Alvin Czeladnik

Okładka książki Alvin Czeladnik
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 4)
Alvin Journeyman. The Tales of Alvin Maker
Prószyński i S-ka
2018-02-08
1999-01-01
Data 1. wydania:
1996-01-01
Piotr W. Cholewa
Piotr W. Cholewa Alvin Czeladnik Card siódmy syn magia wierzenia filozofia dobro zło tworzenie stwórca niszczenie Niszczyciel alternatywna historia Ameryki

Okładka książki Lovelock Orson Scott Card, Kathryn H. Kidd
Ocena 6,5
Lovelock Orson Scott Card, K...
Okładka książki W przededniu Orson Scott Card, Aaron Johnston
Ocena 7,2
W przededniu Orson Scott Card, A...
Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Ray Bradbury, Orson Scott Card, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, William Gibson, James Patrick Kelly, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Ocena 7,5
Arcydzieła. Na... Poul Anderson, Isaa...

Czy gorsza od poprzednich? Niekoniecznie. Na pewno akcja jest mniej wartka niż we wcześniejszych tomach, ale nie przeszkadza to czerpać radości z czytania IV tomu. W przeciwieństwie do niektórych, akurat rozprawa sądowa najbardziej mi się podobała i czuję lekki niedosyt, że tak krótko została opisana.

Świetna kontynuacja Siódmego syna, utrzymuje poziom!

Świetna kontynuacja Siódmego syna, utrzymuje poziom!

Rozumiem większość opinii negatywnych. Ta cześć można potraktować może jako wstęp do następnej. Właściwie nic ciekawego się nie dzieje, Alvin siedzi w więzieniu, za niewinność i cała książkę. I tak wszyscy wiemy że wyjdzie, ale trzeba do tego brnąć i brnąć. Zakończenie płytkie i mało satysfakcjonujące.

„Alvin Czeladnik”, to czwarty już tom cyklu o Alvinie stwórcy. Tym razem fabuła niemal całkowicie koncentruje się na procesie związanym z oskarżeniem Alvina przez jego wcześniejszego mistrza o kradzież złotego pługa. W czasie trwania procesu Alvin cały czas przebywa w areszcie w Hatrack river. Nowi nieznani nam jeszcze wpływowi wrogowie usiłują zdyskredytować bohatera w oczach ławy przysięgłych podsyłając ludzi, mających siać zamęt lub po prostu się go pozbyć w dogodnym do tego momencie.
Przyznaję, że część ta wydaje się odrobine ciekawsza od poprzednich. Wynika to zapewne przede wszystkim z podejmowanych przez oskarżenie wybiegów mających na celu oczernienie bohatera oraz przebieg samej rozprawy.
Nadal mamy do czynienia z dosyć pompatyczna formą poprzednie jak w poprzednich tomach, a sam Alvin jest kreowany na coraz bardziej uduchowionego, co momentami może wydawać się drażniące, jednak, ponieważ bardzo lubię styl pisarza, jestem w stanie przymknąć oko na niektóre elementy serwowane nam przez ten cykl.

Sama jest zaskoczona jak bardzo losy Alvina Smitha mnie wciągnęły. Właśnie jestem po lekturze czwartego tomu zatytułowanego „Alvin Czeladnik”. I muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczona tym, w która stronę potoczyła się historia.

Alvin dorasta pod czujnym okiem rodziny. Ze wszystkich sił stara się nauczyć przyjaciół i sąsiadów trudnej sztuki stwarzania. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w jego lekcjach. Wszyscy, poza jedną osobą.
Calvin najmłodszy z rodzeństwa czuje się prawdziwie skrzywdzony. Uważa się za prawdziwego Stwórcę i siódmego syna siódmego syna. Oczywiście dysponuje pewnymi talentami ale decyduje się na wykorzystanie ich w innym celu niż Alvin.

Niestety dobra passa nie trwa wiecznie. Wskutek niesłusznych posądzeń główny bohater po raz kolejny musi opuścić rodzinny dom. Wraca do Hatrack River, gdzie szybko trafia do więzienia, oskarżony przez swego dawnego mistrza o kradzież złotego pługa. Proces musi właściwie wykazać, że Alvin naprawdę jest Stwórcą. Tymczasem jego brat, Calvin, płynie do Europy, gdzie spotyka Napoleona i Balzaca.

Przyzwyczaiłam się do tego, że w poprzednich dwóch tomach Orson Scott Card poruszał konkretne problemy społeczne. Tym razem mamy do czynienia z ludzką zawiścią. I to w dwóch wersjach. Calvin zazdrosny jest o pozycję brata, o miłość i szacunek jaką okazują mu ludzie. I robi wszystko by to zniszczyć. Zagubiony podróżuje po Europie znajdując niekoniecznie dobrych nauczycieli. Pomagają mu rozwijać wszystkie złe cechy jego charakteru oraz uczą manipulacji ludźmi. Szczerze mówiąc współczuję mu. Od małego obserwował jak wszyscy zachwycają się Alvinem. Podejrzewam, że zawsze czuł się nieważny, pomijany, niepotrzebny. Makepeace jest zazdrosny o konkretną rzecz, zazdrości złota. Kieruje nim niepohamowana chciwość. Owładnięty nią nie zauważa tego, jak bardzo jest żałosny. Jednak znajduje się ktoś, kto chce go wykorzystać do swoich celów. Na szczęście Alvin otoczony jest dobrymi ludźmi, którzy są gotowi bronić go za wszelką cenę.

