekko chaotyczny sposób, lecz nie sprawiło mi to większego problemu w odnalezieniu się. Historie Świętego oraz Kamal poruszające.

Ebooka przeczytałam dzięki specjalnej akcji Czytaj.pl zorganizowanej z powodu pandemii...

więcej Pokaż mimo to

23
avatar
1697
417

Na półkach: ,

"Na wschód od zachodu" to dla mnie lektura chaotyczna, trudna do przebrnięcia. Gubiłam się w akcji, historii i przemyśleniach. Momentami zbyt surrealistycznie, nie potrafiłam się w to wczuć ani do końca zrozumieć. Mimo tylko 320 stron, to była dla mnie trudna w odbiorze, nie potrafiłam się w nią wciągnąć. Niechętnie po nią sięgałam, męczyłam ponad tydzień, a to i tak tylko dlatego, że czytałam darmowy ebook udostępniony na limitowany czas w aplikacji Woblink. Bez tego pewnie odkładałabym ją dużo dłużej albo nawet i na wieczne "niedoczytanie".

"Na wschód od zachodu" to dla mnie lektura chaotyczna, trudna do przebrnięcia. Gubiłam się w akcji, historii i przemyśleniach. Momentami zbyt surrealistycznie, nie potrafiłam się w to wczuć ani do końca zrozumieć. Mimo tylko 320 stron, to była dla mnie trudna w odbiorze, nie potrafiłam się w nią wciągnąć. Niechętnie po nią sięgałam, męczyłam ponad tydzień, a to i tak tylko...

więcej Pokaż mimo to

9
avatar
50
13

Na półkach:

Spodziewałem się więcej historii ze szlaku z Europy do Indii, a książka dostarcza zasadniczo historię kilku bohaterów, ale w znacznej mierze już na miejscu, w Indiach. Temat faktycznie wydaje się mało zgłębony jak na pana Jagielskiego, ostatni rozdział napisany przez żonę autora (historia Kamy), bardzo na plus!

Spodziewałem się więcej historii ze szlaku z Europy do Indii, a książka dostarcza zasadniczo historię kilku bohaterów, ale w znacznej mierze już na miejscu, w Indiach. Temat faktycznie wydaje się mało zgłębony jak na pana Jagielskiego, ostatni rozdział napisany przez żonę autora (historia Kamy), bardzo na plus!

Pokaż mimo to

2
avatar
1542
65

Na półkach: ,

Chaotycznie napisana, co nieco uprzykrza czytanie, ale mimo to całe szczęście tekst wciąga. Odniosłam wrażenie, że ten reportaż ledwo dotyka tematu, nie rozwija wielu interesujących aspektów i zostawia sporo niedopowiedzień. Liczyłam na większe pogłębienie problemu, więcej szczegółów i historii większej liczby osób. Temat jest naprawdę fascynujący i chciałabym zgłębić go bardziej.

Chaotycznie napisana, co nieco uprzykrza czytanie, ale mimo to całe szczęście tekst wciąga. Odniosłam wrażenie, że ten reportaż ledwo dotyka tematu, nie rozwija wielu interesujących aspektów i zostawia sporo niedopowiedzień. Liczyłam na większe pogłębienie problemu, więcej szczegółów i historii większej liczby osób. Temat jest naprawdę fascynujący i chciałabym zgłębić go...

więcej Pokaż mimo to

6

Cytaty

Więcej
Wojciech Jagielski Na wschód od zachodu Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Na wschód od zachodu Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Na wschód od zachodu Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd