Dzienniki z podróży

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Journaux de Voyage
Ameryka, podróże
Łukasz Kuć

Dzienniki z podróży zawierają zapiski A. Camusa z jego podróży do Ameryki Północnej w 1946 roku i Ameryki Południowej w roku 1949. Jak pisze Roger Quilliot, wyprawa do USA wywołała u Camusa coś w rodzaju lęku, zarazem pełnego podziwu i dezaprobaty dla tego Nowego Świata, przekraczającego miarę zarówno w drapaczach chmur, jak i w swoich rozmiarach. Natomiast w Ameryce Południowej Camusa uderza bogactwo przeciwstawione skrajnej biedzie, wyrafinowana kultura i barbarzyństwo, i to czasem u tych samych osób. Camus odkrywa, nie bez zażenowania, to, co dopiero zaczynano nazywać Trzecim Światem.

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-16
Przeczytana: 15 maja 2014

Kolejne OSZUSTWO WYDAWCY. Tym razem Wydawnictwo Zielona Sowa, które dwa nie pasujące do siebie fragmenty notatek Camusa wydaje w serii "Arcydzieła literatury światowej" i pisze:
"Seria prezentuje najbardziej znaczące i najcenniejsze utwory literatury powszechnej; kazdy z nich jest starannie opracowany i opatrzony wyczerpujacym komentarzem, który ułatwia obcowanie z genialnymi dokonaniami literackimi twórcow róznych krajów i epok".
Stek kłamstw. Łowi sie frajerów na wędkę, a przynetą jest znane nazwisko, w tym przypadku Camus.
NIE CZYTAJCIE, BO NAWET PÓŁ ZDANIA ORIGINALNIE CIEKAWEGO NIE ZNAJDZIECIE.

Klaudia | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

"Dzienniki..." to zapis wrażeń z dwóch niezależnie od siebie odbytych podróży: do Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej. I choć wyprawy te, odległe w czasie o trzy lata, dzieli niemal wszystko od charakteru wyjazdów i celu podróży po nastrój i stan zdrowia autora, to łączy je sposób relacjonowania zdarzeń. Zapiski mają charakter krótkich, bardzo osobistych szkiców, w których Camus skupia się na pojedynczym obrazach lub zdarzeniach pozornie nieistotnych, a w rzeczywistości przewrotnie portretujących odwiedzane przez pisarza miejsca i spotykanych przez niego ludzi. Z "Dzienników..." wyłania się niezwykły portret samego pisarza, który odsłania przed czytelnikiem swoje lęki i pasje.

sinner | 2013-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Nie znam Camusa dobrze- przeczytałam zaledwie "Dżumę" i "Mit o Syzyfie", a jednak właśnie ten niepozorny dziennik utwierdził mnie w przekonaniu o tym, że uwielbiam tego pisarza, jego poglądy i twórczość. Niesamowity człowiek - choć w swoich pamiętnikach mógł pisać cokolwiek i wyrażać się niepochlebnie o ludziach, nie robił tego - wykazuje dużo zrozumienia wobec ludzkich błędów i wad, uwielbia towarzystwo i w każdym chce doszukać się czegoś czarującego. Niezwykłe.
Piękne opisy nocy niesamowicie mnie urzekły. Pewnie dlatego, że jak i on "kocham noc i niebo, o wiele bardziej niż ludzkich bogów".

Klaymen | 2012-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Krótka relacja z podróży, bardziej osobiste zapiski Camusa. Klimatyczne.

KissWillKillYou | 2013-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Spodziewałam się głębszej analizy, a tu takie pustosłowie...

kosmopole | 2017-06-08
noelo | 2017-01-15