Kolejny tom jakością nie ustępuje poprzednim. Mamy tu wciągającą akcję i intrygi. Bohaterowie są może nieco przerysowani ale da się ich lubić. Polecam fanom gatunku.

Alvin czeladnik to czwarta odsłona cyklu o Alvinie Stwórcy, przedstawiającego alternatywną historię świata w XIX wieku. Jednak o ile poprzednie trzy były bardzo dobre, czwarty zdaje się błędem w sztuce autora. Może nie tragicznym, lecz pozostawiającym sporo do życzenia.

Cała opinia:

Cała opinia:

Wydawnictwo Prószyński kontynuuje publikację całego cyklu Orsona Scotta Carda o przygodach Alvina Stwórcy w nowym, odświeżonym wydaniu. 8 lutego światło dzienne ujrzy czwarta już odsłona serii, zatytułowana Alvin Czeladnik. Wracamy zatem do tego alternatywnego świata, aby tym razem, obok dalszych losów głównego bohatera, poznać także historię jego młodszego brata - Calvina.

Zagubiony chłopak nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w życiu. Tułając się po świecie, trafia m.in. do Wielkiej Brytanii i Francji. Na Wyspach poznaje prawnika Verila Coopera, a we Francji Honore de Balzaca i samego Napoleona Bonaparte. Choć jego losy nie są aż tak ekscytujące, jak przygody Alvina z pierwszych odsłon cyklu, to trzeba przyznać że historia Calvina wnosi do całości pewną świeżość, a jego spotkania z historycznymi postaciami, szczególnie z Balzaciem, potrafią dostarczyć odbiorcy masę frajdy, szczególnie gdy okaże się, że stworzą oni diabelnie niebezpieczny duet, a Calvin zacznie wyrastać na rasowy czarny charakter.

Ale ja tu o przygodach młodego Calvina, a przecież to nie on jest głównym bohaterem cyklu. Jak więc ma się nasz Alvin Stwórca? Ten ponownie rusza w świat i ponownie pakuje się w tarapaty. Wszystko za sprawą jego byłego mistrza Makepeace'a, który niespodziewanie obrzuca Alvina oskarżeniami, m.in. o kradzież żywego pługa oraz morderstwo. W rezultacie bohatera będzie czekał sądowy proces, który będzie ciągnął się przez całą książkę, a w którym sprzymierzeńcem Alvina okaże się wspomniany wcześniej Veril Cooper.

I trzeba niestety przyznać, że kluczowy dla fabuły wątek procesu Alvina jest dość nierówny, w większości oparty na laniu wody i sztucznym budowaniu dramaturgii. Widać, że Cardowi brakowało już pomysłu, cykl o Alvinie miał się skończyć na trylogii, a tymczasem otrzymaliśmy kolejny tom, który jakościowo daleko odbiega od poprzednich odsłon. Znacznie ciekawiej prezentuje się tu wątek Calvina i przede wszystkim dla niego warto tę pozycję poznać, nawet jeśli mowa o czarnym charakterze.

Alvin Czeladnik to pozycja, do której fanów cyklu nie trzeba z pewnością specjalnie przekonywać, ale należy przestrzec przed sporą zniżką jakości. To w dużej mierze przegadana i powolna książka, wyraźnie odmienna od tego, do czego autor nas przyzwyczaił. To jednak nadal przyjemna lektura, w której będziemy mieli okazję poznać nowych bohaterów oraz kilku starych, którzy będą mieli do odegrania ważniejsze role.

TO JESZCZE NIE KONIEC ALVINA

„Opowieści o Alvinie Stwórcy” to zdecydowanie jeden z najciekawszych cykli z gatunku alternate history. Czwarty tom serii, mimo iż w roku 1996 zdobył Locus Award w kategorii najlepszej powieści fantasy, nie jest może najlepszą jej odsłoną, jednak to wciąż kawał dobrej fantastyki. I nadal dzieło, które czyta się naprawdę znakomicie.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/02/alvin-czeladnik-orson-scott-card.html

TO JESZCZE NIE KONIEC ALVINA

Całość...

Już na wstępie(nieco przydługim) autor napisał, że nie planował kolejnych części, gdyż cykl o Alvinie Stwórcy miał być trylogią i niestety, ale to widać.
"Alvin Czeladnik" jako powieść nie wypada źle, ale odstaje od poziomu poprzednich tomów. Co zatem wyszło? Calvin jako czarny charakter jest świetny i idealne zastępuję Niszczyciela, który również i tutaj się pojawia, ale na chwilę. Z opisu dowiadujemy się, że Calvin udaję się od Europy, żeby spotkać Napoleona, żeby ten nauczył go manipulować ludźmi. Ten wątek świetnie się czyta a sceny z nim i Napoleonem wbijają w fotel.
Z wad to niewątpliwie Alvin i wątek procesu, gdyż jest nierówny. Czasami czyta się go dobrze, a czasami zanudza. Przyznaję, że Verily Cooper wzbudza sympatię, ale to za mało, że przykuć uwagę widza na dłużej.
Podsumowując: zaczyna się tendencja spadkowa tego cyklu.

Szkoda, że nie czytałam serii o Alvinie, kiedy czytałam Harrego Pottera... :-)

Szkoda, że nie czytałam serii o Alvinie, kiedy czytałam Harrego Pottera... :-)

Orson Scott Card Alvin czeladnik Zobacz więcej
Orson Scott Card Alvin Czeladnik Zobacz więcej