Światło życia i inne opowiadania

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Kata

Opowiadania: 1. Powrót żołnierza 2. Mój stary 3. Rzeka dwóch serc 4. Niepokonany 5. W innej krainie 6. Mordercy 7. Pięćdziesiąt kawałków 8. Jasne, dobrze oświetlone miejsce 9. Światło zycia 10. Historia naturalna umarłych 11. Wino z Wyoming 12. Krótkie szczęśliwe życie Franciszka Macombera 13. Rogi byka 14. Śniegi Kilimandżaro 15. Stary człowiek przy moście 16. Stary człowiek i morze Tekst...

Opowiadania:
15. Stary człowiek przy moście
16. Stary człowiek i morze

Tekst według edycji PIW:
E. Hemingway, "49 opowiadań", Warszawa 1987
E. Hemingway, "Stary człowiek i morze", Warszawa, 1988.

źródło opisu: KAW, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorske

geokuba | 2013-02-23
Przeczytana: 28 grudnia 2013

"Powrót żołnierza". 1919 rok. Zwykła amerykańska rodzina w zwykłym amerykańskim miasteczku i niepasujący do nikogo i niczego chłopak - syn, brat, który wrócił do domu z wojny. Niby wszystko ok, ale to ok to jest i będzie jedno wielkie udawanie.

"Mój stary". Cały czas coś czaiło się w powietrzu. Miałem wrażenie, że im bliżej końca opowiadania, tym nieuchronnie zbliża się katastrofa. Krystaliczny wizerunek ojca w oczach syna, w konfrontacji z rzeczywistością.

„Rzeka dwóch serc”. Mężczyzna, dzika przyroda, namiot, ognisko, rzeka i ryby. Celebrowanie każdej czynności. Rozbijanie namiotu opisane drobiazgowo; rozpalanie ogniska, łapanie koników polnych na przynętę, łowienie pstrągów – tak samo. Opis czynności bohatera – Nicka jest jak opis stworzenia świata w Biblii: „Patelnię położył na ruszcie dnem do góry, wypił kawę, słodką i żółtobrunatną od skondensowanego mleka, po czym zrobił porządek w obozie. Dobry był ten obóz”. Bo on sam z wyboru stwarza swój własny świat, podporządkowuje...

TaZua | 2013-01-19

niesamowite, po prostu niesamowite...

Hemingway to zwykły korespondent wojenny. Na początku kompletnie nie rozumiałam za co dostał nagrodę Nobla, za co jest tak wysławiany.
Jego opowiadania są raczej, proste, pisane zwykłym językiem, nie ma w nich jakiejś szczególnej wartkiej akcji czy rozwiniętej fabuły.
Ale bądź co bądź wszystko co proste jest zarazem genialne. Po przebrnięciu przez pierwsze pare opowiadań zaczęłam nie kontrolować czasu i nie modlić się "kiedy to się wreszcie skończy, przecież to banał". Podejrzewam , że celem Hemingwaya było dotarcie do prostszej warstwy ludności, w czasach kiedy tworzył nikt nie miał głowy do wnikania w jakieś skomplikowane dzieła ( no chyba, że był prawdziwym pasjonatem).

Hemingway wygrał swoją prostotą wypowiedzi, i myśle, że to właśnie za tą prostote powinniśmy go cenić.

Polecam jego opowiadania każdemu kto stęsknił się za czymś mało skomplikowanym.

Raffka | 2016-09-23
Na półkach: 2016, Przeczytane